26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

Na tři měsíce na vojnu

Prosazuje to Jiří Čunek a nyní i Petr Robejšek za Realisty: měla by se obnovit povinná vojenská služba, tříměsíční vojenský výcvik. Mívali jsme dvouletou vojenskou službu a vposledku se hon na modrou knížku stal národním sportem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hlosta 21.4.2017 12:58

Re: povinná vojenská služba...

Tak jo. Ale budete bránit i ty, co se na to dobrovolně vykvajzli! Nebo ne?! Vždyť jim tuhle možnost chcete dát.

J. Anděl 21.4.2017 13:11

Re: povinná vojenská služba...

To já nevím. Bojím se, že principiální odpověď, které se budu za všech okolností držet, vám dát neumím.

Nicméně domnívám se, že bych se snažil reálně v případě ohrožení života pomoci každému, pokud bych věřil, že mám šanci na úspěch. Jestli bych rozlišoval, tak nejspíš akorát mezi svou rodinou a blízkými a pak všemi ostatními. Možná bych měl trochu větší tendenci pomáhat děvčatům, hlavně mladým a krásným, maminkám s dětmi atd...

V. Hora 21.4.2017 12:30

Re: povinná vojenská služba...

Obecně vzato, vždy je něco za něco. Vojna udělala z chlapce chlapy, to je bez diskuse. Prostě z dnešních mazánků, kteří jsou přisáti na maminčinu sukni, by se holt museli stát aspoň trošku samostatní lidé. Což si myslím, že když se tím ještě posílí obranyschopnost státu, by bylo dobré. Problém však je, že dnes není moderní hrdost na vlast, ochota bránit kohokoliv s vyjma sebe sama. A dnešní mladí muži by patrně vojnu nesli hodně špatně. Přesto vše si myslím, že by se vojna vrátit měla!

J. Anděl 21.4.2017 12:40

Re: povinná vojenská služba...

Mazánky přisáté na maminčině sukni považuji částečně za mýtus. V praxi jsem asi měl ve svém okolí (v práci, mezi přáteli) štěstí na vesměs samé samostatné mladé muže. A přijímat rozhodnutí na základě mýtu ... ono se to tak stejně v politice děje, ale já se na tom nechci podílet.

Dobrovolná vojna s nějakými trvalými výhodami do života by byla dobrá.

P. Hlosta 21.4.2017 12:56

Re: povinná vojenská služba...

Kdo bude bránit ty dobrovolné vojně se vyhnuvší? Nějak mi to neštymuje s osobní odpovědností za život. Jako že by měl být nějaký ouřad, co způsobí obranu, či že si to zaplatíme ze společného?! Jistěže základem je státní schopnost obrany, ale ta není v případě osobního setkání se agresorem. V současnosti nepůjde jakási pravidelná armáda k hranici s vypovězením války Česku. A vůbec vám nepomůže, že jste se podílel, či ne na podpoře mýtů. Otázka na vás pak bude ta, jestli máte na to, abyste dokázal i střelit, když ne už aspoň cepem a sudlicí mlátit. Trvalá výhoda v dobrovolnosti aspoň minimálního výcviku se stane nevýhodu pak pro všechny i ty, co ten výcvik prodělali. KDO bude vás bránit?!

P. Hlosta 21.4.2017 12:47

Re: povinná vojenská služba...

V životě přichází hodně špatného zpravidla dost a musí se to unést. Z duše nesnáším lidi, co hákují život a pak se hroutí. Moderní - nemoderní, prostě se musí teritorium bránit. Od počítače to je virtuálně lehký. Chtělo by to poznat realitu námahy, která i bolí.

J. Anděl 21.4.2017 12:55

Re: povinná vojenská služba...

Dneska jste samý "se musí". Dráždí mě to jako rudej hadr, jinak bych s vámi v lecčem souhlasil.

No nic, já už končím, v nejlepším se má přestat a to bylo tak před hodinou :-)

P. Hlosta 21.4.2017 12:59

Re: povinná vojenská služba...

