29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


Diskuse k článku

Církve? A proč?

Hodně studenou sprchu znamenalo pro oficiální církve poslední sčítání lidu. Pokles ze 2,7 milionu na jeden za deset let, to musí být pro katolickou církev opravdová rána do vazu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hlosta 16.12.2011 7:14

Člověk má zakódovanou potřebu víry

Proč u nás je dnes stále větší množství lidí, kteří začali vyznávat třeba šamanství, či jinou víru? Ačkoliv vyznávat je špatný termín. Znamená hlásit se k něčemu, zveřejňovat své přesvědčení a tím sebe označit. je množství lidu, který se nepřihlásí k víře v něco. Není to jen politické vyznávání, ale i náboženské.

Proč lidé hledají víru v cokoliv? Mají tuto potřebu víry zakódovanou. Musí v něco věřit, jinak by ztráceli své vědomí jedinečnosti.

A tak jsem přesvědčený, že není z většiny recese přiznání se k víře v Sílu, Jediismus. Prostě si lidé vytvářejí náhradu za víru ztracenou. Třeba i ztracenou politickou víru. Mladí, vstupující do života, potřebují oporu v ideálu, který si musí utvořit pro sebe. Chtějí vzor chování do budoucnosti, aby měli nějaké mantinely, které jim podle nich pomohou nezabloudit a dojít k cíli, který si vysnili.

Mantinely stanovené starými církvemi lidem zdá se nevyhovují. Boha by si i rádi ponechali, ale vše ostatní dané staletími nechtějí. Technika letí kupředu a lidé hledají ideál v budoucnosti. Toho starého Boha si přetvoří ke své potřebě a tajemno přenesou i na takové dříve zavrhované směry víry, jako je třeba ono šamanství. Modernizace okultismu, víra v metafyziku, hledání exotických vír, to souvisí jednoduše s potřebou, která je zakódována geneticky.

Ale dost možná, že to je jen můj způsob uplatnění potřeby víry a dosazuji si tam nepatřící. V každém případě nepovažuji za recesi v naprosté většině hlásení se k jakékoliv víře. takové množství lidu nemůže mít stejný recesistický úmysl. Tedy pokud je k tomu někdo nenavedl. :-)

A. Fritscher 16.12.2011 7:02

Co se týká církví a koled tak včera jsem zaslechl famózní koledu :o))

Narodil se Santa Klaus radujme se :o))

A. Bocek 16.12.2011 6:59

Celé sčítání byla jedna velká recese.

Jeden velký přesčenich politikům, buzeraci a byrokratům. Již nikdy nesčítat velí selský rozum.

D. Polanský 16.12.2011 6:47

Každá statistika je přesný součet nepřesných čísel

Myslím, že i v tomto případě tomu nebude jinak. Realita je vždy jiná než čísla. Prý k Romům se hlásí málo lidí. Stačí vyhlásit, že každý, kdo se přihlásí k Romství dostane 100 000 Kč. A divili bychom se, kolik máme zde najednou Romů.

Aby člověk věřil, k tomu nepotřebuje žádnou instituci. Vystačí si bohatě s Bohem.

Slušnost je také velice relativní pojem. Lidé co si nakradli veliký majetek po roce 1989 jsou všichni slušní, nikdo z nich přece nebyl odsouzen. Ale abych Astona potěšil, když se tak dovolává slušnosti, dovolím si přidat svoji myšlenku: Lidé jsou slušní a neslušní, v každé této skupině jsou pak schopní a neschopní.

A. Fritscher 16.12.2011 6:30

Toto byl článek, se kterým souhlasím od prvního po poslední písmenko :o))

A to mám pocit, že o "Bohu" vím čím jsem starší, tím míň :o))

P. Sulc 16.12.2011 1:24

Re: Astone, nebuďte blbej jako ostatní novináři!

Tak si pustte :Brandenburske koncery" ci "Ctyri sezony", daleko lepsi nez nejake vanocni kunkani ci poslouchat 5x denne "rolnicky, rolnicky, zvonte....".

O. Kadlec 16.12.2011 0:34

Re: Astone, nebuďte blbej jako ostatní novináři!

taktak, je to pohodlné a budí to i dojem že bezpečné. Ale hlavně máme svobodu, a kolonka "náboženství" ve sčítání pochází z dob kdy naši předkové tuto svobodu neměli. To už sice sto let je jinak, ale povaha sčítání lidu je taková, že nejcennější na ní jsou číselné řady - po desetiletích třeba sto let. Ne ten údaj sám, ale dlouhodobá řada. Odtud podiv zdánlivě na správném místě. Jenže: už dvě generace zpátky tento údaj není relevantní, nijak nekoresponduje se skutečností, ani přibližně, ale statistici jsou konzervativní, a tradičním církvím za komunismu vyhovovalo, že sčítání zkresluje skutečnost výrazně tak, že vypadají mocněji. Byla to iluze, jestli někdo VĚDĚL že to není realita, tak to byli právě lidé na to zaměření ve stranických a státních orgánech.

Skutečné statistiky taky existují, možná neúplné, ale existují, církve je většinou nezveřejňují - a co je podivné, statistici ani média se o ně nezajímají. Ale zato to zajímá sociology náboženství, ti je znají, takže se Aston pěkně mýlí, když si myslí, že ti budou mít zamotanou hlavu.

Roráty bohužel nezpívám, nemám s kým, neboť jsem evangelík. Ale jsem na muziku starou i novou.

M. Martinovská 16.12.2011 0:16

Re: Astone, nebuďte blbej jako ostatní novináři!

Pane Kadleci, zdravím, nic si z nich nedělejte, my církve možná nejsme pochopitelné pro lidi zvenku, v Adventu si užijme oslav a starých písní (zpíváte roráty?) a v té věci se u nás traduje spousta pitomých klišé - "ovládají své ovečky" - "baží po majetku" -  "touží po moci" - prostě, myslím,  jedna velká Organizace, co tu vládla 40 let, už je to nějakej čas, trochu zprofanovala i ostaní organizace - jakákoliv organizovanost je podezřelá - a je pohodlné si říkat, že všechny jsou špatné...

O. Kadlec 16.12.2011 0:08

Astone, nebuďte blbej jako ostatní novináři!

Vždyť ta čísla nemají s realitou společného nic, neměla před deseti lety a nemají ani dnes. Potěmkinova ne vesnice, ale městská aglomerace.

Žádný rozumný sociolog si lámat hlavu nebude, prostě to vyhodnotí a bude to celkem jednoduché.