2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

Kde jsme

Ekonom Tomáš Sedláček psal – četl jsem v iHned –, že se hrneme do země nikoho, mezi Ukrajinu a Bělorusko. Není sám, kdo vynáší podobné soudy. Na stejné rétorice staví své uvažování kupříkladu Jiří Pehe. Dlužno ale podotknout, že Jiří Pehe nepřekračuje meze soudnosti, kdežto maxima Tomáše Sedláčka vyráží dech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 18.4.2017 10:10

Re: Demokracie, taková, jakou nyní máme

Já bych z toho vyhodil to centrální. Dirigismus mi prostě nesedí co takový. Dirigismus a přehnané přerozdělování.

P. Hlosta 18.4.2017 10:29

Re: Demokracie, taková, jakou nyní máme

Přeci jen to centrální je tam zásadní. Centrum k udržení své moci diriguje a přerozděluje. Kdyby dirigovala třeba obec a přerozdělovala, pak bych neměl námitek. Jejich moc na radnici přeci jen je o řády menší nad občany. V centrálním dirigismu pak ani obec nemá naději proti tomu systému. Stejně jako občanům i ji se dávají direktiva a přerozdělují se její peníze, jejich občanů.

M. Prokop 18.4.2017 11:00

" Jejich moc na radnici přeci jen je o řády menší nad občany

Ano, to podstatné je, že je menší.

A některé věci snáze řídit centrálně, třeba komunikace.

P. Hlosta 18.4.2017 10:00

Re: Demokracie, taková, jakou nyní máme

"Žijeme si jak prasata v žitě" - jak kdo ovšem. Není jistě pravda, že za chudobu si může každý sám a pomáhat mu z ní pomocí státu je antiproduktivní. Stát by ale měl sloužit občanům jinak. Daně jsou sice pro existenci státu základní příjem, leč neměly by být nástroj k řízení obyvatelstva k plnění mocenských a kapitálových ambic politiků.

Předně jsme v hospodářském systému nazývaným klientelismus. Ten úzce souvisí s mírou možné korupce a ničí vše ekonomicky správné ve společnosti. Lze-li nazvat v popředí moci koho inteligentním, narcistickým, sebestředným, mstivým a senilním starcem, pak je cosi ve společnosti špatně naštelované, tedy pokud je to vyjmenování vlastností správné a pravdivé. Ovšem nehledá se míra pravdy, zvláště u těch tak hanlivě popsaných, hledá se polopravda a lež vhodná pro dehonestaci opozice.

Svět není spravedlivý, spravedlonost neexistuje, ta se musí vybojovat. A jak známo, vítěz má pravdu vždy. V případě Zemana si užijete bojování za svou pravdu při volbách. Pokud zase zvítězí, spravedlnost bude na jeho straně. Tak se snažte, třeba na spravedlnost pro vás přeci jen dojde, když většina voličů vám ji potvrdí. ;-)

M. Valenta 18.4.2017 8:48

Re: Tak nevím.

Aston nevidí, že jsme si zvolili prezidenta s evidentní nákloností k nedemokratickým režimům, bývalého prezidenta s neskrývanou nenávistí k Západu, jehož jediným cílem je rozbít EU, oligarchu šéfem nejsilnější partaje, parlament a senát napěchovaný komunisty či týpky jako je Veleba a tu demontáž demokracií kolem nás? Třeba to nebude tak horké, ale také to může jít dost rychle.

P. Hlosta 18.4.2017 8:53

Re: Tak nevím.

S vámi i vám podobnými, je to těžký. Nahodíte nálepku bez argumentace a druzí mají tu nálepku argumentečně vyvracet. Nekonečný boj s hloupostí! Vaší hloupostí, pochopitelně.

M. Valenta 18.4.2017 9:04

Re: Tak nevím.

Pletete si hloupost se zkušeností. A o vyvrácení oněch "nálepek" se nepokusíte?

J. Fialová 18.4.2017 9:14

Re: Tak nevím.

Tak k nálepce "prezidenta jehož jediným cílem je rozbít EU": I když jsem pana Zemana nevolila, musím konstatovat, že ohledně EU se vyjádřil jako demokrat a bez vytáček: případné konání referenda o setrvání/nesetrvání by podpořil a sám by hlasoval pro setrvání. J. Fialová

J. Fialová 18.4.2017 9:28

Re: Tak nevím.

Dodatek - sorry pane Valento, přehlédla jsem slovo "bývalého".

