3.7.2024 | Svátek má Radomír


Diskuse k článku

Povzdech, postřeh, imprese

Dohodou skončilo jednání koaličních stran o věkovém stropu odchodu do penze. Strop je stanoven na 65 let. Jedná se o lidi narozené v roce 1971 a dále, tudíž jde o rok 2036 a dále. Co bude v roce 2036?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Tesařík 1.9.2016 8:25

Re: Ostatně soudím,

Říkáte zdravě?? To ale nemyslíte úplně vážně, že ne.

M. Prokop 1.9.2016 8:34

Re: Ostatně soudím,

Zdá se, že vážně "myslí" i blbosti.

Fakt je, že z hlediska dnešních zvyklostí to zdravé nebylo, ale já na ty dnešní zvyklosti zase až tak moc nedám.

E. Erat 1.9.2016 8:42

Re: Ostatně soudím,

To se převážně týká předválečné či válečné generace. Ono spíše než zdravě, prostě. Málo masa atd. A taky hodně fyzické práce. Tyto generace se dnes dožívají nejvyššího věku ( také jim pomohl rozvoj v lékařství atd. ). Vidím to u maminky manželky. Je v domě Seniorů na Praze 10. Je jí 86 let, ale tam je v podstatě mladicí, jsou tam lidé - převážně ženy i okolo věku 90 - 95 let. Zato řada z mých spolužáků, přátel atd. je již po smrti. A řada je po operaci prostaty, tlustého střeva, infarktu apod. Při dnešním způsobu stravování, nedostatku pohybu, stresů atd., to moc nadějně pro mladší generace nevidím. Ale, třeba věda zamaká.

F. Šimek 1.9.2016 9:01

Re: Ostatně soudím,

my sme doma fakt jedli zdravě. Vepřový bylo domácí, ne z polska. Husa totéž a to nemluním o kravským mlíku. Nevyráběli ho fšeljakí dnešní "firmy". Jedině MADETA se snaží ještě aby se sejra dal jíst. Karbanátky baly fakt z masa a ne se sojou. Jsem z vesnice a tak můžu v 71letech srovnávat....asi tak !

M. Berka 1.9.2016 7:36

Idiocie...

Z období reálného socialismu víme, že plánovat se má tak maximálně na 5 let dopředu. Schválení nějaké hranice je stejně o ničem, protože pokud se to bude někomu hodit, tak to zase za rok změní. Je to jen vytváření pseudoproblémů tam, kde nejsou.

V roce 1900 byla prognóza, že Londýn bude zavalen koňskými HOVNY, nestalo se, přišly auta. Takže asi tak.

Koukám, že dáme půl miliardy a integraci uprchlíků... KTERÝCH??? Když tady nejsou? Co to dát třeba do školství. Hned vedle totiž koukám, že programovat se mají děti učit sami.

Co to za lidi tady produkuje ty blbosti? Prognózy po roce 2050, kolik jakých lidí tady bude? To jsou absolventi nějakých humanitních oborů?

Před 50 lety tady nebyly ani počítače a ani Internet. Např.

M. Prokop 1.9.2016 8:12

Re: Idiocie...

Na těch prognózách se někdo slušně živí a jejich "výsledky" lze využít ku konkrétním cílům dnes - třeba k naplňování snu socanů, co největší závislosti lidí na státu.

P. Hlosta 1.9.2016 8:23

Re: Idiocie...

Inu, já pamatuji, jak jsem byl pobouřený vytvořením tzv. záchranné sociální sítě a to bylo v časech vzestupu ODS s Klausem v čele. Už na počátku, kdy se tvrdilo, že stejně 4% občanů budou vždy nezaměstnatelní z jejich vůle, se vytvářel pohodlný polštář pro práci se vyhýbajícím. Taky finanční zajištění pro čerstvé absolventy ZŠ i SŠ a učilišť při nepřijetí zaměstnání se datuje od těch časů. Stvořením Úřadu práce, kde se rozdávají peníze plošně už tehdy, se vytvořil předpoklad pro zajišťování velmi levné pracovní síly firmám, když ukotvení minimální mzdy jistilo firmám snadnost diktátu mzdy zaměstnanci.

