28.6.2024 | Svátek má Lubomír


Diskuse k článku

Snaha o hrdost

Ušli jsme dobrý kus cesty za dobu velmi krátkou! Včera jsou to tři roky, kdy Čtyřka podělaných, konkrétně prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předseda senátu Milan Štěch a předseda sněmovny Jan Hamáček poslali do Pekingu poníženou omluvnou supliku kvůli tomu, že se ministr kultury Daniel Herman potkal soukromě s dalajlámou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mikulec 19.7.2019 7:49

Re: Pražští konšelé

Nejsou trochu globalisti jako Macron?

M. Prokop 19.7.2019 8:26

Re: Pražští konšelé

Čína řídila většinu předchozích konšelů, s nadšeným přikyvováním až uctivým předklonem vrchního čučkaře i dalších čunitelů. Ti současní se trochu šprajcli.

M. Mikulec 19.7.2019 7:34

Nakone Africani zdrhaji

do Evropy před čínskou arogancí. :-))))

S. Tomáš 19.7.2019 7:29

Láska prochází žaludkem

Nebýt Číny musel by se Evropan rozhodovat, čemu dá přednost, jestli drahému počítači, fotoaparátu,motorové pile, botám či kalhotám, nebo se nají. Zásluhou Číny má obojí, a levně.

M. Mikulec 19.7.2019 7:32

Re: Láska prochází žaludkem

Za čínské výrobky se platí evropské ceny, protože západní byznys si to nechal v Číně vyrobit.

P. Hlosta 19.7.2019 7:39

Re: Láska prochází žaludkem

Až tak tvrdě to nevnímám. Vím ovšem, že je problém najít jiné zboží, než Čínské. Záplava na trhu je enormní. A to ještě je nutné vnímat, že není jen Čínské zboží, ale Indonéské, Indické a zpravidla made in šmejd. Pulty marketů nabízejí škálu zboží daleko přesahující původní nabídku. Prodávají nářadí pro kutily, kola, oblečení, i nábytek. Z převahy je to levné zboží Asie v převaze Číny. A opět budou tvrdit, že ten šmejd si kupují lidé proto, že je levný. Markety určují které zboží zákazník bude preferovat. Zajímalo by mně, jestli zboží vrátí do Číny, když ho neprodají.

P. Hofman 19.7.2019 7:48

Re: Láska prochází žaludkem

No, kdyby si země našeho kulturního prostoru nevybraly Číňany jako levnou, učenlivou a schopnou pracovní sílu, mohla by si Čína své "zásluhy" nabouchat tak akorát do trenek.

P. Hlosta 19.7.2019 7:58

Re: Láska prochází žaludkem

No a jsme u globalizace. ;-) Nebýt globálních vlivů, mohli jsme si tady hovět v poklidu se svým vlastním tržním prostředí, se svou korunkou i svými nezaměstnanými, či nezaměstnatelnými. Podpořili jsme ovšem globální síly, velkokapitál a to investičními pobídkami. Nikdo nechtěl slyšet, že nadnárodní velkokapitál řídí státy a není tomu naopak. A jsme u toho, kde vlastně EU má své podmiňující vlivy. Rozhodně není suverénním svazkem států Evropy, ale je nadnárodním kapitálem tlačena do podřízené role. Naše závislost na Německém průmyslu i trhu ve světě je příznačná. Otázka však je, jestli vůbec je nějaká síla, která by tento stav dokázala a i chtěla změnit.

J. Fialová 19.7.2019 8:06

Re: Láska prochází žaludkem

Němci si je vybrali :) Od roku 2016 je Čína největším obchodním partnerem Německa.

https://www.investicniweb.cz/news-nejvetsim-obchodnim-partnerem-nemecka-zustala-cina-cr-je-desata/

P. Hlosta 19.7.2019 8:13

Re: Láska prochází žaludkem

A my jsme údajně druhý největší výrobce automobilů ve světě. ;-)) VW, Hyunday a řada dalších zastiňují Škodu, ale ta vlastně naše není. Největší kšefty se dělají pro miliardy lidí v Asii. Proč se nevyrábí v zemích původu značky? Protože jsme rádi, že u nás je tak levná žádaná pracovní síla, proto dáváme investiční pobídky, proto tratíme miliardy možných daní, no a máme tu plnou zaměstnanost. ;-)

M. Prokop 19.7.2019 8:31

" Proč se nevyrábí v zemích původu značky? "

Čtěte Bastiata.

