26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

My a lithium

Sociální demokrati měli opravdu hodně smůly, že jim dva týdny před volbami zůstal Černý Petr těžby lithia v ruce. Těžko budou vysvětlovat, že nechtěli zašantročit národní bohatství za nějaký ten obolus. Mohou se jen modlit ke svatému Antoníčkovi, aby kauza zapadla do bažin obecného nezájmu. Mají docela slušnou šanci, že se tak stane.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Berka 9.10.2017 9:19

Re: Lithium nemusí být tak cenné

tlak...

F. Navrátil 9.10.2017 8:52

Tunel a zase tunel

Nejde jen o OKD, fotovoltaiku nebo lithium. Stále větším tunelem se stává sociální byznys, placený ze státního rozpočtu, tedy z daní nás všech. Jakoby nestačily příplatky na bydlení, připravuje se zákon o sociálním bydlení a zejména zákon o platbách státu za neplatiče alimentů. Když se podíváte na vývoj nákladů na nepojistné sociální dávky, uvidíte, že státní rozpočet jede po dobře namazaném tobogánu.

M. Prokop 9.10.2017 8:55

Re: Tunel a zase tunel

Jistěže ...

M. Valenta 9.10.2017 8:41

To jsou najednou starosti

Kdyby místo australské firmy byla ve hře ruská nebo čínská, tak by bylo ticho po pěšině. A k tomu solárnímu triku. Zde bylo už jiných triků. Od Klausovi privatizace (tam zhasly ještě obyčejné žárovky), přes předražené atomovky a dálnice až po Babišovy žluté lány.

P. Hlosta 9.10.2017 8:45

Re: To jsou najednou starosti

Vy k tomu, aby to pro vás bylo zábavnější, potřebujete Rusko, nebo Čínu. ;-)) No, nějak to do toho zapravte. Putina je třeba denně vzpomínat, jinak to nebezpečí pro nás by nebylo až tak velké, že? ;-))

P. Harabaska 9.10.2017 8:46

Re: To jsou najednou starosti

Neuvěřitelné, jak daleko máte od vlastností, které se zdá navozuje vaše jméno.

M. Prokop 9.10.2017 8:48

Re: To jsou najednou starosti

Hovno, hovno, slavný soude.

Kolem Rusáků i Číňanů by byl ještě větší povyk.

No a k solárnímu triku: Nezapomínal bych ani na lidovce (Ambrozek) a komouše, nejen oranžgutani. A v pozadí zelení s Bursíkem, dávající rozumy Ambrozkovi. Od Klausovy privatizace se to lišilo tím, že ta byla naprosto nezbytná a těžko mohla proběhnout zásadně jinak. Kdežto ta OZEšaškárna je naprosto zbytečná a škodlivá (automobil taky nenastoupil zákazem koní a žárovka zákazem plynu a petrolejky).

I ty "předražené atomovky" a řepku mají na svědomí mnohdy nesmyslné požadavky soudruhů z Brusele.

V. Novák 9.10.2017 9:16

Re: To jsou najednou starosti

Když Bursík radil Ambrozkovi, byl ještě lidovec. Byť mu radil "zeleně".

Pokud jde o bezpečnost jaderek, nevidím žádné předražení. Jistě, Temelín se dal postavit levněji, ale obávám se, že se tam podepsali spíš "odborníci", jejichž odbornost byla dána tím, že byli kamarádi kamarádů kamarádů někoho důležitího, třeba čtvrtého poradce kohosi, kteří z politických důvodů nahradili skutečné odborníky.

Se vším ostatním souhlas.

M. Valenta 9.10.2017 9:20

Re: To jsou najednou starosti

oprava: Klausovy privatizace....

P. Maleček 9.10.2017 8:30

Lithium v rukou státu? Spíš v rukou státodojičů ala Babiš.

Lithium v rukou státu? Či spíš v rukou stát dojících vykuků ala Babiš? Však to je taky ten důvod proč tenhle velmistr v dojení státu kvičí jak v jeho masokombinátech porážené svině.

Ono si stačí připomenout Venezuelu. Tam byl též ve jménu blaha lidu převeden průmysl zpracovávající tamní obří ložiska ropy do rukou státu. A teď tam lid nemá co žrát a rve se i o hajzlpapír.

Ale oni i ti socani jedou na sebe. Tohle "nezávazné lithiové memorandum" jim nejspíš zamázlo 300. milionový dluh u Altnerových dědiců.

V. Hájková 9.10.2017 8:39

Re: Lithium v rukou státu? Spíš v rukou státodojičů ala Babiš.

Vy máte informace, že už mají SOCANI - zaplacený dluh???:-))))

P. Hlosta 9.10.2017 8:42

Re: Lithium v rukou státu? Spíš v rukou státodojičů ala Babiš.

S úhradou toho dluhu to souviset dle mého nebude. Bylo by to sebevražedné, protože ta úhrada svým původem nejde utajit. Jedině splácení z jakési půjčky od banky, ale i tam se dá následně dohledat původ, protože jde o politickou stranu a ne soukromý sektor. Do takového rizika si politická strana nemůže dovolit jít.