A bylo by toho značně víc, co se dá připsat oné pseudopravici, která byla čistě klientelisticky založena. Ne že by levice nebyla stejná.

M. Prokop 1.9.2016 8:36

Re: Idiocie...

Míra věci je podstatná ...

Klaus těžko mohl být důsledně pravicový v tradičně levicovém Česku.

J. Vobr 1.9.2016 8:37

HLOSTA,I PING-PONG MÁ NOVÁ PRAVIDLA !!!

... a hra na pravici a levici již není olympijský sport !!!

____________________________________________________

HLOSTA, KŮŮŮRWA MYSLETE POLITICKY !!!

:-)))

J. Vobr 1.9.2016 8:30

ZA ÚČELEM ABSOLUTNÍ NEZÁVISLOSTI NA STÁTU

... prof.Klaus a jeho věrní Adamité v ODS, dokonce snili o privátní policii a armádě, privátních soudcích etc.,etc. !!!

_____________________________________________

:-)))

:-)))

AŽ JIM TO LID VE VOLBÁCH SPOČÍTAL !!!

M. Šejna 1.9.2016 7:19

vyplatí se státu pozdější odchod do důchodu?

pokud by personalisté většiny firem přemýšleli stejně, jako státní orgány, pak by se to určitě vyplatilo. Problém je, že pro personalisty je člověk nad 55 let nezaměstnatelný. Pro personalisty je to prostě už mrtvola. Takže starší člověk sice nemuže ještě do důchodu, ale do práce ho také nevezmou. Místo důchodu tak musí pobírat podporu v nezaměstnanosti a stát sice ušetří na důchodech, ale o to víc zaplatí na sociálních dávkách.

Možná by se tady dala uplatnít jakási pozitivní diskriminace, tedy že každá firma musí zaměstnat určité procento starších lídí.

M. Prokop 1.9.2016 8:14

Re: vyplatí se státu pozdější odchod do důchodu?

Nevyplatí, ale nechtějte po socanech, aby uvažovali jinak, než o průběžném systému, případně jak ještě více zdražit a zbyrokratizovat práci.

J. Kavalír 1.9.2016 8:34

Re: vyplatí se státu pozdější odchod do důchodu?

Jakou alternativu máte k průběžnému systému?

Peníze, které vyděláte dnes za výrobu zboží dnes, ponechat na jakémsi účtu, kde se nezhodnocují, protože jsou jimi banky zavalené a nemají je komu půjčit? Zboží, které se vyrobilo musí najít kupce a pokud vydělané peníze necháte někde ležet, tak si je na nákup tohoto zboží musí někdo vypůjčit. A to ještě nemáte tušení, co se během těch 40 let, co si budete spořit na stáří, stane.

M. Prokop 1.9.2016 8:40

Re: vyplatí se státu pozdější odchod do důchodu?

Průběžný systém jako základ cca na úrovni životního minima a peníze ponechat lidem. Ti už si najdou, co s nimi, klidně jim ponechat i možnost platit do průběžného více a dostávat více. Nebo si pořídí nemovitost, děti, fondy ...

Žádné peníze někde "neleží", leda tak ve štrozoku. Banky jsou penězi zavaleny, protože emisní banky "tisknou", což je další problém.

J. Kavalír 1.9.2016 8:57

Re: vyplatí se státu pozdější odchod do důchodu?

Vy asi nemáte moc velkou představu, jaké jsou u nás výdělky a jaké životní náklady, že? Toto je řešení maximálně pro těch pár % lidí s platem vysoko nad průměrem, ale ti si s tím lámat hlavu nemusí ani nyní. Uvědomte si, že polovina lidí má příjem do cca 22 000 hrubého (medián).

A pak si uvědomte, že i důchodce je spotřebitel a pokud nemá za co nakupovat, je zbytečný i výrobce či poskytovatel služeb a jeho zaměstnanci a zkončí na dávkách.

I. Schlägel 1.9.2016 8:26

Re: vyplatí se státu pozdější odchod do důchodu?

