2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

Presumpce viny? Proč ne!

Expremiér Paroubek se pravděpodobně dopustil jisté nerozvážnosti a možná poškodil naši vyvíjející se politickou kulturu tím, že požaduje u politiků tzv. presumpci viny. Tato presumpce viny u jedné skupiny obyvatel, poslanců, může znamenat i trestný čin porušování jejich občanských práv a právo na spravedlivé zacházení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
klidne po rade 23.2.2007 0:14

zbytecna obava

Reknete mi jedineho poslance ci senatora, ktery byl uz poskozen aplikaci presumce viny u politiku. Klidne to berte to po rade - tam totiz nevinnej neni ani jeden!!!

PetrH 23.2.2007 0:29

Re: zbytecna obava

Netvrdím, že jsou všichni nevinní, ale jenom změna ve vedení ČSSD svého času zabránila rozběhnutí akce Olovo. Ne, že by byla Buzková nějaká hvězda, ale materiály o tom, že se živila prostitucí a fízlováním, na ni vyráběla její vlastní strana. A pokud by to stačili zveřejnit, měla by podle presumpce viny okamžitě odejít?

huhu 23.2.2007 0:33

Re: Re: zbytecna obava

presumpce viny je ideální prostředek na likvidaci protivníka. Stačí plivnout a nastupuje soudce lynč, lůza se ochotně připojí....

vlk 23.2.2007 0:36

Proč ne?

Ale potom by mělo následovat buď očištění a odměna výrobcům pomluv, nebo důkaz a následky. Návrat do politiky po očištěný by neměl být nic nenormálního... A teď k realitě:

Kde kdo si bez následků plivne a kde komu je to ukradené, popřípadě uspořádá nějakou tu (nebo několik) tiskovou konferenci a na vzniklou kupku hnoje nakydá nějaký další. A tak furt dokola, až jsme v tom hnoji až po krk a nikdo neví, jestli nějaká pravda nebo morálka vůbec je. A zvykáme si...;-)

Vlasta.on 23.2.2007 1:07

Re: Proč ne?

A dělat stím chcete co?

vlk 23.2.2007 1:08

Nic... Není úplněk tak vyju tady ;-)

Vlasta.on 23.2.2007 1:14

Re: Nic... Není úplněk tak vyju tady ;-)

;-)  OK

vlk 23.2.2007 0:06

Báječné ;-)

K imunitě, mocenským postům a faktické nepostižitelnosti za svá rozhodnutí ještě dáme politikům presumpci morální neviny, tedy alespoň těm správným. Zbývá již pouze eliminovat poslední zbytky nezávislého (tedy píšícího proti nám) tisku ;-)

Vidím, že se autor chutě zapojil do soutěže Blbý a blbější...

huhu 23.2.2007 0:14

Re: Báječné ;-)

autor přesně vystihl české zastánce "presumpce viny". V demokracii, kde "presumpci viny " uplatňují platí i ta druhá čáest - když se ta Viny nakonec neprokáže, ten kdo obvinil je znemožněn a táhne....tuhle politickou kulturu v sobě neměli ani Havel, Ruml, Lux Kalousek a ani Paroubek. Pro tenhle póvl byla "presumpce viny" jen plivancem na likvidaci protivníka bez vlastní zodpovědnosti. A to ještě velice výběrová a různého metru - viz Mlynář, Čunek či kakaoBob, Rath a sám Paroubek.

vlk 23.2.2007 0:21

Nu, celkem logicky nic nenamítám

proti vyvození důsledků vůči těm, kteří někoho účelově očernili bez důkazů a indicií. Ovšem se stavem našeho soudnictví a policie, konec koncům i legislativy a prosazované kultury blahorodí všech stupňů (nikdo nebyl odsouzen, nic se tedy nestalo) znamená přiznámí presumpce neviny politikům generální pardon.

soused 23.2.2007 0:22

Re: Re: Báječné ;-)

Ano, za vše může Paroubek. Už mi takový článek dlouho scházel. Za Vás však huhu nemůže, u Vás to bude genetická záležitost.

huhu 23.2.2007 0:36

Re: Re: Re: Báječné ;-)

kde je psáno, že za vše ? jděte s těmi soudružskými generalizacemi do pr....to nejste schopen posuzovat konkrétní činy ?

PetrH 23.2.2007 0:50

Re: Re: Re: Báječné ;-)

Za všechno nemůže Paroubek. Taky se občas přihodilo něco dobrého;-D

fero 23.2.2007 0:16

autor je autor,

jak se sluší na LN, nic víc, nic méně, prostě autor LN.

soused 23.2.2007 0:18

Re: Báječné ;-)

Jste velmi tolerantní vůči autorovi. Do soutěže je zapojen už několik let a je jeden z finalistů. Zpravidla ho přeskakuji, nenapadlo mne, že by mu dali v redakci napsat úvodník. :-(

PetrH 23.2.2007 0:24

Re: Báječné ;-)

Jaké morální neviny, o tom přece nebyla řeč! Já pana Čunka moc nemusím, ale on je odsouzen dávno předtím, než se kdokoliv zabýval důkazy! A policie tady vystupuje jako podivná PR agentura nebo tisková kancelář. Prezentuje to, co by teprve měla vyšetřit, jako soubor faktů, a jakékoliv důkazy p. Čunka zcela ignoruje.

vlk 23.2.2007 0:30

Kdo je odsouzen? Čunek?

Na vládu dochází z krimu? Nemám nejmenší tušení, jestli nějaký úplatek vzal či ne, své miliony ušetřil z platu automechanika nebo našel pod postelí. Jsou to relativně drobné. Co mi jedno není - plácá se v tom a vypadá krajně nedůvěryhodně. Když nezvládne tohle, jak mám věřit, že zvládne spoluřídit zemi a využívat racionálně mé daně?