V. Hájková 9.10.2017 8:16

Užasný uvodník

"""Už jedno národní bohatství uplynulo bez náhrady do ciziny – uran u nás

těžili mimo jiné i rukama politických vězňů Rusové. Občanovi se teď

tvrdí, že lithium musí těžit Australané, protože ho těžit neumíme. Copak

Norové uměli těžit ropu, když se ložiska našla u jejich břehů?"""------Z těchto vašich slov doslova mrazí, že někdo jako Vy je ochotný se zapojit do uměle vyvolané aféry bývalým komunistou a fízlem BABIŠEM- BUREŠEM. Z celé vaši reakce- kdy srovnáváte těžbu ropy s těžbou a zpracováním horniny obsahující LITHIUM - ČIŠÍ NA STO HONU, že o celém problému s touto technologií nemáte nejmenší představu!To, že kdysi k pruzkumu byli pozváni australské firmy - bylo správné rozhodnutí , protože australané mají největší zásoby LITHIA na světě a jejich propracované technologie z těžby a zpracování až k výsledku - jsou díky ruzným druhum hornin v Austrálii nedocenitelné! Právě tak je smutné, že jste si nedal ani tu práci s ověřením, že ""inkriminované MEMORANDUM""- nezakládá to, že se stávají majiteli vytěžené horniny!

V. Hájková 9.10.2017 8:18

Re: Užasný uvodník

Omluva- "" byly pozvány australské firmy..........

P. Hlosta 9.10.2017 8:38

Re: Užasný uvodník

Na fotovoltaiku se stal expertem každý teprve po poznání, jak nás vzali na hůl, co to každého bude stát. Takže možná jednou i vás doženeme ve znalostech o lithiu. Zatím buďte k nám neználkům shovívavá. Jinak mne neznepokojuje nic, co souvisí s lithiem, akorát věřím tomu, že v tom lítají těžký prachy a kde lítají těžký prachy, tam se v Česku krade nejvíc. Jak se krade kde jinde, než v Česku, vím jen málo. ;-))

F. Doušek 9.10.2017 8:44

Re: Užasný uvodník

Možná zakládá, možná nezakládá. Ovšem český Horní zákon to předpokládá a včera dokonce Zaorálek na Primě podotkl, že firma, která bude provádět průzkum samozřejmě očekává, že bude i těžit.

M. Prokop 9.10.2017 8:51

Re: Užasný uvodník

Tak ono to má i určitou logiku, průzkum není zadarmo. Jiná věc by byla, kdyby průzkum provedl někdo, koho by za to vláda platila.

F. Doušek 9.10.2017 9:06

Re: Užasný uvodník

Logiku to samozřejmě má, ovšem asi 2 hodiny po Zaorálkovi tu možnost vyloučil jiný socdemák, Havlíček. Nějak si chlapci nesladili noty.

Jinak si maně vzpomínám na podobný případ z 90-tých let, a to těžbu zlata chemickým loužením. Také proběhl průzkum ložiska nějakou zahraniční firmou, a když poté nedostala povolení k těžbě, hrozila mezinárodní arbitráží. Už ani nepamatuji, kolik nás to stálo a jak to vlastně skončilo.

M. Prokop 9.10.2017 9:09

Re: Užasný uvodník

Arbitráž je moc pěkná hrozba, zřejmě i s přihlédnutím ke "kvalitě" uzavíraných smluv.

P. Spáčil 9.10.2017 9:30

Re: Užasný uvodník

ta technologie na naše lithium ještě neexistuje. Takže jejich "propracované technologie" jsou jim k prdu.

Už tu někdo psal jak asi dopadl návrh na těžbu zlata loužením v kyselině a stát to logicky zamázl.

Australanům se může stát něco podobného a nás bude čekat další arbitráž.

Z. Koutecký 9.10.2017 13:19

Re: Užasný uvodník

Vážená paní Hájková, přečtěte si horní zákon. Pokud firma získá licenci na těžbu lithia, tak vytěžená ruda je jejím majetkem. Státu a obcím zaplatí jen zákonné poplatky, kromě jiného maximálně 10% z tržní ceny vytěženého a upraveného produktu, v daném případě uhličitanu lithného. Prodat ho může komu chce. Nějaké memorandum v tom nehraje žádnou roli, zejména tak, jak je formulované. Souhlas s průzkumem ložiska samozřejmě nezakládá automaticky právo na získání licence na těžbu, pokud současně firma nezískala předem nějaký příslib ze strany naší vlády, což je v našich podmínkách docela možné. Každopádně při průzkumu, který je dost finančně náročný, se získají údaje nezbytné pro vlastní těžbu. Je tedy logické, že ve většině případů firma provádějící průzkum získá i licenci na těžbu. Zkušená australská firma určitě není tak naivní, aby vyhodila spoustu financí na průzkum ložiska bez reálné vyhlídky, že získá i licenci na těžbu, či dosáhne úspěch v případné arbitráži, když licenci nedostane.

