29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

O ministerstvo míň

Kde jsou ty časy, kdy bylo jen ministerstvo hospodářství, stýskal si premiér Babiš a dodal k tomu důvod množení ministerstev. Je to podle něho důsledek poměrného volebního systému. Kdyby byl většinový ve stylu vítěz beze vše, nebylo by třeba koalic, a tudíž by odpadl důvod odměnit předáky vládních stran ministerskými posty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Doušek 22.1.2020 11:22

Je to elektrokolo, a to je pravicové.

J. Venc 22.1.2020 12:19

Naopak. Pravičák šlape za svoje. Udělátka a pomáhátka si vymysleli levičáci.

:-)

J. Anděl 22.1.2020 11:23

Levicové je akorát používat cyklostezky. Pravičák zásadně jezdí jen v nejhustším provozu mezi náklaďáky ;-)

R. Brzák 22.1.2020 10:49

...chybějící Švýcaři v Česku...

Švýcaři jistě mají celou řadu odlišných charakteristik řekněme od neŠvýcarů. Jednou z nich je dle mého názoru menší míra podléhání strachu. Konkrétně tomu strachu, že bez silného státu nad nimi jim dobře nebude. Potažmo strachu z toho, že bez státu nad nimi se svými sousedy dobře nedomluví.

Oni prostě mají větší důvěru v sebe samé - a rovněž i ve své sousedy. A proto si rádi rozhodnou o svých věcech přímo, bez toho, aby za tímto účelem nad sebe někomu dávali moc...

To je základ odpovědnosti (a neoddělitelně svobody)

Já sice nejsem Švýcar, ale důvěru ve Vás, mí sousedé, mám natolik, že jsem ochoten žít s Vámi v jedné zemi, aniž bychom nad sebou museli mít stát. A mám důvěru v sebe, že případné neshody ustojím. Jak to máte Vy...?

J. Franke 22.1.2020 10:54

Tvrzení, že nejsme Švýcaři a tím pádem bychom jejich systém nezvládli, je silně zavádějící. Pokud s tím nezačneme, nikdy se pravdu ovšem nedovíme.

M. Kolář 22.1.2020 10:58

Už jsme začali a zatím jsme tam, kde jsme..

J. Franke 22.1.2020 11:00

Nezačali.

M. Kolář 22.1.2020 11:01

A proč ? ;-D

R. Brzák 22.1.2020 11:03

Protože jsme odmítli svobodu ve prospěch ochrany...

M. Kolář 22.1.2020 11:04

To Švýcaři také ..

R. Brzák 22.1.2020 11:09

z mého (anarchokapitalistického) pohledu máte pravdu. jenže pro mne je jakýkoliv a kterýkoliv stát "ochrannou zaplacenou příliš draze svobodou". Máte to taky tak?

Samozřejmě mluvíme o míře. Ano, není stát bez nesvobody. Ale míra svobody je ve Švýcarsku větší, než kdekoliv v Evropě. Míra odpovědnosti jedinců rovněž tak (ale to je logický důsledek předchozí věty).

M. Kolář 22.1.2020 11:14

Model právního etc. státu je zatím jediným známým neutopickým způsobem souběžného zajištění občanské svobody i bezpečnosti ... Jiný neznám.Vy ano ?

R. Brzák 22.1.2020 11:25

mnoho toho neznáme - takže trvdit, že něco je jediným známým modelem...

já znám z historie modely téměř anarchokapitlistické - je však skutečnost, že tyto byly pohlceny a zničeny státem s jeho mocí - a nesvobodou. Nezanikly však pro svou nefunkčnost, nýbrž pro agresivitu státu "v sousedství"...

Mimochodem, anarchokapitalismus neznamená bezpráví - jen odmítá centralizované právo . Jde o systém polycentrického práva....

ale já se zde bavím o Švýcarsku, takže jsem jen reagoval na Vaše srovnání švýcarského přijetí moci nad sebou a našeho státu...

