23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

Doma i v cizině

O brexitu a migraci jednali v Salzburgu šéfové vlád a států Evropské unie. Co tyto řádky píšu, výsledky známé nejsou, takže si mohu jenom tipnout, že valné nebudou. Šéf Evropské rady Donald Tusk chce jaksi uklidnit vody a dosáhnout shody mezi členskými zeměmi. Je to úkol těžký, ne-li rovnou nesplnitelný poté, co evropský parlament poslal Maďarsko na hanbu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Mertl 20.9.2018 10:20

Re:

Postavme si otázku, kdo je lid, pane? Vy, já, diskutéři na Psu, diváci na opeře či na fotbale, vězňové na Mírově? Jak víte, čeho si lid žádá? Plurál majesticus umí každý.

J. Anděl 20.9.2018 10:25

Re:

Ono jde relativně snadno říct, že ti, jichž je většina. Ale ani tehdy to nemusí být správné, proto záleží i na svědomí poslance, pro co zvedne ruku, na svědomí ministra či premiéra, co kde prosazuje.

Jinak by bylo asi snazší nechat to nějakému počítačovému algoritmu a ušetřili bychom za parlament.

M. Prokop 20.9.2018 10:28

Re:

Smysl otázky je ovšem jinde ...

J. Jurax 20.9.2018 10:37

Ale houby ... definici lidu si jistě dáte nějak intuitivně dohromady sám a nejspíš bude přinejmenším vyhovující.

Vůle lidu se dá zjistit při volbách nebo výzkumy veřejného mínění; to druhé s přesností danou použitou metodikou, seriózností agentury a taky požadavky zadavatele průzkumu.

Nevím, čeho přesně si lid žádá, vím toliko, čeho si žádám já a na ostatní usuzuju podle názorů okruhu svých bližních a známých, jakož i podle rozličných médií. Vy na přání lidu budete mít jistě taky nějaký názor dobře podložený ... :-)

J. Anděl 20.9.2018 10:11

Re: Prosím o vyjasnění

Je-li to skutečně zřetelný nový postoj vlády, pak se nad tím pozastavuji, protože to je posun nenápadný, ale docela mohutný.

Velice jednoduše pro postoj "ne kvótám" mám pochopení, pro "ne uprchlíkům" nemám.

P. Hlosta 20.9.2018 10:29

Re: Prosím o vyjasnění

Uprchá kdekdo. Uprchlík je tedy inflační pojem. Uprchlík před válkou je jistě rozdíl od uprchlíka před bídou. Taky může být uprchlík před vlastní nespokojeností do vysněné možné spokojené země, oblasti světa. Je proto třeba specifikovat v pojmu uprchlík, aby tento pojem nebyl politicky zneužívaný.

J. Anděl 20.9.2018 11:14

Re: Prosím o vyjasnění

Tím spíš či právě proto je "ne uprchlíkům" pro mě nepoužitelné. A z diskuze kolem i vyplynulo, že tak to úplně není.

Jsem pro jednotlivé posuzování, ovšem nelpím na tom, že to musí být jen standardní azylové řízení. Když někdo přijde s použitelným projektem, jak třeba konkrétním lidem, konkrétnímu uprchlickému táboru, konkrétní přátelské zemi v EU nějak v něčem pomoci a ten projekt si obhájí, nevidím důvod mu bránit z nějakých symbolických důvodů či strachu, že pustíme jednoho a povalí se jich sem tisíce či milióny.

J. Fialová 20.9.2018 10:29

Re: Prosím o vyjasnění

Vždyť výše máte odkaz, na web ministerstva. Tam se píše: "Ministerstvo vnitra posuzuje každou žádost individuálně, pokud jsou naplněny zákonné důvody pro udělení mezinárodní ochrany formou azylu nebo doplňkové ochrany, pak ji musí udělit."

Nevšimla jsem si, že by k tomuto měl někdo výhrady.

Řekla bych, že jestli se někde (s výjimkou opravdu extrémních extrémistů) objeví text "ne uprchlíkům", je to stručné vyjádření znamenající: ano ministerstvem schváleným, ale NE všem ostatním. Ano i "neuprchlíkům", kteří sem přicházejí legálně a jejichž žádost o pobyt je schválena.

J. Anděl 20.9.2018 10:36

Re: Prosím o vyjasnění

Tak minimálně právě pan Babiš má to své "symbolické" nepřijmu ani jednoho uprchlíka.

Aby to nedopadlo jako s těmi milostmi Zemana.

J. Fialová 20.9.2018 10:47

Re: Prosím o vyjasnění

Já nevím, jak to formuloval přesně (a nestojí mi to za hledání). Jestli tím ve skutečnosti mínil podmnožinu kvótovaných, podmnožinu těch, kteří už jsou v "šengenu" bez ohledu na dublinská pravidla, bo co.