Za posledních pár let razantně vzrůstá počet důchodců, kteří si aktivně přivydělávají k důchodu. Tak že minimálně náznak cesty k zaměstnávání starších lidí existuje.

P. Kučera 1.9.2016 7:11

Nalít čistého vínea.

Všechny úvahy nad důchody jsou málo radikální, neřeší důsledně otázku důchodů a populační krize: obě věci spolu totiž úzce souvisí. Nad problémem jsem se nedávno zamýšlel a mám v klábosníku ideový návrh řešení, který by celou společnost mohl motivovat k novému pohledu na věc a otevíral by cestu k řešení do budoucna. Ten můj materiál ale politiky bohužel nezajímá. Proč? Žádná strana se k němu nemůže kladně vyjádřit - nebyla by totiž zvolena. Narážíme tu na limity demokracie, kde se radikální řešení nenosí, leda až po totálním kolapsu. Přitom včasné přijetí důsledného řešení by mohlo kolapsu předejít, ale jak píšu, nemá šanci. (Kdo problém opravdu zajímá a sdělí tu svůj mail, materiál mu k diskusi rád pošlu.) Dobrý den.

M. Prokop 1.9.2016 8:15

Re: Nalít čistého vínea.

Dnes už by nepomohlo ani napichovat šprcky. :-P

I. Schlägel 1.9.2016 8:28

Re: Nalít čistého vínea.

Já jsem vždy volil úspornější formu antikoncepce :-)

D. Polanský 1.9.2016 6:53

Dlouhodobé spoření v dnešním světě je

nesmysl, nakonec jinak tomu nebylo ani v minulosti. Měli vždy ti, co naspořili a investovali. Ti, co spořili a spořili, nakonec o úspory přišli. Pokud jde o rodiny s více dětmi (dcera má tři děti) akutní problém to není, jelikož postupnou islamizací řízenou z Německa zde dětí bude habaděj. Podívejte jak se nám Afrika za posledních čtyřicet let dokázala přelidnit. A to ani nemají žádnou podporu. Je už únavné číst tyhle úvahy kolem sociálního inženýrství, že je nás málo a co dělat a nedělat a přitom počet obyvatel Země roste za poslední roky málem exponenciální řadou. Dnes mlátíme slámu.

J. Brožek 1.9.2016 8:33

Re: Dlouhodobé spoření v dnešním světě je

Naprostý souhlas!!!!!!!!!!

P. Hlosta 1.9.2016 6:47

Důchod? Poslední naděje.

S věkem u většiny občanů ubude sil na vykonávání práce, kterou do té doby byli bezproblémově schopni vykonávat. Výsledkem je vyšší pobyt na nemocenské, což je u soukromého sektoru značný problém. Pokud je kdo názoru, že si měl každý zabezpečit prostředky a rodinu na tyhle časy, určitě nepatří do té většinové skupiny obyvatel. Dnes snad už i poslední hlupák ví, že průměrný výdělek v republice je statistická lež, co ukrývá pravdu o většinově polovičním příjmu a to v lepším případě. Reálné mzdy v soukromém sektoru ukrývají i další statistickou lež. Každý s patnáctitisícovým pravidelným příjmem v hrubém měs., pokud neměl štěstí s dědictvím nebo loterií v životě, se nejen neudržel bez dluhů, ale začasto se propadl do předluženosti, která ho stoprocentně dovede do bídy, kterou budou řešit i jeho potomci po jeho smrti.

Důchod u nízkopříjmových je poslední naděje, že s pomocí dalšího výdělku se přeci jen dokáže člověk udržet aspoň v minimální sociální úrovni. Je to ale skutečně jen naděje, nic víc. Dost ale takových, co by rádi viděli ještě větší nouzi v republice. Na bídě se dá totiž značně vydělat. Hyjen je víc než dost!

K. Novák 1.9.2016 6:29

Pruměrný věk odchodu do důchodu

byl před rokem 2008 58 let (později to v TV potvrdil i tehdejší předseda vlády Nečas). Nyní je možná trochu vyšší, ale nevěřím, že o moc.

