28.6.2024 | Svátek má Lubomír


Diskuse k článku

O charakter roku 2020

Úderem půlnoci jsme vstoupili do dalšího roku a tumáš, čerte, kropáč, zase to bude rok vzpomínající. Už to nebude výročí kulaté, jako bylo třicáté výročí listopadu 1989 a dokonce půlstoleté výročí roku 1968, nicméně pětasedmdesát let od konce války je také hodně okrouhlé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Schuster 4.1.2020 8:36

Přelidnění není v Evropě, Rusku, USA ale v Číně, Indii a v některých částech Afriky. A řešení je tím v nedohlednu.

V. Hájková 4.1.2020 8:40

Brát, za bernou minci novinářské camry - kdy použijí vyjádření jednoho ujetého mladého vraha- že takto se vyvíjí mladá generace je už opravdu vrcholná stupidita!!

J. Fridrich 4.1.2020 9:38

Vy nevíte a netušíte o tom, jak smýšlí nyní naše NEVYCHOVÁVANÁ mládež ? Tak jen pro vás zprávy z posledních několika dní - užijte si to a rozhlédněte se kolem sebe -

" Babička je ekologické prase, zpíval chór v německé televizi " - V satirickém klipu chór dívek s rozzářenýma očima a nepřetržitě se usmívajícím sbormistrem vyčítá babičce, že jí každý den laciné kotlety z diskontu, protože jsou dobré a skoro nic nestojí, k doktorovi jezdí svým SUV, přičemž u toho předjíždí dva dědečky s chodítky. Refrén opakuje „Meine Oma ist ’ne alte Umweltsau“‚ „Moje babička je staré ekologické prase“ .

Jen krátce - i když by toto téma " neuvěřitelné neznalosti a nevzdělanosti " našeho lidu - a hlavně mladých lidí chtělo delší rozbor - tedy jen krátce.... Je to vizitka našeho školství. Léta jsem byl zastáncem zvyšování platů našim učitelům - ALE JIŽ NEJSEM. Znalosti jejich dnešních žáků a studentů jsou tristní, tedy žalostné, smutné, skličující - ale to je přece výsledek jejich práce, dle toho by měl být kantor hodnocen i platově.. Je to výsledek toho, že se dnes tvrdí, že naučit se důkladně i základní data a údaje z oblasti historie, zeměpisu, matematiky, fyziky, chemie a sociologie není nutné, prý je to dokonce škodlivé a brzdí to mladé lidi v jejich rozvoji. Také se došlo k podivnému názoru, že se děti nejlépe vychovají tím, že se nebudou vychovávat - to je prý také brzdí v jejich rozvoji...

Také jsem pochválil - Opět výborně paní Šichtařová.. Nyní probíhá v naší době počátku 21. století ZBOŽŠTĚNÍ menšin ( záměrně bez uvozovek...) a slovo ve společnosti dostávají nevzdělaní a nevychovaní občané - ale jsou MLADÍ... A nad tím vším se klene vláda levičáků - ne levice, ale levičáků vedoucích Západ k rozvratu...

Nejedná se ale jen o NEZNALOSTI, ale i o " tvrdá srdce " k starším a nemocným lidem, víme, paní Hájková ?

R. Meišner 4.1.2020 8:19

...že bude následující rok přelomový poslouchám už hezkou řádku let, Astone. takže jsem v klidu. i když je pravda, že jednou to vyjít musí. 8-o

J. Fridrich 4.1.2020 8:07

" Zabití Sulejmáního se rovná vyhlášení války, prohlásil íránský velvyslanec při OSN " - jedno ze základních pravidel filosofie je - kauzalita, což znamená příčinnost, kauzální vztah mezi příčinou a jejím následkem. V silnějším smyslu přesvědčení, že nic se neděje bez dostatečné příčiny. Írán za vlády Šáha Rezá Pahlavího se měnil v moderní civilizovanou zemi bez extrémního islámu. V roce 1979 byl svržen a nastoupili tam k moci islámští radikálové-teroristi. Tento generál-vrah má na svědomí tisíce lidí v oblasti Středního východu a na celám Světě - on tam rozdmýchával KONFLIKTY pod vedením duchovních vůdců, nyní to je Alí Chameneí.. On má na svědomí stovky Američanů a Amerika není slabošská Evropa - a bylo jasné, že oni si to líbit nenechají a budou KONAT..

