11.5.2024 | Svátek má Svatava


BTW: Následovníci

28.11.2005

Začínala jsem tím, že mě následovalo jedno jezevčičí štěně. Vzhledem k tomu, že k nám přišlo v době, kdy jsem byla v sedmém měsíci těhotenství, nepostrádalo to komické prvky. Štěně byla mrňavé a odmítalo být samo. Nejradši mi spalo na břiše nebo loupilo mezi hračkami tehdy čtyřletého Andyho.

Jeho následovnictví tak bylo hojně protkáno kvičením, když mu hrozilo zašlápnutí a vřískotem, když se domníval, že ho skřípnou dveře. V době těsně před porodem jsem se už naučila našlapovat jako Sioux na válečné stezce, jelikož Max mohl být kdekoliv a já neměla šanci ho včas uvidět.

Po mnoho dalších let mě následoval rozumnějším způsobem, ale se stejnou zarputilostí. "Jdeš paničko do kuchyně, obýváku, koupelny nebo na záchod? Tak jdu s tebou. Kdoví, co by se mohlo stát, kdybych na tebe nedohlídnul..."

Když přišla štěňata - Nazgúlové, to byl teprve šrumec. Jeden nevěděl, jak se honem vyhnout tomu množství tlap a ocásků nacházejících se zdánlivě všude. Štěňata byla narozdíl od Maxe poměrně tichá, ale následovala (a překážela) stejně vydatně. Zkuste si podniknout cokoliv obyčejného nebo dokonce nenápadného, když máte v patách tři psy!

Když Nazgúlové dospěli do puberty, zasáhl opět Max a to mocí vedoucího psa. Panička patří přece především jemu a tak Nazgúlí následovnictví poměrně dost omezil. Nemluvila jsem mu do toho - nechtěla jsem mu podkopávat autoritu a potom, jak stárnul, visel na mě čím dál tím víc. Neexistovaly zavřené dveře mezi mnou a jím, a pokud tomu tak bylo, byl ochoten se skrz ně s neústupnou trpělivostí prokousat. Tak poslední dva roky už Max odmítal beze mne i opustit zahradu - to už jsem musela být prokazatelně déle pryč, aby byl ochoten vyjít s někým jiným na procházku. Zkrátka závislák.

Po jeho odchodu za duhový most jsem měla kolem sebe nejednou hrozně prázdno. Nazgúlové se drželi opodál a mě nikdo nenásledoval při pochůzkách po domě. Ale situace se mění, teď mám následovníky dva. Nejhezčí je to ve chvíli, kdy tvořím.

Sedím na psím dvoukřesle, nohy opřené o psí křeslo, na klíně notebook. Objeví se Nazgúlové a strhne se krátké vyjasňování kompetencí, které vyřeší, kdo z nich se mnou bude sdílet dvoukřeslo a kdo se mi skulí na nohy. Následuje uvelebování, rovnání četných rezatých tlap, hlavu položit někam výš (nejlépe na polštář, ale moje nohy také nejsou k zahození). Končí to hlubokým povzdechem, jazyky se urovnají v tlamách, oči se zavírají. Na huňaté ohony už obvykle nezbývá místo, takže jakmile jejich majitel podlehne lákavém spánku, uvolněně visí z gauče dolů.

Jakmile se pohnu, oči se otevřou a chlupáči věrni povinnosti, kterou si sami uložili, se pohnou za mnou. Ke kuchyňské lince, do chodby pro dřevo, do pracovny k velkému počítači. Kdybych jim to dovolila, tak by byl nával i na záchodě. Jenom do koupelny vycházejí pouze podmínečně - sprcha musí zůstat netknutá. Šplhají za mnou i do podkroví a to navzdory tomu, že tam vedou příkré mlynářské schody (a že tam nemají co dělat :)).

Jsou dva. Zaberou spoustu místa. V závislosti na svých předchozích činnostech dokáží občas opravdu nelibě zapáchat. Ale já jsem zase spokojená. Mám svoje následovníky...




KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !