2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

Babiš v Bruselu

Až 182 miliard by mohlo Česko získat z unijních fondů krizové pomoci. Premiér Andrej Babiš předal v Bruselu Ursule von der Leyen hrubou verzi plánu, jak s penězi naložit. Finální podoba by měla být hotová do konce dubna.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Nováček 16.10.2020 8:45

Vyhořelé jaderné palivo není odpad

V některých zemích (kupř. ve Švédsku nebo ve Finsku) se intenzivně budují trvalá podzemní úložiště. Jiné státy (zejména Francie a Rusko) investovaly nemálo úsilí a prostředků do recyklace použitého paliva. Čína a Kanada inovují systém CANDU, jenž sází na tzv. přírodní palivo. Indie aktivně pracuje na projektu thoriového reaktoru. OPĚTOVNĚ LZE POUŽÍT AŽ 96 % ENERGETICKÉHO MATERIÁLU Naše redakce byla pozvána k návštěvě unikátního zpracovatelského komplexu La Hague v Normandii. Z přivezeného vyhořelého paliva tam Francouzi dokážou recyklovat až 96 % materiálu. Z toho připadá 95 % na uran a 1 % na plutonium. Recyklace použitého paliva je s to ušetřit až 25 % přírodního uranu. Francii garantuje vysoký stupeň energetické nezávislosti a podporu široké veřejnosti pro další rozvoj jaderné energetiky v zemi. AŽ 1700 T VYHOŘELÉHO PALIVA ROČNĚ Kapacitně ošetří 80-100 reaktorů. Již zmíněných 96 % recyklovatelných frakcí vrací k nové výrobě paliva (hlavním odběratelem je EdF). Nepoužitelná 4 % (drobné aktinidy a štěpné produkty) zde separují, sníží jejich toxicitu, bezpečně je zakonzervují a připraví pro dlouhodobé uložení.Uran se čistí kapalinovou separací v mísicích a usazovacích nádržích, a to ve dvou po sobě jdoucích cyklech (extrakce a reextrakce). Vzniklé roztoky uranu jsou následně zkoncentrovány odpařováním ve formě kapaliny - nitrátu uranu. Ten je znovu a zevrubně zkontrolován, speciálně zabalen a odvezen pro další recyklační operace. Dokáží jej uskladnit i v pevné formě. S plutoniem je to složitější. Kalcinační technologie je v peci nejdříve promění v prach - oxid plutonia. Ten se akumuluje do 3kilogramových konzerv. Plazmově se svaří a válec s 5 nerezovými jednotkami se fixuje do speciálního kontejneru. PORTFOLIO RECYKLAČNÍCH TECHNOLOGIÍ SE ROZRŮSTÁ Zatímco recyklace paliva z lehkovodních reaktorů III. generace umožňuje oproti přímé likvidaci 25procentní úsporu uranu a 10násobné snížení radioaktivní toxicity, recyklace pro IV. genera

M. Matura 16.10.2020 8:39

Pořád toho bude o několik řádů méně než vyřazených fotopanelů a větráků s betonem ze základů.

I. Schlägel 16.10.2020 8:39

Tuny betonu, oceli, lithia, mědi, jejich těžba, doprava a následná likvidace u všech těch zázračných zdrojů energie je stejně čistý a efektivní proces jako výroba biopaliv první generace.

Z. Lapil 16.10.2020 8:46

Absencí FV panelů získáme, spíš nezahodíme, desítky km2 krajiny. Tam se odpadu vejde...

Jen tak k zamyšlení: máte představu, jak likvidovat FV panely? Nevím, ptám se.

L. Harvánek 16.10.2020 8:27

Ono už vše podstatné bylo vymyšleno. Takže ti, co by rádi ohýbali přírodní zákony, mají velikou naději dostat se na scestí. Následky pro svět pak budou nedozírné. Ono čumět na monitor je o hodně snažší než vypěstovat dostatek potravin.

R. Franz 16.10.2020 8:30

To jistě.

R. Nováček 16.10.2020 8:31

Ano,

ale novodobé farmy se bez monitorů neobejdou.

I. Fajt 16.10.2020 8:37

Jak vypěstujete dostatek potravin jen s ekologickou motykou bez zemědělských strojů poháněných fosilími palivy pro 7 000 000 000 000 už víte?

M. Matura 16.10.2020 8:47

Není to fakt nějak moc?

