2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

Na Měsíc a ještě dále

Nový projekt pilotovaných letů na Měsíc nařídil americký prezident Donald Trump. Pro příznivce vesmírných výzkumů, k nimž bezesporu celoživotně patřím, je to skvělá zpráva. Pravda, je zastíněná dosavadními zkušenostmi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Valenta 12.12.2017 9:04

Re: Nezbývá než se tu chovat slušně.

Poměr kmenu k oceánu i s přihlédnutím k rychlosti je ve srovnání s otevřeným vesmírem a putováním v něm (sorry na červí díru jsem zapomněl) až komicky realistický.

J. Anděl 12.12.2017 10:31

Re: Nezbývá než se tu chovat slušně.

Každý příměr hapruje. Ale tak bez cachtání se u břehu se nedá dostat dál. A děti se prostě rády cachtají u břehu.

J. Anděl 12.12.2017 10:44

Re: Nezbývá než se tu chovat slušně.

A jinak co jste psal výše, ano, sluneční soustava není zrovna přeplněná objekty, na kterých se dá běhat po pláži v písku v záři zapadajícího slunce, jenomže vždycky byli, jsou a budou lidi, kteří se na nedostupná místa chtějí kouknout osobně, pokud to jen trochu technologie umožní. Tomuhle se vzpírat je jako rozhodnout se, že už nikdy nepůjdete na velkou :-).

J. Mrázek 12.12.2017 8:31

Re: Rozum a emoce

...překonávání mezí a překážek, KTERÉ SI SÁM ČLOVĚK STVOŘIL a tvoří i nadále ! Stále platí, že člověka lze jen obdivovat, tolik techniky (zejména válečné) vytvořil a přesto to doposud přežil .... (ano, nechvalme dne před večerem)...

J. Fridrich 12.12.2017 7:12

Skvěle, jsem tak jako Neff celoživotním

Skvěle, jsem tak jako Neff celoživotním příznivcem poznávání Vesmíru - tedy ne DOBÝVÁNÍ Vesmíru, to provozoval SSSR.. Připomělo mi to rok 1961 a prohlášení J.F. Kennedyho o letu Američanů do 10 let na Měsíc - a zvládli to za 8 let. Na Novinky jsem musel dnes napsat :

Jak se dalo předpokládat - hlupáci se ozvali - a máme jich víc než dost, můžeme je vyvážet.. Hodně lidí věří všemu co " objeví " na NETU např. že Američané nebyli v r. 1969 na Měsíci ( ten radarový odražeč a vozítko Lunar Rover tam asi poslali Američané poštou a více než jeden milion lidí přímo sledujících start Apolla 11 na Mys Canaveral tam přičaroval David Copperfield..), WTC-dvojčata si odpálili atomovou pumou sami - jak napsal jeden ruský akademik a mnoha dalším hloupostem..

Přibývá lidí kteří věří zcela přihlouplým konspirativním teoriím, čtenářů Blesku, sledovačů primitivních seriálů a stupidních reklam v televizi, odmítačů očkování svých dětí a naopak příznivců rodit děti v obýváku a pod..

J. Anděl 12.12.2017 8:21

Re: Skvěle, jsem tak jako Neff celoživotním

To je pane Fridrichu složitý a obávám se, že jste smíchal dohromady věci, které si to nezaslouží.

Nejjednodušeji bych to popsal asi takto - sním-li o sci-fi budoucnosti, jíž jsem obrovský fanoušek, pak o takové, ve které na jedné straně budeme osidlovat vesmír, na druhé bude normální, že děti budeme rodit v takovém pohodlí a soukromí, o jaké maminka stojí (nebude-li zrovna na Marsu v modulu uprostřed písečné bouře, ehm). Se startrekovými scannery to přece bude hračka ;-).

Jakože - proč ne? No a cesta k tomu vede (i) přes bláznivé a nebezpečné pokusy, ano. Nikdy v historii to lidé nedělali jinak.

Nicméně pak je tu druhá věc, o které píšete, a tou je naprostý rozklad informačního prostředí. Když to vezmete nezaujatě, musí se jednat o nezbytnou fázi. Není-li jednoznačná autorita, určující, co je pravda, musíme si jako lidstvo projít fází naprostého zmatení. Internet poskytl prostředí pro neomezené množství variant, fikcí, nesmyslů, teorií. Každý tam může napsat, co uzná za vhodné. Výsledek, se kterým se setkáváme, je podle mě nejlogičtější možný, jinak to dopadnout nemohlo.

Otázka je, zda s tím bojovat. Zkoušely to církve spolu s inkvizicí, zkoušeli to komunisté a nacisté, nad čistotou informací ostatně bděly a bdí i jiné režimy. Pokud se ovšem chcete vyhnout metodám inkvizičním, nejjednodušší je přijmout, že prostě část lidí si bude věřit nesmyslům. Věnovat se v rozumné míře vzdělávání (80:20) a zbytek ponechat osudu, spontánním řádům či pánubohu.

