1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

Jsou i dobré zprávy

Na žebříčku vnímání korupce sestavovaném Transparency International jsme za rok postoupili z 53. na 37. místo. Právo o tom přináší článek s poznámkou, že jsme se tím stali skokanem roku. To je bezpochyby potěšující zpráva.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Uživatel 28.1.2016 11:41

Uživatel požádal o vymazání
F. Doušek 28.1.2016 11:45

Re: Už to dochází ? Ohrožují spontánní řád civlizovaných...

Zákon porušili už jenom tím, jakým způsobem vnikli do Evropy.

J. Anděl 28.1.2016 11:49

Re: Už to dochází ? Ohrožují spontánní řád civlizovaných...

Oukej, proč ne. Tuhle debatu jsem už párkrát vedl a nikam jsme nedošli, nebudu tedy pokračovat teď.

Nejprve jsem zareagoval jen takovým popíchnutím na téma rady rovnosti. Byl to spíš vtípek.

Pak jsem se ještě, abych neurazil, vyjádřil k svému očekávání integrace uprchlíků. Tak zase odbočíme jinam? Už se mi nechce. Mě tohle moc netrápí.

J. Nový 28.1.2016 12:04

Re: Už to dochází ? Ohrožují spontánní řád civlizovaných...

neporušili

http://www.ochrance.cz/aktualne/tiskove-zpravy-2015/pripominka-ochrankyne-ve-veci-uprchliku/

F. Doušek 28.1.2016 12:08

Re: Už to dochází ? Ohrožují spontánní řád civlizovaných...

Krkolomně se to omdudswomenka snaží okecat, jen co je pravda.

R. Veselý 28.1.2016 11:46

Re: Už to dochází ? Ohrožují spontánní řád civlizovaných...

"Mně stačí, když budou dodržovat zákony a nebudou dělat bordel" - no a právě o tom to je. Oni budou dodržovat jedině svoje zákony, tedy šaríju, a bordel budou tropit kdykoliv se jim zachce. A nikdo s tím nehne, jestli to vidíte jinak, jste naivní skoro jako sluníčkáři.

Mimochodem, zda se Vám doneslo, že zaměstnanci mnohých výrobních podniků si chtějí vymoci pracovní přestávky na své modlitby? Já bych jako zaměstnavatel na ně vystrčil (_._) jako oni při modlení.

J. Anděl 28.1.2016 11:56

Re: Už to dochází ? Ohrožují spontánní řád civlizovaných...

Já do té debaty nejdu. Samozřejmě, že ještě bude velký bordel.

K druhému odstavci: já bych zkrachoval už dávno, být zaměstnavatel, protože by mě zaměstnanci neustále něčím srštvali. Muslimští i nemuslimští. Chtěli by prachy, pauzu na oběd, dovolenou, platit sociálku a důchod, stravenky, založili by si odbory, lenošili by, někteří by kradli vybavení a suroviny, měli by menses a děti a nemoce a nemocný děti a svatby a úmrtí babiček... Mě osobně by z toho jeblo, pane Veselý.

J. Nový 28.1.2016 12:06

Re: Už to dochází ? Ohrožují spontánní řád civlizovaných...

a těch nářků na inflaci, na to je Veselý kádr...

M. Prokop 28.1.2016 11:54

Re: Už to dochází ? Ohrožují spontánní řád civlizovaných...Dzp.

Jak v čem. S tou neochotou k integraci má asi pravdu, zdůvodnění je poněkud divoké.

J. Anděl 28.1.2016 12:26

Re: Už to dochází ? Ohrožují spontánní řád civlizovaných...Dzp.

No dobře, tak já si tedy přečetl i ten článek. Myslel jsem si, že si vystačím s vtípkem, ale nepovedlo se mi to :-).

A hned jsem viděl, jsem sem si titulek vysvětlil špatně. Tak jsem zase holt chvíli tak trochu blábolil nesmysly, za což se omlouvám.

Nuže - já s ním souhlasím, a v tom duchu jsem i psal, že integrace nějak moc nebude. Já jí ani moc neočekávám. Tedy neočekávám jí v duchu, že by se promísili s ostatními a byli stejní, jako ostatní. Toto po nich chtít není snad ani výrazem neúcty k nim, na tu kašlu, ale je to prostě mimo realitu. Budou mít komunity, budou vnímat zákony po svém, budou mít své rituály a zvyky.

