17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

Tři hlavy nestačí

Trochu jsem pozvedl obočí (to je citát), když jsem viděl fotku z nějaké slovenské demonstrace, na které nesli šibenici s oběšeným Ficem navlečeným do vězeňského mundúru. Tak co? Oběsit, nebo zavřít? Měli by si v tom udělat jasno.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mařák 18.3.2018 21:19

Demokracie je skutečnost,

že jdou lidé svodně volit a zvolí si své zastupitele (nepřímá demokracie), nebo se na legislativě a vládě podílejí přímo. Není to nic jiného.

Tento samotný akt voleb a jeho neurčitý výsledek není ani liberální, ani sociální, či jaký, jeho výsledek může být takový, že převaha zvolených zastupitelů bude liberálního typu a bude se zasazovat o více svobody občana a menší vliv státu, nebo třeba typu levicového a bude podporovat více přerozdělování, více solidarity, více státu. To však se samotným aktem voleb, tedy s demokracií, což je pouze technická záležitost, nemá nic společného.

Proto i pojem liberální demokracie považuji za holý nesmysl. Tak to vidím zase já, no...

V. Klepetko 18.3.2018 21:24

Re: Demokracie je skutečnost,

I slepci těží z liberální demokracie! :-))) Liberální demokracie - to je společenský systém, který je svobodný a demokratický zároveň.

Nic složitého k pochopení :-))

M. Mařák 18.3.2018 21:33

Re: Demokracie je skutečnost,

Mám rád přesné pojmy a toto je podle mne nonsens. Už jen liberalismus je jako pojem nepřesný, neboť se jím označují dvě dost odlišné ideologie. Myslím, že jsem to popsal srozumitelně, výsledkem demokracie (voleb), může být převaha liberálních zastupitelů, ale také nemusí.

Znamená to pak, že "liberální demokracie" jako systém vlastně není liberální demokracií (výsledek demokratických voleb nebyl pro liberály příznivý)?

V. Klepetko 18.3.2018 22:03

Re: Demokracie je skutečnost,

Martine, slovo "demokracie" má prostě sémanticky několik významů.

Když říkáme že Francie - to je ústavní demokracie, nebo tradiční evropská demokracie, nebo parlamentní demokracie nebo "liberální demokracie", tak to není "demokracie - skutečnost" ale "demokracie - systém", režim.

Je to tradiční definice která se používá již mnoho let a je zavedená - liberální demokracie, to je systém, který je nejen demokratický ale i svobodný.

V Singapuru máš systém svobodný a nedemokratický. Naopak třeba v Rusku máš dnes systém demokratický ale nesvobodný!

M. Jandáková 18.3.2018 22:10

Re: Demokracie je skutečnost,

Ústavní anebo parlamentní demokracie jsou METODY, jimiž v demokracii dosahují občané svého podílu na vládě. Nejde o přívlastky ideologické, pane Klepetko.

M. Jandáková 18.3.2018 22:17

Re: Demokracie je skutečnost,

Jedinou ideou svobody v demokracii je právě demos kratos. Tím je demokracie otevřena donekonečna. A to je svoboda.

M. Jandáková 18.3.2018 22:21

Re: Demokracie je skutečnost,

Analogií demokracie je rozprava. Svobodná rozprava. Je potřeba umlčovat hrubé (demokracie na to má zákony), nikoliv "jiné". Kdo chce, smí nadávat na prezidenta. Smí ho karikovat. Tedy doposud to tak bylo. Tedy v rámci dosavadních kolektivů většiny a menšin.

V. Klepetko 18.3.2018 22:34

Re: Demokracie je skutečnost,

V starověkém Řecku jednotlivec neměl ani desetinu Vašich nebo mých současných svobod...

Svobodu jsme si vydobyli ve staletých zápasech, krvavých válkách, náboženských válkách, revolucích a protivenstvích! Není to samozřejmost! Magna charta v Anglii - to byl velký milník!

M. Jandáková 18.3.2018 22:44

Re: Demokracie je skutečnost,

Ale já vím, že starověkém Řecku byla demokracie jen pro "členy demokratické obce", tj. pro "svobodné pány". Byla jinak definována "obec". Princip demokracie se nezměnil. Nemůže.