M. Kolář 22.1.2020 11:29

A já jsem reagoval na Vaší domněnku o švýcarském nepřijetí silného státu ... Pokud je o systém polycentrického práva, nedovedu si příliš představit jeho kompatibilitu se systémem volného obchodu ..

R. Brzák 22.1.2020 11:37

právě naopak - volný trh totiž je volný jen tehdy, když je volnotržní prostředí i v oblasti práva - a proto vzniká mnoho center práva, které si vzájemně konkurují - a lidé tzv. volí nohama, protože je nikdo neomezuje na jedno centrum práva...

Pokud Vás to skutečně zajímá, zkuste třeba ankap.urza, nebo videa na svobodném přístavu - přednášek více než dvacet, každá zaměřená na konkrétní společenskou oblast, přičemž na právo a jeho vymáhání je jich tam několik...

Ano, každý stát je silný - tedy, má moc nad svými občany, kteří ho stvořili. Ale mírou této síly je ten Švýcarský (nebo USA) podstatně slabší, než ten náš, nebo obecně evropský model...

M. Kolář 22.1.2020 11:44

S tím příliš nesouhlasím.. Pod volným obchodem rozumím volnou směnu zboží ,služeb atd mezi subjekty z místa A, místa B, atd.. Rozdílná právní regulace naopak často volný obchod brzdí, často i explicitně.. Dám příklad, v USA je obchodní právo v kompetenci jednotlivých států, nikoliv federace.. A přesto se obchodní právo za existenci USA, až na nějaké vyjímky, prakticky sjednotilo (myslím s vyjímkou Luisiany). To nepotvrzuje teorii o výhodnosti konkurence legislativních center.. Atd..

R. Brzák 22.1.2020 12:37

ani ji nevyvrací - protože na trhu "různých obchodních právních úprav" se prostě může ustanovit tržním výběrem to, které je v daném čase nejvýhodnější pro tak velkou část obchodujících, že se různé obchodní právo sjednotí. Problém nastává tehdy, když je obchodní právo nastaveno ze shora - centrálně. Anebo, když právní úprava vzniklá tržním sjednocením myšlenek je napříště ustanovena jako jediná možná - tedy zaštítěna státní autoritou...

A čekám na ten příklad explicitního brždění obchodu díky rozdílné právní regulace - ne snad, že by to mohlo být dlkazem proti polycentrickému právu - neboť regulace jakéhokoliv státu zároveň RUŠÍ existenci polycentrického práva...

M. Kolář 22.1.2020 12:51

Nevím tedy, jestli ekonomické subjekty až tak vnímají ,zda sjednocení obchodního práva je výslednící dohod několika států nabo zda je to legislativním aktem nějakého ústředního zákonodárce.. V těch USA je to již zaběhlé .. Kdyby si USA právo nesjednotily, nestaly by se tím, čím jsou (byly).. I já čekám na příklad fungujícího nestátního legislativního polycentrismu.. Navíc nemáte vyřešené, že i lokální právo (v rámci "polycetrismu") mus mít svého sjednavatele a vyhlašovatele konečného znění normy ..

R. Brzák 22.1.2020 13:09

nemusí - podívejte se na anglické obchodní právo, to nikdy žádného vyhlašovatele nemělo - prostě to, co se osvědčilo obchodníkovy s obchodníkem ,bylo ostatními obchodníky kopírováno.

Nemůžu Vám dát příklad fungujícího polycentrického práva, protože vše bylo násilně státem kodifikováno - a to i USA, které jsou nejbohatší a nejúspěšnější zemí díky svobodě (opak regulací), tedy navzdory postupnému přirozenému jevu ve všech státech - zvyšujícím se regulacím.