J. Vobr 4.1.2020 8:44

FRIDRICH ZA 1* R^

J. Fridrich 4.1.2020 9:49

Jen doplním příkladem z naší historie -

" Vražda na tyranovi není zločinem, tak zněla slavná slova středoškolského profesora zvaného Vyšší princip, hraného Františkem Smolíkem. Mnozí dokonce nepovažují zabití říšského protektora Reinharda Heydricha za atentát, nýbrž za regulérní vojenskou válečnou akci. "

J. Havelka 4.1.2020 7:50

Celý rok jsme zase byli masírováni výkonnou vládní sebeprezentací, jak tato země dosahuje každým dnem skvělých úspěchů, jak se stát otcovsky stará o všechny sociální skupiny a jak se Česko navrací poprvé od první republiky na špici Evropy.

Zatím poslední akcí v tomto setrvalém tlaku na obyvatele, aby byli z rozhodnutí státu šťastní, byl Národní investiční plán, o kterém se brzo ukázalo, že je to jen vyfabulovaný seznam projektů, o kterých nikdo nic neví, takže vlastně ani nevadí, že na ně nejsou ani žádné reálné peníze.

Tak si pojďme shrnout ten rok 2019, ne jak by si přála vládní elita, ale jaký doopravdy byl.

Česko spadlo zase o kousek v mezinárodním žebříčku konkurenceschopnosti Světového ekonomického fóra, což je pro silně exportní hospodářství smrtelný hřích. Nyní jsme na 32. místě a vypadli jsme tak z elitní třicítky. Stále slušné umístění nám zaručuje makroekonomická stabilita a slušné veřejné finance. Jinak je to ale tragédie. Je to už dost let, co si vládní hnutí na billboardy dalo slogan „Dálnice, dálnice, dálnice“, přesto se dál v infrastruktuře propadáme, tentokrát na 74. místo za Gambii a Tádžikistán. Stejně tak je tragické povolování staveb, zase je to sestup, i když se už zdálo, že není kam klesat. Hezké 157. místo sdílíme spolu s Burundi či Kamerunem. A že to je jen náš šlendrián, nám připomíná třeba sousední Polsko, které je v první čtyřicítce. Podobně v rychlosti založení firmy jsme na 134. místě mezi dalšími rozvojovými kamarády.

Celkově jsme ještě před třemi lety byli v žebříčku kvality podnikatelského prostředí dle Světové banky v první třicítce, protože země ale stagnuje, zatímco mnohé okolní státy jdou nahoru, propadli jsme se na 41. místo.

K dlouhodobě neřešeným sociálním a ekonomickým problémům Česka, kterých by šlo jistě ještě vyjmenovat desítky, se pak přidávají krátkodobé patálie s aktuálně vládnoucími politiky. V žebříčku svobody tisku kleslo Česko o 27 míst až na 40. pozici. Důvodem je vliv premiéra na média.

J. Havelka 4.1.2020 7:53

Kvůli českému předsedovi vlády máme de facto i nový unikátní žebříček, kde se řadí premiéři Evropské unie dle závažnosti svého střetu zájmů. Účastní se ho ale jen Česko, je tak automaticky vítězem a odměnou bude vracení stamiliónů do bruselské kasy.

Možná by tak bylo fajn, kdyby nějaký příčetný státník už konečně aktualizoval Havlův projev a nazval věci pravými jmény. Neměl by s tím bohužel příliš mnoho práce a řeč by mohla začínat třeba takto: „Celý rok jste z úst vládních politiků zase slyšeli v různých obměnách totéž: jak naše země vzkvétá, co vše jsme vyrobili, jak jsme šťastni, jak věříme vládě a jaké krásné perspektivy se před námi otevírají. Předpokládám, že ode mne nechcete, abych i já vám lhal. Naše země už zase bohužel nezkvétá..

David Klimeš

Tak jak je to, premiérský žvatlale, hatlája patlája mamalája a Alenko Mastná?

R. Sorge 4.1.2020 8:07

Vynikající, bohužel poněkud stručné.

Nemohl by to David Klimeš více rozvést ?

