28.9.2022 | Den české státnosti


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jo 23.12.2006 18:58

tak kolik podílů má Burgemeister a Paroubek z těch nekvalitních šeftůk. Kolik domů má kdo

a návazností a stavby otřesné. Památkáři nefungují. Staví se hrůza v městě. Vše je jen za úplatek a proto przněno.

jo 23.12.2006 18:48

co je tý strašný krabici památečního, jenom przníte Prahu

co to je za vyvrhele, kteří schvalují poškozování Prahy, - ničení domů, maxsimálně zachování korpusu. Tragedie!!!! Hnusné železobetonové, skleněné mrtvé obludy !!!!

xyz 8.11.2006 13:05

zajimavy napad

Nahodou to s tim skanzenem vubec neni spatny napad, alespon by si lide po shlednuti tvrde reality komunistickeho hospodarstvi poradne rozmysleli koho budou volit... A vubec, kdyz muzeme mit skanzen lidove kultury a architektury, proc ne. Navic by z toho byla zcela jiste pekna turisticka atrakce, ktera by centrum ozivila rozhodne vic nez tuctovy obchodak.

nnn 8.11.2006 12:09

mmm

Chris Kelvin 8.11.2006 9:15

Rudolfe...

...bohužel nerozumíte (nebo nechcete rozumět) obsahu psaného sdělení....

OMA 7.11.2006 21:33

Obchodní dům Máj

Je Obchodní dům Máj opravdu tak cennou  architekturou? Zdá se mi že je to krabice,funkční obchod,ale to je všechno.Národní třída by si zasloužila něco lepšího.A kdo ví co vznikne v proluce vedle Paláce Dunaje!

jb 7.11.2006 14:32

No alespoň něco jsem se z článku dozvěděl.

A to je, že kulantní výraz pro fachidiotismus je "poučenější publikum". Žil jsem v blízkosti toho baráku desítky let, ale když bych se chtěl podívat na skvělou moderní stavbu, tak bych se k Máji otočil zády, popošel asi tak sto metrů směrem k Václavskému náměstí a prohlížel si bývalý obchodní dům Perla, nyní ve vlastnictví jakési banky. Bohužel už zde nejsou původní interiery, ale tato stavba má vše co Máj postrádá. Tu otřesnou haluznu Máj by bylo nejlepší odstranit, ať je autorem třeba královna ze Sáby.      

jitka 7.11.2006 15:52

Re: No alespoň něco jsem se z článku dozvěděl.

Tak se klidne muzeme vsadit, ze jestli to zbouraji, tak tam postavi  jeste otresnejsi haluznu, ze nam tady na NP (snad v te dobe bude stale existovat ) nebudou stacit kolonky s 2000 znaky na rozhorcene prispevky;-)

jitka 7.11.2006 14:12

navrh

Mozna by diskuzi o bourani/nebourani prospelo, kdyby byla povinnost predem predstavit to, co tam bude (ale zavazne) postaveno. Potom by verejnost, odborna i laicka mohla posoudit jestli to nove neni ve skutecnosti horsi a tedy je vazny duvod ochranit puvodni stavbu.

kvuliferda 7.11.2006 14:45

Re: navrh

Právě. A to nové by se chránilo už dřív, než by se to postavilo, aby náhodou pak někoho nenapadlo "slib" nesplnit, a postavit tam něco jiného, ne tak pěkného a památkově hodnotného.

Chris Kelvin 7.11.2006 11:17

Bohatě by stačilo....

....v širším centru města mít a dodržovat konzervativní režim. Žádné další kancelářské plochy s podzemními garážemi neustále přitahujícími do centra další a další auta, žádné další nesmyslné hotely, žádné nadměrné a neúnosné zahušťování. Nebylo by třeba podobných experimentů jako vyhlášení stavby ze 70. let národní památkou.

Pak by bylo vhodné mít na Magistrátu opravdové radní, kteří město spravují, a ne podobná individua jako je Bürgermeister nebo ještě donedávna Paroubek. Tady bych zmínil, že v tomto ohledu byl pro mě trpkým zklamáním Pavel Bém, který si kdysi vydobyl slušné renomé nejen svým aktivním přístupek k drogové problematice. Pak se bohužel ukázalo, že za politickou kariéru je zřejmě schopen prodat cokoli.

Odstrašujícím příkladem budiž třeba to, co nedávno vyrostlo na Nám. Republiky. Odporné.