Je ovšem muslim schopný žít v nemuslimské zemi, dodržovat rámcově její zákony (tím myslím nevraždit a nekrást, nemyslím tím považovat manželku za rovnocennou lidskou bytost nebo nikdy nezaparkovat na chodníku, to nedají ani mnozí našinci), pracovat a řekněme vyhazovat odpadky do popelnice a ne z okna? Myslím, že ano, resp. jsem přesvědčený, že mu v tom islám nijak nebrání. Jestli řekneme "integrace" tomuhle nebo tamtomu, to je trochu slovíčkaření.

Jsou toho schopné statisíce či milióny uprchlíků? Myslím, že v tom budou velké problémy, které s islámem částečně souvisí, ale ne zcela. Velké problémy by byly se statisíci uprchlíků i bez islámu.

R. Brzák 28.1.2016 12:53

Re: Už to dochází ? Ohrožují spontánní řád civlizovaných...Dzp.

Opatrný souhlas.

Obecně je podstatné, proč se člověk přizpůsobuje svému okolí. A je nedůležité, zda je to imigrant z jiného kulturního prostředí, nebo batole. Tím důvodem je tlak jeho okolí. Nebýt toho, tak všichni zůstaneme přisáti u mamčina prsu (ostatně, mnozí to podobně máme, ať už je tím prsem rodič, nebo stát). Takže čím méně ochrany, čím méně medvědí služby a danajských darů, tím pravděpodobnější přizpůsobení se jedince. Neb na něj dopadá existenční tlak, který jej donutí se překonávat.

Je skutečně problém, jestliže má jedinec možnost se před oním tlakem svého okolí nějak skrýt, vyhnout se mu. Například tak, že není sám - je součástí obrovské skupiny, která má společné zvyky, či dokonce stejnou indoktrinaci. Pak se přirozeně jeho první reakce na tlak společnosti budou vyvíjet směrem k semknutí s původní komunitou. I dítě nejprve, pod tlakem otce, hledá útěchu u matky - navazuje koalici, pokud mu to druhý rodič dovolí (například proto, že rodiče mají mezi sebou nevyřešené neshody).

Proto je potenciálně rizikové přijímat velkou skupinu lidí se stejnými znaky, odlišujícími je od většinové společnosti. A riziko je stupňováno, když tuto velkou skupinu v podstatě izolujeme ve velkých množstvích umísťovaných v nějakých táborech. Další rizikový faktor je odebrání základního existenčního tlaku tím, že se jedinec nemusí podílet svou prací na svém přežití - má stravu a střechu nad hlavou zajištěnu od anonymního dárce či státu. To představuje navíc i riziko vnější - nesouhlas většiny, kteří jsou prostřednictvím státu nuceni platit a s ním vzrůstající pocit ohrožení většinou, což vede k semknutí menšiny.

Pak je skutečně až několikátým rizikem potenciální indoktrinace nadřazující se ideologií. A tou islám, založený na strachu, je.

J. Anděl 28.1.2016 13:36

Re: Už to dochází ? Ohrožují spontánní řád civlizovaných...Dzp.

Ano, souhlasím, že uvedené se děje. Opatrně si myslím, že píšeme skoro to samé.

Nejsem si jistý, co si myslíte, že by se s tím mělo dělat. Ano, ta rizika tu jsou, dané se děje, co s tím?

Především mi nepřipadá, že by to samo o sobě bylo špatně. Myslím, že to je standardní strategie přežití. A že žádoucí či nežádoucí je to až v souvislosti s jinými věcmi.

Už jsem dříve psal, že pozitivem této situace může teoreticky být revize sociálního systému. Jako že v tom vidím šanci, danou nám událostmi.

R. Brzák 28.1.2016 14:46

Re: Už to dochází ? Ohrožují spontánní řád civlizovaných...Dzp.

"Špatně" je jen rizika nezohlednit. Je-li vysoká pravděpodobnost rizika nějakého postupu, tak jej prostě aplikovat nebudu.

Musím počítat se standardním lidským chováním. A mám model, který funguje - na rozdíl od modelů, které si prostřednictvím státu platím, abych nemusel přijmout osobní odpovědnost. Tím modelem je rodina. Takže přijímat uprchlíky - ale pouze na základě svobodného rozhodnutí jedinců, výběrem, nejlépe osobním, do své vlastní rodiny či jako rodina fungující komunity (křesťanské). Bez financování státem, ale i bez intervence státu do rozhodování jedince. A samozřejmě, jak naznačujete, s razantním snížením daní pro takto se rozhodnuvší, se souběžným odmítnutím jakýchkoliv státních či státem placených programů na integraci či zaopatření uprchlíků. Což je jediná cesta,jak podpořit rozvoj svobody a odpovědnosti v myslích uprchlíků, ale i občanů této země. Z čehož vyplývá i změna ve smyslu umenšení sociálního systému.