M. Němec 4.1.2020 7:38

Astone, rád bych připomněl, že i rok 2021 bude mít kulatá výročí, z nichž bezesporu nejvýznamnějším je 100 let od ustavujícího sjezdu KSČ.

To bude i zde na Pejskovi spousta gratulantů.

R. Vacek 4.1.2020 7:16

Odborníci ví, že můžeme být bezuhlíkoví. Je to třeba na

https://www.solarninovinky.cz/nova-studie-cesko-i-cely-svet-muze-realizovat-ekonomicky-vyhodny-prechod-na-cistou-energie-do-roku-2050/

A kdo se podívá do podkladů té zprávy, tak zjistí, že nám stačí do roku 2050 dobudovat větrníky a fotovoltaiku o výkonu 35 Temelínů a snížit roční spotřebu primární energie ze současných 350 TWh na 154 TWh. A nějak (???) si tu OZE elektřinu nasyslit na noc a na zimu. A nějak zajistit, aby v případě slunce + větru bylo dostatek drátů, jak elektřinu někam (kam?) dopravit. Protože pokud ji někam nedopravíme a část OZE vypneme, tak nám ta energie bude za pár hodin chybět.:-)

P. Spáčil 4.1.2020 7:43

Soláry se dost blbě vypínají. :-)

R. Langer 4.1.2020 7:50

A ještě hůř zapínají. ;-D

J. Vobr 4.1.2020 7:12

OLDA S PANIČKOU ŠLI KOUPIT ROHLÍČKY ... tak se mezitím natáhnu !!!!!!

Vše podstatné již napsala Boublíková a Franta "chemik" to potvrdil ;-D;-D;-D

M. Němec 4.1.2020 7:33

Ještě že má paní Boublíková ty noční šichty, při těch se dobře přemýšlí a sestavují věty.

Není co dodat. Jen snad to, že dřeva naroste tak akorát.

F. Šimek 4.1.2020 8:38

opakuju-mám matuuritu z ruštiny-češtiny-chemie...asi tak!!Myslíš tydle rohlíky?

https://www.youtube.com/embed/46_ydWmbqbU

S. Tomáš 4.1.2020 6:08

Nejúčinnější a nejefektivnější činností politika a novináře je strašení budoucností

P. Boublíková 4.1.2020 6:02

Bylo by dobré si ujasnit pojmy: uhlíková rovnováha (neutralita) versus bezuhlíková ekonomika.

Uhlíková rovnováha: vyprodukujeme jen tolik CO2, kolik ho dokážeme navázat. Jediný dostupný způsob, jak dlouhodobě vázat CO2, je produkce dřevní hmoty. Ví někdo, kolik dřevní hmoty vážou v současnosti stromy například na území čr nebo Evropy? Kolik dřeva za rok naroste? Nikde jsem na tuto informaci nenarazila. Podle mě by to celé dopadlo tak, že se budeme donekonečna hádat, jestli jsme nebo nejsme uhlíkově neutrální.

Bezuhlíková ekonomika: nebude se spalovat nic. Například ani odpady - zavřeme spalovny odpadů. Co nepůjde zrecyklovat, odvezeme na skládku. 8-o A teď co třeba se starým nábytkem, ať již ze dřeva nebo z dřevotřísky (nebo s jakýmkoliv dřevním odpadem, větve, sláma....): nejprve se zrecykluje na papír, použitý papír se zrecykluje na recyklovaný papír, recyklovaný papír se použije na výrobu kartónu, který už se opakovaně recyklovat nedá a vyveze se na skládku, poněvadž spalování bude zakázané. Na skládce ho rozloží mikroorganismy a z celulózy opět vznikne CO2. Neodvratný osud veškeré organické hmoty (která vznikla jak jinak než fixací CO2) - dříve či později se opět v CO2 promění, ať již v zemi nebo v krematoriu :-) Mimochodem týká se to i fosilních paliv - v dlouhodobém horizontu. Uhlíkový cyklus prostě nezastavíme, i kdybychom se stavěli na uši. Co nespálíme, o to se postarají mikrobi.

