18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

Hic Rhodus, hic salta

Ezop vypráví o muži, který vykládal, jak skvěle skáče a jak se mu to dařilo na ostrově Rhodu. Tak ho dopravili na Rhodos a řekli mu – je tu Rhodos, tedy skákej. Hic Rhodus, hic salta, řekli mu. Bajka se dobře hodí na Andreje Babiše a je dobrým vkladem do debaty o tom, zdali podnikatel obtěžkaný lustračním malérem na Slovensku má být v české politice nebo nemá. Je to debata pošetilá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hofman 27.11.2013 15:44

Re: MIRKA JE MIMO HRU !!!

Na ten souboj Kalousek - Okamura se docela těším. Kalda tvrdil, že o podporu ANO by škemrat nešel.

J. Jílek 27.11.2013 15:49

Re: MIRKA JE MIMO HRU !!!

aspoň shledáte, komu dávají ti vaši estébáčci přednost :-) na to se těším

M. Ilsner 27.11.2013 15:49

Ještě ne !

M. Ilsner 27.11.2013 15:49

Už jo .... :-((

V. Váňa 27.11.2013 15:09

Z trochu jiného soudku

Pamatuji tu poměrně nedávnou diskusi o tom, zda Nečas mohl v souvislosti s poměrem k J. Nagyové neodstoupit z funkce.

Upozorňuji, že odstoupil Lotyšský premiér kvůli tomu, že spadlo v Rize obchodní centrum.

Ptám se zdejších p. t. přispěvatelů, kteří byli ochotni uvažovat o tom, že to měl Nečas ustát, jestli si uvědomují, že z tohoto pohledu bychom mohli brát lekce o vyvození politické odpovědnosti už i u Lotyšska.

M. Prokop 27.11.2013 15:11

Re: Z trochu jiného soudku

On to ten lotyšský premiér projektoval?

Ať koukám, jak koukám, politickou zodpovědnost tam nevidím.

P. Boublíková 27.11.2013 15:18

Re: Z trochu jiného soudku

Třeba to stavěl jeho ujec.

Neznáme souvislosti.

M. Prokop 27.11.2013 15:20

Re: Z trochu jiného soudku

Neznáme, ani pan Váňa je neuvádí.

V. Váňa 27.11.2013 15:23

Re: Z trochu jiného soudku

Vážený pane Prokope, o tom je můj příspěvek.

Převzal politickou odpovědnost a odstoupil.

Již několikrát jsem tu dával za příklad řeckého ministra kultury, který odstoupil poté, co bylo vykradeno jejich národní muzeuim. Domníváte se, že tam s maskou a nožem v zubech loupil ministr?

To jen v ČR má každý ústavní činitel židli přilepenou, a dokud jej neodtrhnou i s kusem kalhot, není ochoten odstoupit.

M. Prokop 27.11.2013 15:28

Re: Z trochu jiného soudku

Pokud ve věci nebyl nějak "namočen", politickou odpovědnost zkrátka nevidím.

U ministra to může být jiné, mohl mít vliv na nedostatečném zajištění musea.

Mně by stačilo, kdyby politickou zodpovědnost zohlednili ti, kteří ji evidentně mají, necítím potřebu ji rozšiřovat i tam, kde dle normálního uvažování není.

S. Maršálek 27.11.2013 15:36

Re: Z trochu jiného soudku

Zde pane Váňo vládne jiná kultura. Že existuje politická odpovědnost, některým nic neříká.

J. Jílek 27.11.2013 15:52

Re: Z trochu jiného soudku

ještě prozraďte, kam vás to táhne....až se něco stane, zeptáme se vás, zda by ta vaše vláda měla odstoupit

V. Váňa 27.11.2013 17:07

Re: Z trochu jiného soudku

Vážený pane Jílku,

zbytečně obsah mého příspěvku politicky polarizujete.

Myslím, že tato vláda je moje jako Vaše.

A pokud jde o odstupování pro různé aféry, nemyslím si, že by měli být pravicoví politici více odpovědní než levicoví.

Do čeho jste se to pokusil mě zatáhnout? A proč?

P. Papež 27.11.2013 16:12

Re: Z trochu jiného soudku

Máte úplnou pravdu, že v ČR má každý ústavní činitel židli přilepenou. Už v Bamberské aféře by se autor ve světě musel pakovat z funkce, stejně jako v akci Olovo proti Petře Buzkové. Tam jsou ty začátky, Všichni ostatní, když viděli, že to Milošovi prošlo, šli do toho také.

V. Váňa 27.11.2013 17:19

Re: Z trochu jiného soudku

Vážený pane Papeži, souhlasím s Vámi, že i v těchto věcech měli příslušní ústavní činitelé vyvodit svou politickou odpovědnost. Bez výjimky.

