10.5.2024 | Svátek má Blažena


SVĚT: Nová fakta o zadržení flotily do Gazy

5.6.2010

Od pondělního zásahu izraelských vojáků proti ilegální flotile směřující do pásma Gazy se objevila řada nových podrobností. Připomeňme, že prorazit blokádu se pokusilo šest lodí s humanitární pomocí, které neuposlechly izraelské výzvy, aby předložily svůj náklad ke kontrole, a když je obsadili vojáci, aby je eskortovali do Ašdodu, byli na jedné lodi napadeni ozbrojenými muži.

V následné bitvě bylo devět ozbrojenců zabito a asi třicet dalších lidí zraněno, včetně sedmi vojáků. Státy celého světa v čele s Tureckem, které mělo ve flotile nejvíc občanů a osm mrtvých, spustily hysterické protesty, vypukly protiizraelské demonstrace a padala slova jako „masakr“ nebo, jak je dnes módou, „holokaust“.

Izraelská armáda zveřejnila – bohužel příliš pozdě – videozáznam výsadku na lodi Mavi Marmara.

Na nic netušící vojáky spouštějící se po laně z vrtulníku na palubu se vrhaly asi dvacetičlenné skupiny násilníků s noži, železnými tyčemi, sekerami, praky a ohlušujícími granáty a bili je a shazovali z paluby. Vojáci odpor nečekali a měli rozkaz používat pouze pistole na paintball. Ostrou palbu zahájili až potom, co jim několik útočníků vytrhlo zbraně a začalo na ně střílet. Vojáci celou akci označili za „předem připravený lynč“ dobře vycvičených najatých žoldáků. Další armádní video ukazuje sbírku zbraní nalezených na palubě; byly mezi nimi i takové „humanitární pomůcky“ jako přístroje na noční vidění, neprůstřelné vesty a plynové masky.

Turecký kapitán lodi při výslechu vypověděl, že „aktivisté“ po izraelském ovládnutí plavidla házeli do moře střelné zbraně. U zadržených útočníků byly také nalezeny tisíce dolarů pro Hamas. Záznam bezpečnostních kamer samotné lodi pak předvádí, jak si násilníci předem chystali zbraně k útoku. Celá takzvaná humanitární akce měla k mírové misi pořádně daleko.

Většina jejích účastníků nepochybně aktivisty byla. Proniklo však mezi ně asi sto militantních islamistů. Mezi zabitými není jediný aktivista. Akci spoluorganizovala Turecká humanitární nadace, která je v Izraeli zakázaná pro své styky s teroristickým Hamasem a činnost pro něj. Její úzké napojení na Hamas a libanonský Hizballáh potvrdily i Spojené státy. Podílela se také na nezdařeném teroristickém útoku Al-Kajdy na letiště v Los Angeles v roce 1999, uvedl francouzský soudce Jean-Louis Bruguière, který atentát vyšetřoval.

Izrael přesto všech zhruba 700 aktivistů do středy propustil a deportoval a rozhodl, že ani nepostaví před soud ozbrojence, kteří útočili na vojáky.

Humanitární náklad byl do Gazy dopraven po souši, ale Hamas jej odmítl převzít – prý si jej vezme, až bude dodávka kompletní, tedy včetně zbraní.

Premiér Binjamin Netanjahu zdůraznil, že Izrael bude dál bránit své občany před pašováním zbraní na sousední území ovládané teroristy, a zdůraznil, že kdyby vojáci na jedné z šesti lodí nebyli napadeni, k žádnému násilí by nedošlo – tak jako na ostatních pěti plavidlech. Blokáda, kterou neuplatňuje jen Izrael, ale také Egypt, bude pokračovat, řekl Netanjahu, ale naznačil ochotu zvážit možnost částečného otevření námořní cesty do Gazy lodím, které se podrobí izraelské kontrole v Ašdodu. K tomu, že k zásahu došlo v mezinárodních vodách, armáda citovala pravidla námořnictva Spojených států – rozhoduje cíl ilegálního plavidla, a nikoli místo jeho zadržení.

Washington se několik dní zdržel komentáře a na rozdíl od ostatních zemí si nejprve zjistil fakta. Ve středu Izrael jednoznačně podpořil vicepremiér Joe Biden. Vyjádřil podiv nad tím, proč aktivisté odmítli kontrolu nákladu, a podpořil právo Izraele na sebeobranu. Zároveň zdůraznil to, na co ostatní rozhořčené země zapomínají – blokáda Gazy může skončit hned zítra, když Hamas splní požadavky mezinárodní Čtyřky a uzná Izrael a vzdá se ozbrojeného boje proti němu. Vyjádřil také přesvědčení, že Izrael je zdravou demokracií a dokáže incident vyšetřit sám bez přispění zvenčí, jak požaduje Rada bezpečnosti OSN.

Izrael už zásah vyšetřuje, ale nikoli střelbu vojáků v sebeobraně, která je nade vší pochybnost. Evidentně selhaly zpravodajské služby, které netušily, že mezi aktivisty pronikla početná skupina provokatérů. Ještě větší škody napáchaly tradičně selhávající public relations izraelské vlády. Místo aby armáda okamžitě zveřejnila video se záznamem útoku islamistů, kdosi to zakázal, aby to „nedemoralizovalo vojáky“. Než se podařilo zmatek vyřešit a záznam v pondělních večerních zprávách odvysílat, svět měl už o viníkovi jasno.

Celosvětový protiizraelský festival však pokračuje dál i navzdory průkazným videozáznamům. Tak jako svět Izraeli upřel právo na sebeobranu při loňské operaci proti Hamasu, tak mu je upírá i v tomto případě.

Do Gazy nyní směřuje další loď údajných aktivistů s humanitární pomocí a mezinárodní společenství s napětím sleduje, jaký bude její osud. Izrael zdůraznil, že ani ji proplout nenechá.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6