J. Anděl 12.12.2017 8:29

Re: Skvěle, jsem tak jako Neff celoživotním

Dokonce abych byl přesný, docela mě udivuje, až otravuje, že ve většině sci-fi filmů, co jsem viděl, používají bláznivé technologie (laserové meče, scannery, teleporty, kosmická vozítka neroztodivnějších tvarů), ale když je tam porod (byl jak ve starwars, tak ve startreku z těch nejtypičtějších sci-fi pohádek), je tam zpocená ženská s nohama na vidli, řvoucí bolestí. Tvl teleportujou člověka z kosmický lodi na druhou, silou mysli vytáhnou stíhačku z bažiny, ale neuměj porodit dítě bezbolestně a v klidu.

J. Anděl 12.12.2017 8:31

Re: Skvěle, jsem tak jako Neff celoživotním

Asi proto, že jsme snědli jablko poznání a Bůh nám řekl, že teď už teda budeme navždy rodit v bolestech. Jo, to je rozumný, racionální zdůvodnění.

J. Václavíková 12.12.2017 9:06

Re: Skvěle, jsem tak jako Neff celoživotním

No, je. Ten náš velkej mozek se tou úzkou cestou špatně pasíruje, jsa obalen lebečními kostmi :-)

J. Anděl 12.12.2017 10:29

Re: Skvěle, jsem tak jako Neff celoživotním

Ale jak píšu výše - oni umí teleportaci. Dematerializují tkáň, informaci přenesou v prostoru a jinde jí zase složí. Je to sci-fi, nebo spíš pohádka! Jak by v takovém světě mohla být omezením velikost hlavy?

Žádné omezení není konečné. Iracionální víra na jedné straně stanovuje nesmyslné limity, na druhé straně nemá žádné omezení. Stanovuje cestu a hledání způsobu jak. Každopádně hlavním omezením domácích porodů je dostupnost a vytíženost lékařů a technologické a hygienické podmínky doma. To jsou technické problémy, u kterých není důvod věřit, že nemají řešení.

Ježíš nějak nakrmil davy pár rybama. Budiž, to je mýtické vyprávění. Dneska jsou lidé, kteří věří, že zvládneme migraci. Mně to trochu připomíná to krmení těma pár rybama - a ještě zbyde několik košů se zbytky pro naše domácí mazlíčky. Věřit tomu, mít iracionální naději v "dobrotu" lidstva? Nebo být racionální a vědět, že to nepůjde?

Migrant, cestující do Evropy, se moc neliší od maminky, která se rozhodne rodit doma.

V. Novák 12.12.2017 9:01

Re: Skvěle, jsem tak jako Neff celoživotním

Poradkyně Troy ve Startreku porodila, skoro o tom nevěděla - to ovšem porodila mimozemskou inteugenci, která si nás (tedy Startrekaře) chtěla prohlídnout a použila metodu Ješuy ben Josefa.

J. Anděl 12.12.2017 10:35

Re: Skvěle, jsem tak jako Neff celoživotním

Sérii s poradkyní Troy jsem neviděl celou :-).

Já narážel na dva konkrétní porody, které mě trochu vytočily. Ještě beru, že porod v novém Abramsově Star Treku byl trochu dramatický, přeci jen zrovna bombardovali Enterprise, byl tam trochu chaos. Ale ve Hvězdných válkách 3 rodila Natalia Portman Luka s Leiou dramaticky podle mě úplně zbytečně. :-P

J. Jurax 13.12.2017 19:26

Re: Skvěle, jsem tak jako Neff celoživotním

No, nesmíte se dívat na Star Wars (to je vůbec technicky vzato olbřímí hovadina, ovšem jinak podívaná), Star Treky a podobné pohádky ...

J. Anděl 13.12.2017 20:29

Re: Skvěle, jsem tak jako Neff celoživotním

Hm. Ve sci-fi jsou obecně představy, jak si lidi představujou budoucnost. Blízkou, nebo vzdálenou. Do jisté drobné míry to definuje náš směr. Tablety třeba měli ve StarTreku už před padesáti lety :-)

Takže jistě, jsou to pohádky. Ale takovéhle kiksy nejsou v pravém smyslu hovadina. Podle mě to spíš ukazuje, že si autoři nedovedou představit, že by to mohlo být jinak. Je to příliš zakořeněný archetyp, ten porod.

Ale co já vím, klidně můžeme za tisíc let rodit ve třetím měsíci do biotechnologického vaku, ve kterém budeme nosit následně dítě na břiše jako klokani.

J. Jurax 13.12.2017 20:49

Re: Skvěle, jsem tak jako Neff celoživotním

No jo, mobilní telefony popsal Lem v románu K mrakům Magellanovým napsaném v roce 1955 - říkal jim telerany ...

