1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

Šetrná pitva

Do řady politických glos patří Ransdorfův případ jen proto, že jde o politika, jinak by to byla čistě černá kronika. Rodina zesnulého vyslovila pochybnosti stran příčiny úmrtí. Dále vyšlo najevo, že Ransdorf lhal, když tvrdil, že už nemá žádné dluhy – zůstala po něm sekera 17 milionů, a proto se rodina vzdala dědictví.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nový 29.1.2016 11:35

Re: Vrátím se k tématu - tedy ke změně tarifů.

oni tam ty výkyvy nemají? A mají tuto nákladovou složku vyšší? Nemají, že? :-)

V. Novák 29.1.2016 11:57

Re: Vrátím se k tématu - tedy ke změně tarifů.

V Německu se o trhu elektřinou nedá mluvt vůbec. Tam je zmršen ještě víc, než u nás.

O. Uživatel 29.1.2016 11:26

Uživatel požádal o vymazání
L. Novák 29.1.2016 11:39

Re: Vrátím se k tématu - tedy ke změně tarifů.

Ono to je s těmi operátory všelijak. V roce 2003 jsme celí šťastní byli ochotni zaplatit za paušální připojení k Internetu rychlostí 64 kbit/s bez datového omezení 500Kč měsíčně. Postupně se rychlost zvyšovala, provozovatel sítě pak přešel na optiku. Mezitím stát zvýšil DPH, takže z 500 bylo najednou 574,- měsíčně. No a když jsem zjistil, že noví zákazníci dostanou za mnohem míň peněz mnohem lepší služby, tak jsem se na*al, a na dva roky se od jejich sítě odpojil.

No a teď mám v akci na rok 100/100 Mbit/s rychlost a k tomu ještě mobil s 50 minutami do všech sítí měsíčně v ceně 350,-.

Takže ono to není jenom o zvyšování nákladů, ale i o technickém pokroku a v jeho důsledku i poklesu nákladů...

;-)

O. Uživatel 29.1.2016 11:52

Uživatel požádal o vymazání
L. Novák 29.1.2016 13:14

Re: Vrátím se k tématu - tedy ke změně tarifů.

Úspora z rozsahu činnosti ale bývá veliká... :-)

J. Nový 29.1.2016 11:55

Re: Vrátím se k tématu - tedy ke změně tarifů.

jaký objem dat a jaké FUP?

L. Novák 29.1.2016 12:15

Re: Vrátím se k tématu - tedy ke změně tarifů.

Bez omezení dat, přípojka 100 Mbit/s download /100 Mbit/s upload. FUP se na této síti v praxi neprovozuje, a jaká je agregace přípojek na páteřní systém netuším, nikdy v praxi jsem růst zátěže ve špičkách u poskytovatele nepocítil.

M. Prokop 29.1.2016 11:30

" Když odeberete 0 čehokoliv, neplatíte nic."

Pokud máte elektroměr, zaplatíte.

J. Anděl 29.1.2016 11:39

Re: " Když odeberete 0 čehokoliv, neplatíte nic."

Nežere něco sám elektroměr? Já jsem v tomhle hodně laik, ale točí se v tom kolečko, nebo svítí displej. Tudíž odebrat nula lze jen bez elektroměru, tudíž asi bez přípojky.

L. Novák 29.1.2016 11:59

Re: " Když odeberete 0 čehokoliv, neplatíte nic."

Žere, ale je to nula nula nic...

V. Kolman 29.1.2016 11:07

ČEHŮNY MÁLOKDO PŘEČŮRÁ!

Pokud bude tato zhůvěřilost doopravdy spuštěna, pak předpokládám tyto scénáře:

1.) - Obyvatelé paneláků a činžáků: Odhlásí se z odběru el. energie. Natáhnou si kabel od souseda, jehož jistič to hravě zvládne. Pořídí si podružný elektroměr a "jističné" budou platit se sousedem napůl. Vlk se nažere a ňadro zůstane celé. A nenažraní energetici utřou ústa!

2.) - Chalupáři: Na chalupě, kam někteří chalupáři jezdí jen v létě - buď podle bodu č. 1), nebo si pořídit solární panely (+ akumulátory), s výkonem postačujícím pro LED osvětlení, TV a radio. Pro větší odběr (automatická pračka) použít elektrocentrálu - 2 kW by mohla stačit. Topit dřívím, nebo uhlím. A taktéž se odstřihnout od energetických vyděračů.

P.S. - Ranné dětství jsem prožil v chalupě bez elektřiny, svítilo se petrolejkou a pro vodu se chodilo do studny. Nebyl to zrovna pohodlný život - ale žít se dalo.

O. Uživatel 29.1.2016 11:11

Uživatel požádal o vymazání
L. Novák 29.1.2016 11:11

Re: ČEHŮNY MÁLOKDO PŘEČŮRÁ!

Levnější je, pokud si věříte, sdílet přípojku se sousedem přes elektroměr na podružný odběr... Ale nesmíte mu vyrazit pojistky nadměrnou zátěží. :-D

P. Boublíková 29.1.2016 11:15

Re: ČEHŮNY MÁLOKDO PŘEČŮRÁ!

Jak byste viděl chalupu: elektrický sporák, průtokový ohřívač v kuchyni, bojler, občas bazenová filtrace a sekačka (tu bych mohla mít i akumulátorovou a dobíjet doma). Vše v provozu jaro až podzim o víkendech a během dovolené.

V zimě zapiname el. radiátory na nízký výkon - aby teplota v chajde nesla pod nulu.