J. Jurax 20.9.2018 11:08

Inu, ono množina uprchlíků, "uprchlíků" a připrchlíků je výrazně nehomogenní, ať uplatníme takměř jakákoliv kritéria.

Za sebe pravím, že pro jistou nemalou podmnožinu výše zmíněných mi přijde postoj "ne uprchlíkům" naprosto odpovídající.

P. Hlosta 20.9.2018 9:47

Pro Jirkovského

Pracovní trh je přesycen a to především nekvalifikovanými, s kterýma jsou jen neupotřebitelné starosti. Taky píšu, že je to vina firem, které si zaměstnají takové. Ale poctivě - když jiní nejsou na trhu práce... Ono se dobře argumentuje "já mám známého který..." Já to taky nemám jen ze své hlavy a podávám, jak jsem koupil.

Proč zrovna o Ukrajincích? Primárně píšu o tom, že daleko horší materiál jsou běženci třetího světa! Vy překrucujete smysl psaného textu. Když neumíte číst a chápat text, lepší bude, když číst nebudete. Jenže dnes píše a čte kdekdo. I já. No a vy si myslíte, že já bych psát neměl. Tak jsme na tom fifty-fifty. ;-)

P. Jirkovský 20.9.2018 9:58

Re: Pro Jirkovského

Pane Hlosto, tak za prvé, jsem pravděpodobně starší než vy a stejně vás oslovuju pane, pokládal bych za minimální slušnost, abyste tak činil i vy. Za druhé, o tom přesycení pracovního trhu Ukrajinci, kteří neumí česky a nechápou pokyny v práci, jste psal vy, tak se přestaňte vykrucovat jko malej smrad, když rozbije autíčko. Za třetí, já jsem nepsal nic o tom, že "mám známého ...", psal jsem, že mám kámoše, kterej zaměstnává Ukrajince jako vysoce kvalifikovaný svářeče (a nejen Ukrajince, dodávám teď), což jsem viděl na vlastní oči, stejně jako ty doktory, kteří se mně hrabali v břiše (a taky to byli Ukrajinci), ostatně za tři minuty dvanáct. Tedy mám vlastní, osobní zkušenost s tím, že ti Ukrajinci, se kterými jsem se setkal, byli kvalifikovaní a uměli slušně česky, nikde jsem nic nekupoval. Dokážete to pochopit, nebo si pomelete dál svoje?

P. Hlosta 20.9.2018 10:21

Re: Pro Jirkovského

No, mně je pětašedesát a už jsem na vlastní oko viděl taky dost a nejen přes kámoše zprostředkovaně. Pak o těch Ukrajincích to bylo primárně o tom, že už tak máme dost nekvalifikovaných, imigrantů s pracovním povolením především, než abychom uvítali další spousty daleko méně kvalifikovaných a neintegrovatelných z třetího světa. V tom množství Ukrajinců zajisté je spousta schopných a s vysokou kvalifikací samozřejmě a češtinu zvládajících. Netituloval jsem vás 'pan', což je pravda, ale zato jsem vás nepřirovnal k malému smradovi, což je mezi námi dvěma dost rozdíl v slušnosti. O vykrucování nejde ani zdaleka. Jen vnímám, že nechápete o čem jsem vlastně napsal. Za vaše averzní dojmy nejsem odpovědný a na "mletí" na NP mám právo jako každý zde.

Stačí vám to takhle, nebo bude mlít vy cosi jiného?

M. Prokop 20.9.2018 10:27

"Pracovní trh je přesycen ...."

Jak jste na to přišel?

P. Hlosta 20.9.2018 10:34

Re: "Pracovní trh je přesycen ...."

Pracovní trh je přesycen v současnosti nekvalifikovanými. Přišel jsem na to z vlastní i ze zprostředkované zkušenosti. Kvalifikované lze sice sehnat, ale skutečně sehnat. Nejsou k mání za pár kaček na hoďku a stravenky místo peněz. Chce-li zaměstnavatel kvalifikované, musí dost shánět a probírat sítem. Tomuto stavu se nesprávně říká vysoká zaměstnanost.

M. Prokop 20.9.2018 11:03

Re: "Pracovní trh je přesycen ...."

Nejsou k mání kvalifikovaní ani nekvalifikovaní. Podnikatelé se mohou uřvat, statistiky to potvrzují. O přesycenosti pracovního trhu slyším pouze od vás, všichni ostatní tvrdí opak.