J. Anděl 28.1.2016 14:54

Re: Už to dochází ? Ohrožují spontánní řád civlizovaných...Dzp.

Omlouvám se, že budu opakovat, co jste napsal, rozumím správně, že si myslíte, že uprchlíky bychom měli přijímat pouze tak, že já, Jindřich Anděl, řeknu například, že jsem ochotný do své rodiny přijmout tady Mohammeda Abdulláha Hossaina a jeho vnučky Aíšu a Fatimu?

Dobře, schválně jsem zvolil pikantní variantu, ale řekněme bez děvčat, jen Mohammeda - je to to, co píšete?

Neodsuzuji. Musím si to promyslet. Tak než začnu promýšlet, chci se ujistit, jestli jsem rozuměl dobře.

R. Brzák 28.1.2016 16:13

Re: Už to dochází ? Ohrožují spontánní řád civlizovaných...Dzp.

Ano. K Vašemu přemýšlení mám doplňující náhled.

Jsem fanatik. Co se týče základu společnosti - rodiny. Pozoruji a vyvozuji, že integrované jedince produkuje s vysokou mírou úspěšnosti pouze rodina. Nehledě na to, že mnohá rodina nikoliv - ale na těchto neúspěších se velkou měrou podílí sociální stát se svou intervencí do života jedince a rodiny.

Rodina je nejekonomičtější model společnosti - protože musí. Také je nejpřizpůsobivější model společnosti - ze stejného důvodu. A je to také nejstabilnější zdroj lásky. Lásky k životu svému, svých potomků a blízkých. A také bližních. Rodina to je, která vytváří největší tlak na jedince, aby se svým bližním raději obchodoval, než aby si od něj bral silou. Tím se vytváří vazba mezi rodinami i jednotlivci. Tak je založena komunita. Na osobní znalosti druhého člověka. Na poznání jeho ve skutečnosti malé odlišnosti ode mne samého. A z toho vyplývá přirozená solidarita - solidárnější jsme vždy s někým, v jehož kůži si dovedeme představit sebe.

Chceme-li jedince integrovat, lepší cestu než rodinu nemáme. Jestli vůbec je nějaká jiná.

Stát je pouze službou, kterou si rodina a jednotlivci dohodli a zaplatili pro sebe, aby se nemuseli o konkrétní aspekt svého života starat. Stejně je to ztráta odpovědnosti a svobody - ale jako úlitba obrany proti většímu riziku budiž. Ale čím více věcí necháváme na státu, tím méně si ponecháváme odpovědnosti a svobody. To nás zneschopňuje i v dalších aspektech života a hledáme náruč, ve které chceme spočinout. Tak se nestáváme integrovanými - nýbrž závislými. Pokud chceme, aby příchozí byli s námi schopni žít, nikoliv přežívat jako závislí, pokud chceme, aby my sami jsme byli připraveni na nejrůznější životní situace, vždy pružní čelit novému, pak se musíme co nejméně spoléhat na stát. Naštěstí máme osvědčené východisko... Hm, a co se týče, proč by to nešlo, jsem ochoten diskutovat o konkrétních překážkách a nechat se nachytat...

J. Anděl 28.1.2016 21:26

Re: Už to dochází ? Ohrožují spontánní řád civlizovaných...Dzp.

Přemýšlel jsem o tom. Myslím, že hlavně se mi to nezdá proto, že mi to připadá hodně mimo toky běžných variant. Mám dojem, že realita se může změnit, ale mění se relativně po kouscích. Vím, že existovaly a budou existovat výjimky, kdy se svět změní jakoby rázem a hodně, ale tím směrem to zraje - a tady nemám pocit, že by to takhle zrálo. Možná kdyby zde již existoval nějaký kult rodiny.

Pokud ovšem by řekněme padla tato překážka, lidé by s touto variantou souhlasili a spolu s legislativními úpravami by si první rodiny začaly brát uprchlíky domů, myslím, že by to nemohlo pokrýt velké davy uprchlíků - a kdyby tedy přišly davy, někam by je bylo nutné umístit, než si je nějaká rodina k sobě vezme, což by se mnoho nelišilo od současného stavu. A pak si myslím, že taková integrace do rodiny je nejnadějnější u dětí bez vlastních rodičů, které nemají u sousedů další členy dřívější rodiny a nemohou ani do žádné oddělené komunity docházet. Děti nemají absolutní svobodu a je možné je do jisté míry manipulovat, dospělí jedinci - kdyby neměli svobodu a museli poslouchat "pána domu", snadno by se z nich mohli stát novodobí otroci, pokud by jí měli, co by jim bránilo stejně se stýkat a pěstovat si své divné, od nás je oddělující zvyky? U těch dětí se nemohu navíc ubránit programu Lebensborn.