A k těm Star Wars atd. - ne že by si autoři nemohli představit, že by to mohlo být jinak - oni primárně točili spektákl, ohromující podívanou, které ovšem vycházela ze stařičkých klišé a byla přesaditelná do jiných kulis; a o technice nepřemýšleli vůbec, leda snad aby to ohromujícně vypadalo - vždycky mne rozesmějí boje stíhaček kroužících ve vzduchoprázdnu ladné oblouky a Han Sol ve střelecké věži jak vystřižené z létající pevnosti z druhé světové ... a kráčející tanky vysoké jak barák, aby se do nich dobře strefovalo ... a bitvy vůbec vypadající jak z třicetileté války, akorát s jinými rekvizitami ... a samozřejmě světelné meče ...

J. Anděl 13.12.2017 21:00

Re: Skvěle, jsem tak jako Neff celoživotním

Ale jo. Tohle byly jediný dva příklady, na který jsem si vzpomněl, nicméně nebyl to jediný případ.

Filmaře prostě porod fascinuje.

Tuhle ságu mám rád (ano, dalo by se bavit o Jar Jar Binksovi atd., ale to nemá cenu :-) a je tam toho samozřejmě spousta, co neodpovídá nejen realitě, ale ani dobovému poznání.

U filmů je to s věrohodností takové, že třeba u starýho vetřelce mi dodneška nepřipadá nepatřičný, že mají obyčejné monochromatické monitory a že život v alternativním vesmíru vetřelce je těžkej, krvavej a bolavej a vlastně vypadá celej jako porod, hodně nepovedenej.

Naproti tomu scéna s rodící Padmé se mi nelíbila a to jsem jinak k dílům 1-3 ještě poměrně shovívavý a našel jsem si na nich, co se mi líbí.

V. Novák 12.12.2017 9:04

Re: Skvěle, jsem tak jako Neff celoživotním

Moon hoax i odpálení Dvojčat je americké provenience. Stejně jako většina konspiračních teorií.

Poptával jsem se po nějaké originální ruské - a jakási dáma mající vždy pravdu a velkou nenávist k Rusku přišla akorát s Protokoly Sionských mudrců. Slabota. Navíc neoriginální.

D. Polanský 12.12.2017 7:07

Veliké protiklady

do Evropy nám EU sune miliony ekonomických migrantů, v první řadě bychom měli řešit otázky existence Evropy, na straně druhé sníme o kosmických letech. Ale k životu snění patří, jinak by byl suchopárný.

Po stránce technické a technologické jistě od dob studené války pokrok nastal, ačkoliv stále jsme nevyřešili fundamentální problém letů: silné a levné motory. Tam je pokrok velmi nepatrný.

R. Langer 12.12.2017 7:29

Re: Veliké protiklady

Třeba se jednou ty migranty podaří někam vystřelit... ;-)

J. Mrázek 12.12.2017 8:37

Oni nás...

...a zahrabou ...

V. Novák 12.12.2017 9:07

Re: Veliké protiklady

Evropa taky moc do kosmu nemíří.

Ne že bych těm Trumpovým vizím věřil - 1) už na ně vačlenil peníze? Spoustu peněz? a 2) Trump má dost starostí, aby nebyl americkou politickou třídou impíčován.

V. Hájková 12.12.2017 6:59

Ano

je to skvělá zpráva! Škoda, že jste nepokračoval v té zprávě, že tento let na měsíc by měl být základem pro let k vzdálenějším planetám !

Bohužel tento váš uvodník vybudíl zdejší pomatenou smečku aby tu začala kvičet o muslimech :-))))) Ani by mě nepřekvapilo, kdyby se tu našli pomatenci, kteří budou kvičet , že američané vlastně nikdy na měsíci nebyli! :-)))

R. Sorge 12.12.2017 7:11

Hájková, analfabetko

měsíc ... Měsíc

američané ... Američané

V. Kotas 12.12.2017 6:31

Nepřítelem pro USA i Rusko a celý

euroatlantický region, se stal současný islám. A pokud budou chtít nejen oba státy přežít, nezbude jim nic jiného, než spolupracovat při své ochraně.

V. Kotas 12.12.2017 6:26

Astone, rozhodující část médií, je

potřeba poslat do . . . . . ., protože místo toho, aby byla hlídacími psi demokracie, se z nich stala jen slouhy té části společnosti, která žene lidstvo do záhuby a bulvár.

P. Boublíková 12.12.2017 6:23

USA mají pokročilý vesmírný program

Rusko pokulhává, ale o cosi se stále snaží, a Evropa se mezitím marně brání náporu negramotných otrhanců. Smutné.

P. Dvořák 12.12.2017 6:30

Re: USA mají pokročilý vesmírný program

Evropa se brání? No toto!

A můžete mi popsat jak? Třeba tím, že je nakládá skoro už v Libyjských přístavech a vozí do Evropy?

P. Boublíková 12.12.2017 7:15

Re: USA mají pokročilý vesmírný program

Njn. Kecama? :-)

V. Kotas 12.12.2017 6:33

Re: USA mají pokročilý vesmírný program

A proto používají ruské nosné rakety. Merkelová a jí podobní si ty otrhance zvali.

R. Langer 12.12.2017 7:30

Re: USA mají pokročilý vesmírný program

No, dlouho už to trvat nebude. Tedy s těmi ruskými raketami, jsou na mizině.