18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

Vlády, nechte lidi spořit. Rovný důchod vede lidi do bídy

Jedině tím, že budou moci investovat na kapitálovém trhu a stát je v tom podpoří, se vymaní ze závislosti na politické garnituře a jejich momentálních rozmarech. Vždyť když se podíváme na to, jak se tu v posledních dvaceti letech vexlovalo s penzemi, přepadá většinu z nás zoufalství.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 25.5.2023 11:40

Bitva u Kurska proběhla v roce 1943, tj. před vyloděním v Normandii. Patrně jste si to popletl s vyloděním spojenců v Itálii.

J. Farda 25.5.2023 12:14

Špatně jste mne pochopil - bitvu u Kurska jsem řadil do nacistické snahy zvrátit průběh války - a proběhla po Stalingradu ...

J. Jurax 25.5.2023 12:43

Nikoliv však po invazi do Normandie, jak by se dalo důvodně soudit z Vašeho výroku - cituji - ale pak přišel začátkem roku 1943 Stalingrad, po něm 6.6.1944 Normandie ... A PAK už se Němci, s výjimkou bitvy u Kurska - konec citátu.

J. Farda 25.5.2023 13:21

Ano, napsáno tak, jak říkáte, ale myšleno - s dovolením letopočty ještě ovládám - jak jsem dodatečně upřesnil. Mea culpa ... :-(

J. Farda 25.5.2023 13:52

A ještě jednou - "S VÝJIMKOU (ač neřečeno před Normandií) bitvy u Kurska" - počítám s gramotnými a historie znalými komentátory, kteří, jsa případně konkrétna neznalí, jsou schopni si ta data porovnat a psaný text v celém kontextu pochopit ... čímž oběma děkuji za plodný diskus a přeji hezký den! ;-)

L. Beneš 25.5.2023 14:24

... jsouce přechodníků neznalí ....

J. Farda 25.5.2023 17:46

To s přechodníkem sedí - ano, jsa, jsou, jsouce ... :-)

F. Navrátil 25.5.2023 14:39

Pane Fardo, gramotní a historie znalí komentátoři mají s vaším výkladem problémy. Kursk nebyl žádnou výjimkou! Neuvedl jste například, že Hitler se pokusil zvrátit průběh války dalšími ofenzívami. Jistě jste slyšel o ofenzívě v Ardenách (krycí název Herbstnebel), která probíhala v prosinci 1944 a kde se tankovým armádám SS Seppa Dietrich a Hasso von Mantauffela nepodařilo prorazit k Antverpám.

J. Farda 25.5.2023 18:07

Netušil jsem pane Navrátile, že by Vám vyhovoval chronologický výklad včetně německé obrany v Normandii po D day s podrobnostmi typu připomínky řádění SS hauptsturmfürera Wittmanna 13. června u Willers-Bocage, kde, ještě před Ardenami, kdy už nežil, kromě předchozích výkonů se svým Tigerem zmasakroval 11 kanadských tanků z Montyho problematického manévrování u Caen. Tak se mějte, a za blba zde naleznete jiné experty! :-)

P.S. Aby nebyl opět popotahován za slovosled - NEŘÍKÁM - opakuji - NEŘÍKÁM, že byl u Hitlerovy vánoční, jinak řečeno zimní ofenzivy v Ardenách! ;-)

V. Pavelka 25.5.2023 12:06

Problém západu včetně části Čechů je v neschopnosti poučit se z historie , a soustavné pohrdání , hloubějším studiem Rusů . To je ta zed , do které soustavně narážejí hlavou ! Rusko je jinné než všechny země Bělochů !Jsou jako jejich široké řeky a jejich rozlehlá země , a vedou paradoxně svobodnější život než zpovykaný západ , který řeší každodenní narážení intitucí a práv se kterými si lezou po hlavách a na nervy !Strčte si tu Evropskou "Demokratůru za klobouk ...:-)

J. Ganaur 25.5.2023 12:11

Doufám, že se dožijete doby, až budou RuSSonácky věšet.A Putina nakonec, aby si to vychutnal!:-P:-P:-P

D. Mach 25.5.2023 12:14

Russko můžete zkoumat od ráno do noci, ale nakonec vám z toho vyjde pouze jediné : jsou to nenažraní zmetci. Brečí se tady o naší ztrátě suverenity. Co asi tam mají říkat Ukrajinci, když jim Russáci už deset let kradou území, i když podle smluv by měli zajišťovat nedotknutelnost russko-ukrajinských hranic?