Máme generaci, které se říká "Husákovy děti". Dnes odsuzovaný husákovský režim zvládl zařídit zvýšení porodnosti, současný jen usiluje o posun nominálního věku odchodu do důchodu v kombinaci s "důchodovou reformou".

V současnosti se prosazuje několik pitomostí. Např. že všechno (i počet obyvatel) musí neustále růst nebo že evropské obyvatelstvo lze nahradit jakýmkoli jiným. Je jasné, od koho to pochází.

M. Prokop 1.9.2016 8:17

Re: Pruměrný věk odchodu do důchodu

"Dnes odsuzovaný husákovský režim zvládl zařídit zvýšení porodnosti,"

Zařídil, ale za poněkud jiných podmínek, dnes už by to nešlo, i kdyby Marksová-Leninová z Bureše vyrazila prachy "na děti" a ne na Agrofert.

A. Bocek 1.9.2016 6:25

Stát se slávou zastropoval

odchod do důchodu , aby do 10 let , při řeckém scénáři prodloužil věk odchodu a snížil důchod na žebračenku.

J. Jurax 1.9.2016 14:10

Re: Stát se slávou zastropoval

No, při daném demografickém vývoji a průběžném důchodovém systému se tohoto svého scénáře, jste-li dostatečně mlád, dočkáte. Bude to ale později než za deset let ...

P. Rajman 1.9.2016 6:12

Přímých dávek je až moc,

a množí se ti, kteří se na tvorbě HDP podílejí minimálně a ještě víc ti, kteří vůbec. Kdyby místo dávek dostávali tvůrci HDP procentuálně stejné úlevy-zatížení jako jeho netvůrci, pak by se demografický vývoj mohl ustálit na příznivých číslech. Méně dávek a víc úlev z daní pro ty, kteří pracují a ještě mají potomstvo.

P. Boublíková 1.9.2016 6:22

Re: Přímých dávek je až moc,

No vida, opět souhlas, vy se lepšíte :-)

Co se týče věku odchodu do důchodu, je to začarovaný kruh: buďto nízká hranice a nízké důchody, nebo vysoká hranice a vyšší důchody, pobirane kratší dobu (případně nepobirane vůbec). Jestli se tedy má vubec stát starat o finanční zabezpečení seniorů? vždyť stáří není žádná mimořádná událost.

J. Huml 1.9.2016 4:44

Ano, pan Hlubek

pravdu di, ze lide by se meli vice pripravovat na sve stari behem produktivniho casu, ne jen porad hudrovat na nedostatek materialni pomoci ve stari od statu. Jinak, navyk koureni je opravdu k nicemu, co se tyce prijimani a volba zdravejsi potravy, to je na kazdem z nas, aktivni zivotni styl je take nase volba. Podpora lidem v nemoci a lidem v nesnazich je vsak naprosto nutna a spravedliva. Ale, proc svadet vse opet na EU, to je pohodlnost. Jak zije duchodce ve Francii, v Nemecku ci Rakousku? Jak spolu vychazi duchodci v severskych zemi a pritomna drahota bydleni a potravin?

J. Hlubek 1.9.2016 3:51

ANO, je to jen povzdech

a v tomto socialistickém světě nemá moc cenu o tom psát. Stát si uzurpuje téměř 50% HDP na svůj rozpočet, je to velmi mnoho a vydírá tím své občany. Změna důchodového systému je dlouhodobá záležitost, ale je možná, jenže naše garnitury po 89. nenašly odvahu tento komunistický relikt opustit a svěřit starost o své stáří občanovi. Pokud by ji našly, dnes se taková debata nemusila vůbec vést. Úplně stejné to je i u zdravotnictví, jenže tam by to šlo rychleji. Nemohu si odpustit reakci na Astonovu obligátní narážku na kuřáky, takže, kuřáci zaplatí ročně do státní pokladny 65 mld. korun, kde ty peníze jsou? Ve zdravotnictví? O tom silně pochybuji, jsou rozkradeny na kofinancování pochybných projektů čerpajících dotace z EU. Pro dnešek dost, musil bych psát do 6 ráno.