7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

Stavební zákon do finále

Novelu stavebního zákona přes námitky senátu schválila poslanecká sněmovna a nastane fáze asi finální, podpis prezidenta republiky Miloše Zemana. Jeho postoj k aktivistickým formacím je dobře známý například ve vztahu k Šumavě, a dá se tudíž čekat, že novelu podepíše.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hlosta 28.6.2017 9:47

Re: The same old stupid Aston story

Přeměna, tedy znehodnocení úrodné půdy, nebo i jen ladem ležící, je jistě zločin k našim potomkům. O ten zločin se zasloužila jak pravice, tak levice, občany delegovaní k moci nad sebou. Máte-li pocit, že to spolek vyřeší, pak jste na těžkém omylu. Takový ochranářský spolek jen odvede schopnost veřejnosti z jejího vlivu do roztříštění síly veřejného mínění. Postaví totiž proti sobě své příznivce s příznivci určité politické skupiny a meritum věci bude znehodnoceno do pouhých hádek a soudů. Není přímější možný postup v ochraně přírody a tedy i úrodné i ladem ležící půdy v nátlaku na zástupce veřejnosti, tedy politické lídry v regionu?! K T O M U totiž zástupci jsou zvolení!!!

M. Valenta 28.6.2017 10:40

Re: The same old stupid Aston story

Vaše doporučená cesta přes zvolené a mnohdy zlobované zástupce je jen jedním ze způsobů. Občané, co si uvědomují vážnost problému, na pozadí rychle plynoucího času, volí jiné způsoby a některé nemusí být vždy ty správné, ale tak už to chodí. Kdo nic nedělá, ten nic nezkazí, se říká.

R. John 28.6.2017 8:59

Aston je dobrým Jakešovým žákem... to jó....

.. třeba ty nekalé živly na Václaváku si před 89 osobovali právo mluvit za veřejnost... ta drzost... kdo jim dal mandát ?.. copak ve volbách dostali 99,9% hlasů ?... ani náhodou... však s nima bylo po právu naloženo, dostali pode zákona naloženo... chrabří pendrekáři z Pohotovostního pluku VB jim ukázali, kdo hájí veřejnost a mandát.... Jednoznačně tu ten pluk schází, to je vidět... Krásné budování paneláků si tu narušovat nenecháme...

V. Kotas 28.6.2017 9:10

Re: Aston je dobrým Jakešovým žákem... to jó....

Jsou v politice žáci a potomci ( dnes však v jiných stranách ) jinačejších komunistů, než byl Jakeš, těch z 50, nebo normalizačních let. A na ty, kam se hrabe Babiš.

P. Han 28.6.2017 9:12

Re: Aston je dobrým Jakešovým žákem... to jó....

Spíš mi to vychází, že vy jste dobrým žákem Kojzarovým.

R. John 28.6.2017 9:25

Schází mě ta průprava v Mladé frontě...

.. jako "někoho"... no...již to nedoženu...

P. Han 28.6.2017 9:45

Re: Schází mě ta průprava v Mladé frontě...

No, pár bodů za snahu vám připsat můžu.

R. John 28.6.2017 9:50

Děkuji...to potěší...

..ovšem chtělo by to ještě nějakou prdelatou soudružku v teplákách s květinou... a co diplom ?.. ten nebude ?..

J. Anděl 28.6.2017 8:55

A od tématu

To mě zaujalo, africký mor prasat přinesl divočák, který ilegálně překročil hranice. Divočák. Přinesl africký mor. Není to fascinující?

Druhé téma dne je dilema, zda jsou spinnery košer, nebo dílo Satana (není to jméno, ergo nemělo by se to psát s velkým písmenem?). Máme dva doma, holky trvaly na tom, že ho musí mít. Leží někde v koutě bez velkého zájmu.

No, je dobře, že náboženský svět řeší důležité otázky lidského světa, nevím, co bychom si bez náboženství počali.

R. John 28.6.2017 9:03

Pasová služba zaspala... to je jasný....

... ty ploty a minová pole se neměla odstraňovat... tohle jsou důsledky...

