24.5.2019 | Svátek má Jana


USA: Rozhodnutí Nejvyššího soudu

14.6.2018

Věřící cukrář odmítl upéct homosexuálnímu páru svatební dort

Cukrář Jack Phillips, zakladatel firmy Masterpiece Cakeshop, odmítl upéct homosexuálnímu páru svatební dort. Nabídl jim jiné produkty, ale ne svatební dort. Zažalovali ho a po šesti letech sporů rozhodl 4.6.2018 Nejvyšší soud USA.

Případ jsem podrobně popsal v lednu 2018 v článku Spor u Nejvyššího soudu USA: Věřící cukrář odmítl homosexuálnímu páru upéct svatební dort.

Nejvyší soud USA svým verdiktem 4.6. 2018 v poměru 7:2 dal za pravdu věřícímu cukráři a rozhodl v neprospěch homosexuálního páru.

Své rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné nepřátelským postupem komise pro občanská práva proti náboženským svobodám. Rozhodnutí zredukoval na tento specifický případ s tím, že další podobné kauzy si zaslouží dodatečné zkoumání. To jest tento případ by neměl sloužit jako precedens, tedy vzor pro rozhodování v dalších podobných případech.

Nejvyšší soud tímto rozhodnutím odmítá a ruší rozhodnutí soudu v Coloradu proti cukráři, který odmítl upéct svatební dort pro pár stejného pohlaví. Soud však nenabídl rozhodnutí v obecném problému, zda firma může odmítnout sloužit gayům a lesbičkám.

Soudce Anthony Kennedy a dalších šest soudců souhlasilo, že od počátku byla komise pro občanská práva nepřátelská vůči náboženským přesvědčením cukráře. „Ustanovení o svobodě slova v prvním dodatku Ústavy USA požaduje, aby nedošlo k preferenci vládních úřadů nebo nepřátelství vůči náboženství.“

Liberální soudkyně Sonia Sotomayor a Ruth Bader Ginsburg hlasovaly proti a od rozhodnutí se distancovaly. Čtyři konzervativní soudci, dva liberální (muž a žena) a soudce Kennedy, se přiklonili na stranu cukráře.

Soudce Anthony Kennedy ve většinovém stanovisku sedmi z devíti soudců říká, že obecně otázka práv homosexuálů „musí počkat na další zpracování“. Odvolání v podobných věcech probíhá, včetně dalšího případu u Nejvyššího soudu, případu květináře, který nechtěl poskytnout květiny pro svatbu osob stejného pohlaví.

Představitelé San Francisca, kde žije početná komunita homosexuálů, vyjádřili obavu z posílení anti-homosexuálních nálad. Určitě se jedná o vítězství konzervativní Ameriky.

„Jack Phillips slouží všem zákazníkům, prostě odmítá oslavovat události nebo vyjadřovat poselství, která porušují jeho hluboké přesvědčení,“ uvedl cukrářův právník ve svém prohlášení. „Kreativní profesionálové, kteří slouží všem lidem, by měli mít možnost tvořit v souladu se svým přesvědčením bez hrozby vládního trestu.“

Amerika zůstává Amerikou - díky veřejné debatě, rozumu a fungujícím nezávislým institucím.

Převzato z blogu Stryczek.blog.idnes.cz se souhlasem autora.Diskuse


A. Alda
11:38
14.6.2018

V. Kolman
11:23
14.6.2018

B. Rameš
10:19
14.6.2018

K. Janyška
9:17
14.6.2018

Š. Minařík
11:05
14.6.2018

V. Dosoudil
8:09
14.6.2018

Č. Berka
8:15
14.6.2018

J. Kanioková
19:00
14.6.2018

počet příspěvků: 17, poslední 14.6.2018 11:39

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.