5.6.2024 | Svátek má Dobroslav


Diskuse k článku

Lustrační zákon trvá

Je asi opravdu vyčpělý a čtvrt století po pádu komunistického režimu asi už nemá vážný ochranný smysl. Pro jeho zrušení se vyslovuje hodně lidí i z nikoli komunistického kouta. Jenže, co je to platné, je to jediný konkrétní a obrazně řečeno hmatatelný akt, jímž se demokratický režim chrání před rudým revanšismem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavíková 12.2.2014 23:38

Tak nejsme sami.

V Neapoli začal další proces s bývalým italským premiérem Silviem Berlusconim, tentokrát kvůli údajnému uplácení senátora. Podle agentury AFP Berlusconiho, který sám přelíčení nebyl přítomen, na místě zastupují jeho dva právní zástupci.

Podle obžaloby politik v roce 2006 zaplatil levicovému zákonodárci Sergiu De Gregoriovi tři miliony eur (přes 80 milionů korun) za to, že v horní komoře opustí řady vládnoucí koalice. To přispělo k tomu, že v roce 2008 padl kabinet premiéra Romana Prodiho.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/zacal-proces-s-berlusconim-v-pripadu-uplaceni-senatora-pg5-/lide.aspx?c=A140211_221937_lide_vam

M. Luňák 12.2.2014 23:45

Re: Tak nejsme sami.

Dyť je to celé podle vzoru Neapol. První firmy si dělaly řiť a jmenovaly se MA-FIA a podobně. Ani se nedivím. Jediný, kdo s tím řáděním chtěl udělat konec, byl Fendrych. Jenže vládcem všech kalných vod byl nějakej Ruml. To je ten, co se rád fotil s Helbigama. A posral, na co šáhl. Něco jako Bašta.

J. Jílek 12.2.2014 23:48

Re: Tak nejsme sami.

no to je pokračování oné lži Válkové, tři miliony eur...zde je jistě ona "neoprávněná výhoda" (jak vám se vám ostatně soudce Jurka snažil marně vysvětlovat)....kde je oprávněná výhoda místo v jakési dozorčí radě (kde už jeden z nich byl a druhý pozici nepřijal) oproti vrcholné prebendě spočívající v postu poslance?

J. Jílek 12.2.2014 23:54

Re: Tak nejsme sami.

http://zpravy.ihned.cz/c1-60310780-ze-je-nase-rozhodnuti-o-imunite-nesrozumitelne-to-me-dojima-rika-soudce-ns-soudu-jurka

Takže není korupce, když obejdu 101 poslanců a dám jim peníze, aby změnili zákon? Také to bude hlasování, tedy beztrestný výkon mandátu...

Nebo inzerát: dejte mi milion a já budu hlasovat, jak chcete... To jsou někdy až bizarní závěry, evokující, že se může poslanec dopustit všeho. I vraždy. To vše už totiž není výkon poslaneckého mandátu, ale svévole a zneužití. Jestli někoho okradu nebo budu hlasovat čistě za peníze, to žádnou souvislost s výkonem mandátu prostě nemá.

Když si ty peníze vezmu od nějakého lobbisty v předsálí sněmovny?

Samozřejmě že ne. Musí se vždycky zjistit, jestli konám s relevantním výkonem mandátu. Jestli konám takhle korupčně, tak je to prostě zneužití a policie musí konat.

J. Jílek 12.2.2014 23:55

Re: Tak nejsme sami.

No a dohodnout si funkce, to je v pořádku?

K tomu se nemůžu vyjádřit, tenhle případ je v počátečním šetření.

J. Jílek 13.2.2014 0:06

Re: Tak nejsme sami.

Nám z toho vychází, že vy s tou konstrukcí „trafika jako úplatek“ nesouhlasíte...

Ne, ne, ne. Jestliže úplatek je jasně prokázaný v souvislosti s nějakou prebendou, tak se musí testovat, jestli je to skutečně kriminální čin. Ale tady jsme si přece obsáhle vykládali o jednání těch poslanců, o jejich veřejných motivacích.

Když by odešli ze sněmovny bez trafik, neměli by nic. Takhle měli až 250 tisíc za místo třeba v Aeroholdingu. To je přece ten prospěch, který by jinak nezískali...

To je konstrukce státního zástupce. Pokud bude podaná obžaloba, musí se s argumenty, jestli tam skutečně byl prospěch, co bylo dojednáno a tak dále, vypořádat běžný soud. Ale nelze toto jednání poslanců zakomponovat do trestných činů. Ale tak či onak: takhle se jednat nemělo, to ostatně v našem rozhodnutí říkáme: bylo to neetické, nekorektní. Ale to jednání nedosahuje parametrů trestných činů a nelze je kriminalizovat.

J. Jílek 12.2.2014 23:58

Re: Tak nejsme sami.

LN To byl až věštecký rozhovor: padla v něm otázka, jestli by bylo korupcí, kdyby předseda strany ovlivňoval hlasování poslance tím, že mu slíbí funkci předsedy výboru. Řekl jste, že „čistě z hlediska trestního zákoníku“ ano, ale „ani trestní právo nemůže být vykládáno úplně mimo ustálenou realitu politického života“.

soudce Šott: Dnes bych to zkusil definovat lépe. Přitom dospěju k témuž závěru: tohle by trestné být nemělo.

J. Jílek 13.2.2014 0:01

Re: Tak nejsme sami.

vy to ale stejně prostě nechcete slyšet...tak jako nepřijmete pravomocný rozsudek :-)))) vám s tím jako "analogický" splývá jasný případ Berlusconi