2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

Vládičko má menšinová

Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiše, která se po nezbytných ceremoniích sešla v duchu Babišovy zásady, že je nutno makat. První makání leží na Babišovi, ten odjíždí do Bruselu přesvědčit Evropskou radu, že kvóty v novém Dublinu jsou nesmysl. Je to úkol možná těžší, než kdyby si Babiš usmyslel přesvědčit Miroslava Kalouska, aby v jeho vládě vzal křeslo ministra financí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Uživatel 14.12.2017 11:15

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 14.12.2017 11:22

Re: Ti Řekové jsou drzí

Co se Řeků týče, tak bych to posuzoval podle výsledků. Dlouho to vypadalo, že každé €, které dostali, bylo až moc. Trošku se začínají snažit až když už nejde tak snadno připrchlíky stáhnout o peníze a poslat dál.

R. Neveselý 14.12.2017 11:56

Re: Ti Řekové jsou drzí

Nehlídají, jakákoliv suma je moc.

M. Krátký 14.12.2017 16:10

Re: Ti Řekové jsou drzí

slyšel jsem, že prej letos dostali nové plachty ke třem plachetnicím - takový hezký modrý se zlatejma hvězdičkama

J. Kanioková 14.12.2017 11:20

Re: Ti Řekové jsou drzí

Komisař pro migraci Dimitris Avramopoulos uvedl, že uprchlické kvóty měly zmiňované státy přijmout, protože „NEŠLO o VOLBU"

Takže diktatura !

O. Uživatel 14.12.2017 11:22

Uživatel požádal o vymazání
R. Langer 14.12.2017 12:08

Re: Ti Řekové jsou drzí

Kdepak, skáče jak Merkel píská...

M. Valenta 14.12.2017 11:02

"I would have won Alabama"

takto velkohubě se Trump vyjádřil k hořké prohře Republikánů v senátorských volbách v Alabamě.

M. Prokop 14.12.2017 11:07

:-P

http://jdem.cz/dnzr89

R. Tesařík 14.12.2017 13:24

Re: :-P

To je pecka.

J. Anděl 14.12.2017 10:21

referendum a principy

Bod 1. Protože referendum je konkrétní vyjádření názoru ke konkrétní otázce, je podle mě nezbytné, aby bylo referendum platné jen při signifikantní, výrazné účasti. Nějakých 30, ale ani 50% obyvatel by o tom nemělo rozhodnout a pokud se lidí nezúčastní dost, má to rozhodnout vláda.

Bod 2. Zcela běžně existují otázky, na které nemám vyhraněný názor. Mají se v mé obci zakázat hazardní herny? Pití alkoholu na ulici? Má stát vystoupit z Evropské Unie? Ani u jednoho nemám jednoznačný názor. V případě heren je to jednoduché, pokud bych k referendu šel, řídil bych se principem "nechat to na lidech a zakazovat co nejméně" a hlasoval bych proti. Nicméně kdyby bylo takových otázek spousta, chtělo by se mi pořád chodit k referendu jen kvůli principu, i když mě daná oblast vůbec nezajímá?

K obhajobě principů si právě volím své zástupce. A to ostatně chci, aby dělali i v EU nebo mimo EU. Je to pro mě důležitější, než celá řada konkrétních rozhodnutí. Pokud budou schopni uhájit principy v EU při desítkách a stovkách různých jednání, ať tam zůstanou, pokud toho schopni nejsou, ať dají jasně vědět: snažíme se, ale jsme vždycky přehlasováni, navrhujeme vystoupit z EU, pokud nás zvolíte, budeme czexit prosazovat.

Jinými slovy - aťsi referenda jsou, ale já osobně je moc nepotřebuju.

R. Neveselý 14.12.2017 10:26

Re: referendum a principy

Okolo hazardních heren bývají široko daleko vykradená zaparkovaná auta.

Mimochodem, znáte nějakou nehazardní hernu? :-))

J. Anděl 14.12.2017 10:31

Re: referendum a principy

Jo, dětskou hernu :-)

I když tomu se asi říká koutek, co? :-)

Co se týče vykradených aut - okej, to je dobrý věcný argument. Nepamatuju si, že bych ho někde četl v době, kdy se o tom referendovalo v naší obci, neslyšel jsem o nikom, komu před hernou auto ukradli a samotného mě to nenapadlo.

J. Anděl 14.12.2017 10:31

Re: referendum a principy

resp vykradli...

R. Neveselý 14.12.2017 10:33

Re: referendum a principy

No já to znám konkrétně ze Žižkova. Je tam hafo heren a proto je tam i dost bazarů, aby klient mohl rychle prodat kradené a jít se opět oddávat své vášni...:-)

M. Prokop 14.12.2017 11:23

Re: referendum a principy

Vykradená auta, to dělají spíše feťáci. Tam by pomohla spíš legalizace drog.