Nic mu nebrání (stejně jako všem ostatním), aby nevytáhl svá daňová přiznání a rázně utnul všechny dohady a špinavé pomluvy. Nevzpomínám si, že by tento jednoduchý krok udělalo kterékoliv z našich blahorodí všech barev ;-)

huhu 23.2.2007 0:39

Re: Kdo je odsouzen? Čunek?

oč jde ? pokud mu policie neprokáže úplatek, je nevinný. Politický dopad, to je jak se k němu vyjádří voliči ve volbách je jiná věc.

vlk 23.2.2007 0:40

Respektuji Váš pohled. Ale nelíbí se mi ;-)

G-M 23.2.2007 1:00

Re: Re: Kdo je odsouzen? Čunek?

To je docela zvláštní pohled. Pochybuji, že byste jej vyjadřoval takto jednoznačně před nedávnou dobou, kdy princip presumpce viny užil Miroslav Kalousek a s velkým přispěním médií jej dohnal k rezignaci na všechny funkce. A bylo to správně - politik, který není schopen vysvětlit svá jednání, není důvěryhodný a nemůže reprezentovat občany.

Jiří Paroubek to nazývá principem presumpce viny - myslím, že takové označení je nesmyslné a přehnané. Není nutné domnívat se, že Čunek (Gross, Topolánek, Kalousek, Tlustý, Kraus - atakdále) je vinen - o tom rozhodují soudy. Jde skutečně o to, jak může pan Čunek reprezentovat občany své země a stát navenek, je-li trestně stíhán a nedokáže-li se věrohodně obhájit. Příznačné je, že se odmítá vyjadřovat o svých majetkových poměrech předtím, než vstoupil do politiky. Něco takového by bylo na západě nebo v Americe nemožné. Dá se to totiž vykládat velmi vulgárně asi takto: jestli jsem kradl před vstupem do politiky, do toho nikomu nic není. Zodpovědnost veřejného činitele tak vzniká až zvolením? Neměla by být spíše předpokladem pro zastávání takové funkce?

A k "článku" (jedná se spíše o agitku) - Paroubek sice hovoří o politicích, ale těžko stavět na roveň politiky jako skupinu lidí s křesťany nebo podnikateli. Politik není člověk, vyznačující se nějakými specifickými vlastnostmi. Požadavek na otevřenost a bezúhonnost při vstupu do veřejné funkce je něco, co by pan Reiniš jistě vehementně prosazoval - jen kdyby u moci byli ti zpropadení sociální demokrati a z opozice by křičela ODS.

A k příkladu s Paroubkem a zneužíváním dětí - jednak Paroubek nebyl obviněn, jednak se toto tvrzení zakládalo na naprosto nesmyslných "důkazechů z materiálů, shromažďovaných mafiány. Nevím o tom, že by na Paroubka bylo jen podáno trestní oznámení v této věci.

Ale - když si to věc žádá, novinář může lhát, manipulovat, urážet - účel světí prostředky, viďte, pane Reiniši?

PetrH 23.2.2007 0:41

Re: Kdo je odsouzen? Čunek?

No to je přesně to, vo co paroubkům jde! Nalít na někoho kýbly špíny, ať reálné nebo jakkoliv vymyšlené, a pak tvrdit, že když je pod takovým tlakem, nezvládá svou práci. Nevzpomínáte si, jak Paroubek při všech televizních diskusích sprostě urážel soupeře a jeho znechucení a neschopnost odpovídat stejně vydával za neschopnost řídit stát? Jo, v Paroubkolandu se slušným lidem žije těžko... a vždycky se najdou další, kteří si taky kopnou. Vinnej nevinnej, berte to po řadě!

vlk 23.2.2007 0:55

Pokud mi něco neuniklo, bavíme se o Čunkovi.

Nevím, co s tím má Paroubek společného... Jinak politik by měl zvládat práci pod tlakem, nemyslíte?

PetrH 23.2.2007 1:14

Re: Pokud mi něco neuniklo, bavíme se o Čunkovi.

Paroubek s tím má společného to, že tuto politickou "kulturu" tady vehementně zavádí... a taky byl jeden z prvních, kdo chtěl, aby Čunek odstoupil. Přičemž Kubiceho zpráva mu jako důvod k jeho odstoupení nepřipadala. A politik by měl zvládat práci pod tlakem, jenže Čunek není politik, Čunek je starosta aspirující na politika. Většina ostatních už se se sprostými nařčeními setkala, on byl ve Vsetíně za větrem, takže se musí učit za pochodu. Kalousek měl "svoje" billboardy, kde byl přímo odpovědný za smrt tří parašutistů, Topolánek a ODS vůbec zase takové, kde jim vkládali do úst lživé výroky a chtěli národ proti nim bránit. Tlaky jsou různé a politika je dost drsná záležitost, ale vy chcete, aby politik měl výcvik Delta Force. A já bych byl radši, aby byl rozumným člověkem a dobrým hospodářem, různých otrlých agentů už jsme měli až dost.

vlk 23.2.2007 1:19

Proč sem pořád cpete Paroubka?

Nejhlasitěji se ozýval bratr Kalousek, a ani on nebyl zdaleka první... Že Čunek není politik je pro mne docela nová zpráva, tu budu muset nejprve absorbovat ;-)

Evidentně máme rozdílné požadavky na politiky, to se stává...

huhu 23.2.2007 0:31

Re: Re: Báječné ;-)

zrovna bratr Čunek by měl jít příkladem a dodržovat pravidla, která tak prosazovali vůči jiným bratři Lux a Kalousek.....;-)