M. Prokop 18.4.2017 9:17

Re: Tak nevím.

On ten bývalý president neskrývá nenávist ne k Západu jako takovému, ale k jeho momentální zelenorudé chorobě.

J. Fialová 18.4.2017 9:49

Re: Tak nevím.

Pročež je tedy populista, xenofob a pravicový extrémista. Přeji mu pevné zdraví :)

M. Prokop 18.4.2017 9:56

Re: Tak nevím.

Sice mne trochu sere nedostatkem opatrnosti směrem k Rusku, ale i já mu přeji pevné zdraví a chuť do politiky.

M. Valenta 18.4.2017 9:55

Re: Tak nevím.

Vaše diagnóze je přinejmenším přehnaná i přestože vývoj potřebuje korekci. A k tomu Klausovu vztahu k Západu. Začalo to odstavením emigrace z účasti na rekonstrukci státu a definitivně skončilo krkolomnými omluvami ruských lumpáren.

M. Prokop 18.4.2017 10:13

Re: Tak nevím.

Jak jsem tak některé ty emigranty viděl, tak bych se odstavení příliš nedivil.

A jeden člověk, byť vlivný, na odstavení nestačí.

Omluvy ruských lumpáren jsou zajisté nepěkné, stejně jako omluvy lumpáren eunijních, kterým zde někteří holdují ještě více, než Klaus těm ruským.

M. Valenta 18.4.2017 10:35

Re: Tak nevím.

Ta vaše první věta za odpověď nestojí.

Jistěže nestačí, ale stalo se Klause.

A ta třetí ve stylu "VŠICI KRADNŮ" za odpověď rovněž nestojí.

Ale chápu je po velikonocích....

M. Prokop 18.4.2017 11:02

Re: Tak nevím.

Jo, chápu že vyvrátit by se vám to nepodařilo. :-P

J. Chaloupka 18.4.2017 9:53

Ti slavní Němci, co jsou dnes na špici EU,

si demokraticky zvolili Hitlera. Jako Turci Erdogana. Prostě demokracii, jak říká klasik, je nutno podepřít klackem.

J. Franke 18.4.2017 8:45

Dobré ráno z polojasné Svobodné Republiky Králický Sněžník

Pana Sedláčka, co o něm píše Aston, neznám, ale znám několik jiných Sedláčků a ti se na svět dívají poněkud jinak. Ani já nevidím náš svět na Ukrajině či v Bělorusku, protože na rozdíl od obyvatel těchto států se máme jako prasata v žitě a podle mého tam vůbec nesměřujeme.

Korea? Tady je každá rada drahá... Tak aspoň jeden fór...

Jižní Korejec se ptá severního: "Jak se máš v té Severní Korei?" a severní Korejec odpovídá: "Nemůžu si stěžovat..."

V. Novák 18.4.2017 8:57

Dobré ráno z polojasné Svobodné Republiky Králický Sněžník

Pokračování: A Jižní Korejec povídá "Tak to já si stěžovat můžu! Ale nemám na co."

Vyprávělo se o Němcích, o Židovi v Česku a Židovi v Izraeli, o Čechovi v ČSSR a českém emigrantovi ve Švýcarsku...

J. Franke 18.4.2017 9:02

Re: Dobré ráno z polojasné Svobodné Republiky Králický Sněžník

Tak Vám tedy pěkně děkuju. Takové posluchače vtipů mam opravdu nejradši, kteří za každých okolností musí vtip doplnit, osvětlit a nejlépe vysvětlit...

Jako by nestačil smajlík a mírné pousmání. Doufám, že to v reálu neděláte.

F. Doušek 18.4.2017 9:33

Dobré ráno z polojasné Svobodné Republiky Králický Sněžník

Dodatek platný v ČSSR - "..., stejně nemám komu".

M. Pivoda 18.4.2017 8:37

Vidím to jinak

Kritizovaný článek ekonoma Sedláčka jsem sice nečetl (čtu více v angličtině než v češtině), ale Sedláčkovi jde především o budoucí směřování Česka. Ondřej Neff do svého úvodníku ale zapletl Brexit, Lybii, Sýrii, Severní Koreu, atd. Jak to bezprostředně souvisí s budoucím směřováním Česka?

Ondřej Neff musí mít v hlavě pěkný guláš. Nemá prognostické schopnosti sci-fi spisovatele - o čemž svědčí i jeho před cca týdnem zveřejněný článek, kde zpochybńuje schopnost předvídání. A jeho Neviditelný pes sice očas zaštěká, ale to není na nebezpečného zločince, nýbrž jen na domácím dvoře kolem něj pobíhající drůbež.

