17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

Boj o jádro

Návrh Evropské komise zařadit jádro mezi čisté energetické zdroje dává naději, že racionalita se z uvažování bruselské věrchušky ještě zcela nevytratila. Neznamená to ovšem, že zcela padl lunatický projekt energeticky živit veškerý evropský průmysl, dopravu a domácnosti vrtulemi a čínskými solárními poli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 3.1.2022 9:45

Jde to, ach jde! Jen každý hleď k vlastnímu dobře jádru: bude-li každý z nás z křemene, je celý národ z kvádrů!

K. Kotek 3.1.2022 9:42

vyzýváme majitele velkých zahrad, pozemků a dalších nevyužitých ploch ......nabídněte je a.s. Škoda Auto !!

Nemají už ty nové Enyaqy kam dávat ....no toto.

P. Kučera 3.1.2022 9:40

Budouocnost atomu.

K doplnění velmi dobrého Astonova komentáře bych rád dodal jen toto:

Prozatím byly stavěny všechny pozemní A-reaktory coby velké zdroje se staticíci MW výkonu, ale každý reaktor byl vlastně originál, prototyp. Nevýhoda je při tomto postupu samozřejmě v obtížné kalkulaci nákladů i termínů předání do provozu. Náklady jde srovnat v vývojem nového auta. Prototyp nového modelu stojí desítky milionů našich kaček, prémiové značky pak za něj dají i řádově víc. Po zavedení masové výroby náklady na jedno auto pak klesnou cca na 1% prototypu.

Francouzi, kteří budou tento rok v čele jaderné ofenzívy už velmi pokročili ve vývoji modulárních reaktorů, potažmo celých elektráren. Tato myšlenka není nic jiného, než tovární (tedy sériová) výroba typizovaných komponentů jaderných bloků. Jistě se nebudou chrlit milionové série jako u aut, ale po návěhu výroby a uvdedení na trh by to mohly být ročně stovky. Šlo by o menší bloky, jejichž výkon by se mohl pohybovat od několika po několik desítek MW, zároveň by se cena na 1 MW mohla oproti dnešku snížit až o 90%.

Parmetry nových Dukovan jsou už ovšem dané, tedy pro velké inovace ztracené - i finančně. Temelín? Snad: ten už možná nahradí nkolik desítek A-modulárních. Jaderná syntéza bude ještě 100 let čekat na převratný vynález, do několika desetiletí by mohly fungovat reaktory množivé, který by byly schopny zpracovávai i vyhořelé palivo.

Největší kláda v cestě je dnes tedy ta zelená Němka ve vládě. Jde o to, aby její síla nebyla větší než evropské rady, komise a soudu.

Dobrý den.

F. Kusák 3.1.2022 9:47

Ve vývoji mikro a malých JE nejvíce pokročili Rusové společně s Číňany, kteří už tento typ reaktorů staví. Tady se o tom moc nemluví. Pokud vím, tak Francouzi jsou teprve na začátku a rozvoj, a hlavně snížení nákladů, je dána masivními objednávkami. Kde jsou?

V. Mokrý 3.1.2022 9:54

Že by ?

Vždyť Rusové neumí ani budík.

Ti nebudou čekat na to, až co rozhodnout v Bruseli !

P. Kučera 3.1.2022 9:54

Pokud jde o ruské mikroreaktory, tak ty jsou určeny jen pro ponorky a ledoborce (kterých je zapotřebí čím dál míň, jak ubývá ledu). Jedna loď s maličkým A-reaktorem už byla dovlečena (sama není pohybu schopna, jde jen o jakýsi velký ponton s reaktorem) k břehu Kamčatky (nebo Čukotky?) a napájí malá města a vísky na pobřeží.

V. Mokrý 3.1.2022 10:03

A to je začátek jejich využití pro civilní účely.

P. Spáčil 3.1.2022 10:37

Problém je uhlídat tyto minireaktory před teroristy.

P. Diviš 3.1.2022 9:48

Začnu od konce, pochopitelně je Komise ovládána Německem a ne obráceně, z velké části i Rada, o soudu ani nemluvě, ten jen hledí sežrat co nejvíce práv a polí působnosti.

Modulární reaktory by asi jadernou energetiku zlevnily. Má to ale dva háčky, jednak stále nejsou, druhak, hlídat je bude třeba stejně jako ty velké.

P. Kučera 3.1.2022 10:00

Jště dodatek: Doufám, že při projektování Dukovan se už počítá místo chladicích věží s teplovodem. Kdyby už teď existoval, stačil by vytápět asi 3 Brna a sídla kolem trasy. Teplota horké vody za těch 50 km izolované trubky klesne o 1°C. Nebo kilometry čtvereční skleníků, produkukjících (automaticky) celorčně zeleninu a ovoce , to dokonce i tropické.

R. Nešpůrek 3.1.2022 10:02

Třeba by to teplo nevadilo ani Rakušanům ... ;-D

O. Vorálek 3.1.2022 10:16

Tu zrůdu Rakušana bych nechal mrznout v průvanu.