J. Farda 25.5.2023 12:16

Pane ... nebo soudruhu? Pavelko, na ČT běží rekonstrukce vydání Miloševiče do Haagu - dívejte se dobře! :-/

P. Urban 25.5.2023 11:18

Nechme stranou, nakolik jsou kapitálové trhy skutečně mimo vliv politických garnitur. Kapitálový trh včetně penzijních fondů nové hodnoty neprodukuje, ale pouze investuje dál. Na výběr máte mezi domácími podniky (kde za dvacet let nebude mít kdo dělat a pokud ano, nechá si to pořádně zaplatit, takže moc zisku nebude), zahraničními podniky (které mohou levicové vlády znárodnit a pravicové je nevrátí) nebo státními dluhopisy. Ty se dělí na nespolehlivé, kde máte velkou šanci, že o kapitál přijdete a spolehlivé, jejichž úročení osciluje okolo nuly. To můžete ty prachy, pokud je máte, rovnou nacpat do slamníku.

Individuálně spořit smysl má. V rámci společnosti (celé ekonomiky) funguje i nadále "princip tří grošů". Ti, kteří momentálně pracují živí ty, kteří ještě nebo kteří už nepracují. Můžete si na stáří uspořit. Ale chleba, který si potom za ty peníze koupíte, bude upečen den předtím. Nikoli v dobách, kdy jste vydělávali.

Pokud se ekonomické podmínky příliš nemění, je to jedno. Ale ony se mění. K horšímu. Může se stát, že za své peníze dostanete polovinu či desetinu než v době, kdy jste je vydělali. To dnes vědí i ti, kteří to před dvěma roky nevěděli. Investování by nás mělo této ztráty zbavit. Protože nečerpáme z úspor, ale ze zisků. To ale funguje jen tehdy, pokud nepřijdeme o kapitál a pokud ten kapitál nějaké zisky nese. Když jde ekonomika nahoru, lze těmto rizikům čelit konzervativním investováním a rozdělením rizik. Když jde ekonomika dolů, je totéž zárukou ztráty.

Není tedy pravda, že současný penzijní systém je zoufale neefektivní. Jen rychleji reaguje na zhoršující se ekonomické podmínky. Penzijní kapitálové spoření může dopad těchto podmínek pouze odložit. Asi jako soukromé banky za vlády Václava Klause svými investicemi odložily dopad krize postsocialistické ekonomiky. Nakonec zdroje došly, banky postupně zkrachovaly a jejich dluhy skrze Konsolidační banku zatáhl státní rozpočet.

P. Urban 25.5.2023 11:18

Je možné, že Klausův bankovní socialismus některé podniky zachránil. Penzijní reforma skrze kapitálový trh je jen dražší způsob, jak zodpovědnost za důchodce přehodit ze státu na špatné investory. Dobří investoři v tomto případě nebudou, protože konzervativní investice nebudou moc (pokud vůbec) ziskové. A na finanční žraloky by si průměrný člověk ani penzijní fondy hrát neměli.

J. Polesny 25.5.2023 11:39

Tak ono by stačilo se podívat na průměrný růst indexu SaP za posledních 50let a rázem víte, že ten kapitálový růst u investic není zas tak malý.

"S&P 500 – zkráceně Standard & Poor’s 500 Index – je index vážený tržní kapitalizací 500 předních veřejně obchodovaných společností v USA.Ačkoli S&P získal svou současnou velikost (a název) v roce 1957, ve skutečnosti vznikl již ve 20. letech 20. století a v roce 1926 se stal složeným indexem sledujícím 90 akcií.

Průměrný roční výnos od založení v roce 1926 do 31. prosince 2021 činí 10,49 %."

A to včetně druhé světové....

P. Urban 25.5.2023 12:33

Mě zajímají spíš současné trendy, než průměry za padesát či sto let.

