16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

Chovanec si šolichá Zemana

Po volbách se může stát cokoli a nikdo si nemůže být jistý ničím. To dobře ví ministr vnitra Milan Chovanec. Ten v tom umí chodit, tento účastník Lánského puče, který včas zařadil zpátečku a zasunul se do řady a v posledku se snažil na sebe upozornit bojovými pokřiky, u nás naposledy slýchanými v kině, když dávali Vinnetoua.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Anděl 2.10.2017 10:23

Re: Klademe otázky, které nemají jedno řešení...

No - ano. Ale když člověk "tuší, co je nejméně špatné", pak pochopitelně tuší či může tušit něco jiného v různých případech (Kurdové, Katalánci, Krymané ... abych zmínil tři nejznámější "K"). A jistě, vliv má i politický názor atd.

M. Prokop 2.10.2017 10:46

Re: Klademe otázky, které nemají jedno řešení...

Politický názor liberála je, že lidé mají právo si vybrat. Tam je to celkem jasné, problémy nastávají při provedení, ale řešitelné.

A tak nějak obecně k rozlišení bych napsal, že pro mne je v pořádku, když se nějaká definovaná část chce oddělit. Mohu to mít za pitomost, ale ne za zločin. Co je u mne za čarou, to je, když ji vytváří a odtrhává sousední stát nebo tak někdo.

Takže dle tohoto hlediska Kurdové ano, Katalánci ano, Kosované ano s výhradami, Krymané a východ Ukrajiny tak, jak to proběhlo, ne.

M. Varadinková 2.10.2017 10:34

Re: Klademe otázky, které nemají jedno řešení...

Problém je, když to někdo tuší pokaždé opačně, podle toho, jaké propagandě momentálně podléhá (jaké má nasazené klapky).

Katalánci mají mít stejné právo o sobě rozhodovat sami, jako Skotové, Slováci, Krymané, Kurdové nebo Donbasané. A ne že jedni jo a druzí ne podle toho, jak se zrovna momentální propagandě hodí.

O. Uživatel 2.10.2017 10:36

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 2.10.2017 10:49

Re: Klademe otázky, které nemají jedno řešení...

Příliš složité na její klapky.

J. Anděl 2.10.2017 11:02

Re: Klademe otázky, které nemají jedno řešení...

To je ale ten kámen úrazu. Že v různých částech světa si pod pojmem "svobodné referendum" představují lidé něco trochu jiného. Nehledě na to, že v některých kruzích je to sprosté slovo nebo urážka Allaha :-)

Co s nima naděláte?

O. Uživatel 2.10.2017 11:06

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 2.10.2017 11:12

Re: Klademe otázky, které nemají jedno řešení...

No ano, ale svůj názor na věc si dělám dle zdejších zvyklostí. A můj názor je nezávazný i pro mě, natož pro nějaké další.

J. Anděl 2.10.2017 11:20

Re: Klademe otázky, které nemají jedno řešení...

Všechny naše názory jsou takové.

Šlo mi asi konkrétně o to, zda a za jakých podmínek nový celek diplomaticky uznat, zda a za jakých podmínek dělat nějaká obchodní embarga atp.

A to nemyslím, že to vyřešíme. Připadá mi to prostě složité a nutně náchylné k nespravedlnostem (jako že to nelze vyřešit spravedlivě) a sledování vlastních zájmů.

M. Prokop 2.10.2017 11:27

Re: Klademe otázky, které nemají jedno řešení...

Nevyřešíme, ale docela mně baví přemýšlet, co by bylo nejméně špatné řešení.

Nespravedlnosti budou vždy, když se nějaké dva názory nebo touhy navzájem vylučují a sledování vlastních zájmů je obvyklé a konec konců, i nutné. Navíc, spousta věcí se dělá z důvodu veřejného mínění doma. Viz třeba Mnichov, který měl nedávno výročí podepsání. Pochopitelně byl špatný, ale Frantíci i Britové by měli doma veliké problémy, kdyby se pokusili naplnit dané záruky.

