15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

O filmu Dunkerk

Děje se stará pentle a nebudu si cucat z palce politické stanovisko: šel jsem s kamarádem Jirkou Knéblem na pánský film Dunkerk na Floru do Imaxu. Dovolím si tedy pár zmatených myšlenek nebo aspoň postřehů. Odborně ho posoudila Mirka Spáčilová a i tentokrát s jejím verdiktem souhlasím, je to jistě jeden z nejlepších filmů roku a válečných snímků vůbec, konec citátu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Javůrek 5.8.2017 8:14

Re: Války se opakovaly hlavně proto,

nesouhlasím, co jsem četl, tak většina těch zažila válku o ní nerado mluví. Až s odstupem x let sepíše občas někdo paměti.

A jeden z hlavních důvodů II.sv.války bylo to, že němci na svém území nezažili hrůzy I.sv.války. Válčilo se tařka v celé Evropě, ale ne v Německu. Němeko se vzdalo když hrozil vpád něpřátel do Německa. A potom se němci cítili strašně ukřivděni díky Versailské smlouvě. Kdy přišly o Vestfálsko ... .

M. Drašner 5.8.2017 8:06

Re: Oklapkovaný Prokope,

S tou ropou bych si nebyl jistý. V Rumunsku se čerpalo poo celou válku a ono to stále nestačilo - je sice možné, že si Němci někde před r.1939 udělali velké zásoby, takže pak se jim to 2 roky jezdilo, ale pak už to bylo ouvej. Třeba velké válečné lodě musely čekat i několik měsíců, než se sešlo dost nafty, aby mohly vyplout na moře, zatímco za dob přátelství s ruskými pracujícími tyhle potíže neměli.

F. Šimek 5.8.2017 7:52

krásný ráno

https://www.youtube.com/watch?v=G7xQAupo1kk

D. Polanský 5.8.2017 7:51

Právě čtu vynikající knihu od

amerického novináře Petra Duffyho: Bratři Bělští. Je to o masovém vyvražďování Židů v Západním Bělorusku. Bratři Bělští zachránili 1200 Židů. Při čtení si uvědomuji, jak zlo je silné a nezničitelné a jak dobro je zoufale slabé a jak ho je na světě málo. V míru to vypadá opticky jinak, lépe, ale za války je to moc zlé. Z mnohých tzv. slušných lidí se stávají vraždící bestie a trýznitelé.

P. Kmoníček 5.8.2017 7:44

Re: Oklapkovaný Prokope,

Tricku, opět jste nezklamal.

I. Fencl 5.8.2017 7:40

scenáristův/režisérův "kousek"

Angličani měli přednost před Francouzi. Ve filmu je tak vysvětleno dlouhé mlčení jedné z postav. A nebýt záběru na konci, nevidíme v celém díle jediného německého vojáka, v celém filmu není také ani jeden hákový k. Vyjadřuje to anonymní nesmyslnost války? Snad. Nebo to, že politika v praxi mizí a jde nakonec o střetnutí technologií.

Film je pozoruhodně krátký na to, co předvedl. Šokující, přesto bez krve. Tvůrcův žert? Možná. Na hraně geniality je, že se prolíná děj tří časových rovin, týdne, dne, hodiny, a ty linie se ke konci protnou v jediné chvíli.

R. Szewczyk 5.8.2017 7:37

Re: p. neffe ja vam s uvahou pomuzu

1.film je film, tedy vymyšlený spektákl pro mrzký zisk

2. jen zlo je u moci, pokud máte dojem, že je dobro někde u moci , je to jen dobře zamaskované zlo

3.zlo je vždy zlo, není malého nebo velkého zla

4. zlo nelze porazit ,

J. Vobr 5.8.2017 6:50

Re: ZA CHVÍLI ODJÍŽDÍM NA CHANNEL ISLANDS

Nejdříve na kole do Normandie a pak ferry boat-em !!!

:-)))

J. Jelínek 5.8.2017 6:50

Re: Oklapkovaný Prokope,

Podíl sovětské ropy byl asi (nevím) nižší, než té rumunské. Zato dodávky obilí, manganu a spousty jiných komodit do Reichu byly mohutné a pokračovaly až do zahájení východního tažení. A Sudety? Kdopak asi v Moskvě uzavřel ČS velvyslanectví a zakázal jeho činnost po březnu 1939? A čípak vojska se bratrsky vítala na demarkační čáře rozděleného Polska? Takže pomalu s tou flintou.

J. Vobr 5.8.2017 6:48

Re: ZA CHVÍLI ODJÍŽDÍM NA CHANNEL ISLANDS

http://stbreladescollege.co.uk/wp-content/uploads/2016/10/jersey-7.jpg

Tak to tam vypadá na pláži !!!

J. Franke 5.8.2017 6:47

Re: ZA CHVÍLI ODJÍŽDÍM NA CHANNEL ISLANDS

Tak šťastnou cestu! Jak se tam dopravíte? Na kole?