Už mi nezbývá mnoho prostoru v tomto diskusním příspěvku, takže jen stručně k současnému stavu ekonomiky, ke kterému se asi především vyjadřuje ekonom Sedláček. Na rozdíl od Neffa si nemyslím, že o české ekonomické transformaci se budou psát tlusté knihy. Očekávám spíše následné stručné zhodnocení: Češi vsadili na Neviditelnou ruku, ale zapoměli na Tvůrčí ruku. Neviditelná ruka sice opět úspěšně rozdělila společnost na chudé a bohaté, ale (v rámci vzniklé české montovny) nevytvořila novou přidanou hodnotu (tolik potřebnou zejména v technologické době, ve které žijeme).

Neff k Sedláčkovi: "... Opravdu nechápu, jak někdo může s vážnou tváří něco takového napsat a poslat do novin, aby mu to tam otiskli...." Hm. Já mám v tomto případě spíše pochybnosti o Ondřeji Neffovi.

M. Prokop 18.4.2017 8:44

Re: Vidím to jinak

Tvůrčí ruka má prostor tam, kde se do ní stát a nadstát nesere. Což bylo jakž takž možné v době privatizace, ale je skoro nemožné teď.

A. Trick 18.4.2017 9:24

Re: Vidím to jinak

Dle Prokopa má "tvůrčí ruka" největší možnosti při zlodějnách a podvodech.

P. Hlosta 18.4.2017 8:46

Re: Vidím to jinak

Není ekonom jako ekonom, stejně není lékař jako lékař. Sedláček je hlavně pro veřejnost publikující, tedy do politiky dělající. Z něj vítr fouká tím "správným směrem", kam to vidí jistá část společnosti na likvidaci původní vize o EU pracující. Patrně máte jinou, než původní vizi o postupné tvorbě EU, jako společnosti suverénních států.

V zásadě jsou vize o EU dvě. Jedna o superstátu Evropy a druhá o vzájemně rovnocenném společenství států Evropy. Z překotné integrace co největšího množství států do EU se vyvinula několikarychlostní společná prostora, plná problémů překrytých jakousi vizí o multikulturalismu, který je Evropě smrtelný.

T. Hraj 18.4.2017 8:51

Re: Vidím to jinak

Pane Pivodo, zdá se, že kromě článků které obhajujete (Sedláček) nečtete ani ty které kritizujete (Neff).

"Sedláčkovi jde především o budoucí směřování Česka. Ondřej Neff do svého úvodníku ale zapletl Brexit, Lybii, Sýrii, Severní Koreu, atd. Jak to bezprostředně souvisí s budoucím směřováním Česka?" Tak, že jsou to jsou všechno selhání zahraniční politiky (nejen) EU, která je dle Sedláčka vyspělejším regionem s méně ukrajinsko-bělorskými manýry. To ale O. Neff v článku vysvětluje.

M. Pivoda 18.4.2017 9:47

Jak to vidím já?

Rokem 1945, 1948, 1968, či 1989 se vývoj světa určitě nezastavil. Proto problémy s některými státy považuji za normální vývoj, spíše než za "selhání zahraniční politiky". Tak to tedy vidím já, bez ohledu na to, co napsal Sedláček (jehož jsem nečetl).

B. Hudzieczek 18.4.2017 8:33

A odkaz na Sedláčkův článek by nebyl?

Jak googlím, tak googlím, ale vygooglit nedokáži...

B. Hudzieczek 18.4.2017 8:36

Re: A odkaz na Sedláčkův článek by nebyl?

aha, už to asi mám:

http://archiv.ihned.cz/c1-65695840-cesko-vahavy-a-liknavy-spojenec

S. Stoklásek 18.4.2017 8:25

Aston zapomněl

zmínit postupný rozvrat justice a běsnění právně-pozitivistického výkladu práva a právně exekutorských mafií. Justice se úplně utrhla ze řetězu, nemluvně na tom, že každý rozsudek se dnes u nás dá koupit. V tomto směru máme na Ukrajinu nakročeno, neboť rychlé a předvídatelné právo je základem ekonomické prosperity.

Mohlo by to znít jako klišé, ale pokud u soudu ověřený dodací list ještě není důvod k uznání pohledávky, tak něco je špatně.