J. Mrázek 9.10.2017 8:12

Bída a zmar a naděje žádná..?

Astone, hlavu vzhůru ! Ještě není tak zle. Teprve bude ...

V. Student 9.10.2017 8:04

Co má modlení

ke "svatému Antoníčkovi" společného s přáním, aby kauza "zapadla do bažin obecného nezájmu"?

P. Hlosta 9.10.2017 8:01

Novináři jsou poplatní? To víme i bez Astona.

Aston nám sděluje to, co dávno už víme, že totiž novináři jsou poplatní tomu, kdo jim platí. Jen vytrvalí ideologičtí zabedněnci dokáží ještě číst noviny a věřit všemu, co v nich napsali. Právo, dříve Rudé, nedokáži vzít ani do ruky a to i přesto, že mnohé z něj je pravdivé. Já vlastně už ani Lidové Noviny nekoupím, ačkoliv po Sametu pro mně znamenaly návrat demokracie do Československa. Já si vlastně ani nevzpomenu, kdy naposled jsem nějaké noviny koupil. Na netu ovšem, to je jiná.

Mohl-li by být zestátněn nějaký tisk, určitě nebude ke čtení. Už jako soukromý má problém s odbytem, natož státní. Státní stránky na netu jsou a jak často do nich člověk zabrousí? Nejsou ke čtení totiž. To ví i ministři a proto využívají sociální sítě ve svých snahách držet kontakt s veřejností. I státní úředníci, ačkoliv to v podstatě mají zakázané.

Zajímavé, že nebyl pokřik proti majitelům tiskovin, když byli majitelé zahraniční. To snad vadilo jen mně, že Ruďasa drží Němci. Pro mně to bylo, jakoby Pionýr koupila Britská soukromá firma a děcka šaškovala podle představ Anglických lordů - absurdní. Mohlo by být, ale nutné je důsledně změnit název objektu dříve zprofanovaného. Náplň - to už je věc samostatně jiná.

A k tomu lithiu. Pravdu má Aston, že zájem o to téma u voličů zřejmě nebude. Kdo z nás kdy vlastnil, koupil, směnil nějaké lithium? On i počet lithia znalých mezi námi nebude značný. To s máslem, to je úplně něco jiného. To prožívat bude téměř každý, ačkoliv třeba i odpůrce kritiky zdražování másla. Proto to je politikum, že máslo kupuje téměř každý, že každého se nějak dotýká v kladném či záporném smyslu. No a je to vlastně blbost na takové politikum reagovat. Spravedlivě vzato zdražuje v průběhu času naprosto všechno. Že mají být volby o másle je směšné.

Č. Berka 9.10.2017 10:52

Re: Novináři jsou poplatní? To víme i bez Astona.

Ruďasa nikdy Němci nedrželi- vydává ho Porybný v Borgis a.s., ten ho uzmul komunistům, za což Vydavatelství Florenc na Porybného za tuto operaci podalo trestní oznámení,[2] na jehož základě bylo proti němu zahájeno v roce 1992 trestní stíhání. Porybný byl okázale zatčen a transportován s pouty na rukou, což okamžitě vyvolalo hlasitou kritiku nejen na stránkách Rudého práva (pro nějž se trestní stíhání jeho šéfredaktora stalo hlavní náplní několika dalších vydání), ale bylo i předmětem interpelace několika levicových poslanců na tehdejšího předsedu české vlády Petra Pitharta.[3] Porybný byl brzy propuštěn a o devět měsíců později bylo trestní stíhání zastaveno.

K. Drábek 9.10.2017 7:58

Poznámka

Cínovecké ložisko už bylo těžené. Před těžbou bylo ověřené vrty. Podrobné informace se vždy získají při těžbě (geologové říkají, že ložisko známe až když je vytěžené).

Průzkumem prozkoumaného ložiska si firma zajišťuje právo těžit. Lithium se má zpracovávat u nás. Tím má firma zajištěný odbyt (cca 90% rudy prodá státu) a zisk.

P. Harabaska 9.10.2017 8:44

Re: Poznámka

Tím má firma zajištěný odbyt (cca 90% rudy prodá státu) a zisk. A o to přece jde. Ty prachy, které dostanou přihrávači v tomto případě z ČSSD jsou z toho jenom takový pakatel.

D. Polanský 9.10.2017 7:43

Je blbé, že nemáme ani jednoho miliardáře

který by přišel k majetku nějak tak jako Bill Gates, totiž z ničeho prací. Naši jsou všichni jenom zbohatlíci.

R. Sorge 9.10.2017 8:15

Re: Je blbé, že nemáme ani jednoho miliardáře

Bill Gates přišel k majetku z ničeho prací ?

I. Hil 9.10.2017 9:15

Re: Je blbé, že nemáme ani jednoho miliardáře

Pitátil co se dalo