21.5.2024 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

Plán na změnu klimatu

Klima se v naší zemi mění čtyřikrát do roka a jmenuje se to jaro, léto, podzim a zima. Naučili jsme se na to reagovat a náš životní styl se v průběhu roku mění. Jelikož jsme území na maličkém kousku povrchu koule řítící se vesmírem, musíme počítat s tím, že budeme ovlivněni i zvenčí, například proměnlivou sluneční aktivitou. Grónsko se jmenuje Zelená země, protože před půl tisíciletím byla zelená. Zimy, které pamatuji z dětství, mi připadají studenější než ty aktuální, ale to je subjektivní pocit, statistiky meteorologů dávají věrohodnější data.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hlosta 17.1.2017 9:35

Re: Docela by mně zajímalo, kolik NOx produkují

Lamda sonda je rozhodující. Bez ní nebude spalování dostatečně účinné. Přísná měření STK jsou patrně výhradně jen pro ty, kteří mají nová auta. Ty staré smradící šunky, ač značek jako třeba Audi, mají patrně pardón při STK. Kolik aut starších deset let smardí na cestách ptám se vy "odborníku"?

P. Hlosta 17.1.2017 9:36

Re: Docela by mně zajímalo, kolik NOx produkují

Oprava: Lambda (abych nebyl za úplného pitomce:-)

J. Prečuch 17.1.2017 9:58

Re: Docela by mně zajímalo, kolik NOx produkují

Saze produkují dieselové motory, které mají DPF neboli filtr pevných částic, lambda sonda je prvkem soustavy čištění výfukových plynů v katalyzátorech u benzínových motorů. Proto ty reakce pane Hlosto, vědí..

J. Vobr 17.1.2017 9:39

HLOSTA,JSEM SE VÁS ZASTAL !!!

Já mu dám ... odborníkovi !!!

:-)))

F. Navrátil 17.1.2017 8:44

Chránit a myslet

Jsem přesvědčen, že se příroda dokáže ubránit devastační činnosti ekologistů. Přesto je povinností občanů chránit přírodu proti ochráncům přírody.

A. Trick 17.1.2017 9:20

Re: Chránit a myslet

Dálnice D8 se ubránila devastační činnosti ekologistů a nad Prackovicemi se jezdí stále po jednou mostě. Kdy se bude jezdit i po druhém nikdo neví a miliony se sypou.

P. Zinga 17.1.2017 8:21

Astone, dnes souhlas.

Není co dodat. S duševně chorými nemá smysl diskutovat.

M. Valenta 17.1.2017 8:18

Eko-analfabet Aston

Vládní koncepce je opravdu směšná. Copak může někdo myslet vážně, že 1 Mld (cena za 1-2 km dálnice nebo kancelářský barák) investic může něco ovlivnit? Kdyby to bylo 100 během příštích deseti let, tak bych uvěřil.

R. Sorge 17.1.2017 8:43

Re: Eko-analfabet Aston

Včera ministr životního prostředí v TV říklal, že se jedná celkem o 17 miliard, z toho je 16 miliard zajištěno a zbývá zajist 1 miliardu.

M. Valenta 17.1.2017 8:49

Re: Eko-analfabet Aston

Děkuji. Dnes opět píší v LN " něco přes 1 MLD". Tak nevím. 17 by bylo pochopitelně o něco lepší. Hlavní je, abychom už konečně něco viděli v praxi.

R. Sorge 17.1.2017 9:07

Re: Eko-analfabet Aston

Zřejmě dezinformace, moderátor položil ministrovi otázku, zda není 1 miliarda málo a on odpověděl, jak jsem výše uvedl.

I. Schlägel 17.1.2017 9:07

Re: Eko-analfabet Aston

Určitě, třeba další solární parky. Nebo něco geniálnějšího. Ouřada už něco efektivního vymyslí, když je z čeho utrácet.

R. Gramblička 17.1.2017 9:12

Re: Eko-analfabet Aston

Lihovky je nutno brát s rezervou

V. Kotas 17.1.2017 9:45

Re: Eko-analfabet Aston

Hlavně že ti EKO, jsou super vzdělanci, co ! Stačí připomenout igelitové pytlíky na všechno. Na začátku je propagovali, dnes proti nim bojují. A takových případů je v jejich konání hafo.

P. Hlosta 17.1.2017 7:52

Pořád stejný stav klimatu!