Nebo sankce na Rusko, IMHO je to snaha předstírat alespoň nějakou reakci, byť všichni vědí, že prakticky neúčinnou.

M. Varadinková 2.10.2017 11:08

Re: Klademe otázky, které nemají jedno řešení...

Není sebemenší důvod k tvrzení, že referendum na Krymu nebylo svobodné. To je právě ta propaganda, které podléháte. Když se výsledek nehodí, tak si to zdůvodníte nějakou obezličkou a to právo rozhodovat o sobě sami jim upřete.

Opravdu se divíte etnickým Rusům z krymu či Donbasu, že chtěli patřit raději k Rusku? Notabene poté, co na Ukrajině byla násilným nelegálním převratem dosazena k nim nepřátelsky naladěná vláda? Já, kdybych byla Ruskou žijící na Krymu či na Donbasu, nebo třeba i Rusínkou žijící někde v Užhorodě, tak bych určitě chtěla hlasovat pro odtržení od dnešní (pomajdanovské) banderovské Ukrajiny, která používá vůči svým občanům nejen policii, ale dokonce i armádu. A navíc toleruje existenci samozvaných banderovských vojenských útvarů, které ve velkém vraždily obyvatelstvo východní Ukrajiny. O dalších problémech (bída v zemi, neschopnost zvolených elit řádně spravovat zemi, korupce...) nemluvě, protože ty jsou všude, i když ne v takové míře jako na Ukrajině.

O. Uživatel 2.10.2017 11:17

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 2.10.2017 11:30

Re: Klademe otázky, které nemají jedno řešení...

Jo, to Čečensko, to je krásná ukázka ruské demokracie v praxi.

Krym a Donbas se musí separovat, protože se to Rusákům líbí, Čečna nesmí, protože nelíbi. :-P

M. Varadinková 2.10.2017 11:55

Re: Klademe otázky, které nemají jedno řešení...

Nevím, proč do toho pletete zrovna Čečensko. Čečenci se, pokud vím, domáhali svého "práva" nikoliv referendem, ale terorismem. Podobně jako kosovští Albánci. A proti teroristům, ať už je jejich motivace jakákoliv, má stát nejen právo, ale i povinnost zasáhnout třeba i armádou.

Za druhé nevím, proč odkláníte k "ruské demokracii". To je věc tamních obyvatel, jakou mají demokracii (nebo "demokracii"), jestli vyhovuje našim měřítkům, nebo ne. Mně mnohem víc zajímá nedemokratické chování španělské vlády, která je s námi v EU a předstírala, že podle evropských měřítek demokratická je. A teď se v plné nahotě ukázalo, že není. Že postupuje vůči svým pokojným občanům úplně stejně násilně, jako komunistický režim na sklonku 80. let. A obávám se, že se to týká celé EU. Že EU prostě nedovolí svým občanům, aby o něčem rozhodovali (viz opakovaná referenda, dokud nedopadnou "správně", a vůbec panická hrůza z referend).

Co se líbí nebo nelíbí Rusům (Rusku), je zcela irelevantní. Rozhodující je, co se líbí nebo nelíbí těm, kterých se to rozhodnutí o odtržení týká, tedy obyvatelům Krymu nebo Donbasu nebo Katalánska nebo Skotska nebo Kurdistánu....

M. Varadinková 2.10.2017 10:27

Re: Klademe otázky, které nemají jedno řešení...

Veškerá kolektivní práva jsou blbost. Tedy například i právo na stávku nebo práva menšin. Práva má mít člověk jen jako jednotlivec a ke každému jednotlivci - svému občanu - má stát přistupovat stejně. Tedy žádná pozitivní diskriminace, žádné extrabuřty pro menšiny, ať už jsou definovány jakkoliv. Jenže kromě práv jednotlivce existuje (pravda, ne všude) ještě demokracie. Takže pokud většina jednotlivců na nějakém území si demokraticky rozhodne v referendu či ve volbách, že chtějí patřit tam či onam, mělo by to být respektováno. Alespoň v těch státech, které o sobě tvrdí, že jsou demokratické.