Město nemusí být skanzen, ale takové město s omezenými dopravními možnostmi a geografií danými možnostmi rozšiřování musí mít velmi tvrdá pravidla. Všem dostatečně dobře známá a vymahatelná. Neobchoditelná např. tím, že se nemovitost nechá nejprve zchátrat a pak vybagrovat.

Jinak velmi souhlasím s tím, co napsal níže Šakal, mluví mi z duše.

pra 7.11.2006 14:06

Re: Bohatě by stačilo....

R^!

naprosty souhlas

Jouda ze Lhoty 7.11.2006 11:17

Hodnota Máje?

Pamatuji, že když se Máj dostavěl, byli se naněj podívat rodinní známí z Ostravy - architekti. Tehdy říkali, že je to první budova, která odhalila veškeré TZB rozvody pod stropem a navíc to opravdu vypadalo pěkně. To je teď skryto.

Takže, když to je památka, tak budou rekunstruovat do původního stavu? I s otrávenými socialistikými podavačkami?

Jaryna 7.11.2006 10:05

Tak jak jsem si přečetla

nejen článek, ale i všechny příspěvky k danému tématu...Zjistila jsem, že jsou všichni profíci, jen já jsem docela obyčejná ženská, která si pamatuje, když se Máj stavěl..Na tehdejší dobu to bylo něco. Jestli patří do chráněných památek neumím posoudit, ale onehdy to byl skutečně nákupový dům...Líbilo se nám to..........Co se týká Tančícího domu, tak to není správný výraz.. Je to Opilý dům ! ! Sotva stojí na nohou a vypadá, že se každou chvíli zřítí...Mám právo na názor? Vůbec se mi nelíbí a nějak do té skupiny domů, jakoby se nehodil, na rozdíl od Máje, na který jsme si už zvykli a tak nějak ho připojuji do vzpomínek......Nevím, nejsem profik, ale ráda se podívám na historické stavby i na novější, moderní...Prostě, páni profíci, stavba se musí líbit, musí být účelová a pro všechny lidi...Jinak není o čem hovořit........

takyarchitekt 9.11.2006 7:52

Re: Tak jak jsem si přečetla

Musim Vam blahoprat k Vasemu zdravemu rozumu. Z me zkusenosti devet architektu z deseti (ne-li deset) by se tak rozumne nevyjadrilo, jako Vy. Obzvlaste nachazim velmi trefnym Vas nazev "Opily dum". Ted jiz chapu, proc se musel tak libit nasemu predeslemu panu prezidentovi, ktery jej ostatne pomohl prosadit. Jestli jste si vsimla, jak znacna cast tohoto baraku zabira verejny  prostor, "viseje" nad chodnikem. Zkuste to se svym barakem! Snad jen kdyby ta hneda obalka byla opravdu velika?

M.Rund 9.11.2006 9:08

Re: Tak jak jsem si přečetla

Souhlasím s Jarynou. Netvrdím, že se mně Máj líbí, byl jsem tam jako "vidlák" všehovšudy asi 2x, ale všeobecně jak řekla Jaryna "stavba se musí líbit, musí být účelová a pro všechny lidi...Jinak není o čem hovořit........"  To platí i Aquaforu F.Lázně, které jsem na těchto stránkách obhajoval a jistý Berous mně za to napadl.

Marťa 7.11.2006 8:31

Nastává Máj, nastává Máj a Slávka na pasáka mává, nastává Máj a mladá láska začla tát

Líbí se mi jak, všichni bez vyjímky víme,kde to je, když se řekne u "Máje" !  jak se měnili majitelé atp. nikoho nezajímá, jen "Máj"  zůstáváVV......... s hotely v centru je to opravdu už trapas........;-(   Neuděláme místo vycházky někdy nějakou demonstraci "PRoTI " a "ZA" některé stavby ?;-)     Čte si články zde v Architektuře někdo z kompetentních neúplatných lidí?- ozve se nám tady?R^          Nebo si tady lebedíme nebo pláčeme jen my,  příznivci?

kvuliferda 7.11.2006 9:20

Re: Nastává Máj, nastává Máj a Slávka na pasáka mává, nastává Máj a mladá láska začla tát

Protestních akcí se již můžete účastnit, i když jich je podivuhodně málo. Např. proti zacházení s kostelem sv. Michala na Starém Městě v Praze http://www.svatymichael.cz/. Léty prověřený způsob protestů volí KZSP http://www.zastarouprahu.cz/. Někdo prezentuje škůdce památek na webu http://www.kzp.cz/, jiný se snaží přímo přiložit ruku k dílu http://www.pamatky.ceskalipa.org/. Takových aktivit je dnes mnoho, i když fungují dosti roztříštěně. Samozřejmě nemají potřebné prostředky a aparát. Ten mají úředníci, u kterých někdy není jasné, zda především sledují cíl, kvůli kterému byli společností pověřeni vydávat svá rozhodnutí. V Praze se skutečně dějí i jiné děsné věci. Třeba raubířská perestrojka bývalého kláštera u sv. Tomáše na Malé Straně. Kritizován je tu vlastník i architekt. Úředník se hájí tím, že jinak by památka postupně spadla. Tedy se zdá, že není cesta ke kultivovanému řešení.