M. Prokop 19.7.2019 8:27

Re: Láska prochází žaludkem

A Číňani zase mají na rýži. To už tak ve světě chodí.

P. Götze 19.7.2019 7:26

Ona uz je dneska doba takova, ze zpochybnovat politiku "jedne Evropy" je defacto politicka sebevrazda. A to jsou ty absurdity pana Hriba a jemu podobnych.

V. Církva 19.7.2019 7:22

A co tak nekupovat čínské výrobky?

Nic proti Číně, reakce Brady působila skutečně nějak tak aktivisticky. Tibet tehdy podpořili lidé, levičáci, kteří by s ním zametli ještě hůř než dnešní Čína, která se za 70 let snad posunula k nepatrně větší lidskosti.

Jenže, na druhé straně je pravda že Čína se k nám chová nesmírně arogantně, na to že jsme vlastně především jejich zákazníci (dovozní bilance je asi 10 násobná). Necháme si plivat do obličeje a vesele kupujeme levné čínské šunty

Takže Petříček se chová odvážně, ale kolik z nás se zaměřuje na nekupování čínských výrobků. Huawei je dnes problémový a stejně si čínské výrobky kupujeme (sebekriticky, sám jsem si ho málem koupil). Dnes ještě ale Čínu ve všem nemusíme. Mobily ještě dělá LG, Sony, Samsung. Ti první dva je nevyrábí v Číně. A podobně kreativní můžeme být se všemi nákupy.

V. Kotas 19.7.2019 7:29

Re: A co tak nekupovat čínské výrobky?

Kdopak že vesele toleroval pašované zboží z Číny, v prvých letech po šmirglu, no ?

A. Reček 19.7.2019 7:14

Je to tak

A tu tehdejší servilitu vedení ČSSD a prezidenta kritizoval veřejně Šmarda, jehož Hamáček navrhuje na post ministra kultury. Tím se tehdy stal pro ješitného Zemana zcela nepřijatelný. Doufám, že dnes vedení ČSSD v této kauze bude stát vzpřímeně a neohne hanebně svůj hřbet v hluboké pokloně Zemanovi, podobně tak jak to tehdy udělali Pekingu!

P. Hofman 19.7.2019 7:02

Čtyřka podělaných

je název atraktivní a úderný, ale nepřesný. Byla to totiž trojka podělaných, ten čtvrtý, který to všechno spískal, byl pouze vychcaný (Zeman).

Po takhle silném odsouzení (a dle mne správném) je ale potřeba se zachovat férově a zmínit, že dva z těch "podělaných" tu svou chybu okamžitě přiznali (Štěch a Hamáček) a třetí se od toho posléze taky distancoval (Sobotka).

Ale zase je fakt, proč bychom v době postpravdivé psali na webu, plném prolhaných příspěvků, pravdu.

A. Trick 19.7.2019 7:02

Smlouva Praha - Peking

skončí do dvou let. Tak by stačilo ji neprodlužovat. Jenže to by nebylo tak ÚDERNÉ.

F. De Winter 19.7.2019 6:48

Katalánsko...

Hříbeček řeší samostatnost Tibetu. OK. A co Katalánsko? Hříbečka nezajímají političtí vězni ve Španělsku?

Samozřejmě, že ne. Nezajímají ho političtí vězni ani ve Španělsku a ani v Číně. Je to jen póza. Morální kýč. Liberálně demokratické pokrytectví.

V. Kotas 19.7.2019 6:51

Re: Katalánsko...

Na tom by se hoch přes média tolik nezviditelnil u tý partičky hochů co spolu mluví.

P. Pavel 19.7.2019 7:35

Jinými slovy dvěma místním čínským podržtaškám nedochází, že Hrib řeší smlouvou se Šanghají a nikoli s Barcelonou. Nebo jim to dochází ale potřebují se po ránu vyzvracet z opice, tak dělají bIbé.

R. Vacek 19.7.2019 8:07

Re: Katalánsko...

O politikovi musí být slyšet. A pokud k tomu není řádný rozumný důvod, musí politik vygenerovat nějaký pseudodůvod. A co může být lepší, než "zaujmout postoj", popřípadě "nastavit zrcadlo". Navíc v číně není ani jeden volič našich pirátů, tak je možno čínu beztrestně kritizovat.