I. Širůček 25.5.2023 11:51

Pokud jsem si všimnul, tak po řadě let Klausova "hospodaření" předával stat vybrakovaný a zadlužený. Stále ovšem řada lidí ho vidí jako génia - já ho nemohu hodnotit, neboť moje znalost sprostých slov (i když není malá) na to nestačí.

V. Mokrý 25.5.2023 12:07

:-):-)

R^R^

!

J. Polesny 25.5.2023 12:23

Řídit to Vocas a Širůček to by bylo.;-D;-D

F. Navrátil 25.5.2023 11:04

Je pro současnou vládu i mediální scénu charakteristické, že vede útok proti důchodcům. Tedy lidem, kteří celý život pracovali, platili daně, důchodové pojištění a vychovávali děti. Naopak o sociálních parazitech, jako jsou politici, aktivisté politických neziskovek a zejména nepřizpůsobiví, panuje hluboké mlčení. Nezajímá, že občan, který si platil více než čtyři desítky let důchodové pojištění, pobírá v důchodu méně než činí výpalné v podobě 14 různých druhů nepojistných sociálních dávek pro lidi, kteří nepracovali, nepracují a pracovat nebudou. Kteří se posledních třicet let potácejí mezi úřadem práce a kriminálem. Kteří děti sice zadělávají s tempem, jakým Baťa sekal cvičky, ale starost o ně hodí na krk státu. Taková je dnes situace a fialová vláda se snaží svoji neschopnost a nečinnost vedoucí k rozvalu státního rozpočtu hodit na bedra důchodců.

J. Polesny 25.5.2023 11:11

Máme průběžný systém. Takže žádné důchodové pojištění, ale co zaplatíte dnes to dostanou dnešní důchodci.

Jak prosté by bylo napojit peníze na důchody a čerpání důchodů v rámci rodiny....

J. Václavíková 25.5.2023 11:14

Možná ještě lepší by bylo stanovit stejnou nízkou částku všem, jak v odvodech, tak důchodech, a nadto možnost se připojistit.

J. Jurax 25.5.2023 12:36

To by mohlo být řešení. Docela rozumné. Napřiklad 40 let ekvivalent dnešních pěti tisíc měsíčně platit, 20 let ekvivalent dnešních deseti tisíc měsíčně dostávat. Zbytek do kýžené výše důchodu získat mimo systém podle vlastních možností a úvahy.

Ovšem rozumná řešení se zásadně nepřijímají. Ostatně nízkopříjmoví by oponovali, že to není sociální, že platí moc a dostávají málo (dnes je to obráceně), a chtěli by další dávky mimo důchodový systém.

No a pak bychom tu museli mít přechodné období zdéli dobře jedné až dvou generací. A když uvážíme, že obzor a zájem politikův nepřesahuje čtyři léta volebního období, je na místě skepse.

J. Václavíková 25.5.2023 11:17

Žádná jiná skupina nemá tak zajištěno kompenzování růstu nákladů, vy útoku na důchodce!

D. Mach 25.5.2023 11:18

Za socíku politici, okresní tajemníci a nepřizpůsobivý nebyli? A to tvrdíte vy i vás kamarád Alzheimer?

Loni měli důchodci třikrát valorizované důchody, letos to bude asi dvakrát. Poměr průměrného důchodu k průměrnému platu se za Fialovy vlády zvýšil ze 41% na cca 49%. Co se hází na bedra důchodců?

J. Václavíková 25.5.2023 11:20

A to nejsou důchody na rozdíl od mzdy daněny. Důchodci jsou jednoznačně nejlépe chráněná skupina, dokonce na té inflaci proti ostatním profitují.

A. Renjascu 25.5.2023 11:25

Důchody v roce 1989 tvořily téměř 54% průměrné mzdy, takže důchodci zatím stále zaostávají. Navíc valorizace inflaci pouze dohání, ale nepřebírají jí. Ale samozřejmě pokud budete mít pocit, že váš důchod je příliš velký, tak můžete část z něj datovat státu. Jinak důchodci daň samozřejmě platí ve formě DPH a dalších daní jako je třeba spotřební daň či daň z nemovitosti...

V. Mokrý 25.5.2023 11:31

R^!R^

D. Mach 25.5.2023 12:23

A máte k tomu roku 1989 nějaký zdroj informací? Můj plat byl tehdy asi 2000 Kč, babička měla důchod cca 800 Kč.