S. Donát 14.12.2017 10:46

Re: referendum a principy

Znám jednu velmi dobrou nehazardní hernu v Červeném újezdu. Tedy ono je to spíš muzeum arkádových automatů z dob minulých. Mohu jen doporučit, na výlet s dětmi je to skvělé :)

P. Novák 14.12.2017 11:05

Re: referendum a principy

Kulečnulovou

P. Novák 14.12.2017 11:09

Re: referendum a principy

Proboha, co jsem to stvořil? Kulečníkobou

P. Novák 14.12.2017 11:11

Re: referendum a principy

Asi to nedám :)

Z. Lapil 14.12.2017 11:14

Re: referendum a principy

Ad1: naprostý souhlas. Myslím si, doufám, že s tím ještě neotravuju, že kritériem v referendu by měla být podstatná většina, něco jako 60% VŠECH voličů PRO změnu.

A přivedl jste mě na nápad: pokud se nesejde dost lidí, otázkou se přestane zabývat i parlament a vláda, protože ta věc nikoho nezajímá.

M. Jandáková 14.12.2017 11:44

Re: referendum a principy

I taková informace je důležitou zpětnou vazbou.

M. Prokop 14.12.2017 11:20

Re: referendum a principy

Já osobně také ne. Hlavně je nepokládám ani za zaručenou spásu, ani za zaručenou zkázu. Prostě nástroj.

S tou účastí, to je (jako většina věcí) dvojsečné. Proč by neměli rozhodnout ti, kdo názor mají, pokud je to většině tak lhostejné, že se nedostaví? Kvorum dost často slouží k zmaření referenda, těmi, kdo tuší, že by ho prohráli. Tak se připojí k lhostejným a referendum ne rozhodnuto, ale zmařeno. Vláda rozhodne, ale i rozhodování vlády má své mušičky. Zdatný lobbista snáze ovlivní několik ministrů nebo jejich politických vodičů, než masu lidí, o soukromých či stranických zájmech ani nemluvě.

Aby bylo otázek únosné množství, to by mělo zajišťovat kvorum potřebných hlasů k vyhlášení referenda. A ještě jeden nezmíněný aspekt, rozsah referenda. Na malém území snadno převáží jeden zájem, viz třeba referenda o úložišti jaderného odpadu. Je to záležitost celostátní, krajská, obecní?

Ano, na vyřizování spousty věcí jsme si zvolili své zástupce. Jenže i ti jsou náchylní k různým nešvarům nebo jen omylům, takže úměrná hrozba referenda jim může jen prospět.

J. Anděl 14.12.2017 14:19

Re: referendum a principy

Ano, únosné množství otázek jde řešit různými, možná méně radikálními způsoby.

Rozdíl oproti volbám tkví v tom, že ve volbách stávající vláda prostě končí. Musí se zvolit nová. U referenda je to obvykle tak, že pokud se referendum "nezvolí", potrvá prostě dál stávající stav. Herny se nezakážou, z EU se nevystoupí (do ní nevstoupí), atd. Proč ti, kterým stávající stav vyhovuje, mají kvůli každému nespokojenci někde hlasovat a stát to platit z peněz nás všech?

No, tzn. vysoká účast, opravdu velké množství podpisů, atp., ale hlavně to "ztížit" tak, aby prostě prošly jen věci, které lidé opravdu, ale fakt chtějí (nebo byly zastaveny jen ty, které opravdu nechtějí).

A mně přijde řekněme 51% občanů při třeba 30% účasti fakt zoufale málo na takové rozhodnutí (upřímně, i 100% občanů je při 30% účasti málo, protože to je pak pořád jenom 30% voličů).

F. Doušek 14.12.2017 10:11

Hromy, blesky, vichr - předvánoční pohodička

u nás vládne.

B. Rameš 14.12.2017 9:58

Absolutně nechápu,

co tím referendově nikotinovým příměrem chtěl autor říci. Asi jsem si vyhulil mozek z hlavy.

A jinak: už si to konečně přiznejme, že ti chytřejší, bezohlednější, bohatší a mocnější si prostě vždy najdou způsob, jak si svět udělat pro sebe, demokracie sem, demokracie tam, referendum sem, referendum tam, bobo mizí v hajzlu.

P.S. Chlast neva? Já že si jdu dát panáka.

M. Prokop 14.12.2017 10:02

Re: Absolutně nechápu,

On to neví sám, jen nemá rád kuřáky a nedůvěřuje referendu.

Které není ani absolutní zlo, ani spása. prostě nástroj, který lze užít k dobrému i zlému.

Třeba i o tom kouření, mohlo referendum odhlasovat stav, který byl vyhovující všem, kromě militantních nekuřáků i militantních kuřáků.

Mohlo, nemuselo. Neměla by se kolem otázky rozpoutat hysterie a někdo si mohl vzpomenout i na vzduchotechniku. To už referendum ani nereferendum nezajistí.

P. Khail 14.12.2017 13:05

Re: Absolutně nechápu,

Vaše 3. věta dává za pravdu Astonovi, buď ano nebo ne, žádné "kromě". Pak už to není jen ano nebo ne.

O. Uživatel 14.12.2017 10:02

Uživatel požádal o vymazání
R. Neveselý 14.12.2017 10:28

Re: Absolutně nechápu,

Když je to vydechnutí naposled, také nevadí.