V. Klepetko 18.3.2018 22:56

Re: Demokracie je skutečnost,

Jenže princip demokracie nikomu žádnou svobodu (ani svobody) nezaručuje!

Třeba svoboda vyznání - kolik bylo prolito krve, abychom se k nì propracovali! A žádný "princip demokracie" nám v tom nijak nepomohl... V demokratických zemích ženy neměly volební právo, otroci neměli práva skoro žádná... Ty dva principy - svoboda a demokracie - jsou ve velké míře na sobě relativně NEZÁVISLÉ :-((((. A proč relativně? Protože bez demokracie se svoboda stává často diktaturou osvícených diktátorů - a bez svobody se stává diktaturou i demokracie (dříve nebo později)...

M. Jandáková 18.3.2018 23:20

Re: Demokracie je skutečnost,

Rozpor mezi svobodou a nesvobodou je ANO v definici "obce"! Jste-li členem demokratické obce, jste již svobodným podílníkem na vládě a zákonodárství obce.

V. Klepetko 18.3.2018 22:21

Re: Demokracie je skutečnost,

Snažil jsem se Vám to popsat Vašim jazykem níže. Jde o smysl slov, která jsou mnohoznačná!

Ústavní ani parlamentní demokracie - to není v žádném případě METODA! to je SYSTÉM, ve kterém se rozhoduje demokraticky a který současně zajišťuje svým občanům práva a svobody, a proto je "svobodný".

Žijeme v zemi, která je demokratická i svobodná. V "liberální demokracii". Jiné země jsou svobodné ale nedemokratické. Další - demokratické, ale nesvobodné. A někdo se narodí i v takové zemi, která je nejenže nesvobodná, ale i nedemokratická!

Bez pojmu "liberální demokracie" rozlišit tyto čtyři možnosti nedokážeme. Proto ten termín má smysl - a s jeho zavržením souhlasit nemohu :-))))

M. Jandáková 18.3.2018 22:33

Re: Demokracie je skutečnost,

Nejsem z vrhaček. Není třeba brát do ruky štít. ) Ráda bych porozuměla svobodné demokracii, nic svobodnějšího, než demokracie, nebylo přeci dosud vymyšleno. Občané se podílejí na tvorbě zákonů. Co kdo slibuje víc? Zatím stále vidím způsoby, kterými občané participují na vládě, jako metody, v rámci demokracie. Bohužel zítra odjíždím a nemohu se tu již dlouho zdržovat. Moc mě to mrzí.

J. Václavíková 18.3.2018 22:38

Re: Demokracie je skutečnost,

Paní Jandáková, pokud to míníte vážně a fakt vás to téma zajímá, zajděte do knihovny a půjčte si toho Zakariu, Budoucnost svobody.

M. Jandáková 18.3.2018 22:48

Re: Demokracie je skutečnost,

Nezajímám až tolik o politiku. Zajímám se o život. Prostřednictvím dialogu s lidmi. Tím se dotýkám politiky (živoucí demokracie).

V. Klepetko 19.3.2018 0:45

Re: Demokracie je skutečnost,

Ta knižka je opravdu velmi dobrá - a je psaná i dobrým jazykem. A je dokonce i velmi stručná... Osobně si myslím, že pro základní orientaci je to vůbec ten nejlepší zdroj.

Zakaria je přitom klasický "právní konstitucionalista", takže trochu nedoceňuje naše současné středoevropské problémy. Které nespočívají v tom, že se na Ústavu sápe "přímá demokracie", ale spíše v tom, že soudcokracie sápe na demokracii a vytváří tak živnou půdu pro populisty!

Zrušení ústavního zákona č. 195/2009 Sb. bylo činem zjevně nelegitimní a hanebným. Stvořilo protireakci v podobě populistů a "přímé demokracie" Tomia Okamury. Liberální demokracii v naší zemi nejvice poškodil a podkopal samotný Ústavní Soud - jaká to strašlivý paradox!

M. Kolář 18.3.2018 22:16

Re: Demokracie je skutečnost,

V Rusku není demokratický systém,ergo není tam otevřený politický systém. Neexistence právního státu je též překážkou přítomnosti demokracie, např kvůli neexistenci efektivního ústavního soudnictví,volebního soudictví ..,atd atd .. Dnešní Rusko je kombinace jakéhosi (populistického) bonapartismu se silným neformálním průnikem exekutivy do zákonodárství i soudnictví a nepřítomností právní ochrany vůči represivním složkám .. To opravdu není demokracie ..

