29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

Bulharsko, Litva a Rumunsko proti ACTA

Další tři země se postavily proti tajně usmolené mezinárodní dohodě ACTA. To je dobrá zpráva. Špatné je, že to jsou země, podobně jako my, okrajové a bezvýznamné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavíková 17.2.2012 0:08

Dobrou noc

P. Vandas 17.2.2012 0:12

Re: Dobrou noc

Dobrou noc.

J. Anděl 17.2.2012 0:14

Re: Dobrou noc

Též dobrou noc vespolek.

K. Berka 16.2.2012 23:08

Oficiální část Opern Ballu ve Vídni skončila.

Teď už pokračuje jen "snobárna" (ORF 2, 3 Sat).

J. Václavíková 16.2.2012 22:49

Pane Vandasi,

zrovna včera jsem se dívala na dokument, kde ukazovali detailně velkochov kuřat, myslím v Německu. Otázka zní, jestli takto vyprodukovaná kuřata skutečně chceme jíst. Jistě, cena je alfa a omega, ale tohle je zu moc.

P. Vandas 16.2.2012 22:57

Re: Pane Vandasi,

 To je přímý, zločinný následek regulované ekonomiky. Chcete-li se stát producentem vajec, nemáte žádnou jinou možnost. Jste do toho dotlačen na jedné straně předpisy a na druhé straně výkupní cenou. Nemáte žádný prostor pro volbu. A´t zruší předpisy a regulace a budou všude slepice a vejce od normálních slepic, co hrdlo ráčí.

J. Václavíková 16.2.2012 23:04

Re: Pane Vandasi,

Tohle není následek regulace, ale až zhovadilé honby za lácí. 40 Kč za kilogram kuřete na obchodě. Jak byste tomuto chtěl konkurovat? Určitě víte sám, že když ta kuřata chováte doma (nebo já králíky), je to setsakramentsky drahé maso. Taky jsem se zhrozila, jak vypadají nosnice, které jsou asi po roce snůška prodávány. Úplně holé, jako by je někdo oškubal. Ale vejce je za 2 Kč. K těm nařízeným klecím- přidali jim, teď mají nárok na 30x25 cm životního prostoru. Vždyť je to horor. A tohle trh nevyřeší.

P. Vandas 16.2.2012 23:10

Re: Pane Vandasi,

Je to následek regulace. Pokud jste předpisy nucena aby vejce byla bez trusu, označená datem do hodiny po vyprdnutí, bez salmonely, nezbývá vám nic jiného, než je nacpat do klecí. Musíte slepice nafetovat, aby se nezbláznily, přecpat antibiotiky aby nechcíply a nakrmit anaboliky, aby to zvládly rychleji než chcípnou. Co chcete od kuřecího masa, když norma je od vylíhnutí do porážky 36!!! dní.

J. Václavíková 16.2.2012 23:27

Re: Pane Vandasi,

I kdyby Vám nikdo nepřikazoval, že musí být vejce salmonely prostá, nemůžete riskovat, že budete cálovat za vzniklou infekci. Špinavá vejce asi v konkurenci také neprodáte, pokud je umyjete, zkazí se. Myslíte, že ty další látky, kterýma byste je nacpal, nepodléhají regulaci?

J. Anděl 16.2.2012 23:29

Re: Pane Vandasi,

Tak mi přijde, že máte pravdu oba. A musí tam být ještě jistý aspekt bezcitnosti. Vždyť to byly také normy, které stály za genocidou, ovšem ty normy musel vykonávat někdo, komu se neeklovaly. Musí pro Vás být zkrátka podstatnější uspět v soutěži, než brát jakékoliv ohledy na pocity zdrojů. Pak je do jisté míry jedno, jestli jsou zdroji zvířata, nebo lidé. Samozřejmě je to odstupňované, spousta lidí má hranici, že zvířata ještě ano, lidé už ne. Ovšem i dříve byli lidé, kteří se, ač chovali zvířata na maso, k nim chovali laskavě a s vděkem, a pak lidé, kteří žádné ohledy nebrali.

