1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

Tanečky kolem Sia

Miloš Zeman je bezesporu kolaborant s čínským režimem a návštěva prezidenta Si Ťin-pchinga v Lánech je toho důkazem. Není v tom sám, takových kolaborantů je celá tlupa. Vévodí jim britská královna Alžběta II., která byla spatřena, jak se s Si Ťin-pchingem vozí po Londýně v královském paláci, stranou nezůstal ani korunní princ Charles a nechutně poklonkoval i premiér Cameron.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Anděl 29.3.2016 12:39

Re: K zamyšlení...

Za socíku jsme zde v klidu kritizovali kapitalistický Západ, co všechno dělá špatně. V televizi jste každou chvíli mohl vidět trpící dělníky, demonstrující za zlepšení svých podmínek nebo proti propouštění, zhýralé kapitalisty, vyhazující neprodané potraviny atp.

Jste si jistý, že v Číně nic takového v TV není?

Koho myslíte tím "my"? Já si nemyslím, že děláme všechno správně. Například jsme si podle mě zvolili blbého prezidenta ;-).

Nicméně ano, myslím si, že politický systém Západu je široko daleko nejlepší z existujících. Ale nikomu bych ho nevnucoval. Jen bych ho co nejlépe chránil.

M. Berka 29.3.2016 12:43

Re: K zamyšlení...

Poslední dvě věty jsou správně. Ta před tím, je jenom náš názor. Někdy to vypadá, že třeba i žáby by měly žít v našem politickém systému. To je ale zcela úchylné. Nechme na žabách, jak chtějí žít. Některým domorodým kmenům jsem ten systém vnutili, mnozí vyhynuli... Co Indiáni v Americe?

O. Uživatel 29.3.2016 12:50

Uživatel požádal o vymazání
J. Anděl 29.3.2016 13:14

Re: K zamyšlení...

No, postupně se zjišťuje, jestli to správně sleduju, že neandrtálci tu pokojně žili v míru a harmonii, ale vyhubily je snad ňáké hordy z Afriky, nebo co. Naštěstí to trvalo relativně dlouho a stihli se trochu prokřížit.

J. Matuška 29.3.2016 12:46

Re: K zamyšlení...

Gr8!

M. Prokop 29.3.2016 12:59

" Proč akorát my si myslíme.. "," Působíme dojmem idiotů..."

Vy a kdo ještě?

A. Trick 29.3.2016 12:35

Škoda, že prezidentem

není Schwarzenberg. Ten by na Číňana šel plivnout aby posílil transatlantickou vazbu.

J. Kombercová 29.3.2016 12:41

Re: Škoda, že prezidentem

Strmý nárůst zahraničního obchodu s Čínou se konal v době, kdy Schwarzenberg byl ministrem zahraničí. To jsem se dočetla na netu. Takže žádné domněnky jako ta vaše.

J. Franke 29.3.2016 12:48

Re: Škoda, že prezidentem

Ta sedla!

A. Trick 29.3.2016 13:08

Re: Škoda, že prezidentem

A jak se na tom podílela Jeho Jasnost, sedláři?

J. Franke 29.3.2016 13:25

Re: Škoda, že prezidentem

Kolik?

O. Uživatel 29.3.2016 12:51

Uživatel požádal o vymazání
V. Čermák 29.3.2016 12:51

Re: Škoda, že prezidentem

A jaké konkrétní zásluhy na tom měl ten Schwarzenberg, to tam nepsali?

O. Uživatel 29.3.2016 12:57

Uživatel požádal o vymazání
A. Trick 29.3.2016 13:12

Re: Škoda, že prezidentem

Zkuste neodklánět, kašpárku.

O. Uživatel 29.3.2016 13:12

Uživatel požádal o vymazání
A. Trick 29.3.2016 13:15

Re: Škoda, že prezidentem

Kdo přemýšlí, nemusí odklánět, kašpárku.

O. Uživatel 29.3.2016 13:29

Uživatel požádal o vymazání
V. Čermák 29.3.2016 14:01

Re: Škoda, že prezidentem

Vy nevíte, nebo nechcete vědět? Přece byl jako jeden z mála státníků v Číně, se skupinou podnikatelů předjednával obchodní spolupráci, pozval prezidenta do ČR za účelem dalšího rozšíření investic, nyní se předpokládá až 90 miliard... To nejsou zásluhy Zemana? A čí tedy?

J. Anděl 29.3.2016 12:33

Čína a Tibet dle Anděla :-)

Jako obvykle souhlasím se všemi, podpůrci i odpůrci. Zeman, byznys, velká země, příležitost - to vše ano. Dětinskost mnoha demonstrantů za Tibet - ano.

Tibetský budhismus považuji za jednu ze nejhodnotnějších duchovních cest, to ovšem jen málo souvisí s teokracií, jež tam fungovala v uvedené době anexe. Hollywoodem zromantizované události anexe sice naznačují, ale nemohou prokázat, zda a jak by se s novým dalajlamou skutečně poměry této teokracie změnily. Dnes už to nezjistíme nijak.

Co zbývá? Jen drobnost. Někteří diskutéři upozorňují, že nyní se v Tibetu "konečně dá dýchat", což za té totalitní teokracie, kdy všichni museli dřít na pár "nefachačenků".

Jistě, může se stát, že se prostým lidem žije na okupovaném území či anektovaném území lépe, než při předchozím uspořádání. Nápadné je to v podpoře anexe Krymu, kde jsou skoro všichni až na pár pravdoláskařů přesvědčeni, že Krymané jsou šťastní. Nicméně začíná to často drhnout u Izraele a pásma Gazy.

