29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

Turecko do Evropy

Premiér Nečas podpořil koncept, který počítá se vstupem Turecka do Evropské unie. Je to metoda, kterou známe z románů Karla Maye. Když vypukne stepní požár, zapálíme ještě jiný požár a ono to přejde. Zde se očividně doufá, že přejde Evropská unie, protože její evropská menšina se definitivně vzbouří proti převládajícímu islamistickému živlu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hofman 5.2.2013 7:44

Re: Proč ten bulvární styl?

EU umožňuje všem státům, ležícím na území Evropy, stát se potencionálně jejím členem. Turecko uznává v mnoha směrech dnes spoustu společných hodnot, jako my. Zajeďte se tam podívat, nebo si promluvte s mnoha Turky, žijícími a pracujícími v Evropě. Těch společných hodnot je čím dál víc. Islám, jako součást politiky, je však problém, to uznávám.

J. Boleslav 5.2.2013 8:33

Re: Proč ten bulvární styl?

Islamizace je v Turecku v poslední době na postupu. Armáda coby dosavadní záruka sekularizace tam byla "umírněnými" islámskými politiky od moc odstavena.

P. Hlosta 5.2.2013 7:42

Re: Proč ten bulvární styl?

Turecko je jistě problém pro EU. Společného s EU má předně členství v NATO. Také dlouholetou hospodářskou spolupráci se státy EU. Daleko delší spolupráci, než má třeba Česko. Že to nebyla spolupráce bezkonfliktní, to jistě je pravda. Je také pravda, že islámský náboženský vliv v Turecku vzrostl a může být velkým problémem.

Nemohu ale souhlasit s proklamováním až nenávistného postoje k státu Turecko jen pro nějakou obavu z možného vývoje v něm. Otázka vstupu Turecka do EU není ani tak Českým problémem, jako nejsilnějších států EU. Můžeme o tom vést diskuzi, ale laciné útoky bez argumentace jsou stejně tupé a k primitivům podbízivé, jako ty islamisticky fundamentalistické zhovadilosti k jejich omezeným ovečkám.

Dle mého by se EU již neměla rozšiřovat, aby se integrace nezměnila zákonitě v rozpad tak příliš velkého celku. O všem se dá vést diskuze, ale převádění ji na emoce bez argumentů, to je jen voda na mlýn právě oněch islámských imámů, co vyplachují mozky a dělají z lidí živé bomby!

O. Uživatel 5.2.2013 8:00

Uživatel požádal o vymazání
V. Mlich 5.2.2013 7:52

Pan Neff ať si píše, co chce a jak chce

A my si taky o něm můžeme myslet, co chceme. Mě nejvíc pobavili ti Klausovi poskoci držící Nečasovi nůž na krku. Ten matroš, co hulil dnes, byl obzvlášť silný.

J. Balcar 5.2.2013 6:59

Kohn horníkem a Neff diplomatem

Turecký premiér je u nás na státní návštěvě. Diplomat Neff by ho poslal do prdele se slovy, co chcete v Evropě, vy jedni machometáni. To se ovšem v diplomacii nedělá. Pan Neff (kterému za poslední léta ubylo hodně mozkových buněk) by při jednání s tureckým premiérem zřejmě raději zvolil taktiku Miloše Zemana. Potupit, urazit, jeden-dva bláboly (bonmoty) navrch a táhni domů Erdogane.

O. Uživatel 5.2.2013 7:06

Uživatel požádal o vymazání
P. Hofman 5.2.2013 7:16

Re: Kohn horníkem a Neff diplomatem

Diplomacie je zpropadená disciplína. Jinak můžeme mluvit my a jinak by měla mluvit významná politická veličina. Můžeme být ovšem uklidněni tím, že názory českého premiéra nikoho na světě nezajímají. Jen když řekne absolutní pitomost. A to neudělal.

O. Uživatel 5.2.2013 7:23

Uživatel požádal o vymazání
P. Hofman 5.2.2013 7:27

Re: Kohn horníkem a Neff diplomatem

To jsou naprosto zbytečné obavy. Jistému vlivu islámu se nevyvarujeme, neb se kultury prolínají. Těch x milionů muslimů z Evropy taky nikdo nevymaže. Islám ale nemá sílu na to, aby nás porazil. Ale kdo ví, co bude za 200, 300 let. Nám už to může být jedno.