Jak velkochovy a priorita na ceně, tak i normování pak samozřejmě bezcitnost umocňují. Vrátím-li se k ožehavému přirovnání ke genocidě, bez odlidštění normového systému by nebylo tak snadné a tudíž rozšířené chovat se tak krutě. A jistě i tehdy existovali tací, kterým se to přímo nezamlouvalo, ale vítězily pojmy jako plán, soutěž, nutné zlo, jinak že prý nelze dělat pro dobré lidi dobro.

J. Václavíková 16.2.2012 23:41

Re: Pane Vandasi,

P.S. Do kuřat spíš naperou kokcidiostatika než antibiotika.

M. Berka 17.2.2012 7:47

Re: Pane Vandasi,

A co chcete jíst??? Víte jak se třeba chová losos ve Skotsku??? Kdyby jste to viděl, už by jste si ho nedal... Nevím, proč nemáme více volné zvěře, mimo zimu by se nemusela ani moc přikrmovat. Podobně kuřata na zahrádce. Ona ta doba stejně zase brzo přijde.

J. Tolman 16.2.2012 22:01

Ještě k těm kuřátům bez mozečku

Ford tvrdí, že jeho řešení pěstování kuřat není o nic více šokující než je současná produkční praxe. Skutečnost existujícícho systému produkce kuřecího masa je neméně šokující, ale je skryta za sentimentální maskou tradičního zemědělství, kterou mají zákazníci před očima a která je znázorněna obrázky na balíčcích masa.   

http://www.wired.co.uk/news/archive/2012-02/15/andre-ford-chicken-farming

M. Prokop 16.2.2012 22:05

Re: Ještě k těm kuřátům bez mozečku

Pokud by to bylo technicky možné, bylo by to lepší než směrnice o velikosti klecí.

P. Vandas 16.2.2012 22:06

Re: Ještě k těm kuřátům bez mozečku

 Již jsem to jednou psal. Je to provokační pamflet zelených mozků.

J. Tolman 16.2.2012 22:14

Re: Ještě k těm kuřátům bez mozečku

Máte na svůj názor svaté právo. Já si myslím, že jde o alternativní přístup k výrobě umělého masa. Nejde o to mrzačit živá kuřat, ale vytvořit balík masa, který je schopen růstu. Nějak těch 12 nebo možná 20 miliard lidí užit musíme.   

P. Vandas 16.2.2012 22:16

Re: Ještě k těm kuřátům bez mozečku

Jen v této zemi jsou desetitisíce hektarů neobdělávané půdy. Tak, proč takováto zvrácenost?

M. Prokop 16.2.2012 22:18

Re: Ještě k těm kuřátům bez mozečku

Cena.

Je to levnější. Má-li zbýt na sáhodlouhé krafání mobilem (příkladně), je třeba koupit syntetické kuřecí. Přírodní je drahé.

P. Vandas 16.2.2012 22:21

Re: Ještě k těm kuřátům bez mozečku

A což to spojit s nezaměstnanými a dát jim ty slépky do péče?

J. Václavíková 16.2.2012 22:50

Re: Ještě k těm kuřátům bez mozečku

Víte, kolik stojí kilo hotového kuřete v hypermarketu? To neuděláte, kdybyste se na hlavu postavil!

P. Vandas 16.2.2012 23:02

Re: Ještě k těm kuřátům bez mozečku

 Bez omezení předpisy a nařízeními to udělám, asi tak za dvojnásobek. Pokud však započítáte mezi regulace i dotace, která činí dnes polovinu ceny kuřete, tak to udělám za stejnou cenu.

J. Václavíková 16.2.2012 23:06

Re: Ještě k těm kuřátům bez mozečku

Jo, uděláte kuře. Oškubat ho už budete muset zadarmo a radši si ho sám sníst, abyste nemusel platit marži obchodníkovi.

P. Vandas 16.2.2012 23:12

Re: Ještě k těm kuřátům bez mozečku

 Já myslím v tisících, nikoli v kusech. Tam se o ekonomice dá mluvit stěží.

J. Anděl 16.2.2012 23:38

Re: Ještě k těm kuřátům bez mozečku

Zdánlivě. Ve skutečnosti nikdo nemusí uživit dvacet miliard lidí.

