28.6.2024 | Svátek má Lubomír


Diskuse k článku

Číňané to spustili

Dlouho to vypadalo jako sci-fi a teď je to realita. Číňané naostro testují systém sledování svých občanů, pokud to tak lze nazvat. Lidé jsou bodováni, kdo je v mínusu, nesmí si koupit letenku nebo jízdenku na vlak. Už to pocítilo třiadvacet milionů letuchtivých a pět a půl milionu vlakuchtivých.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Havelka 4.3.2019 13:02

Re: Pro H. Omara

Už to, že reagujete na prdy.

J. Jelínek 4.3.2019 13:06

Re: Pro H. Omara

Co je to běžná lůza? Zdravý selský rozum je jen těšínské jablíčko nemyslících živočichů, to byste mohl znát. Vzdělání na to máte.

J. Schořík 4.3.2019 13:13

Re: Pro H. Omara

Pivoda asi. Ne?

J. Lepka 4.3.2019 13:23

Re: Pro H. Omara

Myslíte to, že umí číst a psát? No nevím, u bolševiků bylo zjevné, že nerozumí psanému textu, stačilo změnit slovosled a už protikomunistický text nepoznali.

J. Kanioková 4.3.2019 14:19

Nazývat lidi lůzou. Jste trapný..

R. Langer 4.3.2019 13:39

Re: "Dlouho to vypadalo jako sci-fi a teď je to realita. ..."

Ale prdlačku, ty naše malá hloupoučká UI, tam to chování nevyhodnocuje žádná speciální UI, ale kovaní soudruzi. :-P

I. Kellner 4.3.2019 12:43

Starej Skřípal a Rowley musí zmizet ze scény

A s mladou už si nějak poradí.

Já vám to říkal..-)

P. Zinga 4.3.2019 12:31

FactNews: Pád "levé" modly?

Něco pro druhé oko:Kanadská ministryně spravedlnosti podala demisi tuto zdůvodnila před justiční komisí parlamentu tím, že na ni Trudeau a jeho podřízení činili nátlak, aby zasáhla ve prospěch stavební firmy SNC-Lavelin, vyšetřované pro korupci.

(nzz.ch. 1.3.2019)

A toto píše ikona levicového žurnalismu https://www.theguardian.com/world/2019/mar/01/explained-the-case-that-could-bring-down-canadas-justin-trudeau

J. Fialová 4.3.2019 12:40

Re: FactNews: Pád "levé" modly?

Včera aktualne.cz:

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/milacek-medii-ve-viru-skandalu-kanadsky-premier-trudeau-boju/r~684107003d9f11e9ab10ac1f6b220ee8/

J. Venc 4.3.2019 12:19

Kuriosní obavy, hm.

Aston, který by působíc u mandarínů již dávno zplastinován zmizel a jeho portál byl "típnut" má největší starost, aby ho zplastinovaného nezmizela a "netípla" EU.

Analogie z bezradnosti. A i kdyby Astone - právě proto jest třeba dvojnásob upozorňovat, kam to v mandarínském případě vede, abychom se toho sami mohli vyvarovat, ne?

Platí i pro zdejší promandarínské mudrce.

:-)

R. Brzák 4.3.2019 12:29

Re: Kuriosní obavy, hm.

Nepochybně je nutné se o Číně poučit co nejvíce - je pro nás samozřejmě mementem. Toto memento však máme i v naší minulosti a v mojí zemi málokdo pochybuje o zlu minulého režimu.

Aston toto vše dobře ví. A protože je poučen svou vědomostí, dokáže vidět souvislosti mezi nesvobodou v Číně a nesvobodou kdekoliv. Čína je daleko a jsme proti ní v obranném svazku NATO. Nesvoboda či její zárodky v mojí zemi, státu a nadstátu, nesmí být pro nás přijatelnější či dokonce ospravedlnitelnější jen proto, že Rusko, Čína, SA apod jsou na tom mnohem hůře. Už proto, že stát má vždy tendenci růst (svou mocí nad občany), ať už je založen jakkoliv.

M. Varadinková 4.3.2019 12:48

Re: Kuriosní obavy, hm.

Co je na tom kuriózního, že má někdo větší starost o svobodu svou zde, než o svobodu nějaké Číňana v Číně?

Kuriozní jste Vy, když to máte naopak.