P. Hlosta 28.6.2017 9:07

Re: A od tématu

Snahu o zmenšení vlivu imigrantské vlny možno uplatnit všelijak a i takto. Upozornění na název prasečího moru dává šanci na demagogické vytěžení slova Africký i překročení hranice státu. Gratuluji vám k takovému demagogickému výkonu, s kterým jste mně vskutku překvapil! ;-)

J. Anděl 28.6.2017 10:28

Re: A od tématu

No tak, pane Hlosto, přečtěte si někde definici slova demagogie.

Kdybyste řekl, že populisticky blábolím, tak neřeknu, ale takhle? :-)

Upřímně řečeno, mě ale fakt zaujala představa, jak asi ten africký mor cestoval, až přicestoval skrz divočáka k nám. Jak se ten divočák nakazil? Od koho?

Bohužel, jak by to mohlo zmenšit vliv imigrantské vlny, netuším. Synchronicita s vlnou uprchlíků z Afriky je spíš vtipná, než že by ji šlo jakkoliv použít jako argument.

P. Han 28.6.2017 9:21

Re: A od tématu

Koukám, že nejen lidští imigranti jsou nebezpeční.

Pár desítek let tomu nazad musel každý nutně mít Rubikovu kostku. Taky to dost rycle vyvanulo. Kdysi předtím a pak zas po tom to bylo jojo. Ten motorický neklid puberťáků a předpuberťáků si patrně něco takového žádá. Nevím, jestli je to od ďábla, ale spíš ne.

J. Anděl 28.6.2017 10:31

Re: A od tématu

Akorát teď se ty musy střídají nesmírně rychle. Chvilku frčí tohle a než se stačíte rozkoukat, je to out a frčí zase něco jiného.

Což mě vede k obdivu k vietnamským obchodníkům, protože rychle zareagují a ve večerce si kromě ovoce a rohlíků můžete hned koupit taky spinner :-).

Ďábel osobně takovýhle věci neřeší, má na to lidi ;-)

M. Malovec 28.6.2017 8:53

To by

měla být teprve první rána takovým spolkům. Další by měly následovat. Jsou však i užitečné spolky bez zásadních požadavků na peníze daňových poplatníků, třeba okrašlovací spolky v obcích či např spolek pro kulturu mluveného projevu. Ty budiž podporovány. Ty mají smysl a neškodí.

V. Kotas 28.6.2017 9:05

Re: To by

A vo tom to je.

R. John 28.6.2017 9:06

Hm...

...koukám, že sám jste okrasa...tak na co spolky...zakázat a zavřít, spolkaře...

P. Han 28.6.2017 9:31

Re: Hm...

Nojo. Někdo je okrasa a někdo si i po málem 30 letech nedovede představit řešení problémů bez zákazů a zavírání. Co takhle těm spolkům neplatit? Ze "státních" peněz, čili z kapsy každého z nás? Ony ty spolky zhusta připomínají ty "ochránce" živnostníků z doby dona Corleona.

F. Doušek 28.6.2017 8:38

Zjednodušení stavebního řízení nastane,

až jako investor např. pokládky podzemního vedení nebudu muset shánět a dokládat souhlasy vlastníků sousedních nemovitostí, a to i těch, jichž se má stavba nikterak netýká.

J. Anděl 28.6.2017 8:35

Co s těmi spolky?

Zaujala mě dneska Astonova úvaha nad tím, jaká je a jak se projevuje vůle veřejnosti. Nepochybuji, že volby jsou osvědčená metoda. Mají jasné klady i zápory.

Hlavní zápory: zvolením strany legitimizujete celý program, ale to neznamená, že nutně s celým programem souhlasíte, následné koalice, nezbytné pro získání většiny, navíc realizaci programu v plné šíři automaticky znemožňují, oba problémy se vzájemně násobí, takže ve finále není nutné ty programy skoro ani číst, protože stejně podepíšete něco, s čím a) nesouhlasíte a b) se nesplní. Hlavním kladem je odolnost takového rozhodnutí vůči rozmarům a zvůli. Samozřejmě nikoliv stoprocentní, ale je tam. Takže zjednodušeně nedostanete ani zdaleka skvělé (každého naprosto uspokojující) výsledky, ale dá se na tom stavět alespoň trochu dlouhodobější práce, činit rozhodnutí, něco dělat.