To s tím balíkem masa: je to myslím zatím hypotetické. Kdyby takový balíček masa existoval a já ho mohl vidět a mohl se pokusit vnímat, má-li nějaké pocity a nějaké vnímání, mohl-li bych mít možnost svým nitrem vnímat, jak konzumace takové potravy působí na chování a morálku lidí, mohl bych zvážit, zda to je humánnější nebo zvrácené. Takhle to úplně nedokážu. Nedokážu se, slovy dnešních veršů z taoteting, podívat tolik do svého nitra a "vidět", co takové řešení znamená.

Mám jen takový pocit, že by taková strava vedla k hlubšímu rozšíření tamasu. Tamas je jedna z forem energií světa, vyznačující se pasivní tupostí (radžas je živá aktivita a satva je bdělé uvědomování). Převaha tamasu vede k odevzdanosti, pasivitě vůči vnitřním sklonům, na konci až k úplné smrti včetně duševní či snad možná i duchovní. Pro zajímavost, běžné maso dnešní doby působí (myslím) částečně tamasicky, částečně radžasicky. Zejména konzumace masa živého, nenadopovaného hormony a antibiotiky a ze zvířat s omezeným pohybem a vychovaných k pasivní rezignaci. Maso z velkochovů už je myslím dost tamasické i tak.

J. Anděl 16.2.2012 23:42

Re: Ještě k těm kuřátům bez mozečku

K tomu doplňuji: ve většině duchovních systémů (a náboženství) existují nějaká pravidla okolo stravy. Dnes se často racionálně vysvětlují hygienickými podmínkami doby. To ovšem koukáme na historii očima současnosti. Minimálně třeba v hinduismu se strava posuzovala právě podle uvedených energií tamas - radžas - satva. Nechce se mi věřit, že by tyto aspekty nestály alespoň do jisté míry také za postoji k různé stravě (obvykle masité) u žido-křesťansko-muslimských náboženství (nečistá zvířata, košer strava atd.).

J. Václavíková 16.2.2012 23:45

Re: Ještě k těm kuřátům bez mozečku

Proč by ale z tohoto pohledu mělo být vyřazeno vepřové maso?

J. Anděl 16.2.2012 23:53

Re: Ještě k těm kuřátům bez mozečku

To nemám ponětí. Tady mi to hygienické vysvětlení sedí. Ovšem výše uvedené může být někde za tím. Odedávna se dělo to, že lidé něco poznávali, později to zapomínali a pamatovali si už jenom vzorce a obecná pravidla, na která roubovali nová konkrétní pravidla. Lidé si pamatovali, že konzumace jisté stravy má vliv, viděli, že chov a konzumace vepřů vede k nemocem (z hygienických důvodů) či jiným společenským komplikacím a pravidlo bylo na světě. Oba aspekty - duševní i zdravotní, se navíc mohly prolínat.

To ovšem samozřejmě spekuluji. Jak jsem napsal, nevím, jak to bylo v naší kultuře, jen se mi nezdá, že by za tím byla JEN hygiena, vzhledem k uvedenému.

J. Václavíková 17.2.2012 0:03

Re: Ještě k těm kuřátům bez mozečku

Mohla by to být nákaza Trichinellou. U skotu nám zase hrozí ten metan a prý velká energetická náročnost ,,výroby" hovězího masa.

J. Anděl 17.2.2012 0:12

Re: Ještě k těm kuřátům bez mozečku

Víc nám hrozí ta nevědomost (tamas) - vede ke spoustě problémů, od absurdních politických řešení po vysokou rozvodovost a priority na konzumu. Samozřejmě to není dáno jen snědením stejku či hamburgeru, takový fanatik, abych to tvrdil, nejsem :).

Ten metan či energetická náročnost však mohou být - pokud jsou to skutečné hrozby - nakonec naší příčinou k tomu omezení konzumace. Když to zkrátka bude moc drahé a energeticky to neutáhneme, prostě se to "samo spontánně" omezí.

J. Tolman 16.2.2012 23:47

Re: Ještě k těm kuřátům bez mozečku

Však také nikdo tuto technologii nepouživá. Zatím jde pouze o návrhy, které mohou být i možná provokativního charakteru, ale přesto jsou výrazem našeho uvědomění si neudržitelnosti stávající situace a nutnosti postoupit dál na naší cestě.  Historie každého živočišného druhu je plná mrtvol. Lidé jsou první, koho to trápí (alespoň část z nich).