2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

Potravinová soběstačnost, nebezpečný nesmysl

Andrej Babiš z toho nevyklouzne – návrh podalo 11 poslanců ANO, 9 poslanců SPD a po jednom komunistovi, socdemákovi a lidovci, jímž byl Marian Jurečka. Jde o to, že by se do zákona o potravinách měla vpravit povinnost navyšovat podíl českých potravin v obchodech tak, že by v roce 2027 měl činit 85 %.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vobr 8.6.2020 5:21

UŽ SE TĚŠÍM NA TŘEBOŇSKÉHO LOSOSA !!!

Ani ananas z Vysočiny a kafíčko z Votic nejsou marný !!!

CZECH MADE [>-];-D;-D;-D

I. Pávek 8.6.2020 6:11

Nech těch volov.n, ty cpeš do fajfky co?

J. Pilny 8.6.2020 5:19

Potravinová soběstačnost není nesmysl Neffe! Jenom tato forma prosazování je hloupá. Ale to Pražkej Pepík nikdy nepochopí. Stačí , že si může zase trapně kopnout do Babiše, že šmoulo Astone.

V. Mokrý 8.6.2020 5:23

Tak jest ! !! R^ [>-]

I. Pávek 8.6.2020 6:19

Souhlas.

F. Žůrek 8.6.2020 4:39

Potravinová soběstačnost - jde o to, zachránit české zemědělství!

(Řeknu to ještě jinak.) Kdysi, jó, kdysi! Zde byl venkov, kde byli ještě sedláci! Ano, to byl venkov, kdy byla u nás domácí zvířata (ne pouze psi) - a to na úrovni! Naše maso bylo na úrovni. Ale na tom již nezáleží?

To není jen nostalgie od lidovců a od Mariana Jurečky. Josef Lux nám zemřel - a proč asi?

Za komunismu nás dirigovala Moskva. Místo zemědělců vznikaly kolchozy a bylo to v pořádku? Bráníme se zcela sporadicky migrantům (cigánům), ale proč asi? V lidech jsou takové nějaké divné pocity... Aby naše děti nebyly jen černé anebo neměly jen šikmé oči... Jsme všichni xenofobi? Tož nevím...

R. Vacek 8.6.2020 4:59

Zachránit české zemědělství? Zemědělství vytváří HDP z necelých 3%. A to za cenu, že poškozuje životní prostředí - vodu chemií a pole erozí. Takové zemědělství patří do chudých zemědělských zemí, které nic jiného nedovedou. Bohatá země dovede průmysl a služby - z toho žije a za to nakoupí na globálním trhu co potřebuje. Zemědělství téměř vždy musí dotovat.

Vždyť i takové Česko dnes exportuje více banánů, než jablek. A přitom u nás nevyrostl ani jeden banán.

L. Harvánek 8.6.2020 5:12

A teď ještě jde o to, že když zemědělství a výroba potravin poškozuje životní prostředí, zvážit, zda i ten producent z dalekých zemí není větším škůdcem životního prostředí než náš zemědělský velkopodnik a nakolik je výhodná doprava přes půl zeměkoule. A co když výrobce potravin z těchto zemí nám potraviny odmítne prodat, protože někdo jiný mu nabízí více?

Doporučil bych si třeba přečíst Bibli. I tam se hovoří o potravinové soběstačnosti. Nebo si myslíte, že se dá obilí či brambory vypěstovat za 2 dny? Připomíná mi to jeden starší vtip, když ministři zemědělství řeší pěstování brambor a ten ukrajinský prohlásí, že brambory v pondělí zasadí a ve čtvrtek už vykopávají. Na udivené pohledy a námitky odpoví: Víte houby, co je to hlad.

R. Vacek 8.6.2020 5:18

Ten zemědělec v zahraničí nemá na výběr. Jedná se obvykle o chudou zemi, kde téměř každý pracuje v zemědělství. A pro nás je výhodné jim za potraviny nabízet naše stroje a třeba i zpracované suroviny z jejich polí. Vždyť i Němci nám za naše levné mléko vracejí sýry a další produkty. Ve vyspělé zemi je zemědělství drahé, závislé na dotacích a často na zahraničních "otrocích", kteří se o pole starají.

J. Strakoš 8.6.2020 5:11

Potravinová soběstačnost - v tomto případě pojištění kšeftu pro Agrofert. Nic víc, nic méně. ̈

Dostáváme se zpět k stavu za socialismu - ono není rozdíl mezi mnoha regulacemi s dotacemi a státem vlastněnými prostředky (Teda jeden rozdíl zde je - zodpovědnost za pád jde na soukromníka)

Jak z toho ven? Odmítat dotace včetně zemědělství a odmítat je striktně v celé EU - narovnat trh. Pak přestane dávat smysl u nás pěstovat řepku a dovážet maso přes půl Evropy.

No a pokud ne, děláme něco špatně a soběstační stejně nebudeme.

R. Langer 8.6.2020 6:09

Jaké české zemědělství? Vy jste zemědělec? 8-o

F. Žůrek 8.6.2020 4:07

Stát má být hospodář, Astone. To je snad nesmysl? Vůbec nám již nezáleží na tom, zda bude u nás sucho, zda bude či nebude zde pitná voda, naše česká, ne francouzská atd. Na ničem již nám nezáleží? Opravdu? Všechno dodá například Čína, že ano. Tam je lidí dost!

J. Hrdlička 8.6.2020 5:22

Stat byl hospodaření do roku 89a jak jsme se tehdy měli, že? Jen ty hnusne soukromníky vypraskat.