I. Mertl 20.9.2018 10:35

Re: Pro Jirkovského

Fabulujete, pane Hlosto! A ještě se přitom rozčilujete a nesmyslně napadáte svého diskuzního partnera. Takže: Mluvím-li o emigraci, mluvím o evropské nebo blízkoevropské. Třeba takový Syřan, pane, může s nezanedbatelnou pravděpodobností mít stejnou nebo vyšší kvalifikaci než Vy. Levanta jako křižovatka národů byla vysoce civilizovaná už tehdy, kdy z Evropy se vědělo jen o Řecku a Římu a měla vyšší civilizaci ne Evropa nejméně do 16. století. I za osmanské a francouzské okupace byla Levanta vysoce civilizovanou a bohatou oblastí, určitě civilizovanější než tehdy Ukrajina, Rumunsko nebo Bulharsko - tedy oblasti, odkud dnes česká ekonomika čerpa ony nekvalifikované. Levantští obchodníci dodávali ovoce, koření, pochutiny a látky do rakousko-uherského mocnářství i první republiky. Více studujte a méně pište!

P. Vébr 20.9.2018 9:38

K těm sirotkům:

Použiji přirovnání: Pramínek vody opravdu město nespláchne. Pokud ale ten pramínek vytéká u paty přehrady nad městem...

Tady jde o to, že ti sirotečci mohou být předvojem rozbourání naší zásady "žádné migranty nebereme".

M. Moravcová 20.9.2018 10:05

Re: K těm sirotkům:

pěkný příměr s tou přehradou

R. Brzák 20.9.2018 9:37

dnes souhlas devadesát devět procent!

Stran sirotků se Neff plete - správná cesta, která by umožnila jejich štastný život v MOJÍ ZEMI, je jejich adopce rodinami (nikoliv péče státu, pro integraci a asimilaci kontraproduktivní). A tu nám muslimové nedovolí - a my připo.raně budeme dodržovat dohody, které naši smluvní partneři poruší kdykoliv se jim to bude hodit...

J. Jurax 20.9.2018 10:23

Adopce rodinami ... ti sirotečkové jsou podle toho, co jsem četl, věku až 17 let. Tedy oficiálně, skutečný věk je nejspíš nejistý.

Myslíte, že o adopci adolescentů, nota bene z cizí kultury a neznalých jazyka by byl nějak velký zájem? O adopce jistě zájem je, a co vím nemalý, nicméně poptávány jsou takměř výhradně děti bílé, zdravé a věku nejvýše batolecího.

R. Brzák 20.9.2018 10:28

Re:

To nevím. Pokud nebude zájem rodiny o adopci konkrétního dítěte, nebude žádná adopce.Tečka. Ale nesmí být žádný jiný pokus o tzv. integraci - například sedmnáctiletých prostřednictvím dětských domovů...v tomto případě je nutné snažit se najít jejich širší rodiny - a spojit je v Sýrii.

Včera a předevčírem jsem zde mnohokrát na toto téma argumentoval - takže se omlouvám že více nebudu.

I. Mertl 20.9.2018 9:35

To to trvalo

než se Aston postavil do řady! Přece nebude Aston trpět ve svém imperiu jiné názory.

J. Jelínek 20.9.2018 9:37

Re: To to trvalo

Impériu?

M. Prokop 20.9.2018 9:37

Re: To to trvalo

Trpí je tu dost dlouho. Za některé zde napsané názory se na jiných webech banuje.

R. Brzák 20.9.2018 9:40

Re: To to trvalo

Tak pana Neffa vyvracejte (upozorňuji, že Vám nepíši písmenko "z" po předponě "vy") - chcete-li, aby "nebudoval impérium". To je základ demokracie a svobody - kritická, nekompromisní ale slušná debata, po které dojde ke kompromisní dohodě sousedů.

R. Tesařík 20.9.2018 9:47

Re: To to trvalo

To byste chtěl příliš.

I. Mertl 20.9.2018 10:16

Re: To to trvalo

Impérium ne? A co je to jiného? Jistě, ještě nenosí korunu, ale ovládá nebo má rozhodující vliv v těchto českých branžích: 1.zemědělství; 2.potravinářství; 3.chemický průmysl; 4.media (včetně NP). Přestože v posledních parlamentních volbách jeho spolek získal 19% hlasů, ovládá za pomoci KSČM a ČSSD dolní sněmovnu parlamentu. Jako premiér postupně vyměňuje vedoucí osobnosti bezpečnostního systému. Ne, dosud to plnohodnotné impérium není, ale přesto je jeho mocenská pozice ve státě nesrovnatelně silnější než pozice jakéhokoli jiného politika v EU, pověstného Orbána nevyjímaje! No, na Putina ještě nemá, tak mu držte palce.

R. Brzák 20.9.2018 10:23

Re: To to trvalo

Píšete o Astonovi a jeho impériu...asi přeřeknutí?

Samozřejmě, pokud píšete o Babišovi, jednoznačně buduje impérium a je největší ohrožení svobody u nás...ale pokud tvrdíte, že Aston je mu poplatný, budete muset argumentovat jinak, než že Neff má psa na Lidovkách...Musel byste prokázat, že Neff je závislý na svých příjmech ze psa, a ty že jsou závislé na Lidovkách...