Jak Aston píše, v demokratickém prostředí je správné, že mohou existovat a existují spolky. Ale tyto nejsou veřejnost. Jsou právním a skutečným subjektem, jednotlivcem zastupujícím konkrétní záměr. Je otázka, zda by neměly mít povinnost legitimizovat své aktivity (konkrétně vstupování do úředních řízení k připomínkám, nemyslím třeba provozování školky) jakýmsi průběžným či vždy ad hoc provedeným sběrem podpisů. Což se ovšem podobá petici a mírně přibližuje referendu, ovšem posilovalo by to legitimitu, že jde o zástupce veřejnosti....... Asi to není ideální, je to jen nápad, zaujal by taky někoho?

J. Anděl 28.6.2017 8:47

Re: Co s těmi spolky?

Ještě dopodatek: ony "zápory" nepovažuji automaticky za zlo. Naopak, ořezáním jednotlivostí a nutností tvořit kompromisy, nezbytné pro spolupráci, včetně spolupráce v koalici, tvoří jakýsi hybrid, který - a to považuji vlastně za velké plus - brzdí extrémistické výstřelky.

Stát, podobně jako církev, pracuje nejlépe (nejméně v neprospěch lidí), pokud má dost klacků pod nohama ;-)

Berte s rezervou, ale nedělám si úplně pdel.

M. Malovec 28.6.2017 8:59

Re: Co s těmi spolky?

Každý subjekt, který chce jít do voleb musí sehnat 7% podpisů z počtu občanů obce proto, aby mohl založit volební uskupení a jeho členové kandidovat ve volbách. Proč by spolek neměl sehnat minimálně stejný počet podpisů na listinu, kde budou vypsáni zakládající členové a uveřejněn program spolku.

P. Hlosta 28.6.2017 9:03

Re: Co s těmi spolky?

Protože na to není zákon a tím i legislativa do důsledků! Zákonodárci mají základní problém prosazovat své sliby z předvoleb a další problémy ani nepřijdou mezi nimi na přetřes, natož k dohodě mezi nimi a usnesení se na zákonu.

P. Hlosta 28.6.2017 9:01

Re: Co s těmi spolky?

Akce vyvolává reakci. Proto pro zlo, působící ze strany spolků vůči veřejnosti, nastává reakce veřejnosti vůči nim adekvátní, leč zdlouhavě působící. Je to podobné heckerskému zavirovávání, kdy reakce vždy je na to pomalejší, než sám útok, nebo spíše pozdější. Logicky je veřejnost v nevýhodě a proto se dovolává prevence. Oddělit zrno od plev potřebuje legislativu, což obnáší byrokratické prvky a následně je byrokracie další zásadní problém. Veřejnost je právem v averzi vůči byrokratismu. Nemá nástroj, jak ho omezit, vytřídit zbytečný od potřebné byrokracie a politické strany a hnutí, zdá se, jsou bezzubé k tomuto.

Ryba smrdí od hlavy! To je základní motiv pro veřejnost. A jen od hlavy může působit na ten smrad!

J. Vozábalová 28.6.2017 22:26

Re: Co s těmi spolky?

Nu, ony spolky jako takové mohou být velmi - ale opravdu velmi - různé a většina z nich nemá s "veřejností" společného zhola nic. Tím chci říci, že jejich zaměření a činnost se vůbec nijak nepotkává s nejrůzněžšími aktivisty v jakémkoli oboru.

Ono to nakonec není poprvé, co Aston zaměňuje aktivisty za veřejnost. Ta může být - a také obvykle bývá - zcela neorganizovaná.

Za protest "veřejnosti" lze považovat například petici opatřenou příslušným počtem podpisů, ale v žádném případě protest spolku, ať už je zaměřen na cokoli a argumentuje čímkoli.

Protestovali-li by například myslivci a včelaři proti obrovským rozlohám řepkových lánů, měli by obojí proč - to jistě - ale ač by to byl protest spolků, nebyl by to protest "veřejnosti" - byl by to protest lidí, jejichž zájmy jsou ohroženy - je to jejich zájmová činnost, která je řepkovými lány ohrožena.