Ale že by to teprve tehdy začalo?

No tak, jen si vzpomeňte, to ani zdaleka nebyl začátek!

P. Papež 27.11.2013 17:54

Re: Z trochu jiného soudku

Myslím si, že rok 1995, kdy se to stalo a rok 1998, kdy to prasklo, je dost na začátku všech špatných malých domů stran a trafik (Tvrdík). Kdyby toto nebylo, těžko by se to pak stalo standardem vládnutí.

V. Novák 27.11.2013 16:28

Ministr kultury může případně moct za to, že muzeum

nebylo řádn zajištěno. No, při hodně velké dávce dobré/zlé vůle se dá souvislost najít...

U Lotyšského premiéra souvislost nevidím a jeho reakce mi přijde nesmyslná až hysterická.

I. Gellner 27.11.2013 15:12

Re: Z trochu jiného soudku

Lotyšský premiér rozhodně neodstoupil kvůli tomu, že spadla střecha, ale chápu, že to hezky vypadá. On snad může premiér za zřícenou střechu?

Něco úplně jiného je causa Nagyová. To pan Nečas uřídit mohl ( teda, spíš měl).

M. Prokop 27.11.2013 15:15

Re: Z trochu jiného soudku

Mohl, měl, ovšem dříve, než to "prasklo".

A nejen on. Nenašel se nikdo, kdo by zariskoval nemilost zaláskovaného tetřeva a konal.

V. Váňa 27.11.2013 15:25

Re: Z trochu jiného soudku

Vážený pane Gellnere, jsem toho názoru, že odstoupil právě kvůli tomu.

Premiér nemůže za zřícenou střechu, ale vyvodil politickou odpovědnost.

S druhou částí Vašeho příspěvku vřelý souhlas.

I. Gellner 27.11.2013 15:32

Re: Z trochu jiného soudku

Pane Váňo, my jsme v ČR samozřejmě byli mnohokrát konfrontováni s politiky, kteří významě prováhali dobrou příležitost odstoupit. Tady Váš příspěvek chápu.

Ale mám nějaké tušení, že s politiky se musí zacházet jako s každým jiným, a "trestat" za to, co ovlivnit - byť zprostředkovaně - mohl. Byl bych opatrný s vyvozováním "politické odpovědnosti". To, že premiér odstupuje kvůli spadlé střeše mi přijde stejně tak hloupé, jako by měl - NAPŘÍKLAD - odstopit vedoucí marketu za to, že se před marketem upálil sebevrah. (s dovolením jsem použil příklad, který se odehrál v Belgii).

J. Jílek 27.11.2013 15:57

Re: Z trochu jiného soudku

definujte politickou zodpovědnost.....platí v případě tornáda, v případě konstrukční závady privátní stavby? V případě imbecility privátní stavební firmy? Mně na to sedí čirý populismus a tlak vlastní strany těch v druhém gardu

S. Maršálek 27.11.2013 15:39

Re: Z trochu jiného soudku

Nečas už měl odstoupit v době, když se provalilo, že jeho mrd platil ze státních peněz.

P. Hofman 27.11.2013 15:42

Re: Z trochu jiného soudku

Nečas tam hlavně vůbec neměl vstupovat. To byla jenom něčí loutka.

M. Prokop 27.11.2013 16:08

Re: Z trochu jiného soudku

Ani vy nevíte čí?

Kde je váš proslavený politický jasnozrak?

J. Dvorská 27.11.2013 15:07

lustrace

Takže OK, a to tedy taky znamená, že člen NSDAP je již v pohodě, a může kandidovat a být volen? Že udavači gestapa jsou tedy v pohodě a v klidu se mohou ucházet o různé státní posty/ tam je limitující věk/? Lustrace proto musejí plati i nadále!

I. Gellner 27.11.2013 15:09

Re: lustrace

Jistěže mohl být člen NSDAP volen, vždy a kamkoliv. Že jich v Bundestagu bylo. Jeden z posledních byl pobočníkem Heydricha v Praze, pan Zach. A co má být?

M. Vondráček 27.11.2013 15:15

Re: lustrace

Že to tak bylo je jedna věc, je otázka zda to tak má být :-) Člověk , který vlezl do KSČ nebo k STB by si měl uvědomit, že tím prokázal svou nesoudnost a neměl by se nadále cpát do politiky , když už se jednou neosvědčil.

M. Prokop 27.11.2013 15:12

Re: lustrace

Pokud je věc veřejně známa, je to na voličích. Lustrace politiků (ne úředníků) by měly sloužit k tomu obeznámení voličstva.

J. Anděl 27.11.2013 15:29

Re: lustrace

Ano, s tímto přesně souhlas.