R. Langer 8.6.2020 6:02

Ne, stát fakt NEMÁ být hospodář. Stát má jenom všem hospodářům určovat stejná pravidla. :-P

J. Čáslava 8.6.2020 1:27

Potravinová soběstačnost je nesmysl ? A navíc ještě nebezpečný ? Co je na tom špatného - snažit se zde vyrobit a také zde prodat co nejvíce českých potravin ? Myslím, že většina souhlasí, že na tom nic špatného není. A já si myslím, že ani není nic špatného státem toto úsilí podporovat. No a nebezpečné se to zdá autorovi zřejmě jen kvůli tomu, že to navrhují poslanci ANO a SPD. Musím se přiznat, že mně to připadá dokonce jako drzost připisovat těm lidem předem zlé úmysly. Zná je autor osobně ? Mluvil s nimi na toto téma ? Řekl bych, že takto někoho a priori napadat není demokratické.

J. Strakoš 8.6.2020 5:16

Základní myšlenka soběstačnosti je pěkná (a proti tomu Aston neprotestuje), ale to provedení je velmi zlé - stát nařídí, kolik potravin českého původu se bude muset prodávat. Navíc salámovou metodou, každý rok kousek, takže si toho zákazníci všimnou postupně.

Důsledkem budou dražší potraviny v obchodech, některé zboží pouze sezónně, více úředníku na kontroly, nové způsoby jak nařízení obcházet a více přijmů pro národní zemědělský moloch.

J. Hrdlička 8.6.2020 5:19

Pokud většina souhlasi, nic ji nebrání kupovat tuzemské potraviny už teď. Pak stoupne podíl přirozenou cestou.

Jenže ono by se mohlo ukázat že to tak není, že lidé chtějí mít na výběr, že za dojemnymi řečmi o podpoře českého zboží se skrývá jen pragmatická likvidace konkurence.

R. Langer 8.6.2020 6:12

Přesně!

V. Zadák 8.6.2020 1:07

Jan Keller k potravinové soběstačnosti:

Už asi před třiceti lety spočetla jedena badatelka výzkumného institutu ve Wuppertalu, že jahodový jogurt při svém zhotovování najezdí několik tisíc kilometrů. Mléko je z Polska, jahody ze Španělska, kelímek se vyrábí v Rakousku, ale víčko se potiskuje kdesi v Belgii, pak se to kompletuje... – a výsledná cena je nižší, než když máte mléko a jahody ze statku kousek od Wuppertalu. Jakmile se všechny nezapočtené náklady a externality do ceny jogurtu zahrnou, selský mozek říká, že ten vyrobený blíže bude lacinější.

Potravinová soběstačnost se nám bude náramně hodit, až se ceny přestanou švindlovat.

P. Labaj 8.6.2020 1:36

Co znamená "švindlovat"? To jako že třeba ten dopravce, co to vozí po Evropě, jezdí zadarmo? Nebo to naopak třeba ještě dotuje?

Kolik procent (nebo možná spíš promile) z ceny toho výrobku myslíte, že tvoří náklady na to, že je hromadně převezete několik set kilometrů?

A o kolik procent myslíte, že by byla dražší výroba toho všeho v tom Wuppertalu, když by tam kvůli tomu musela být třeba fabrika na kelímku (pro malý objem výroby) a na výrobu víček (opět pro malý objem výroby)?

Má-li být něco levné, musí se to dělat ve velkém. Čím větší objem výroby, tím víc se vyplatí na to nasadit výkonné technologie výroby, a tím nižší je cena. To je celé to "kouzlo" toho, proč je to levnější i když se to zboží povozí několikrát kamionem.

V. Mokrý 8.6.2020 5:19

Nějak si zapomněl na dotace do zemědělství, které toto vlastně umožňují. Protože jsou rozdílné pro jednotlivé státy EU.

R. Langer 8.6.2020 6:11

Ano. Tak to ale potom není problém v ceně, ale v těch dotacích, ne?

J. Strakoš 8.6.2020 5:20

Pokud je kouzlem pouze optimalizace a výroba ve velkém, pak je to naprosto v pořádku a v podstatě k tomu směřujeme.

Problém nastane v okamžiku, kdy výpočty začnete ohýbat dotacemi. Pak se to taky ekonomicky vyplatí, ale pouze proto, že to někdo dotuje.

R. Langer 8.6.2020 6:36

No, ten "výpočet" s jogurtem je taky pěkná hovadina...

M. Bednář 8.6.2020 1:05

To nemá šanci. Komunisti to zkoušeli. Bohužel si většina lidí a zřejmě i část poslanců nepamatuje, jak to dopadlo. Dobytek neměl co žrát, zkoušelo se jehličí místo sena.

K. Potoček 8.6.2020 8:21

Kde a kdy jste to viděl? V zemědělství jsem byl od roku 1971, ale takou hovadinu jsem neviděl a ani neslyšel. Poučte nás konkrétně a doložte.8-o

M. Bednář 8.6.2020 10:06

Nevěřím, že jste v té době byl v zemědělství a přitom to nevíte. Snad někde v STS, traktory nežerou. Zeptejte se starých veterinářů.

V. Zadák 8.6.2020 0:49

Nebudeme dělat nic. Fšechno dovezeme kamióny.

Brambory na Vysočinu, cibuli do Všetat, ovoce do Litoměřic, obilí na Hanou, chmel do Žatce .... i řepku budeme dovážet. Ó to se budeme mít.

V. Mokrý 8.6.2020 5:21

Všechno dovezem - to vyřvávali novodobí svazáci hned po r.1989 a v médiích jim tleskali. !!

R. Langer 8.6.2020 6:19

No - a v čem je problém? Ono snad něco schází? :-P