J. Franke 5.8.2017 6:46

Dobré ráno z prosluněné Svobodné Republiky Králický Sněžník

Těžká otázka, Astone! Pohyblivé obrázky z války lidi od podobných myšlenek neodradily zatím nikdy, stejně tak jako nechutné obrázky na cigaretových krabičkách od kouření. K tomu druhému musí jedinec dospět tak nějak sám i za cenu 10 kg navíc v mém případě. I s tou válkou je to složité a i když drtivá většina na přímou otázku, zda si válku přeje, odpoví ne, situace ve světě je taková, že se někde válčí pořád...

Ale je třeba také vzít v potaz, kolik lidí ten film (či jiný) ze sedmi mld celkem vůbec uvidí. Ten zlomek neznamená vůbec nic.

J. Vobr 5.8.2017 6:43

ZA CHVÍLI ODJÍŽDÍM NA CHANNEL ISLANDS

Ty patří pod britskou korunu,leží poblíž pobřeží Normandie a mně se to tam líbí !!!

http://www.lonelyplanet.com/maps/europe/channel-islands/map_of_channel-islands.jpg

Z. Rychlý 5.8.2017 5:59

Je to prkotina,

ale nemělo by se psát Dunkirk (Dunkerque)? S anglickými jmény francouzských míst asi bude vždy problém. English channel/ La Manche.

T. Kubín 5.8.2017 5:15

Ano

Odpověď, Astone: ano, je to dobře, že se takové filmy točí. Myslím, že i proto je těch podělaných válek méně.

F. Žůrek 5.8.2017 5:12

Avšak správně pochopme válku: válka je vždy špatně

Hledat pravdu, bojovat za pravdu - ale mělo by to být také s ohledem pro druhého člověka.

To právě ukázal Ježíš Kristus, ale málokdo to dokáže zase správně pochopit.

Ve středu 9. srpna si připomeneme 75 let od úmrtí filozofky (židovského původu) Edith Stein - světice Terezie Benedikty od Kříže. Zemřela v Osvětimi. Svatý Jan Pavel II., polský papež, ji svatořečil a také prohlásil za spolupatronku Evropy. Měl k tomu určitě svůj důvod.

Uvedu jen jednu takovou zajímavost.

Když probíhala 1. světová válka i na našem území, tak ještě studentka Edita Steinová se zúčastnikla kurzu v rámci Červeného kříže a potom pomáhala v nemocnici v Hranicích na Moravě v době od dubna 1915 do srpna 1915. Taková praxe - ošetřovat těžce zraněné i umírající mladé vojáky - to bylo pro ni asi velkou školou života. A zajímavost spočívá v tom, že zde s ní spolupracovala další ošetřovatelka, pozdější manželka generála Holidora Piky. A jak dopadl generál Pika - tak to vám ponechávám již za domácí úkol. A ještě dodám: mistr Jan Hus bojoval za pravdu, to ano, ale nějak zase zapomněl na ohleduplnost a to se jemu zase nevyplatilo... Život je opravdu složitý a obtížně někdy pochopitelný.

A. Trick 5.8.2017 1:25

Oklapkovaný Prokope,

ropu Wehrmachtu dodávalo Rumunsko, dnes ve vojenském paktu s Německem.

A jak to bylo v době, kdy na Západě se tvrdilo, že Hitler chce jenom Sudety a pak už bude hodný?

M. Prokop 5.8.2017 0:36

Jen bych připomněl,

"Ono to ale tak neskončilo – že by je umyli, usušili a šup domů. Šli znovu do války a ona pak trvala ještě pět let, padlo jich v ní celkem 384 tisíc."Jen bych podotkl, že to bylo v době, kdy Stalin zcela vážně mluvil o družbě sovětského a německého dělníka v uniformě. A že v té době by si bez sovětské ropy Hitler žádné válečném dobrodružství prostě nemohl dovolit.

J. Vintr 5.8.2017 0:23

Války se opakovaly hlavně proto,

že o té předchozí mohli z pochopitelných důvodů vyprávět pouze přeživší. Když voják přežije válku, neřekne si obvykle jen "měl jsem zkrátka štěstí", ale v různé míře si z toho udělá vlastní zásluhu. A kdo má zásluhu, je pašák a hrdina a situace, která mu umožnila být pašákem a hrdinou, mu s odstupem času nepřijde tak špatná. Takže svým potomkům nelíčí válku jako hrůzu a utrpení, ale hlvně jako příležitost být hrdinou. Přesně tohle se stalo mezi první a druhou světovou válkou a právě proto se generace, která tu první znala z vyprávění svých otců, tak ochotně nechala nahnat do dalšího válečného "dobrodružství".

P. Jansky 5.8.2017 0:16

p. neffe ja vam s uvahou pomuzu

je dobře ze lide chodi na valecne filmy.. z těchto duvodu:

1. je to kus historie

2. uvedomime si jak snadno a rychle se zlo dostane k moci

3. pochopime jak se z maleho zla stane velke

4 a vidime jak zoufale obtizne je velke zlo porazit