22.1.2021 | Svátek má Slavomír


Babiš v Bruselu

16.10.2020

Až 182 miliard by mohlo Česko získat z unijních fondů krizové pomoci. Premiér Andrej Babiš předal v Bruselu Ursule von der Leyen hrubou verzi plánu, jak s penězi naložit. Finální podoba by měla být hotová do konce dubna. 

Sama Ursula pak odešla ze summitu lídrů sedmadvacítky, protože se dopoledne setkala s pozitivně testovaným. 

Detaily neznáme, podle Babišova sdělení jde o digitalizaci, transformaci na nízkouhlíkovou ekonomiku, digitální vzdělávání a rekvalifikaci. Když vezmeme v úvahu tsunami úpadků, která se zvedá zdaleka nejen v naší zemi, pak všechny ty řeči o klimaticky čistých technologiích, zvyšování energetické účinnosti budov, rychlých datových sítích, cloudových úložištích a informatice ve školách znějí jako zpěvy z nějakého vzdáleného světa na nebesích.

Andrej Babiš se bude muset hodně snažit, aby nepozlobil paní von der Leyen a zároveň aby doma vyvolal zdání, že stojí za svými silnými slovy, že český průmysl uhájí před zelenými nesmysly Bruselu. Kdybych se zasnil a vymyslel pohádku se šťastným koncem, pak bych dětem vyprávěl, že český plán bude postaven na dvou nových blocích v Temelíně, který pak bude sloužit jako záložní zdroj bezuhlíkové elektřiny pro Rakousko a Německo, až se jim budou hroutit sítě živené soláry a větrníky. Ale tahle pohádka v Babišově projektu stoprocentně není.

To by paní von der Leyen nevzdálili z jednání kvůli setkání s koronistou. To by ji rovnou odvezla houkačka, protože by ji trefil šlak.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.