O. Uživatel 5.2.2013 7:35

Uživatel požádal o vymazání
P. Hofman 5.2.2013 7:40

Re: Kohn horníkem a Neff diplomatem

Nezlobte se, ale nikde, opakuji, nikde v Evropě nepozoruji vliv Islámu na původní evropské obyvatelstvo. A i oni muslimové, když se dostávají mimo každodenní vliv své komunity, tak svou víru nikde neprosazují. Že se jí drží, považuji za naprosto v pořádku. Nebojím se Islámu ani za mák. Bojím se pochopitelně islámských fundamentalistů, ale to je dle mne úplně jiné téma. Američani si své děti ve školách taky střílí sami.

O. Uživatel 5.2.2013 7:49

Uživatel požádal o vymazání
P. Hofman 5.2.2013 7:56

Re: Kohn horníkem a Neff diplomatem

Já beru ve svém životě ohledy na všechny lidi kolem sebe, jedno zda je to Muslim či Křesťan, běloch či černoch, blbec či inteligent. Jestli to té dámě vadí, tak ať ty ohledy nebere. Po hubě ovšem může dostat i od svého křesťanského souseda.

Na druhé straně byli to její spoluobčané (když ne ona sama), kdo si ty lidi z jiných kultur sem domů natahal. Teď to holt musí řešit. Ostrakizací to asi nepůjde.

A. Fritscher 5.2.2013 7:13

Re: Kohn horníkem a Neff diplomatem

Jo to náš současný ministr zahraničí to je jinej kanón, něco "zažmrmlá" tak, že mu nerozumí vůbec nikdo a všichni "vykladači proslovů" si tam už dosadí to co chtějí slyšet!

Tturci - vítáme vás ................ zbytek a ti kdo chtějí - táhněte do (_._) ....................to je ale "diplomat" pane vachmajstr ......... .o))

B. Novacek 5.2.2013 7:25

Bravo

pane Fritshere!

:~D

P. Gabriel st. 5.2.2013 7:35

Re: Kohn horníkem a Neff diplomatem

Diplomacie je mimo jiné i umění, jak sdělit nepříjemná sdělení neurážlivým způsobem.  Lhaní, není diplomacie. Lhaní je politický styl Zemana!

A. Fritscher 5.2.2013 7:47

Re: Kohn horníkem a Neff diplomatem

................. už jsem to pochopil, zatímco pan kníže je Diplomat - Zeman je lhář................to jste měl říct rovnou .o))

V. Ondys 5.2.2013 6:27

:))))))) Podobná poťouchlost může překvapit jen ty

kteří nechtějí vidět naši nenávistnou levicovost ke všem, co mají o pouhou kačku víc, a stejně nesmlouvavou :)))))) pravicovost k méně majetným... Jeden by si mohl myslet, že se často chováme jako šílenci pod vlivem chamtivosti a ve vlastním rozkradeném státě se zoufale upínáme :))))))))))))))))))))))) k tureckém hospodářství.

E. Heusinger 5.2.2013 6:14

Jaksi se pozapomíná,

že členství Turecka v EU nejvíce chtějí USA.

Co je jim sice to toho, ale jsou to spojenci naši nejvěrnější, že?

O. Uživatel 5.2.2013 7:08

Uživatel požádal o vymazání
P. Rajman 5.2.2013 6:06

Nečas a Gross

Kdo podpořil Turecko jakoby říkal: "Mouchy sněste si mě", nebo tak něco. Vysvětlovat souvislosti je na 2000 znaků příliš složité, ale přeneseno do všední politické mluvy je to stejné jako "otevřít vozovou hradbu".

M. Jaklovský 5.2.2013 5:29

Astone, máte

přehnaný strach z Islámu, který v Turecku vůbec nevládne, natož v nějaké totalitní podobě. Zato nebezpečí evropské centralizace podceňujete.

