2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

Mírný optimismus

V hodinách, kdy píši tyto řádky, agentury vydávají zprávy, o kterých by se dalo říci, že jsou mírně optimistické: většina řek už kulminuje nebo dokonce klesá, není důvod k znepokojení. Bohužel, máme důvod být znepokojeni i optimismem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
pV. 1.4.2006 0:20

Dobrou všem :-)

Ani ten panák mi po daních nechutná...:-(
pV. 1.4.2006 0:18

Nevím, proč bychom se neměli shodnout. Jenom nebývám tak akční a pravověrný.

Dobrou noc :-)
Ladislav N. 1.4.2006 0:16

Re: S tím se dá jedině souhlasit :-)

No vida, mírná shoda na dobrou noc! ;-)
pV. 1.4.2006 0:14

S tím se dá jedině souhlasit :-)

Ladislav N. 1.4.2006 0:14

Re: Člověk se furt učí :-)

Rozhodně je lepší mít ty peníze doma a utratit je podle vlastní úvahy, než o nich nechat rozhodovat chtivé státní úředníky...
pV. 1.4.2006 0:10

Člověk se furt učí :-)

A mimo to, je jistý rozdíl, jestli daně, které mi stát sebere utratí někde v dáli nebo v mé firmě, co myslíte :-)
Ladislav N. 1.4.2006 0:08

Re: Ladislave, nezkoušejte na mne blbosti, je už večer :-)

No, pro mě to novinka je. Asi jsem k podobnému závěru "odborně nedospěl"... :-D
pV. 1.4.2006 0:05

Ladislave, nezkoušejte na mne blbosti, je už večer :-)

Absolutní výše vybraných daní rozhodně není v neprospěch nejvýše zdaněné skupiny bez ohledu na progresi, to přeci není nic nového :-)
Pavel Kořenský 1.4.2006 0:05

No nic,

také půjdu. Mám tu na DVD "Big Lebowski" a chci si to vychutnat.
pV. 1.4.2006 0:04

Už je po daních, dobrou :-)

Ladislav N. 1.4.2006 0:04

Re: A ještě naokraj - k tomu sociánímu státu:

Hehe, o peníze, které mu sebere stát, se mu zvýší odbyt? :-D
Pavel Kořenský 1.4.2006 0:03

Re: Re: Re: A proč ti úředníci mají úřední hodiny celý den jen v pondělí a ve středu, v úterý a ve čtvrtek jen dopoledne a v pátek vůbec ?

Vysloveně ve styku s lidmi za přepážkou není.
pV. 1.4.2006 0:03

Dano, já se nehádám...

...a nepochybuju, že to někde funguje. Někde to také ale nefunguje, a stále vidím dost značný rozdíl v tom, jestli se já flákám za své peníze nebo někdo jiný za moje :-)
Dana 1.4.2006 0:03

Vážení,

kdo uteče, vyhraje a nebude bit! Tak já prchám. :-)) Dobrou noc. A hlavně klidnou!
Ladislav N. 1.4.2006 0:02

Re: To se to pak říká, že ČR je v poměru k HDP ještě málop zadlužená, že?

To tvrdí sockomunistická propaganda, aby zakryla skutečnostm, že za 8 let stačila vládní dluhy zvednout ČTYŘNÁSOBNĚ (dnes už možná i víc)...
pV. 1.4.2006 0:01

A ještě naokraj - k tomu sociánímu státu:

Zkusme to takhle - kapitalista A vyrábí třeba boty. Ty boty si koupí 100 lidí B1 až B100, kteří si vydělávají. To je přirozený trh pro onoho kapitalistu, neboť ostatní na botky nemají a budou chodit v dřevácích nebo sandálech z ojetých pneumatik....
Ovšem Zdaněním a přerozdělím se dostávají ke slovu to méně schopní C1-C200, a nemakančekové D1-D999, kteří si díky sociálním dávkám vybraných od kapitalisty A a ve větí absolutní čásce od pracovitých B1-B100 ty botky koupí taky. A tak za časový úsek nemá kapitalista A odnyt 100 párů botek, ale přinutí formou daní a přerozdělování zakoupit skupinu B těch párů několik... To jen tak naokraj, není to tak jednoduché...
pf 1.4.2006 0:00

hm tak to mozna funguje v somalsku

ale v civilizaci jsou nakonec nemajetni leceni v obecnich nebo statni zarizenich, ktera jsou financovana z dani, jedno jestli predepisovanych statem, provincii nebo obci.
Nejdriv musite ziskat konsensus na to aby bylo eticke nechavat nemajetne chcipat na chodniku a pak muzete systemy dokonale oddelit.
zdas e, ze tento koncept nebyl na nasem teritoriu jiz v dobe lofcu mamutu, kteri zrejme, ac bez penez si poskytovali uvnitr svych spolecenstvi 'zdravotnickou pomoc' clenum pravdepodobne bez prilisneho mereni, jaky kus mamuta ktery kopcem privlekl k ohni.
 
Antiorelace mezi  necivilizovanosti a mirou solidarity v soc/zdrav sfere je videt i neozbrojenym okem    
Dana 31.3.2006 23:58

Re: Také tám mám pár známých a vzdálených příbuzných...

Nebudu se hádat, ale na našem úřadu je dodržování pracovní doby velice přísně sledováno. Jenže je tu problém v tom, že úředníci mají polední přestávku 1/2 hodiny a v té si zaběhnou do obchodu - ano, i u nás. Ale odchody a příchody na pracoviště se přísně sledují. Ale asi to nemá cenu vysvětlovat, já budu hájit své, vy zas své.. a oba máme pravdu...
Ladislav N. 31.3.2006 23:55

Re: A proč ti úředníci mají úřední hodiny celý den jen v pondělí a ve středu, v úterý a ve čtvrtek jen dopoledne a v pátek vůbec ?