Podle mě je to všechno blbost, a navíc nevím o žádném období dějin, ve kterém by se lidé dobrovolně omezovali ve spotřebě. K poznámce o skromnosti níže: možná by stačilo neplýtvat. Pokud je pravda, že se v Evropě vyhodí třetina potravin, je to katastrofa. Třetina zbytečně zpracované zemědělské půdy - plocha, energie na obdělávání, hnojiva, pesticidy, případně závlahy... co začít tady?

J. Vobr 4.1.2020 6:38

BOUBLÍKOVÁ ZA 1* !!!R^

Mám však neblahou zkušenost, že bez elementární znalosti biochemie je to házení perel sviním !!!;-O

Příroda se chová podle přírodních zákonů !!!!!!

R. Sorge 4.1.2020 6:49

Nevím, jak je to s tou třetinou potravin, jedině, že v obchodech vyhazují potraviny s prošlou dobou trvanlivosti, jinak se mi to nezdá.

U nás sníme vše kromě pečiva. Staré rohlíky meleme na strouhánku, starý chléb suším a dávám kamarádovi, který ho krmí praseti (každý nemá tu možnost).

F. Šimek 4.1.2020 6:54

já "chemik" (jako Mreček - Hujer)...100% souhlas !!

R. Sorge 4.1.2020 7:18

"Jeden hektar lesa za rok z ovzduší naváže a vymaže oxid uhličitý v množství 15 tun."

https://epochaplus.cz/les-co-vsechno-umi-jeden-hektar-kolik-dava-kysliku-a-kolik-zivi-lidi/

P. Boublíková 4.1.2020 7:38

Jo, to by se mělo týkat listnatého lesa (odpovídá uvedené produkci cca 10 tun kyslíku), u jehličnatého to bude o něco méně (uvedená produkce kyslíku je 7 tun). No tak snad někdo spočítá, kolik těch lesů máme či budeme mít a jak by ta uhlíková neutralita měla aspoň zhruba vypadat.

Díky za odkaz. [>-]

M. Němec 4.1.2020 7:43

Produkce jednoho hektaru jehličnatého lesa je 7,28 tun kyslíku.

R. Sorge 4.1.2020 7:56

Počítat se mi nic nechce. Chlapi v Mexiku už to mají pořešené ...

"Umělý strom z Mexika pohltí stejně CO2 jako hektar lesa."

https://www.businessinfo.cz/clanky/umely-strom-z-mexika-pohlti-stejne-co2-jako-hektar-lesa/

P. Boublíková 4.1.2020 8:02

Biologická čistička vzduchu, něco jako fíkus v ložnici, každopádně zajímavé :-)

P. Spáčil 4.1.2020 8:12

Sice to vypadá jako drahý špás ale kolik asi stojí vypěstování 1 ha lesa?

P. Boublíková 4.1.2020 8:19

Jenže les (dřevo) fixuje CO2 dlouhodobě. Kdežto řasy (nebo pokojový fíkus) mají dost omezenou životnost, za pár let skončí na kompostu a fixovaný CO2 během několika týdnů vesele vyšumí :-)

A. Jaroš 5.1.2020 11:08

Paní Boublíková, dělám si velkou starost (Sorge) jak jste to s tou záchranou planety (vázání CO2 do biomasy myslela). Jak je známé, při fotosyntéze ve dne se z CO2 produkuje biomasa a uvolňuje se O2 (výborně!), ale v noci stromy dýchají a to zase berou O2 z atmosféry a produkují CO2 (fuj!). Výsledný efekt je sice takový, že se více CO2 z atmosféry bere, než se do ní dýcháním stromu dostane, to je ten přírustek biomasy, ale z dlouhodobého hlediska (a o to nám přece jde!) při konstantním množství lesa (nemužeme přece počítat s neomezeným trvalým rustem lesní plochy v čr ani na zemi) tak všechna biomasa se buď spálí anebo to zhnije a tu se zase produkuje CO2. (fuj!) Takže výsledný efekt z hlediska trvalého (a na tom slově bych bazíroval) úbytku CO2 na planetě tímto zpusobem je nulový, jak se říká nula z nuly pojde. Ale nic samozřejmě nemám proti výsadbě stromu ve městě, zalesňování - kurovec, tvorba krajiny a pod. To je jiné kafe, jen proboha opatrně s tou celkovou a hlavně trvalou bilancí CO2 na planetě, která by se jak uvádíte, mohla zlepšit díky výsadbě stromu.