A především by jim mělo být to hlasování vůbec umožněno, protože stát (nebo spíš v něm vládnoucí elita), který se nejenže sám bojí svých občanů zeptat, ale dokonce použije proti nim policejní násilí jen proto, že chtějí svůj názor dát najevo, není rozhodně státem demokratickým.

R. Neveselý 2.10.2017 10:37

Veškerá kolektivní práva jsou blbost ??

Včera nebo kdy jste psala o právu na sebeurčení, o Katalánsku, Krymu atd. To je kolektivní právo, čili blbost?

M. Varadinková 2.10.2017 10:48

Re: Veškerá kolektivní práva jsou blbost ??

Co je to sebeurčení?

Já píšu vždy o právu obyvatel toho či onoho území o sobě rozhodovat sami. To není žádné kolektivní právo, to je právo jednotlivců žijících v demokracii.

J. Anděl 2.10.2017 10:57

Re: Klademe otázky, které nemají jedno řešení...

Ano.

J. Vobr 2.10.2017 8:57

RAJOY BY MĚL SKONČIT !!!

O tom nebudiž pochyb !!!

I. Semrád 2.10.2017 9:41

Merkel muss weg !!!

..., Vobr! ;-)

P. Jansky 2.10.2017 8:31

zajimave co vsechno katalanskem referendu

neni to tak dlouho co jsme delili zvanenim ceskoslovensko.. zalezli jsme jako ovce a jeste to vydavame za svetovy unikat.. klaus se dodnes dme pychou jak s nami zacvicil..

P. Hlosta 2.10.2017 8:38

Re: zajimave co vsechno katalanskem referendu

Klaus s Mečiarem obešli možné násilné odtrhávání Slovenska od Česka a vyhnuli se tak nebezpečí z v celku pochybného výsledku z referenda, které navíc je jen dle ústavy nástroj informační a ne závazný pro vládu. Nacionální tendence na Slovensku byly tehdy hodně silné a potenciál rozeštvání národností hodně velký.

Podle mně měl Klaus s Mečiarem recht! A to vůbec Mečiara nemusím a ke Klausovi mám sto jiných námitek.

O. Uživatel 2.10.2017 8:43

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 2.10.2017 9:12

Re: zajimave co vsechno katalanskem referendu

Ale výsledek ano - nejsou všude Švýcaři.

R. Brzák 2.10.2017 9:33

Re: zajimave co vsechno katalanskem referendu

Výsledek referenda (například v Katalánsku) generuje násilí tehdy, když je moc nad občany příliš velká. Ve Švýcarsku referenda násilí negenerují, protože Švýcaři nikdy nedovolili, aby moc nad nimi příliš narostla. I proto si Švýcaři osvojili větší odpovědnost za svá rozhodnutí (nejsouce tolik závislí na moci nad sebou). Proto Švýcaři se svými spoluobčany o sporných věcech diskutují - neb vědí, že jim výsledek debaty (rozhodnutí v referendu) jejich stát nemůže zhatit.

M. Prokop 2.10.2017 9:54

Re: zajimave co vsechno katalanskem referendu

Souhlas.

E. Erat 2.10.2017 8:39

Re: zajimave co vsechno katalanskem referendu

Já nikam nezalezl. A nikdo se mnou necvičil ? Taky proč ? To referendum by muselo být pouze v SR.

M. Hromadko 2.10.2017 8:40

Re: zajimave co vsechno katalanskem referendu

Oddělení Slovenska bylo to nejlepší, co nás mohlo potkat...

O. Uživatel 2.10.2017 8:42

Uživatel požádal o vymazání
M. Hromadko 2.10.2017 8:45

Re: zajimave co vsechno katalanskem referendu

Myslím Čechy.