R. Brzák 4.3.2019 12:51

Re: Kuriosní obavy, hm.

souhlas - ne však že by bylo kuriozní, jak to má pan Venc. Je to naopak dosti běžné, že lidé pod vlivem jednoho strachu přehlédnou potenciál rizika jiného...Proto je nutné, abychom si svůj strach uvědomovali, přijali informaci jím nesenou a zároveň se jím nenechali ovládat. Pak si zachováme možnost širšího úhlu pohledu - zde uvidět třeba zárodky či běžné (a narůstající) omezení svobody v mé zemi, státu a nadstátu.

J. Schořík 4.3.2019 12:54

Re: Kuriosní obavy, hm.

Myslím, že pan Venc to má jako já. To že je něco takového v Číně ve mne nevyvolává potřeba začít kritizovat EU, protože by tady něco takového taky třeba mohlo být. Naopak my přijde logické kritizovat Čínu a ty kterří nás s ní sbratřují.. Vždyť je to vážně pereverzní ukázka systému velkého bratra.

Asi jsme holt divní..

R. Brzák 4.3.2019 13:02

Re: Kuriosní obavy, hm.

Se zmínkou o velkém bratru v Číně naprostý souhlas.

A nejste divný - zcela přirozeně (pod vlivem strachu z Číny a "těch, co nás s ní sbratřují") prostě přehlížíte narůstající nesvobodu v mojí zemi. Na které samozřejmě má podíl největší vláda v mojí zemi, ale podíl nadstátu je rovněž nezanedbatelný, ba dokonce obvyklé etatistické tendence posiluje.

Právě proto, aby zde nebylo něco podobného, jako v Číně, musím za prvé - budovat vojenskou moc na obranu před vnějškem, za druhé - bojovat se svým vlastním státem o svou vlastní odpovědnost a svobodu. A to druhé je vždy lehčí vůči centru moci, které je blíže, než s tím vzdáleným.

J. Schořík 4.3.2019 13:09

Re: Kuriosní obavy, hm.

To jsou naprosté nesmysly pane Brzáku. Až budu číst o tom, že někde na Papui Nové Gunei snědli několik turistů, nebudu hledat paralely s EU a nebudu psát, že je zejména potřeba zabránit abychom se tady jedli - jakoby to snad byla reálná varanta.

Jen okopávači prostě používají i tu nejnesmyslnější záminku a ještě mají pocit, že je to chytré..

J. Venc 4.3.2019 13:13

Re: Kuriosní obavy, hm.

Ano.

:-)

R. Langer 4.3.2019 13:41

Re: Kuriosní obavy, hm.

Ne. :-P

J. Venc 4.3.2019 13:45

Re: Kuriosní obavy, hm.

Proč ne? Do večera zde bude "podobných" mouder nastláno.

Patrně zauvažuji o emigraci, až se tedy přesně (přesně!) dozvím, v jak nesvobodné zemi žiju.

:-)

R. Brzák 4.3.2019 13:17

Re: Kuriosní obavy, hm.

Pane Schoříku, nepovažuji Vás za hlupáka, takže Vaše srovnání Číny a Papuánců přejdu jako vtip...

Tou paralelou, kterou vidí Neff (i já) je přeci velká moc státu nad občany provázaná s technologickými možnostmi. U Číny jakožto modelu vidíme, kam vede extrémní poloha takového nastavení. Čína je pro nás mementem - ale máme ho za hranicí. Stát a nadstát (i u mne doma, v Evropě) má vždy tendenci narůstat - ve smyslu moci nad občanem, samozřejmě nikoliv nutně s cílem omezovat, ale třeba s dobrým záměrem - ochraňovat... Ochraňuje v obavě, že někdo slabší či jinak ohrožený se bez ochrany neobjede. Vznešený cíl, který ale vede k odebírání odpovědnosti a s tím nutně svázané svobody jedince.

Mám za chytré "nehasit oheň v Číně a sledovat raději zalétávání jiskřiček do mé stodoly".

J. Schořík 4.3.2019 13:25

Re: Kuriosní obavy, hm.

Pane Brzáku, tak to mne raději za hlupáka považujte - u mne je nám Čína co se kultury vzdálena zhruba jako ti Papuánci.

Z tohoto pohledu se vážně nesnažím hledat paralely, stejně jako je nehledám se Severní Koreou. To že někoho zabanují na diskusi mi skutečně srovnatelné se státním velkým bratrem který zakazuje cestovat nepřijde. Takové srovnávání považuji vskutku za slabomyslné a samozřejmě vysoce urážlivé k těm skutečně postiženým.