Proč? Vtírá se podezření, že jedni fandí jen těm, kteří anektují ve jménu socialismu a lepších zítřků. Jakmile však okupant kamarádí s USA, tak je zle.

J. Kombercová 29.3.2016 12:43

Re: Čína a Tibet dle Anděla :-)

Tak nějak.

Jenže... jestli to vidíme správně politicky?

J. Anděl 29.3.2016 12:57

Re: Čína a Tibet dle Anděla :-)

Zatím to naštěstí není úplně podstatné ;-).

No, a časem - to uvidíme, jak se věci vyvrbí.

V. Novák 29.3.2016 12:49

Re: Čína a Tibet dle Anděla :-)

A není to třeba tak, že záleží na mínění místních? Těch prostých lidí?

O. Uživatel 29.3.2016 12:53

Uživatel požádal o vymazání
J. Anděl 29.3.2016 13:05

Re: Čína a Tibet dle Anděla :-)

No, možná, ale nejsem si jistý. Nevím, jak moc ti, co dnes obhajují anexi Tibetu, vědí o tom, co si v padesátých letech minulého století mysleli místní. Je otázka, co si myslí místní ve všech těch zemích, kde skupinka obrozenců bojuje za nezávislost a svobodu. Kolik procent souhlasných je už oukej. Od které generace se novousedlíci již považují za místní. Od kolika generací již vyhnaní místní ztrácejí morální nárok na vrácení původního majetku a jejich snaha ho získat by byla považována za okupaci...

Myslím, že na mínění lidí nezáleží nikdy. Ani v demokracii. To je prostě taková ideová soutěž, ve které je vždy prosazen v podstatě menšinový názor těch, kteří vytvoří vhodnou koalici. V politice nikdy nezáleží na tom, co si o tom myslí lidé.

V. Novák 29.3.2016 13:18

Re: Čína a Tibet dle Anděla :-)

Ta anexe Tibetu v 50. letech bylo jen pokračování situace, která trvala stovky let s tím rozdílem, že zatímco císařská a nacionalistická Čína se o Tibet zajímaly hlavně formálně - výběr dalajlámy museli schválit dva ambani dosazení císařem - ČLR Tibet otevřela - ČOA vybudovala do Tibetu první silnici v historii, takže všichni, kdož jezdí do Tibetu vzdychat nad Pótalou, tam jezdí díky ní. Pravda - pár posledních let se tam dá dojet i železnicí. Samozřejmě taky postavenu Číňany.

Čankajšek si na Taiwan odvezl mimo jiné i zástupce Tibetu, Ujgurska a Vnějšího Mongolska. A vyhlásil, že volby budou až vyhraje nad komunisty, takže poslední poslance za tyto provincie vynášeli z taiwaského parlamentu až v 90. letech.

U Krymanů víme, řekl bych, dosti přesně, co si přáli. Netají to dodnes. A doněčtí a luhanští dali taky jasně najevo, co si... no vlastně dali hlavně najevo, co si NEpřejí.

J. Anděl 29.3.2016 13:28

Re: Čína a Tibet dle Anděla :-)

Použil jste pár formulací ("vzdychat nad Potalou"), ze kterých usuzuji, že ono otevření Tibetu považujete za dobrou věc, je to tak?

S Potalou se to má podle mě podobně, jako s mnoha jinými místy, na která lze použít přirovnání k zasněžené pláni.

Zasněžená pláň bez jediné ťápoty vypadá magicky, les za plání nedostupně a plný kouzel. Když tam šlápnete, neporušenost sněhové pláně narušíte a v lese najdete jenom stromy.

Nejsem si jistý, že nám lidem toto ustavičné vraždění Schrodingerových koček dlouhodobě prospívá. Ale komunisté (nejen oni, jistě) jsou známi tím, že je nezkolabované kočky znervózňují.

V. Novák 29.3.2016 13:52

Re: Čína a Tibet dle Anděla :-)

No, "zakázaná území" se mi moc nelíbí, to je pravda.

Ale já do Tibetu nejezdím, abych tam vzdychal nad Potálou - jednak jsem na tu už starý, dvojak mi na mnohé stačí knížky (no, už i musí stačit - v těch horách bych asi při třetím nádechu neměl na čtvrtý dost sil...), jen jsem připomínal, že ti, kteří tak činí, mohou tak činit díky ČLR. Jinak by je čekalo půlroční putování s jačí karavnou po cestách, jež si ten název nezaslouží. Tak, jak cestovala A.David-Neelová, Körösi Csoma Sándor, G.C.Cybikov a všichni ti cestovatelé, kteří o Tibetu psali. Půl roku tam, půl zpátky.

J. Anděl 29.3.2016 14:25

Re: Čína a Tibet dle Anděla :-)

Šlo mi jen o to, že když do "zakázaného území" proniknete, změníte podmínky a okolnosti. Díky tomu již nezjistíte, jaké to místo bylo, než jste tam pronikl, ani zda by se vyvíjelo jinak, kdybyste tam nepronikl. To je jedno, mě to dnes moc netrápí, i kdybych měl dost prostředků na výpravu do Potaly, asi bych se vypravil spíš do Thajska na ochutnávku místní kuchyně (i když na brouky a kuřecí embrya jsem příliš konzervativní).

Čína je složité téma. My (Evropa západního stylu, řekněme) nejsme v dost silné pozici na to, abychom diktovali komukoliv cokoliv.

M. Prokop 29.3.2016 13:02

Re: Čína a Tibet dle Anděla :-)

Hollywood není nejlepší zdroj informací, v knihách se dá najít dost.

Harera, "Sedm let v Tibetu" KNIHU velmi doporučuji. I "Dějiny Tibetu"