JAB 7.11.2006 8:27

No

Ještě v šedesátých létech se v Paříži diskutovalo o tom, zda památkově zachovat ony plechové pisoáry pro Francii typické (ten ve "Zvonokosech" dosud stojí, ale uvnitř byl přebudován na současou hygyenickou normu).

Navíc se tam čůralo zdarma. Už nejsou. a to by mělo potkat i Tesco na národní. Nevyhovuje.

Jirka 7.11.2006 9:52

Re: No

Komu nevyhovuje? Já tam naopak nakupuju rád. Na rozdíl od Anděla a podobných hypersuper center zde najdu vše rychle a nenachodím kilometry po dlouhých chodbách. Eskalátory jsou sice úzké, ale zase dobře vymyšlené - přímo na sebe navazují, takže není v každém patře nutné přecházet z konce jedněch na začátek druhých. Nikde jinde se rychleji do vyšších pater nedostanu.

šakal 7.11.2006 2:25

JAK NEUDĚLAT Z MĚSTA KULISU 1

Před časem jsme stáli s kamarády u Albatrosu, pozorovali jsme protilehlé nároží Máje a povídali si o něm. O tom, jaká bývala na jeho střešní terase restaurace, jak v parteru do Národní třídy stávala stěna z pohledového betonu s vybroušeným logem "Prior", jak po revoluci dům měnil tvář i majitele...vzpomínáte? Vždyť to býval svého času K-Mart. Stále se něco mění. Terasa na střeše je dnes nepřístupná, z restaurace je jídelna pro zaměstnance, stěna s logem zmizela, záchody pro veřejnost jsou sice pořád mrňavé, ale čisté, něco malého se upraví, něco vymění, jiné zase přidá... A dům dál trpělivě stojí a slouží - už přes 30let!

...A nedávno to dokonce vypadalo, že se vymění úplně všechno. Prý rekonstrukce, říkali. Rozhodně ten dům potřebuje zmodernizovat, dodávali. Mám za to, že jediné, co ten dům opravdu potřebuje, je skutečný zájem ze strany provozovatele. 

Když totiž bude Tesco upředňostňovat namísto skutečně důstojné služby zákazníkům ty pixly z vlnitého plechu někde v polích Středočeského kraje, tak se může snadno stát, že mu jeho obchodní dům na Národní třídě opravdu jednoho dne spadne na hlavu. Ale dost možná, že právě o to majiteli jde – takových rekonstrukcí prováděných buldozerem jsme už viděli! Ostatně, pan radní Votoček z Prahy 1 to v Lidových novinách napsal bez obalu – cílem Tesca není cokoliv rekonstruovat, nýbrž získat prázdnou parcelu na prodej.

šakal 7.11.2006 2:26

JAK NEUDĚLAT Z MĚSTA KULISU 2

 „...celková cena obchodního domu Máj včetně přilehlých parcel je 181 milionů a 839 tisíc korun, celková plocha 3939 m2, což představuje 46 1653,75 korun za 1 m2... Jak je veřejnosti známo, parcela o blok blíže k řece (parkoviště vedle paláce Dunaj), rovněž vzniklá po bombardování, ale dosud prázdná, byla loni prodána za cenu 234 700,-/m2...“

Jestli tedy Tescu vyjde jeho odvolání proti udělení statutu památky obchodnímu domu Máj, můžeme se opět těšit v centru města na nějaký nový hotel. Jiná funkce totiž při té děsivé ceně pozemku vůbec nepřipadá v úvahu, protože jinak by se investice novému majiteli nikdy nezaplatila.

Zatímco dnes tu žádné parkoviště není, při stavbě nového domu nás čeká budování podzemních garáží pro několik set vozů, které do přetíženého centra přivedou další automobily. V Charvátově ulici vzniknou rozkošné nájezdové rampy z pohledového betonu a nějaký ten výtah a únikové schodiště budou mile „oživovat“ parter. Pak to bude nejspíš hravý a vtipný interiér Báry Škorpilové, ovšem velmi důkladně a neprostupně ukrytý za nějakou banální fasádou ze skla a umělého šutru. 