J. Anděl 29.1.2016 11:35

Re: ČEHŮNY MÁLOKDO PŘEČŮRÁ!

Jednoduše. Topit v a vařit na kamnech, koupat se v zatopeném lomu či lavoru, sekat kosou a všechno to zbytečné harampádí zahodit ;-)

Ano, to topení v kamnech má nevýhodu, že vás někdo může přijít zkontrolovat, co v něm pálíte. Tomu se také lze vyhnout ohříváním vody sluníčkem, konzumací syrové stravy a pravidelným otužováním se.

;-)

O. Uživatel 29.1.2016 11:37

Uživatel požádal o vymazání
J. Anděl 29.1.2016 11:43

Re: ČEHŮNY MÁLOKDO PŘEČŮRÁ!

Mně se na kose líbí to, že je tichá. Sekačky na trávu podle mě nejzásadněji změnily atmosféru víkendového pobytu na chalupě za posledních řekněme třicet let.

Ale vzhledem k tomu, že osobní pořízení si kosy nic neřeší, když všichni ostatní budou mít pořád sekačky, vidím tu holt prostor pro vynálezce. Taková tichá sekačka, to by mi připadalo jako fakt terno. Lepší než zákaz randálu v čase nedělní mše či volání muezzina ;-)

P. Lepew 29.1.2016 11:45

Re: ČEHŮNY MÁLOKDO PŘEČŮRÁ!

Když to člověk s kosou umí, tak je to taková meditace v pohybu.

U mne je to ovšem tvrdý silový tréning.

J. Anděl 29.1.2016 12:01

Re: ČEHŮNY MÁLOKDO PŘEČŮRÁ!

Mě to kdysi učil děda a párkrát jsem kosil, ale už je to dávno. Jenomže já nesekám ani sekačkou. Tak tady můžu trousit rozumy :-).

No a teď zpátky na zem. Nemám přímo svojí chatu, kde bych řešil trávník. Kdybych měl, asi by se mi líbila meditace v sedě pozorováním kopřiv a vlnící se trávy.

Ale manželka by mě asi donutila to posekat, že v tom žijou myši, děti si nemají kde hrát a kdesi cosi. A skončil bych u sekačky a sem na NP bych chodil dělat ramena. Kdo ví, možná bych tomu sám uvěřil a ňákýho Anděla s nápadem s kosou poslal do hodně hluboký a temný díry.

:-)

K druhému příspěvku: bonsai tráva by byla moc dobrá :-)

O. Uživatel 29.1.2016 12:03

Uživatel požádal o vymazání
J. Anděl 29.1.2016 12:11

Re: ČEHŮNY MÁLOKDO PŘEČŮRÁ!

No vidíte. Sice kdo rozumný by je chodil chytat do kopřiv, jenomže děti a manželky. A domácí mazlíčci, jsou-li.

Klíšťata. Že mě to nenapadlo? No asi že kvůli tomuhle jsem se oženil, abych na takové věci nemusel myslet.

O. Uživatel 29.1.2016 11:53

Uživatel požádal o vymazání
P. Boublíková 29.1.2016 11:57

Re: ČEHŮNY MÁLOKDO PŘEČŮRÁ!

No už se vidím s kosou... Ale nůžky na trávu používám dost často a jsou tiché :-)

J. Anděl 29.1.2016 12:08

Re: ČEHŮNY MÁLOKDO PŘEČŮRÁ!

To jo, a u hodně velké zahrady je to taky s nůžkami docela meditativní :-)

V. Kolman 29.1.2016 12:05

Re: ČEHŮNY MÁLOKDO PŘEČŮRÁ!

Já sice pane Anděle kosu mám také, ale sekat s ní bohužel neumím. Co se kraválu sekaček týká - hlučné jsou benzinové. "Šumění" elektrické sekačky mi nevadí. Bohužel, většina sousedů používá benzinová "hlučítka" :-))

V. Kolman 29.1.2016 11:54

Re: ČEHŮNY MÁLOKDO PŘEČŮRÁ!

Psal jsem paní Boublíková o víkendové chalupě obývané souvisle pouze v létě, s LED osvětlením a TV.

VEŠKERÝ OHŘEV A OTOP = DŘÍVÍ A UHLÍ! Pro aut. pračku a případně na dobití aku při déletrvajícím zimním šeru bez sluníčka - 2kW elektrocentrála.

U vámi zmiňované kompletně elektrifikované, od jara do podzimu obývané chalupy není o čem diskutovat a asi nemá smysl cokoliv měnit. Vy na těch nových tarifech možná i vyděláte. Spíš ale budou ty nové a staré tarify cca fifty-fifty.

P. Boublíková 29.1.2016 11:56

Re: ČEHŮNY MÁLOKDO PŘEČŮRÁ!

Mimo zimní sezónu, to jest v naší přítomnosti, topime v krbu.

J. Nový 29.1.2016 11:17

Re: ČEHŮNY MÁLOKDO PŘEČŮRÁ!

stačí cirkulárka a jste v pytli...

V. Novák 29.1.2016 11:17

Re: ČEHŮNY MÁLOKDO PŘEČŮRÁ!

No a co?

1) Za jistič zaplatíte tak jak tak - akorát se budete hádat se sousedem, kdo ho využívá víc a kdo ho častěji vyhodil. Pokud postačí jeden jistič pro oba byty, je evidentně naddimenzovaný.

2) Pokud se vám to vyplatí, nikdo se na vás zlobit nebude. A pokud nevyplatí, tak leda manželka - ČEZ, PRE ani EOn to nebudou.