30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

Boj o jádro

Návrh Evropské komise zařadit jádro mezi čisté energetické zdroje dává naději, že racionalita se z uvažování bruselské věrchušky ještě zcela nevytratila. Neznamená to ovšem, že zcela padl lunatický projekt energeticky živit veškerý evropský průmysl, dopravu a domácnosti vrtulemi a čínskými solárními poli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pankovic 3.1.2022 4:29

Očekávat od EU, této šílené sadistické macechy, moudrost může jenom naiva.

K fuzním reaktorům jenom tolik, že před 50 lety chybělo asi 20 - 25 let, než se dořeší "pár technických problémů". Klidně vsadím flašku dobré whiskey proti panáku tuzemáku, že za 50 let nám bude chybět asi tak 20 - 25 let, než... ano tokamaky fungují výborně, jen na svůj provoz spotřebují víc elektřiny, než vyrobí a ITER nebude výjimkou...

...možná by mohl tokamak fungovat na oběžné dráze, kde je chlazení zdarma, ale pak je tady problém s dopravou elektřiny ;-(

L. Hančar 3.1.2022 7:05

Četl jsem názor, že tokamaky jsou už jen nástrojem na čerpání grantů. Je to další důkaz, že člověčenstvo narazilo na fyzikální bariéry poznatelnosti a využitelnosti světa. Jsme ve slepé uličce , jako živočišný druh.

K. Kovařovic 3.1.2022 3:12

Rakousko a Německo jsou proti jaderné energetice. Je to obehraná písnička a nestoudnost- tak ať jim konečně přestaneme dodávat elektřinu z našich elektráren !

V. Mokrý 3.1.2022 7:05

R^

P. Černý 3.1.2022 0:32

Jsem docela zvědav, jak půjde dopředu výstavba těch čínských solárních parků, když se rýsuje obchodní válka s Ruskem podporovaným Čínou.

A taky, jak státy EU z roku na rok doženou technogicky náskok asijských států, když v některých případech ztratily už i schopnost sledovat stopu.

Je vůbec pozoruhodné, když někdo, kdo se pomalu ale nezadržitelně ocitá v izolaci, zkouší sankcionovat ty, na nichž je závislý.

J. Novák 3.1.2022 0:30

ČR byla mezi 6 vyvolenými dodavateli JE na klíč,.... a nyní neumí ani zadat dostavbu ETE34=ETE12 domácím podnikům, ČEZ a vláda odepsala český energetický průmysl,

zakázka za 1 bilión ETE34+EDU56+další výhled Tetov a Kopeček ,..... ČR by byla neutrální již v r.2035!!! Škoda byly schopna 1 komplet JE dodávat ročně, po nabrání cca 5000 lidí by se dílo JE zvládlo, ale musí vládnout vlastenci!!!

Aby se výroba a všechny vazby obnovily, musí být jistota na min 4 komplety v pevných cenách 2022!!!

P. Černý 3.1.2022 0:39

Obávám se, že bezpečnostní normy pro JE jsou už někde jinde. I kdyby se podařilo obnovit předchozí schopnosti, ten první reaktor by byl v podstatě prototyp. Pouštět se osamoceně do něčeho takového, nejspíš nemá budoucnost. Jen blázen by se pouštěl do takové investice

R. Langer 3.1.2022 1:15

Bezpečnostní normy jsou u stávajících JE zcela dostatečné. Jiná je jenom politika EU vůči JE. ;-€

K. Dvořák 3.1.2022 4:04

By mě zajímalo, jestli jste viděl jadernou elektrárnu jinak, než když jste projížděl kolem. Dnes je zřejmé, že byla chyba odpískat ETE 3 a 4. Ale představa, že Škodovka (a další desítky firem) mohou pokračovat tam, kde před 20 lety skončily, ta je naivní. Už první a druhý blok ETE se dostavoval v křeči potom, co začátkem devadesátých let odešla spousta kvalifikovaných lidí mimo obor. Dnes je situace neskonale horší. A hlavně, kde není vůle, není možné se do podobné akce pouštět. A ta vůle není, Babiš v tomhle punktu nehnul ani prstem, pokud to nebyl přímo on, kdo zařízl tendr pro Temelín. A současná koalice? Úplně stejná nechuť přijmout zodpovědnost a jen celou tu věc ideologizují.

K. Dvořák 3.1.2022 4:11

Jo, a mimochodem, vůle komlikovat si život výstavbou nových jaderných bloků podle všeho není ani v ČEZu. Proč si přidělávat problémy, když stačí počkat na garanované výkupní ceny elektřiny z OZE a pak sekat solární elektrárny po stovkách megawat? Obávám se, že takhle uvažuje vrcholné vedení ČEZu.

R. Langer 3.1.2022 5:26

Neuvažuje. Zatím.

V. Kučer 3.1.2022 10:01

Minoritní akcionáři ČEZu prosazují plyn protože na něm víc vydělají, jsou bohatí a tak jim drahá elektřina nevadí. Majoritu má stát a ten potřebuje jádro.

P. Diviš 3.1.2022 0:07

Tak za prvé, není to rozhodnutí, je to návrh. Návrh, který, pokud vůbec projde, tak projde v absolutně nepoužitelné podobě, plné brzd a nesplnitelných podmínek. Tak už to v zeleně byrokratické EU chodí.

Základní chyba je existence té "taxonomie", rozsortýrování investic na ideologicky vhodné a ideologicky nevhodné. Sortýrují osoby absolutně technicky negramotné, viz Kadri Simson. Jestli je v téhle technické i ekonomické mizérii něco někam zařazeno, je už v podstatě jedno.

S. Donát 3.1.2022 1:12

Že to není rozhodnutí, to Aston píše. Možná jste přehlédl druhý odstavec. V jaké podobě co projde a kam se bude evropská energetika ubírat dál, to dost záleží, kdy přijde první velký blackout. Pár dní bez elektřiny dost zviklá i jinak neotřesitelné zásady. Zelený mozkový zákal mozku by se u mnohých mohl velmi rychle rozplynout. Uvidíme.

S. Dedic 3.1.2022 7:19

Nemci jeste na konci druhe svetove verili ve vitezstvi. Nerozplyne - a navic to svedou na Putina, kulturni exploataci a nedostatecne zelenou Vychodni evropu. Vnejsich nepratel maji dnesni Fuhrerove dost.