šakal 7.11.2006 2:28

Re: JAK NEUDĚLAT Z MĚSTA KULISU 3

Suma sumárum - další hezký příspěvek k vylidňování městského centra! Zatímco současný obchodní dům má stále sílu držet v centru města lidi, kteří by sem jinak neměli důvod přijít, hotel nás posune zase jen o krůček k tomu, že zde po soumraku budou zbývat už jen noční vrátní, opilí turisté a prostitutky.

K problematice přemíry hotelů ve městském centru říkala kdysi architektka Šrámková: „Běžný člověk pospíchá, mračí se a vypadá tedy přirozeně. Zatímco turisti se chtějí bavit, tváří svátečně a vypadají jako idioti. Benátky jsou odstrašujícím příkladem toho, jak to dopadne, když zmizí z ulice banalita petrého všedního dne...“

Tam v polích, co dnes stojí ty oblíbené plechové kontejnery na nakupování, bude za dalších 30 let růst lebeda. A na rohu Národní a Spálené bude dál lidem sloužit obchodní dům Máj.  A nebo se tam bude hrdě prsit nějaká kulisa předstírající život. 

J. G. Pašek 7.11.2006 2:54

Šakale, na foto č.2 jsem si všimnul nepohledných jarmarečních stánků nedaleko toho TESCA . . . .

co jsou ty stánky zač a co tam prodávají . . . . obvykle jsou na to zákony chránit obchodní dům před takovými. Nevim, možná to jsou TESCA stánky . . . .

šakal 7.11.2006 3:14

...No...

...asi to bude těm stánkařům pronajímat pan Sebastian Pavlowski. V současnosti je to taková všehochuť - fastfood, brakové oblečení, drobná elektronika, stánky s ovocem a zeleninou...

Pokud je mi známo, tak na tom volném prostranství vedle Tesca se plánuje už celkem dlouho velký kancelářský palác s obchodní pasáží a s byty v podstřeší. Pozemek vlastní právě pan Pavlowski. Proběhla na to soutěž, tu vyhrál ateliér "Omikron - K" architekta Kotíka, ovšem stavět to nakonec asi budou Cigler & Marani. Ta budova bude vlastně překračovat vestibul metra, takže to bude technický oříšek. Plánuje se dokonce dočasné uzavření stanice.

Ale mám dojem, že to nějak stagnuje. Pokud vím, tak už  vloni na podzim se mělo začít stavět  - a kde nic tu nic... :-/

Mám dojem, že tady se zrovna Cígler s Maranim moc nevyznamenali, ale posuďte sám. Najdete to na tnásledujících stránkách. V pravé sloupečku si klikněte na heslo "COPA Centre Národní".

http://www.ciglermarani.cz/main.phtml

Chris Kelvin 7.11.2006 12:48

Re: ...No...

"...mám dojem, že tady se zrovna Cígler s Maranim moc nevyznamenali..."

To je tak pichlavý, že pánové Maran Cígler buď nikdy neslyšeki o Feng-šuej, nebo se naopak snaží vyhnat ostatní z této oblasti ;-)

J.G. Pašek 7.11.2006 14:34

Šakale, diky za odkaz . . . .

když je něčeho hodně, tak toho je moc . . . . .

kvuliferda 7.11.2006 9:26

Re: JAK NEUDĚLAT Z MĚSTA KULISU 1

Před časem byl úmysl chránit Albatros. Někdy přejděte na druhý chodník. Ale jinak jsem dnes Vaším seriálem zaujata. Díky za námahu!

šakal 7.11.2006 12:58

...Hm...

...Máte pravdu, Albatros dopadl opravdu strašně! (Y)

A to je právě důvod, proč doufám, že k Máji se budou muset majitelé chovat slušněji. 

Rudolf 7.11.2006 2:22

Obava

Upřímně řečeno, mám obavu, zda památkáři nám nechtějí vytvořit  Trosky přímo na Národní třídě.Zvážil někdo na Ministerstvu kultury při prohlášení stavby za památkově chráněnou, zda ta stavba vyhovuje dněšním předpisům o bezpečnosti a ochraně zdraví? Není tam náhodou asbest (v době výstavby byl modní)? A jak se památkáři vyrovnali s účelem stavby?