J. Kanioková 18.3.2018 21:33

A ta svoboda je význačná čím ?

Že do té své ideologie přibírá stále další a další nesmysly.. oproti klasickým hodnotám, na kterých se naše civilizace rozvíjela ? Takové to "volnomyšlenkářství"..

„Agenda LGBT je frontální útok na tradiční pojetí sexuality a rodiny“ - https://echo24.cz/a/Syb4e/agenda-lgbt-je-frontalni-utok-na-tradicni-pojeti-sexuality-a-rodiny

M. Mařák 18.3.2018 21:36

Re: A ta svoboda je význačná čím ?

Bavím se o klasickém evropském liberalismu, nikoliv o nějakých volnomyšlenkářských libertinech.

S. Lazárek 18.3.2018 21:42

Co to je za kraviny?

Máte na mysli třeba tradiční pojetí sexuality z dob řeckých bakchanálií? To nebyla jedna tradičně česky standardní milenka či milenec a šlus, to byl jinej vodvaz.

M. Mařák 18.3.2018 21:44

Re: Co to je za kraviny?

Církev katolická by také mohla dlouze vyprávět...

S. Lazárek 18.3.2018 21:49

Re: Co to je za kraviny?

To jsou taky ti praví kazatelé morálky a tradiční rodiny......

J. Venc 18.3.2018 21:49

Klasické hodnoty? Které to jsou?

LGBT ani jiné "volnomyšlenkářské hrůzy" lze třebas za extrémní čísla v rámci rozvodovosti vinit jen stěží, myslím.

:-)

M. Prokop 18.3.2018 22:02

Re: Klasické hodnoty? Které to jsou?

LGBT ne, ovšem státní podpora "samoživitelkám" má na rozvodovosti dost značný podíl. A konec konců, i na sňatkovosti.

Jestli je to dobře nebo špatně, to se neodvážím tvrdit.

V. Klepetko 18.3.2018 21:51

Re: A ta svoboda je význačná čím ?

Ve všech zemích našeho západního typu se nejdříve prosadila ta svoboda, a teprve až následně se prosadila demokracie. Twk to fungovalo v Evropě i v Jižní Koreji, například! Magna charta je mnohem starší, než volební právo... Svoboda + demokracie +

tradiční židovsko-kresťanské hodnoty, římské ctnosti a řecká kultura - to je podstata naší identity,to je ten náš svorník! (teď chci nasrat Kelty:-)))))

Ideologie "levicového liberalismu" nemá s klasickým liberalismem mnoho společného. Podařilo se jí jen zdiskreditovat ten pojem "liberální" - a proto Vám zní podezřele. Jenže liberální znamená v původním smyslu jen "svobodný", nic víc!

M. Mařák 18.3.2018 21:56

Re: A ta svoboda je význačná čím ?

"Jenže liberální znamená v původním smyslu jen "svobodný", nic víc!"

Další důvod k tomu, aby to byl nonsens. Vždyť podstatou demokracie je svoboda a rovnoprávnost občanů. Není třeba to nějakým dalším matoucím pojmem zdůrazňovat.

V. Klepetko 18.3.2018 22:12

Re: A ta svoboda je význačná čím ?

Martine, ještě jednou: v minulosti i dnes existovala řada zemí, kde svoboda volby (ve volbách nebo při rozhodování o veřejných věcech obecně) byla celkem dobře zajištěna, ale práva osobnosti (a i menšin) byla omezena nebo potlačena velmi silně!

Antický řecký městský stát - to je něco, co sloužilo vlastně jako definice "demokracie". Byla to demokracie. Ale nebyla to liberální demokracie!!!!!!!! (jako systém)

M. Jandáková 18.3.2018 22:12

Re: A ta svoboda je význačná čím ?

Myslím si totéž.

V. Klepetko 18.3.2018 22:24

Re: A ta svoboda je význačná čím ?

Otroci žili v "demokracii". Moc rovností a svobody si neužili :-))

M. Jandáková 18.3.2018 22:51

Re: A ta svoboda je význačná čím ?

Psala jsem výše. Problém definice "obce". Demokracie byla jen pro její členy. Těmi jsme dnes všichni.