Se nic nemusí! Akorát umřít. ;-))

M. Berka 21.4.2017 11:37

Z té korektnosti se asi

potentočkuju... Tak v Německu útočl Němec, ruského původu, ale ve Francii útočili Francouzi... Např. Youssoufa El Osriho, typický Francouz... :D :D :D

Jděte s tím už někam... Arab = Němec, ale když to není muslim, tak se uvede jakého je původu. Fakt duchaplné...

R. Neveselý 21.4.2017 12:08

Re: Z té korektnosti se asi

Němec - muslim je skoro oxymóron.

J. Anděl 21.4.2017 12:13

Re: Z té korektnosti se asi

Dneska už ne.

R. Neveselý 21.4.2017 12:50

Re: Z té korektnosti se asi

Jakto že ne? Muslim zůstane muslimem, i kdyby měl občanství Grónska (až na výjimky, kdy konvertuje nějaký árijský úchyl).

J. Fialová 21.4.2017 12:26

Re: Z té korektnosti se asi

Jako detailista bych upřesnila, že ve Francii to včera byl "Francouz Karim Cheurfi alias abú Yusuf al Beljiki". Psali na Novinkách.

S. Tomáš 21.4.2017 11:27

Buď 3roky, nebo nic.

Za 3 měsíce nejsou odděleni ani duševně nemocní jedinci, kteří - pokud se nezastřelí sami - jsou odesíláni do léčebny. Některá armádní technika a činnost jsou už tak složité, že je ani nejnadanější nezvládne za 2 roky. Ale to pražské modré knížky nikdy nepochopí.

M. Prokop 21.4.2017 11:40

Re: Buď 3roky, nebo nic.

Naštěstí jste zde vy a vy jim to názorně objasníte. :-P

R. Neveselý 21.4.2017 12:05

Re: Buď 3roky, nebo nic.

vás zapomněli oddělit

J. Vobr 21.4.2017 12:21

PROKOPOVA POLNÍ UDÍRNA - PPU vz.2017

:-)))

:-)))

S. Tomáš 21.4.2017 13:51

Re: Buď 3roky, nebo nic.

Největší lemplové a podrazáci byli z Prahy

V. Novák 21.4.2017 12:28

Re: Buď 3roky, nebo nic.

Co je tak složité, že se nedá naučit za 3 měsíce, patří specialistům a nejlépe profesionálům.

Ovšem co se nedá naučit ovládat za půl roku, to není zbraň a nepatří do rukou vojákům, ale do laboratoře k dalšímu vývoji. Vojenská technika musí být "bombenfest, wasserdicht und idiotensicher"!

O. Mayer 21.4.2017 10:59

k tomu je třeba si položit dvě..

základní otázky 1. co to přinese z hlediska naší obranyschopnosti 2. co to bude stát:

ad 1 - naprosto nic. 3 měsíční kvazivojenský výcvyk je tak na úrovni teambuildingu (event. lze použít max. na etnické čistky) Při střetu s reálnou armádou podobné těleso vydrží řadově několik minut. Koneckonců, lze odhadnout že základní vojenská služba 2 roky v ČSLA měla v sobě právě ty čisté 3 měsíce skutečně vojenského výcvyku (zbytek byl jen o buzeraci)a na konci komunismu jsme jako stát nebyli schopni dát dohromady bojeschopnou jednotku ke skutečně operačnímu nasazení.

ad 2- neskutečné prachy. Je třeba si představit náklady na kasárna, cvičáky, výstroj... až po plat pro zupáky, kteří ten výcvik povedou (profesionální armáda na tohle nemá čas, musí cvičit, aby byla bojeschopná). Náklady na odvedeneckou armády u nás za koministů, jestli se nepletu, činily 18% HDP (s výše zmíněných mizivým efektem z hlediska obranyschopnosti)- pochybuju že i přes snížení presenční služby na 3 měsíce by byly zase tak řádově nižší.

Chápu že zmínění pánové potřebují nějaké volební téma, ale tohle je reálná (slušně řečeno) ptákovina. Pokud jim opravdu leží na srdci naše obranyschopnost, měli by třeba plédovat za navýšení (resp. alespoň naplnění) počtu organizovaných záloh a zlepšování (resp. alespoň nekažení)vztahu/koordinace s našimi spojenci.