Napodobím Vás:

Evropskou unii si nemůže přát nikdo, kdo to myslí s Evropou dobře :)

A. Reček 5.2.2013 6:09

Re: Astone, máte

Pane Jaklovský, myslíte si, že tamní dívka se může provdat za evropana, pokud on nepřestoupí k islámu?  Turecko může být dobrým sousedem ve vedlejším domě, ale ne jako spolubydlíci v našem. 

O. Uživatel 5.2.2013 7:18

Uživatel požádal o vymazání
M. Jaklovský 5.2.2013 7:41

Re: Astone, máte

To je možná běžné v těch nejextrémnějších arabských zemích, Turecko je naopak nejumírněnější a nejsvobodnější. I když určitě je obrovský rozdíl mezi městy (pobřežím) a venkovem.

M. Jaklovský 5.2.2013 7:50

Re: Astone, máte

Asi jak ve které rodině. Nejspíš bude obrovský rozdíl mezi městy (liberálnější) a venkovem.

Výhoda vstupu Turecka do EU by byla výrazná decentralizace a snad i zastavení té násilné unifikace všeho, co euroúředníky napadne.

A náboženství (jakéhokoli) není myslím třeba se bát. Melou z posledního. Než Islám nějak vážně ohrozí svobodu v Evropě, rozteče se a zrelativizuje, jako se to stalo Křesťanství. Jen na pár místech (Izrael) se potyčky udrží, jako se v Irsku furt okopávají katolíci s protestanty.

Mezinárodní terorismus byl posledním zoufalým pokusem o posílení Islámu :)

P. Boublíková 5.2.2013 5:17

Evropa chcípne na islám

i bez Turecka.

P. Maleček 5.2.2013 5:14

Všechno zlé je k něčemu dobré

Z mého pohledu ta valašská přemrzlá brambora v tomhle zas tak špatně nedopadla. Řekla sice Turecku ano, ale až po splnění blíže nespecifikovaných podmínek. Možná mezi ně patří i to, že když chci k někomu s jeho souhlasem vstoupit, tak nemůžu okupovat část jeho území - viz Kypr. Ve srovnání slezením do zádě Číně a Rusku udělala velký pokrok.

Ale kdyby to nečekaně Turecko udělalo. Co pak s těmi cca 15 000 000 Turků, kteří by se během jednoho roku (samozřejmě řízeně ti nejradikálnější islamisté z chudých oblastí) přesunuli do Evropy. Aspon by se bleskem vyřešila Romská otázka. Protože pak by jsme najeddnou naše bratry Romy s láskou objímali.

P. Pavlovský 5.2.2013 3:14

Rozředění EU přijetím asijských států je Klausův konept,

o tom žádná. (V hantecu "Chomotov", resp. "VTŽ",  tedy "Válcovny trub Chomutov" - "vo tom žádná pohybnost".) Když budu chtít rafinovaně zničit místní Rotary-club, budu se snažit, aby bylo přijato co nejvíc dalších členů, pokud možno pochybných existencí.

Otázka je, jestli by právě Turecko splnilo tuto funkci. Z hlediska tamější kultury, tradic a poněkud pochybné  praktické demokracie (vliv náboženských autorit na běžný život, zacházení s ženami, kurdskou menšinou, zavilý apriorní antiizraelismus...) se zdá, že ano, že Turecko je vůči EU heterogenní (jako Tatarstán, Kirgyzstán  a d.).

Z hlediska ekonomického patří ovšem Turecko do EU daleko víc, než třeba Řecko, Portugalsko a  podobné státy s přebujelou "sociální sítí", vyžírající stát, který se jí nedokáže zbavit, a tak je stále stahován ke dnu.

Turecko by v EU rádi viděly USA: vědí že to členovi NATO dluží.

Také mám strach z islamistů, ale předsudky a bezprincipielní pokrytectví nesnáším. Co jít na kompromis: nabídnout souběžné přijetí Turecka a Izraele? Pokud by to Turecko neskouslo, odkopalo by se ! Izrael je s EU plně kompatibilní, jde to demokraice evropského typu (a Evropany založená) s krajně poměrným volebním systémem.