P. Pavel 19.7.2019 9:02

Třetí čínská podržtaška.

J. Ganaur 19.7.2019 11:49

Re: Katalánsko...

Praha má smlouvu s Madridem nebo Barcelonou?No, možná má, ale pochybuji, že je tam něco o jednotě Španělska.

P. Kučera 19.7.2019 6:45

Evropa a Orient

Ta situace Praha-Čína je v mnohém ilustrativní. Je na ní v symbolické zkratce vidět zásadní rozdíl mezi současným stavem obou civilizací.

Dnešní čínské metody jsme tu měli víc než 4 desetiletí. Na vrcholu státní pyramidy byl vždy jeden člověk (nejvyšší straník), který měl moc rozhodovat úplně o všem, s jedinou výjimkou - v našem případě číst ze rtů nejvyššímu okupantu-partajníkovi v Moskvě. Jak vidět, tento model přes všechny proměny přežívá v Číně, jen s malými vylepšeními. Např. dnešní čínský prezident, který vede samozřejmě i tu stranu, si nechal dát do ústavy svoje doživotní panování, zcela ve stylu tradičních dynastických císařů. No a protože přece náš prezident se tak moc snaží podobat se vším všudy tomu čínskému (včetně frázovitých řečí o tradičním přátelství a spolupráci), tak se ten z Pekingu domníval, že taky náš může vše. Naštěstí nemůže, ačkoli se o to usilovně i za cenu porušování ústavy snaží.

Pokud Praha ve své hrdosti vydrží, bude to bráno jako hrubý faul proti čínskému císaři a můžeme se dočkat zrušení velkohubých plánů (které se zaplaťpánbu opravdu plnit ani nezačaly), Zeman (který se pro Sitiho ukazuje jako ne zcela suverénní vládce) už nebude do Číny pozván, možná dojde i na odvolání velvyslanců.

Osobně si přeji, aby se tak už brzy stalo. Mohl by to být dobrý precedens pro celý Západ.

Dobrý den.

P. Hofman 19.7.2019 6:53

Re: Evropa a Orient

Můžete mi prosím pane Kučero vysvětlit, jaký "dobrý precedens" by to pro Západ mohl být?

P. Kučera 19.7.2019 7:09

Re: Evropa a Orient

Pane Hofmane, precedens v nepřijímání autoritativních móresů, precedens v odmítnutí kupčení na úkor svobody, a hlavně snad i cesta k důsledné dělbě moci a striktnímu dodržování vlastní ústavy.

P. Hofman 19.7.2019 7:19

Re: Evropa a Orient

Děkuji za odpověď.

Přiznám se ale, že představa, že my učíme Západ demokracii a právnímu státu mně nějak spíš děsí. Kupčení pak má onen Západ v krvi, je to dědictví (nejen) naši civilizace. To odstranit asi jen tak nepůjde. Je otázkou, do jaké míry jde kupčení na úkor svobody. Tam bude ta hranice asi velmi křehká a někdy možná i pochybná.

Dělbě moci a dodržování ústavy bychom se naopak mohli od onoho Západu učit my. Stejně tak, jako nezbytnému vytvoření fungující občanské společnosti.

J. Holíček 19.7.2019 8:12

Re: Evropa a Orient

Ono to je takové srandovní. Nikdo nás moc vážně nebere, jen my si myslíme, že ano. Pohnutky Hřiba mně nejsou známy. Třeba to co dělá, dělá pro něco víc, než pro vlastní uspokojení. Nevím.

Je těžké, aby se k nám někdo choval z úctou, když k tomu nejsou předpoklady. Američané, Číňané a pořád ještě trochu i Rusové, si svoje záležitosti řeší z úplně jiných pozic. Protože na to mají. Takže ta námi pociťovaná rovnost je jen taková chiméra. Ale, proč si to neužít, dokud to (trochu) jde. Že. :-))

M. Zikmund 19.7.2019 6:38

Jenom póza

To mávání vlajkou Tibetu a "hrdý" boj s čínskou rozpínavostí, který předvádí lidé typu pana Hríba, je jen variantou toho hrdého mávání pěstičkami proti americkému imperialismu karierních svazáků za komunistů. Jen póza do kádrového profilu, jiný význam to nemá.