P. Hlosta 21.4.2017 11:38

Re: k tomu je třeba si položit dvě..

Vy máte tu všeobecně zažitou představu o výcviku armády. Pro vás je samozřejmě nutné, aby byly kasárna se vším vybavením. Tj. palandy s přikrývkami v teple budov, jako i dodávanou menáž až pod nos do ešusů. Stejně tak buzerák s lampasáky věčně řvoucími, co jistí bobečkům nebohým bezpečí a ohcranu před přírodními živly a aby se probůh eporanili. K tomu je zapotřebí množství prostředků v podobě aut, co vozí zásoby do těch kasáren plných k fyzické námaze nepřipravených nešťastníků. Vyvážená strava, teplo, starání se aby se včas dostavili na místo společného jídla a přednášky o vojenství. Pravidelná strava ve vysoké kvalitě, zábava o volném čase a nezbytné buzerování k jednotnému kroku, či udržení fyzičky. ;-)))

Já mám jinou představu. Že by se uprostřed lesů, luk a hájů přivezlo určité množství oněch tříměsíčňářů, rozdalo by se jim vcelku primitivní nářadí, dal manuál ke stavbě primitivního podsadového přístřeší z dřeva a celt, taky kotlík a potraviny na osobu k možné úpravě teplem, co si sami stvoří. Teplo a sucho by si museli zajistit sami, třeba v četách čtyř až šesti a plno dalších fajnovostí primitivního přežití v drsné přírodě. Déšť, mráz, sníh, pražící slunce, to by bylo nepříjemná okolnost, ale podmínkou k překonání v přežití. Nepřežiješ? Nevadí! Nemáš spoleh na kamarády? Nevadí! Co uděláš špatně, to jistě vadí, ovšem tobě, protože jsi měl makat! Po třech měsících určitě by každý věděl, jak je dobře, když se mákne na svém přežití.

To jsou možná hodně naivní představy, že by si to lajzla politická garnitura, takhle zacházet s občany. A tak bych volil úlevu pro málo odvážné a ne zdatné, že by si odmakali v předem vybraných zaměstnáních bez nároku na plat ony tři měsíce. Případné zašívání pak trestat prodlužováním toho období, až třeba do krajnosti. Určitě můj náhled je nepropracovaný, ale jako základ pro úsporné řešení všeobecné vojenské povinnosti bych to doporučil.

Ale jak píšu, každý máme jiný názor na zabezpečení a výcvik na vojně. ;-))

M. Prokop 21.4.2017 11:43

Re: k tomu je třeba si položit dvě..

Pak ovšem budou mít výcvik jako od skautů, dokud ti do přírody směli bez kontrol z hygieny, ovšem vojenských dovedností moderní armády moc nepochytí.

P. Hlosta 21.4.2017 11:50

Re: k tomu je třeba si položit dvě..

Základní výcvik se střelnou zbraní na konci tříměsíčního pobytu by neměl být problém. Naučit se zacházet s pistolí a samopalem je otázkou dvou - třech dnů, když je absolvent úplný blbec. Po výcviku ihned zbraně odebrat! Tu ať si v civilu obstarají a chodí s ní cvičit do odborně vedených střelnic. Tohle nemá být moderní armáda! To má být jakás takás schopnost jednou bránit vlast. není to sice nic moc, ale aspoň pro začátek něco, když ne nic. ;-)

M. Prokop 21.4.2017 11:56

Re: k tomu je třeba si položit dvě..

Obávám se, že ti, kdo by na podobnou romantiku měli buňky, tak jsou dávno v dobrovolných zálohách a zbytek se vám na to prostě vyssere.

P. Hlosta 21.4.2017 12:15

Re: k tomu je třeba si položit dvě..

Já se obávám, že nějak se prostě začít musí. Nechat obyvatelstvo na pospas osudu, to tedy nepotřebujeme ani ty politické zastupitele za sebe. Profi armáda, jak je jisté, by nedokázala ani udržet nějaké krajské město, natož stát. V případě novodobého nebezpečí ze strany infiltrujících se nepřátel naší civilizace, pak je schopnost samostatného přežití občanů způsobené aspoň nějakým výcvikem, než žádným, to nejmenší, co stát by měl udělat. Zatím nedělá nic, jen uklidňuje, že nebezpečí je akorát od Ruska, Turecko je přítel a spojenec a kdyby něco, že zasáhne NATO, takže nemáme remcat.