J. Drobný 16.10.2020 8:34

A jestli se smím optat, copak vymysleli voni Franz?

I. Fajt 16.10.2020 8:35

Jste li tak zásadový, doufám,že svůj příspěvek píšete z noťasu nabíjeném aspoň solárem, já ano a pro vám ty vaše řeči nežeru...:-)

P. Hofman 16.10.2020 8:05

Jinak, tady je krásně vidět ten rozdíl mezi politikem západním a tím východním.

Paní Ursula von der Leyen, když se dozvěděla, že se setkala s osobou Covid pozitivní, reagovala okamžitě a odešla uprostřed důležitého jednání do karantény.

Náš pan premiér, když jednal s nakaženou hygieničkou, vymýšlel stupidní výmluvy a odejít do karantény ho ani nenapadlo.

Ale my jsme lepší, přes to vlak nejede.

J. Venc 16.10.2020 8:06

Zhroutila by se bez něho země. Obětoval se.

Přece.

:-)

R. Nováček 16.10.2020 8:14

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

by to jako místopředseda vlády vzal za Babiše. Ten zvládne všechno.

J. Venc 16.10.2020 8:16

Zjevně nebyl hoden. Vysoké stropy v budově ouřadu Havlíčka dostaly ze hry.

:-)

V. Heidlerová 16.10.2020 8:12

My nejsme lepší, my jsme skvělí, skvělí, Evropa si z nás bere příklad, protože já, já, já.... Ale mí Pražané a obyvatelé mi nerozumí, vzlyk, a já makám 18 hodin, všechno jsem zařídil, fňuk, slib, fňuk, škyt, sliby chyby.;-D

P. Hofman 16.10.2020 8:22

To víte, dokázali jsme, že to dokážem!

V. Hájková 16.10.2020 8:33

Přeji hezký den ! :-)

V. Heidlerová 16.10.2020 8:37

Děkuji, přeji i Vám. Dnes se i zasmějete, píší tady samí Einsteinové, pardon, ne všichni. Zdravím.

J. Drobný 16.10.2020 8:40

Docela slušně po ránu chrchláte, byla jste s tím někde?:-/ Pražané si dělají mejdany na Karlově mostě a pak vše svedou na jiného. No my nic, to Babiš!:-(

R. Toman 16.10.2020 8:14

Kdo byla ta osoba ? A kdo jiný se s ní setkal v Bruselu ? Možná Ursula ví, že ten jejich potlach zase skončí o ničem, protože ona svoji funkci nezvládá, a tak do toho hodila vidle. I výmluva na covid se může hodit. Nebyla by první ani poslední.

V. Heidlerová 16.10.2020 8:15

NO vzorem by jí byl náš premiér. Hááááááááááá

R. Toman 16.10.2020 8:24

Tak si holt měla vzít jiný vzor. Ale, neschopná byla již v NSR v době před Babišem, jako minstr obrany, něco mezi naší V.Parkanovou a K.Peake.

V. Hájková 16.10.2020 8:32

Je typické že NULA - jako jste Vy si musí otírat svou hubu o člověka, kterému se nerovná ani po podrážky jeho bot !!!

R. Toman 16.10.2020 8:35

Jo, já jsem si zase vzal vzor od Vás. Vy zde nic jiného prakticky neděláte.

J. Vobr 16.10.2020 8:14

TA COVID-POSITIVNÍ OSOBA BYLA VÝCHODNÍ OSOBA ... páč ZÁPADNÍ OSOBA BY BYLA DOMA V LOCKDOWNU !!!

Kůůůrwa dnes je to tady samej logik ;-D;-D;-D

P. Hofman 16.10.2020 8:20

No jo, to je ovšem takový překladatelsko-logistický oříšek. Neb ta východní osoba by zase měla být v houmofisu.

J. Fridrich 16.10.2020 7:50

Jedna dobrá zpráva v té záplavě špatných zpráv - " Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová opustila summit Evropské unie (EU) krátce po jeho začátku. Politička oznámila, že odchází do izolace, protože přišla do kontaktu s člověkem nakaženým covidem-19."

Kdo bude za ni tlačit Evropu-EU k rozvratu a zaostávání. Že by naše paní Věrka Jourová..?

J. Polesny 16.10.2020 7:51

To není možné. Tu tam poslal Babiš...;-D

J. Fridrich 16.10.2020 7:58

Ano - i Einstein dělal chyby, ale celkově byl génius a posunul vědění lidstva dopředu.