25.6.2024 | Svátek má Ivan


Diskuse k článku

61 litrů měsíčně? Ne!

Přistupme k zrcadlu, zadívejme se hluboce do očí a položme si otázku: kdybych měl v kapse referendální lístek s variantou ANO / NE a věděl bych, že když volím ANO a se mnou totéž udělá zákonem stanovená většina spoluobčanů a já budu do smrti brát obnos odpovídající dnešním 61 tisícům měsíčně, šoupnul bych tam NE?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hlobil 6.6.2016 8:23

Re: Švýcar má v hlavě mozek, ne koblihu s rudou náplní

Ano... konecne prvni rozumny prispevek... dekuji

P. Rajman 6.6.2016 6:28

Masaryk i Beneš zrazovali přísahu o sto šest

Ten první učiněnou rakouskému dvoru, ten druhý československé republice. Jenže... dějiny píší vítězové. V tomto případě válek první a druhé. Upřimě nevím, zda těch zrad pro ukojení nacionálního ega nebylo příliš a stály vůbec za to se o nich donekonečna hádat, notabene s fanatiky často většími než byli tito dva pánové.

M. Berka 6.6.2016 7:18

Re: Masaryk i Beneš zrazovali přísahu o sto šest

Zajímavé názory. Nazvat Masaryka fanatikem v Česku, to je dost zajímavé. Ale chápu. Taková civilizace krys, to je to správné "multikulti", žádné národy, žádné národnosti. Sen každoho humanisty... :D :D :D

P. Han 6.6.2016 6:14

Trochu mimoň

"... nezapomeňme, že Masaryk byl poslanec Říšské rady. Dneska by měl lustrační malér." Za co, proboha? Mají snad "lustrační malér" poslanci komunistického Federálního shromáždění? Třeba generál Vacek, kandidát ÚV KSČ? Když si někdo nevidí do huby, neměl by ji otvírat.

A těch 61 litrů měsíčně? Myslím, že jak Švýcaři, tak workshop se vyjádřili správně.

S. Sedlák 6.6.2016 6:04

Utopie nemá šanci

Ve Švýcarsku nebo u nás, či kdekoliv jinde. V historii byly podniknuty i praktické pokusy, které pokaždé skončily neúspěchem a mnohdy krveprolitím.

Přirozená selekce úspěšných a neúspěšných může vypadat krutě, ale měli bychom si udržet dost rozumu na to, abychom nezachraňovali malou zebřičku před útokem lva nebo každého připrchlíka, který se vydá na kusu klády přes Středozemní moře.

Věnovat každému jakousi sumu při dosažení určitého věku vlastně funguje už nyní. Jen tím darujícím není stát, ale příbuzný - otec nebo matka. Je tím garantována generační kontinunita, která sice nezajistí, že nedojde k promrhání daru, ale představuje to nejlogičtější přerozdělení zdrojů.

Stále mám na paměti, jak krásné (a utopické) bylo: "Každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb." Provozování předstupně "...každému podle jeho zásluh." jsem zažil na vlastní kůži a odmítám cokoli, co tímto zavání.

D. Lobpreis 6.6.2016 5:15

Betatesting

Myslím, že je celkem dobře, že referenda zatím hlavně testujeme na něčem tak nepodstatném jako je prezident.

Při vší úctě k historické hodnotě budov Pražského hradu.

A. Richtr 6.6.2016 5:10

Vy by jste souhlasil s tim, aby kazdy dostaval 10tisic az do konce zivota?? Kazdy by si rekl, to mam zivit flakace nebo cikany? Nekdo by si spocital ze by se mu vyplatilo prestat pracovat, ale vysledek hlasovani by byl ze 2 tretiny by to zamitli...

A. Novák 6.6.2016 7:29

Re:

o něco výše máte odpověď: už dnes je sociální systém tak nákladný, že každý "v průměru" dostává přes 4,5 tisíce.

Takže kdyby rovná dávka byla 4000,- tak na tom rozpočet ještě vydělá...

D. Šimáček 6.6.2016 4:19

Autor je demagog

nabízí pro srovnání švýcarské peníze do českých podmínek. A dál bez udání dalších parametrů tj. že by tím byly zrušeny veškeré ostatní soc. dávky apod. což by po přepočtu na české podmínky znamenalo pro nemalou část ovčanstvoparazitstva výrazné snížení prebend. a navíc to vkládá do rukou ekonomickopolitickému projektu, který by to dle mého převedl na poukázky na odběr zboží jednoho ekonomického molocha!