Předně chci konstatovat, že vodní páry mají desettisíckrát větší účinnost na tvorbu skleníkového efektu, než O2. V chemii jsem byl slabý, až mizerný, tak nevím co je O3, ale i to je v minerálkách. Oxidů jsou mraky, ale na vodní páry nemají co do přípravy skleníkového efektu. A pro tohle vše i jíné,mi přijde všeobecné tvrzení o změnách klimatu vlivem člověka, jako zástupné, ba až úmyslně mlžící, aby zakrylo neschopnost byrokratů plnit zadané úkoly veřejností, co souvisí s řádným hospodařením.

Čvrt století a ještě před tím, jsem slyšel a četl o potřebě snížení širých ploch zemědělských lánů s pomocí remízků a výsadby lemujících keřů a stromů. Stejně jako Neff jsem registroval mluvení a psaní o potřebě zrušit monokulturu nejen u smrčiny, ale i v zemědělské výrobě. V současnosti je situace stále bezútěšně stejná v oblasti krajinotvorby člověkem, kdy výstavba na zelených loukách je furt dokola a nejinak, při zachovávání rozpadání starých výstaveb fabrik z R-U i socíku. Maximálně tak provizorní stavebnice budov marketů poněkud vyplňují prostory po bývalém průmyslu ve státě, ovšem dočasně, než zanikne kšeft a po rozmontovaných stavbách zůstanou vybetonované plochy.

Na svědomí tento stav má byrokracie! Státní i obecní administrativa jistě má vždy po ruce alibi, proč je jak je. Většinou jde o výmluvu, že legislativa přece, nebo objektivní potíže neumožnily vymoci změnu. Jako jsem svědkem, v jedné vsi kousek ode mně před lety vyhořel dřevěný domek, co tam stával sto let. Byl opuštěn a náhle vzplál. Hasiči zhasili a ruina stojí dál. Stojí už dvacet let a hyzdí ves. Radnice je bezradná, majitel není k dohledání. Radnice nemá řešení. Není legislativa přece a taky prachy. Kol vsi je v létě žluto od řepky a kousek od ní na poli širém dříve, nyní montovna obrovská. Nad tím vším lesy s monokulturou smrčiny, kde louky se nespásají ovcemi, jako dříve v historii, ale kosí kosou dobrovolníky aktivisty co zachraňují vzácnou květenu a hmyzenu.

Furt stejný stav klimatu!

M. Šejna 17.1.2017 8:06

tak pan Hlosta neví, co to je O3

O3 je ozón, pane Hlosto.

Pokud náhodou netušíte ani to, co je to O2, tak to je nejen mobilní operátor, ale i to, co běžně dýcháte.

Vodní pára je opravdu mimořádně silný skleníkový plyn, ale musíte brát v úvahu takový "malý detail", že vodní pára v atmosfeře nepřibývá, takže nezesiluje skleníkový efekt a nemá tedy vliv na současné oteplování.

P. Hlosta 17.1.2017 8:40

Re: tak pan Hlosta neví, co to je O3

Pro svou, mezi lidem běžnou, neznalost jsem odsouzený k víře v názory odborníků. Mám uvěřit, že člověk je odpovědný za stav klimatu a může ten stav zvrátit změnou svého hospodaření. Dobrá, uvěřím a sleduji činnost odpovědných. Mění se nějak zásadně činnost lidská v krajinotvorbě? Mění a to sice spíše k horšímu pro přírodu. Jsem proto skeptik, že lidstvo dokáže změnit klima v náš prospěch. Viním za to odpovědné, sebe ne. Aktivistou se nestanu, protože jejich počínání mi přijde spíše dětinské. Jak dalece aktivisté bojují s byrokratickými nařízeními EU o zemědělské produkci? Nijak, aspoň já o tom neslýchám. Bojují proti našim a úspěšně. Co u nás z vlád vzejde, je atakované aktivismem a tak úspěšně, že se nerealizuje hodně hospodářských záměrů včas a účinně. Jít kosit trávu luk kosou namísto podpory chovu ovcí a krav, mi příjde směšné a málo v krajině účinné. Jistěže dílčí úspěšnost to má, ovšem nepatrnou, pouze medializovanou. To je jen jediný příklad z mnoha jiných.