J. Venc 3.1.2022 10:15

K vytápění "3 Brna" by stačily i troje krbovky, ne?

Nejni to tam až tak velký.

:-)

O. Vorálek 3.1.2022 10:17

Brno nevytápět. Za to, že nám dali Fialu!!

J. Jelínek 3.1.2022 10:27

Ono to je tak, teplovod by nebyl "napájen" parou která kondenzuje pomocí chladicí vody, kterážto pak , chlazena ve věžích, vytváří ona oblaka páry. To teplo na konci expanse v turbině je "málo horké ve velkém objemu". Používají se odběry ostřejší páry někde v polovině expansních stupňů a ta pak ohřívá vodu v horkovodu. Tím se ovšem sníží elektrický výkon. Je to obvyklá laická představa, že teplo unikající z chladicích věží by bylo možno využít k vytápění. Je to jen naše splátka, kterou nám předepsal pan Carnot se svým cyklem.

K. Kotek 3.1.2022 9:40

otázka do Nového roku : ...jak dlouho vydrží Fiala rajtovat na tématu Antibabiš ??? ....n-tsssss

P. Han 3.1.2022 9:55

Určitě kratší dobu než vy na tématu Fiala.

K. Kotek 3.1.2022 9:38

zdravím vespolek .....Rusnok konečně rozumný ???

- zaveďme školné, nikoho by to neohrozilo (sic).

PS ...moje řeč ...vysoké školy v Čechách je plebiscit !!

R. Nešpůrek 3.1.2022 9:47

Je to rozumné řešení, ale ŽÁDNÁ vláda si to netroufne udělat. Sice je zde MNOHO pravicových voličů, ale hodně jich má LEVICOVÝ nádech a platit by se jim. nechtělo.

Školné na vysokých školách by odstranilo mnoho problémů ...

J. Ptáček 3.1.2022 9:29

"Jaderná energetika je podmínkou pro zachování svobody Západu"

Andrej Dmitrijevič Sacharov ( 1921 Moskva-1989 Moskva), sovětský jaderný fyzik, laureát Nobelovy ceny

Tak aspoň jednou by mohla Evropa poslechnout ruského uznávaného vědce a disidenta. Třeba k jeho stým nedožitým narozeninám.

P. Kučera 3.1.2022 9:45

A Pjotr Kapica už v 70. letech napsal, že větrná a solární energie KIKDY nebudou mít potřebnou hustotu, aby utáhly velké průmyslové komplexy. Leda tak za cenu prakticky nereálných gigantických záborů půdy.

F. Kusák 3.1.2022 9:28

Celkem rozumím ještě jakž takž německým energetikům. Oni mají NS 1,2 a další plynovody, vrtule v moři a pořád dostatek uhelných elektráren. Rakušáky ovšem nechápu. Mít výrobu elektřiny postavenou na vodních elektrárnách, při mizející vodě v Alpách, na spalování plynu a dovozu elektřiny z Česka a Slovenska, která se podle nich vyrábí obzvláště špinavým způsobem, tak to je fakt drzost malé podalpské země, která má zřejmě to nejlepší za sebou. A dodávám, pokud se nezmění způsob nákupu elektřiny v EU, pak nemá smysl se tlačit do výstavby JE. Že je to časově dlouhé a drahé, politicky náročné, tak o tom není pochyb.

P. Diviš 3.1.2022 9:31

JE nepotřebujeme ani tak kvůli ceně (i když má také svůj význam), ale prostě proto, aby elektřina v zásuvce byla pořád a ne jen když svítí slunce a fouká vítr.

F. Kusák 3.1.2022 9:49

No, nepochopil jste mě. Ale to nic, bojujte za obecné principy (to, co říkáte, ví každý technik), to Vám jistě pomůže, mít tu elektřinu v zásuvce, jak říkáte.

P. Diviš 3.1.2022 9:51

To je otázka, kdo koho nepochopil.

R. Nešpůrek 3.1.2022 9:58

Jestli v zásuvce bude anebo nebude ROZHODNĚ její cenu ovlivní. Bohemia Energie ...

P. Diviš 3.1.2022 10:17

Já nepíšu, že neovlivní.

Píšu, že důležitější je, aby energie vůbec byla, cena až potom.

R. Nešpůrek 3.1.2022 9:42

Mám stejný názor : Proč stavět u nás JE ? Má to význam při současném systému přeprodeje elektřiny ? Budeme je stavět, "Zelení" nás budou odsuzovat, ale elektřinu si samozřejmě koupí. Oni si ji na burze koupí snáze než my, mají větší kupní sílu. "Oni" budou odstavovat své elektrárny, my je budeme stavět a ještě budeme mít vyšší cenu, i když elektřiny budeme mít nadbytek.

NIC nestavět ...

P. Diviš 3.1.2022 9:50

NIC nestavět znamená nic nemít.

R. Nešpůrek 3.1.2022 9:53

Myslel jsem, že čím víc budeme stavět, tím víc budeme platit. Přece nemůžeme stavět JE pro celou EU. To budeme mít třeba 10 JE, protože je Němci a Rakušané nechtějí ?