Úředníků je nesmyslně mnoho a mají nesmyslnou práci, kterou nařizuje stát svými zbytečnými a nesmyslnými předpisy. Kdyby se podstatná část těchto předpisů zrušila BEZ NÁHRADY, ubylo by zbytečné práce a množství úředníků by mohlo být sníženo na nezbytně nutnou míru (možná na polovic - i méně). V pátečních Lidovkách měl k tomuto tématu docela zajímavý článek
předseda ODS Topolánek:   KONEC NADVLÁDY BYROKRACIE 
pV. 31.3.2006 23:54

V tom případě se omlouvám :-)

Dana 31.3.2006 23:53

Re: Věřím, že existují upracovaní (a mizerně placení) úředníci.

a navíc si pletete diskutéry! Tu košatost tu tepu já...:-)))
pV. 31.3.2006 23:52

Ideově souhlasím. Ale koupím si ještě pár zásobníků...

Dana 31.3.2006 23:52

Re: Re: A proč ti úředníci mají úřední hodiny celý den jen v pondělí a ve středu, v úterý a ve čtvrtek jen dopoledne a v pátek vůbec ?

a ta vaše známá na tom úřadu spravuje agendu veřejnou, kde má denní styk s občany nebo je to jiný druh úřadu. Já psala o spodním patru - t.j. o místech, kde úředník jedná přímo s občanem a výsledkem toho jendání musí být nějaké rozhodnutí - ať už o daních, stavbě domu nebo sociálních dávkách...:-))
pV. 31.3.2006 23:51

Také tám mám pár známých a vzdálených příbuzných...

...naprosto běžné jsou nákupy v pracovní době, mimo úřední hodiny jedna vylosovaná obět hlídá oheň a ostatní jsou "v terénu" a mnoho dalšího...
Pavel Kořenský 31.3.2006 23:50

Re: Nesouhlasím.

Právě, totální oddělení zdravotní a sociální péče od daní je nutný předpoklad. Mělo se to stát už dávno.
Bubik 31.3.2006 23:50

Re: 22:50 - Radnice Ústí nad Labem zaspala při budování protipovodňových zábran, řekl premiér Paroubek. Na Střekovském nábřeží prý měly být mobilní stěny. Radní se hájí, že to má řešit stát.

položme si otázku: Mělo Ústí nad Labem peníze na to, aby si za tři roky postavilo zábrany jako Praha? Obávám se, že nemělo. A stát je nedal. Tohle není Praha s miliardovým rozpočtem a možností vzít si úvěr (té taky nikdo nic nedal !!!!!!!, všechno platila ze svého)
Ale jako předvolební boj proti Gandalovičovi se to paroubkovi hodí......
pV. 31.3.2006 23:49

Věřím, že existují upracovaní (a mizerně placení) úředníci.

Znám také takové, kteří pracují asi jako já, tedy pár dní v měsíci a cítí se udření (jako já:-). Ale naprosto souhlasím s panem Kořenským, že na vině je přílišná košatost legislativního ramce komplet. Na rozdíl od něho však nevidím cestu, jak ji radikálně omezit.
Ps. Připouštím, že v období daní mám velmi státně destruktivní sklony :-)
Dana 31.3.2006 23:49

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dano,

Zákon o rozpočtových pravidlech...
Pavel Kořenský 31.3.2006 23:48

Re: A proč ti úředníci mají úřední hodiny celý den jen v pondělí a ve středu, v úterý a ve čtvrtek jen dopoledne a v pátek vůbec ?

No, to je fakt kacířská myšlenka. Ono je to jak kde. Mám v rodině také nějaké úředníky a celkem přesně vím, že se skutečně nepředřou. Podobně má moje drahá na úřadu jednu velmi dobrou kamarádku. A ta se tou "zašívárnou" dokonce chlubí a je úplně vysmátá.
Pavel Kořenský 31.3.2006 23:46

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dano,

Jenže právě v tom je ten základní problém. Společnost vždy funguje lépe, když se lidé rozhodují sami. Pokud se do toho začne motat "úsudek" nějakého úředníka nebo voleného (zás)tupce, tak se to jenom zhorší. To je to, o čem poněkud nekonsistentně blábolí Kajan jako o spontánním řádu. ***** Abych použil uvedený příklad. Kolik občanů asignuje svou daň knihovně nebo muzeu ? Já nevím a je to celkem jedno. Pokud bude vybráno na daních málo, tak knihovna zdraží výpůjčné či muzeum vstupné. A pokud by to bylo málo, tak by asi museli skončit. Jenže v takovém okamžiku si dost lidí uvědomí, že zánik knihovny by znamenal, že si nebude kde půjčovat knížky a celkem rádi zaplatí. A určitě se najde i dost těch bohatších, kteří přispějí třeba darem. Já osobně bych rozhodně neměl nic proti tomu, dát třeba 100.000 na obecní knihovnu. A klidně tím způsobem, že se mi půlka odmázne z daní a půlku dám jako dar. ****** Takhle to funguje ve většině civilizovaného světa a každá druhá knihovna se jmenuje po někom, kdo jí třeba postavil barák nebo tak něco. ***** Ono by vůbec nebylo od věci, kdyby stát (tedy úředníci a politikové) víc věřili lidem. Jenže mají strach, že by je lidi taky na základě vlastního úsudku třeba nemuseli potřebovat.