Kde by to mohlo nejsnáze fungovat, to jsou smíšená manželství. Muž se ožení s ženou uprchlicí, žena se vdá za muže uprchlíka. Ani na tom ale nelze postavit program, který komplexně pokryje situace, jako je ta dnešní. Nehledě na to, že mladým mužům s i-phony dnes nemáme za zlé jen to, že nechrání doma své rodiny a jsou ve vojenském věku, ale především, že se budou ucházet o naše děvčata - a jak jsme si všimli, někteří i dost nevybíravým způsobem.

Snad by to mohlo fungovat ve vojensky vycepovaném národě, kde vláda prostě řekne - do každé rodiny ve věku x-y jeden uprchlík a rodina by řekla ano pane a šla přestěhovat děti do komory. Ale chápu smysl a směr vašich úvah a nepohoršuje mě :-)

J. Anděl 28.1.2016 14:58

Re: Už to dochází ? Ohrožují spontánní řád civlizovaných...Dzp.

No, je to dost originální varianta. Myslím, že by to nefungovalo. Ale nemám argumenty. Alespoň ne hned teď.

O. Uživatel 28.1.2016 11:34

Uživatel požádal o vymazání
R. Veselý 28.1.2016 11:38

Re: Už to dochází ? Ohrožují spontánní řád civlizovaných...

Ano, islamista Ondřej Beránek vám imponuje, rysí mohamedánský kolaborante.

O. Uživatel 28.1.2016 11:41

Uživatel požádal o vymazání
R. Veselý 28.1.2016 11:47

Re: Už to dochází ? Ohrožují spontánní řád civlizovaných...

Už mě nebavíš, rysí hovado. Tak pa.

O. Uživatel 28.1.2016 12:01

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 28.1.2016 11:56

" Zkuste zatím vystřízlivět... :)))"

To by si musel hodit mašli.

P. Klouda 28.1.2016 11:36

Re: Už to dochází ? Ohrožují spontánní řád civlizovaných...Dzp.

»Zároveň ale označil volání po tom, aby se muslimové nějak měnili, za diskriminační.« ~~ pořád to samé: očekávají, že hostitel přijme bez námitek všechny způsoby hosta včetně těch, které nemohou než narušovat jejich soužití. Asi jim nestačí jeden Rotherham...

J. Slanina 28.1.2016 11:37

Re: Jenom pro tvou informaci, mamlasi:

Jestlipak vůbec tušíš, že "prezidentem" toho tv=ho "úžasného" AMK je soudruh Judr. Oldřich Vaníček, druhým povoláním (od roku 1983) důvěrník StB, krycím jménem "Bauer"?

O. Uživatel 28.1.2016 11:44

Uživatel požádal o vymazání
A. Trick 28.1.2016 11:14

Fendrych se může pos...

"Češi milují papeže Františka? Zázrak. Putina oblibují víc než Merkelovou? Nesoudní, slepí".

Proboha, proč lidé nejdou cestou osvětlenou sluníčky? Tento národ potřebuje více propagandy!

J. Nový 28.1.2016 11:18

Re: Fendrych se může pos...

vy jim ji dáváte plnými doušky

http://is.gd/gY2QiK

A. Trick 28.1.2016 11:31

Re: Fendrych se může pos...

To by ani nebyl NovoLaus, aby neodkláněl. Už chápete význam slova "respektive"? Už jste si ti vyguglil.

J. Nový 28.1.2016 12:01

Re: Fendrych se může pos...

čemu stále nerozumíte?

ASCS respektive [-ty- i -tý-] přísl. <l> 1. přesněji řečeno, vlastně 2. popřípadě, eventuálně

SSČ respektive [-ty- i -tý-] část. modál. <l> vlastně 1; popřípadě, eventuálně: jsme doma od pondělka, respektive od neděle večer

SSJČ respektive [-tý-] přísl. (z lat.) vlastně, popřípadě, lépe řečeno; (a) nebo, (a)nebo spíše: víc ti už nedám, r. nemohu dát; - k zločinu došlo v pět, r. až v šest hodin