S. Kneifl 17.1.2017 9:01

Re: tak pan Hlosta neví, co to je O3

Když nezapočítáte pozitivní zpětnou vazbu způsobenou vyšším obsahem vodní páry v teplejším klimatu, nikdy vám nevyjde tak vysoká citlivost klimatu, aby mělo smysl se tím vůbec zabývat. A pára v atmosféře také trochu souvisí s mraky a ty klima ovlivňují ještě víc.

M. Šejna 17.1.2017 7:49

dnes slabé, Astone

pokud se dle Tebe Grónsko jmunuje podle toho, že bylo tehdy zelené, pak se Indiáni jmenují podle toho, že jsou z Indie. A třeba jihomoravské městečko Lednice se jmenuje podle toho, že tam před půl tisíciletím byl ledovec. Nebo tam už tenkrát vyráběli ledničky? A Teplice se jenují podle toho, že tam žili teploušové.

P. Hlosta 17.1.2017 7:53

Re: dnes slabé, Astone

Vy asi nic o historii nevíte, natož o Grónsku.

M. Šejna 17.1.2017 8:01

pane Hlosto

moje znalosti historie jsou dostačující k tomu, abych věděl, že před půl tisíciletím Grónsko nebylo zelenou zemí ani náhodou. Název získal tento ostrov v podstatě omylem podobně, jako byli omylem pojmenováni Indiáni.

P. Han 17.1.2017 8:16

Re: pane Hlosto

http://vtm.e15.cz/zima-vyhnala-vikingy-z-gronska

M. Šejna 17.1.2017 8:22

pane Hane

zima samozřejmě Vikingy z Grónska vyhnala, protože po středověkém optimu přišlo výrazné ochlazení. Ale oni se tehdy usadili v Grónsku, které mělo zhruba podobné klima, jako je tam dnes. V žádném případě nebylo tehdy Grónsko nějakou zelenou zemí, kde by se dalo provozovat intenzivní zemědělství. Stačilo to jen na pastvu ovcí a letní pěstování chladuodolné zeleniny.

P. Han 17.1.2017 8:32

Re: pane Hane

"Obdělávat pole a kosit louky." Jaké intenzivnější zemědělství se ve středověku provozovalo?

R. Gramblička 17.1.2017 9:16

Re: pane Hane

Pravdu má pan Šejna. V klimatickém optimu byli zelené pouze jižní pobřežní partie Grónska, takže chov zvířat byl možný, pěstování pšenice asi ne. Pevninský ledovec tam byl i tehdy, jen o něco menší

P. Zinga 17.1.2017 8:19

Re: pane Hlosto

Vysvětlete mi ten omyl s Grónskem, ten s Indiány znám.

M. Šejna 17.1.2017 8:27

pane Zingo

vysvětlení jsou různá. Marketingový trik Erika Rudého, nebo zelené pobřeží jižního Grónska. Grónský ledovec je starý přes 100 tisíc let, takže Erik Rudý určítě neviděl Grónsko bez ledovce. Leda, že by to byl jeden z prvních lidí druhu Homo Sapiens na planetě a do Grónska se plavil už v interglaciálu Eem.

J. Kavalír 17.1.2017 9:08

Re: pane Zingo

Erik Rudý byl za vraždu vyhnán z Ledové Země (Island) a potřeboval nalákat nějaké osadníky do nové země, která byla ještě chladnější než ta "Ledová". Islanďané Grónsko znali, ale do té doby se je nepokusili osídlit. Přežívali tam několik staletí, občas se i urodilo nějaké obilí, aby bylo z čeho uvařit pivo. Po příchodu "malé doby ledové" osady zanikly. Dnes se v Grónsku pěstují i brambory.

P. Zinga 17.1.2017 10:11

Re: pane Zingo

Ale já historii Grónska více-méně znám. Jenom nejsem schopen vlézt do hlavy lidí dnešních, natož už tisíc let mrtvých. Takže fakt je, že Grónsko je "Zelená země", ale proč ji tak pojmenovali se můžeme pouze dohadovat. Mimochodem, nenašli se tam při vrtech pod ledovci zbytky stromů?

Dokázáno ovšem je, že pobřežní pás byl při osídlení Wikingy zelenější a o něco širší. Víno se tam ovšem pěstovat nedalo.

T. Kohout 17.1.2017 8:00

Re: dnes slabé, Astone

No Lednice se jmenuje podle toho, že tam v tom ďolíčku bylo chladněji než v okolí. Aspoň to tak tam říkají a nevypadá to jako mediální výmysl.