24.4.2024 | Svátek má Jiří


Vlády, nechte lidi spořit. Rovný důchod vede lidi do bídy

25.5.2023

Vláda, která se chce chlubit nějakou penzijní reformou, musí udělat jediné, podpořit občany, aby si odkládali část svého výdělku na stáří a aby to dávalo smysl a střadatelé neprodělávali.

Dnešní systém je však zoufale neefektivní, státem dotované penzijní spoření se v posledních dvou letech takřka scvrkává před očima. Vybrat tedy, co ještě zbývá, nemusí být úplně iracionální a zoufalý postup.

Jestli chce pravicová vláda udělat – kromě škrtů – i něco pozitivního, měla by výrazně zasáhnout do stávajícího systému a umožnit alespoň dnešním třicátníkům, aby nebyli tak zoufale závislí na státu jako jejich otcové a dědové.

Jedině tím, že budou moci investovat na kapitálovém trhu a stát je v tom podpoří, se vymaní ze závislosti na politické garnituře a jejich momentálních rozmarech. Vždyť když se podíváme na to, jak se tu v posledních dvaceti letech vexlovalo s penzemi, přepadá většinu z nás zoufalství.

Všechny dosavadní vlády nás dlouhodobě vedou k rovnému důchodu. Ten znamená bídu, hlavně pro chudší. Čím víc z nás se vymaní, tím to bude lepší.

Po dobu Astonovy dovolené přebíráme úvodníky z Lidových Novin se souhlasem redakce.