M. Kolář 22.1.2020 13:19

Zvykové právo samozřejmě existovalo i existuje, ovšem již je většinou dávno sepsané do autoritativní formy.. Taktéž otázka soudů- není práva bez soudce a případného vynutitele práva.. Což je funkce státu .. Nemyslel jsem příklad současný, ale historický.. Jinak , jistě veledůležitý anglický kapitalismus byl produktem státního liberalismu..

J. Franke 22.1.2020 11:03

Na "proč"njsou trumfy "proto"...

Je to škoda, mně by se švýcarský systém moc líbil.

R. Brzák 22.1.2020 11:01

přesně tak - i ti Švýcaři se "Švýcary" museli stát - narodili se stejně jako my prostě jako lidé se základní závislostí - a postupně se, časem (v životě jednotlivců i historickým) naučili přijímat odpovědnost.

V. Zadák 22.1.2020 11:45

Já bych se spokojil s kvalitou švýcarské veřejné dopravy.

K. Zelený 22.1.2020 11:09

Já bych s tím švýcarstvím byl opatrný.

Karel Michal, vlastním jménem Pavel Buksa, geniální autor děl Čest a sláva, Bubáci pro všední den a Gypsová dáma emigroval po r. 1968 do Švýcarska. Tamní prostředí nejdřív zabilo jeho schopnost psát a posléze i jeho samého – umřel v r.1984, v jedenapadesáti. V jednom deníkové zápise popsal, jak vyšel ze svého bytu (v Basileji), nesl pytlík odpadků a venku ho vyhodil do odpadkového koše. Po ulici jdoucí pravověrný Švýcar jej uviděl, pytlík z koše vytáhl a sledoval ho až k jeho bytu, kde mu pytlík beze slova položil před dveře.

Ostatně, znáte nějakého švýcarského humoristu?

J. Franke 22.1.2020 11:16

Po pravdě, z celého Švýcarska znám jen dva lidi. Kamaráda, co tam utekl i s rodinou v roce 1978 a spolužačku, co se tam bohatě provdala. Takže neznám...

Nic to ovšem nevypovídá o nemožnosti tady začít zavádět podle mě průhlednější systém, podobný onomu švýcarskému. Ledaže bychom to vše opravdu zešvejkovali.

R. Brzák 22.1.2020 11:31

krásný příklad přijetí osobní odpovědnosti (s tím pytlíkem)...

Vaše tvrzení, že "prostředí zabilo schopnost psát" je dosti dovážné - měl snad autor zakázáno psát? O Vaší dedukci o smrti dotyčného raději ani nemluvit...

Ale skutečně, může být, že Švýcar má menší smysl pro humor. Bylo by to potvrzením přirozeného - totiž, že humor je poslední obranou zoufalého před zhroucením... Proto je český humor tak silný...

K. Zelený 22.1.2020 11:45

Ciwe místo kuchyňského psíchologizování si přečtěte první povídku v jeho poslední sbírce Rodný kraj.

M. Kolář 22.1.2020 10:58

Švýcarsko je příkladem silného státu.. Silného demokratického, samozřejmě..

R. Brzák 22.1.2020 11:05

Švýcarsko se svými sedmi ministerstvy, s možností občanů přímo zrušit státní nařízení a zvrátit rozhodnutí politiků a úředníků, se svými decentralizovanými daněmi (kantony mají vlastní daňovou míru) - a to jsem sáhl jen k tomu nejznámějšímu - je pro Vás silný stát? A jaký je potom ten náš, nebo německý, francouzský apod?

M. Kolář 22.1.2020 11:11

Dle mých info je Švýcarsko státem se silným státním zřízením, silným státním aparátem majícím velmi slušnou kontrolu o tom, co se v zemi děje na všech úrovních.. Ano, počet resortů je omezený, což patrně souvisí s vertikální dělbou správy země... Bezpochyby je Švýcarsko autentickou federací, což ovšem neznamená slabý stát,... Také je to země se vysokou mírou ekonomického přerozdělování a silným sociálním zabezpečením ..