Na tom nic nemění ani skutečnost, že činnost těchto spolků je potřebná, bohulibá a obecně všem prospěšná.

J. Franke 28.6.2017 8:14

Dobré ráno ze slunného Jadranu

Není spolek jako spolek. Třeba Svobodná Republika Králický Sněžník má hodně atributů spolku, jako jsou společný zájem členů, svůj web, pořádání zájezdů, výletů, společných setkání, svoji vlajku i hymnu. Nebyl by vůbec žádný problém stát se spolkem zapsaným v rejstříku, stačilo by načrtnout stanovy, vytvořit přípravný výbor a začít. Stát by nám přidělil IČ a byli bychom neziskovka jak vyšitá.

Proč to však dělat? Přibyla by buzerace ze strany státu, nutnost vést účetnictví, dělat daňové přiznání, na všech akcích dodržovat hygienické normy (i ty přitroublé) a zahltit se papírováním. Takto jsme ovšem svobodní, stát o nás neví a neotravuje.

P. Hlosta 28.6.2017 8:24

Re: Dobré ráno ze slunného Jadranu

Jste tedy spolkem ilegálním! A basta! Nějaký podvratný, řek bych. Zařadil bych vás do spolků typu SAOPADŽ(Spolek Angažovaných, Oportunistických A Deklasovaných Živlů), kterého já byl též členem, leč jen neuznaným, protože jsem bráchovi o tom neřek a on v něm byl oficiálně a já mu fandil velice. Bylo členů mnoho a ani o sobě nevěděli většinou, tak to byl nebezpečně ilegální spolek! Za časů normalizace to nebyla žádná sranda, ač prča určitě.

;-))

P. Hlosta 28.6.2017 8:28

Re: Dobré ráno ze slunného Jadranu

U nás je 25C°, kolik tam máte vy v osm ráno?

A. Alda 28.6.2017 7:57

Veřejnost jsou ti, kdo chodí do kostela.

Jak to slovo vůbec vzniklo?

Ve středověku, když ještě nebyly televize, rozhlas, ba ani noviny, se informace, o nichž se mělo dovědět co nejvíce lidí, věšely na kostelní vrata, čili veřeje. Někde dokonce měli veřeje účelově rozdělené - na pravou veřejen soudní pohúny a nálezy a na levou veřejn oznámení a vyhlášky konšelů či purkmistra... Do kostela chodili všichni a tak si to všichni mohli přečíst (u nás uměla naprostá většina lidí s IQ nad 80 bodů číst už za kr.Václava II.).

Když se něco vyvěsilo na veřeje kostelních vrat, tak se to "zveřejnilo". A od toho pak vznilo slovo "zveřejněný" a "veřejný" a "veřejnost".

Veřejnost jsou tedy lidé, kteří chodí do kostela a mohou si tak prohlédnout a přečíst, co je na kostelních veřejích vyvěšeno.

P. Hlosta 28.6.2017 8:17

Re: Veřejnost jsou ti, kdo chodí do kostela.

To o těch veřejích je pro mně novinka, která mně nenapadla. Dík za ni. Jen nelze věřit, že už za kr.Václava II. umělo tak velké procento číst. Spíše bych povědomí o veřejných věcech dal významu ohlašovatele, co vybubnovával oznámení na návsích a náměstích. Zpravidla ta funkce byla daná ponocnému, co měl za úkol ohlašovat noční hodinu vytroubením a hlasitým oznámením. Hodiny byly spíše rarita později na kostelních věžích, natož hodinky. Zvon též oznamoval určitým typem vyzvánění pokyn k nějaké křesťanské motlitbě a církevnímu úkonu. Oznamoval i smrt někoho, doprovázel na poslední cestu křesťanského smrtelníka, což ale nebylo zadarmo, stejně jako plno jiných církevních služeb.

"Zlatý komunisti!(ironie!) V socíku pamatuji ještě oznamování počátků a konce pracovní doby sirénou fabriky. Tak se mi to vrylo do paměti, že při zkoušce sirén mi to evokuje vzpomínku, jak rodiče byli na mrtvici, když už nebyli ve fabrice a neměli odpíchnutý příchod. Za to mohla být i bulka, což byl zločin skoro jako vražda ;-))