J. Mrázek 6.6.2016 3:10

Jejich průměrný plat

A náš průměrný plat.... je to jakoby u nás byla nabídka 8000 měsíčně bez práce, v porovnání s náklady neprůchodné...

F. Žůrek 6.6.2016 2:41

Lidé nejsou stejní - v tom je "zakopaný pes".

Máme i v evangeliu "Návrat marnotratného syna". Stavět na PENĚZÍCH? Toť velký problém!

J. Vintr 6.6.2016 1:25

Švícaři zřejmě nejsou blbci

a uvědomují si, že stát žádné peníze na rozdávání nevytváří, ale musí je napřed vytáhnout z jejich kapes ...

O. Kadlec 6.6.2016 1:44

Re: Švícaři zřejmě nejsou blbci

Švýcaři toho vědí daleko víc, než jen psí "čtyři nohy dobré, dvě nohy špatné".

M. Červeňák 6.6.2016 9:31

Jsou to taková Švýcka

podšitá, všemi mastmi mazaná...

A. Dlouhý 6.6.2016 1:11

.

Jedním z argumentů proti bylo, že koláče bez práce by se staly magnetem pro "profi vytěžovače" sociálního státu ze zbytku zeměkoule. Jakých jen loni přicestovalo do Německa cca milion.

Součástí podobného sociálního experimentu by musela být i zvýšená fyzická ostraha hranic a nekompromisně přísný azylový systém.

V ČR si s podobnými nápady zahrávali např. Piráti, co že po znovuzvolení Baroše předsedou dost zradikalizovaná partička, proti níž jsou Zelení celkem fajn strana.

Z. Rychlý 6.6.2016 11:16

Re: .

Vážený, stát se Švýcarem je dlouhodobá záležitost schvalovaná také obcí, a to není žádná procházka růžovým sadem. Na to nějaký přišelec nedosáhne. A pokud navíc nebudou existovat sociální dávky, tak proč by tam tedy vůbec chodil ??

P. Sulc 6.6.2016 0:42

Zrejme ve Svycarsku asi

ani neni zvykem pred volbami rozdavat koblihy, parky a pivo, jako v Cesku. Ktery politik vyhraje: ten co rozdava koblihy s marmeladou z repy, ci ten, co rozdava parky z kurecich separatu a soji ? A pivo rozdavaji oba.

?

O. Kadlec 6.6.2016 0:22

Jednorázové obdarování

skutečně dává smysl jen v tom Cimrmanově světě, kde už na sebe lidé nejsou zlí a advokáti se neuživí (Posel světla).

V normálním světě by to byl ráj zlodějů.

Zato nepodmíněný příjem tak nemožný není, ale zatím to jen cvičí lidskou fantazii. Dost se o tom mluví - s nápadným vynecháváním ekonomických otázek.

R. Brzák 6.6.2016 0:07

mám Astona rád, mnohdy s ním souhlasím, ale

ta myšlenka, kterou svobodní a odpovědní Švýcaři, přivyklí referendu přirozeně jen proto, že jimi rozhodují pravidelně (a není jiná cesta, jak se stát "Švýcary", než referenda aplikovat), smetli ze stolu, je tak blbá, že pokud se Astonovi zamlouvá, nezbývá, než tak nějak souhlasit s těmi jeho tehdejšími účastníky workshopu...

S. Sedlák 6.6.2016 6:22

Re: mám Astona rád, mnohdy s ním souhlasím, ale

Rozhodně bych nedoporučoval zaučovat se v referendech jejich vypisováním. Stačí mi kouknout na volební preference a je jasné, jak by vypečená referenda dopadla.

J. Jurax 6.6.2016 22:03

Re: mám Astona rád, mnohdy s ním souhlasím, ale

Myšlénka to blbá není, ostatně dost autorů scifi ji vytěžilo.

Doporučuju třeba Limes inferior od Janusze A. Zajdela.

Ale musí na to být jaksi materiálně technické předpoklady - třeba robotizace výroby i služeb tak vysoká, že kromě vysoce erudovaných specialistů nebude pro masy práce, protože lidská práce jiná než vysoce kvalifikovaná bude proti robotům neúnosně drahá a prací, které roboty (nebo roboti) nezvládnou, bude málo a tu stejně nebude moci vykonávat každý (tvůrčí práce, věda etc.). A tohle je a patrně ještě dlouho bude scifi.

A mimoto soudím, že v takové společnosti by ty nepracující masy rychle zdegenerovaly. Práce prý polidštila opici; absence nutnosti pracovat by pak mohla vést k poopičení člověka.