10.12.2016 | Svátek má Julie


RECENZE: David Drake, Northův svět – Komisař

15.2.2010 0:05

Komisař David Drake Northův svět 1TOPlistSvět severských ság v nové podobě.

Americký autor David Drake není našim čtenářům zcela neznámý – v nakladatelství Poutník mu už před několika lety vyšel román Rudá mez. Nyní vyšel v témže nakladatelství první díl jeho románové trilogie Northův svět, zasazené povětšinou do světa osmi planet propojených zvláštní Matricí, jemuž vládnou členové bývalé mezihvězdné expedice, kteří v něm získali status bohů.

Příběh začíná jako běžný akční thriller honbou komisaře Hansena za zločinci držícími rukojmí. Komisař je však záhy předvolán před galaktickou Radu a je pověřen úkolem (jako před ním mnoho dalších) najít zmizelou Northovu výpravu. Po přistání poznává zprvu idylický svět takzvaného Diamantu, ten však záhy mizí po tajemném útoku z temnot a Hansen se ocitne ve středověkém světě, v němž ale rytíři požívají sofistikované energetické zbroje.

V hlavní rovině lze příběh chápat jako po x-té se opakující téma dobrodružství pozemského agenta na zaostalé planetě, je však ozvláštněn zásahem místních bohů – příslušníků Northovy expedice. A nejsou to jen “nějací“ bohové – ve skutečnosti se jedná témě o dokonalé protějšky severského panteonu. Ve veliteli Northovi poznáváme samozřejmě Odina, schopného měnit podobu dle libosti, jeho druhové pak připomínají Heimdalla, Thora, Frigg a Freyju. A nesmí samozřejmě chybět známý intrikán Loki, zde představované poloandroidem Fortinem, který má za cíl konečné zničení celého světa Matrice i jeho bohů (vzpomeňme na severský Ragnarök) a zosnuje tak útok militaristické dimenze Rubínu na zmíněný Diamant pomocí vzájemné rezonance, která umožňuje “obyčejným lidem“ průchod mezi světy. Ke svým intrikám využije i osobních vztahů svých kolegů a kolegyň, jak už to u “bohů“ bývá.

Hansen prožívá na středověkém světě dobrodružství zcela klasického typu – získá přízeň krále a znepřátelí si jeho pěstouna (s jehož dcerou má mít údajně bližší vztah, její úloha se na konci románu a v další dílech ukáže být o něco důležitější), získá energetickou zbroj, kterou kováři vyrábějí koncentrací v tajemné Matrici, a nakonec musí po výzvě na souboj získat lstí od dvou bratrů speciální databanku vědomostí, která posílí jeho “středověkou“ zbroj. A před koncem románu je Hansen bohy vybrán k úloze nejvyšší – rovnováha světů musí být zachována, což těžko dokáže pouhý smrtelník…

V zásadě se jedná o příběh, který by běžný čtenář mohl přečíst a pak rychle zapomenout. Na zajímavosti mu však dodávají odkazy a podobenství s takzvanou Písňovou Eddou a Prozaickou Eddou, které tvoří základ severské mytologie a dodnes jsou součástí světové kultury. Motiv vzácného náhrdelníku je inspirován Lokiho pří, v níž známý intrikán vytýká bohům a bohyním jejich skutky, způsob získání tajné databanky téměř doslova přebírá legendu o krádeži “medoviny básnictví“ bohem Odinem. Prakticky celý román (a rovněž chystaná dvě pokračování) je tedy de facto moderním zpracováním příběhů ze severských ság ve sci-fi a fantasy světech – je poměrně škoda, že v autorově doslovu byly odkazy na konkrétní staroseverská díla a jednotlivé legendy zčásti zkresleny překladem, což může případnému zájemci ztížit orientaci v hledání těchto děl. Přesto se nepochybně jedná v rámci SF o zajímavé dílo, které poskytne příjemné čtení a snad u některých čtenářů vzbudí i zájem o “původní“ verzi a tím o díla severské literatury, která o nás jsou bohužel stále poměrně málo známá.

Northův svět 1 – Komisař
Northworld Trilogy – Northworld)
Drake, David

Nakladatelství: Poutník, Malá knižní řada č. 59
Překladatel: Jan Kantůrek
Obálka: Milan Fibiger
Redakce: Egon Čierny
Rok vydání: 2010-05-07
Počet stran: 327
Provedení: Paperback
Cena: 290 Kč

Jan Pavlík


Nejsem perfektní máma!
Nejsem perfektní máma!

Své dítě miluji, ale dávám mu opravdu to nejlepší?

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...