Prostě jen záminka. A je mi lhostejné do jaké míry obecnosti to halíte. Při dostatečném odstupu je totiž velmi podobné úplně všechno..

R. Brzák 4.3.2019 13:31

Re: Kuriosní obavy, hm.

Jakkoliv jsou kulturní rozdíly významné, co se týče fungování moci na lidi jsme si podobní i s těmi Papuánci jako bratr bratru... A co se týče etatismu, rozdíl mezi Čínou a klidně i USA není nijak závratný. Samozřejmě, v USA je mnohem více individualistů, kteří se moci státu nepoddávají - tedy, jednají natolik zodpovědně sami za sebe, že nepotřebují odevzdávat moc někomu nad sebe v takové míře,na jakou jsou zvyklí Číňané, ale ještě více my, Evropané. A to je důvod, proč USA jsou stále ještě svobodnější, než my, nebo Číňan. Prostě se tam etatisté prosazují pomaleji.

J. Schořík 4.3.2019 13:36

Re: Kuriosní obavy, hm.

Takže opět rekace zobecněním ad absurdum :).. S Papuánci jako bratři, ze strachu z moci nad sebou by Brzák taky sežral návěštěvu..Neshodneme se a to ani náhodou, kultura je extrémně důležitá.

R. Brzák 4.3.2019 13:42

Re: Kuriosní obavy, hm.

Nepsal jsem přeci, že jsme Číně podobní kulturně. Přes naši odlišnost však jsme my, Evropané, vlivem svého strachu vyplodili levicové zvěrstva (ať už komunismu, nebo nacismu či fašismu). Jedno z nich pak, naroubováno na čínskou kulturu, trvá dodnes...Není to naše vina, co je v Číně - ale tvářit se, že příčinou stavu v Číně je neevropská kultura a nikoliv lidské podléhání strachu a z něj plynoucí levicovost a etatismus je alibistické.

J. Schořík 4.3.2019 13:43

Re: Kuriosní obavy, hm.

Právě kultura (a staletí té kultury) dělá ten hlavní rozdíl mezi USA a Čínou.. To není v tom, že někde JE (jak je?) víc lidí kteří berou svůj osud do svých rukou.. Kapitalismus je aktuálně mnohem dravější v Číně, i možnosti amerického snu.. Znamená to snad že jsou svobodnější? Nebo to, že nemají pořádnou ochranu zdraví, zdavotní ani sociální pojištění? Dělá je to svobodnějšími? "Stádnost" je daná kulturně, v Číně jako ve Švédsku.. Prostě některé kultury jsou kolektivističtější, jiné individuálnější..

J. Schořík 4.3.2019 13:49

Re: Kuriosní obavy, hm.

Většinou to souvisí s rozvinutým sociálním státem, ale právě neoapk než si myslíte. Až sociální stát umožnil lidem nebýt součástí nějaého klanu a plně se individualizovat. Dokud byla pro přežití jedince potřebná rodina/klan/kmen, tak byl mnohem kolektivističtější, protože o sobě něpřemýšlel jako o individualitě ale jako součásti velké rodiny..

M. Varadinková 4.3.2019 13:05

Re: Kuriosní obavy, hm.

Jste divný, protože nesvoboda k nám dnes nepřichází z Číny, ale z Bruselu.

J. Schořík 4.3.2019 13:06

Re: Kuriosní obavy, hm.

SPD.

R. Brzák 4.3.2019 13:07

Re: Kuriosní obavy, hm.

Není divný - je to přirozené - vliv strachu na naše rozpoznávání je omezující, zaměřuje pozornost příliš úzce, na jeden zdroj rizika (kterým sice Čína je, ale ona je vnější problém, tedy takový, který se dá udržet za hranicí primitivně, tedy silou zbraní).

J. Venc 4.3.2019 13:11

Re: Kuriosní obavy, hm.

Šmarjá, o jakém strachu zde fabulujete? Podivil jsem se pouze, že Aston (a ano, kuriosně) tak nějak "odflákl" popis a důsledky zrůdnosti toho mandarínského systému a poněkud nedbalým "oslím můstkem" přeskočil k nám, přesněji k EU. Necítím se nesvobodným, naopak.

:-)