Tak jo! Až bude zle, přijde nás osvobodit na věčné časy a nikdy jinak Turecká armáda. Německá nesmí, protože prohráli válku a dopustili se zločinů. Francouzi to mají daleko a belgičani jsou moc malí. Italové, Španělé, ti se mají co ohánět, aby zvládli přívaly běženců. Zatím nezvládli nic. Možná přijde USA. To si máknou než tu Evropu dají zas do rychtiku. ;-))

P. Vandas 21.4.2017 12:29

Re: k tomu je třeba si položit dvě..

Naprosto přesně ve všech příspěvcích, vážený pane Hlosto. :-):-):-)

M. Krátký 21.4.2017 11:50

Re: k tomu je třeba si položit dvě..

Jo, to by pro začátek určitě šlo - takovej skoro letní čundr a trochu disciplíny - však o tom píšu někde skoro dole - v 9,27. Ze začátku zmatky a pak by se to postupně urovnalo - než se v tříměsíčních cyklech ta banda bažantů něčemu naučí - samozřejmě, že by ty první cykly nebyly v zimě a ve sněhu - hezký den

P. Hlosta 21.4.2017 12:16

Re: k tomu je třeba si položit dvě..

Taky to vidím střízlivě. ;-)

J. Anděl 21.4.2017 12:17

Re: k tomu je třeba si položit dvě..

Kdyby mě proti mé vůli bez možnosti volby odvezli do lesů do vámi zmiňovaných podmínek, tak bych je asi až do konce života neměl rád. Velice zdrženlivě vyjádřeno.

Já je vlastně už teďka nemám rád, protože málo platný, za socíku byly gumy všude, nejen v armádě. A socík je svým způsobem pořád.

Dneska lidé s tou samou mentalitou budují multikulturní Evropu. Uvědomujete si to vůbec?

O. Mayer 21.4.2017 14:32

Re: k tomu je třeba si položit dvě..

... vaše představa se mi jako romantikovi vlastně libí (a osobně bych něco takového, v dobách kdy se mě týkalo bral), má to jenom několik háčků:

1. nemáme k dispozici dostatečné množství náležitě tvrdé přírody, aby pojmula vždy celý ročník mužů. Museli bychom je tedy vyvážet, pravděpodobně na 6 měsíců na Aljašku a na dalších 6 dejme tomu do Atlasu. To by nakonec nebyl zase takový problém, ale opět nevidím jak by to zvýšilo naší obranyschopnost.

2. armáda nemá za úkol učit se drsnému kamarádství a sounáležitosti s přírodou. Naopak jejím cílem je bohužel pozabíjet co nejvíc protivníkových vojáků (což nakonec můžou být jako jednotlivci docela sympatičtí chlapíci)a co se týče přírody, tak obvykle spíše nadělají hodně škody. Taky tady mluvíme o záložní armádě (německy se tomu říká landwehr), kterou asi nikdo nebude nasazovat do hor v Afganistánu- umění přežití v primitivních podmínkách jí tedy moc nepomůže. Celkově tento druh paravojenské přípravy zajištoval dříve Sokol či skauti a je fakt, že např. v 1. sv. válce se českým legionářům dosti hodil. Obávám se ale, že v dnešní době se to už poněkud rozchází s realitou. Skuteční vojenský výcvik spočívá spíše v poměrně tupém a každodenním drilu (vojáci běhají dokolečka či stále do stejného kopce), naučení se zcela automaticky obsluhovat příslušné zbraňové systémy a schopnosti vykonat rozkaz, o jehož smyslu nesmíte moc přemýšlet. POkud je v nasazení bojuje, pokud není nepotřebuje budovat "primitivní podsadové přístřeší", protože to bydlení by mu měla zajistit týlová složka. Samozřejmě neplatí např. pro SAS, ale tu asi zase 3 měsíčním výcvikem z těch odvedenců nevyrobíte.