19.6.2018 | Svátek má Leoš
RECENZE: Arthur C. Clarke, Odvrácená strana nebe

3.6.2008 0:05

Odvrácená strana nebe Arthur C. ClarkeTOPlistNebe čas od času může ukázat svou odvrácenou tvář. Ve sbírce nedávno zesnulého Arthura C. Clarkea se však podíváme na tu stranu nebe, která otvírá nezměrné kosmické dálavy a nezapomenutelná dobrodružství, která přináší svět pokroku a průkopníků. Propast času hluboká více jak padesát let však nevzala knize nic z její vizionářské hodnoty a tak se mladí i starší mohou vydat na cestu zábavy a vědění ve strohém, ale o to poutavějším stylu jednoho z velikánů Zlaté éry science fiction.

Všichni skeptici, kteří si myslí, že je sbírka složená z již dávno jinde vydaných povídek, jsou vedle oné jedle. V dvoutřetinové přesile se objevují díla, která česká překladová fantastika ještě neokusila. Samozřejmě zde nalezneme již dobře známé práce jako Devět miliard božích jmen, Stěna z temnoty nebo Hvězda, ale nakonec převáží nové překlady dvojice Volný a Markus. Zmiňme třeba potenciální inspirační zdroj Astona v povídce Čtvrtý den, kde se vyspělé telepatické rase podaří navázat kontakt s geniálním matematikem, který má velkou zálibu v alkoholických nápojích. V netradičním duchu se Clarke představí jako hvězdný satirik ve Vesmírném Casanovi, který člověku místy připomene sebevědomí nějakého I. Tichého.

O každé z povídek by se dalo napsat nemálo řádků a riskovat vyzrazení pointy, vám, milí čtenáři, což by bylo trestuhodné, neboť všechny mistrovy texty jsou krátké a úderné, skvěle promyšlené a ještě lépe vypointované - chvíli čtete a BUCH, jednou větou prozřete, pochopíte a buď se zasmějete Clarkově genialitě nebo vás ještě dlouho po přečtení bude mrazit z přesahu těchto krátkých děl (zejména u již vydaných klasik budete chrochtat blahem). Sir Arthur byl vědec a je to poznat i z jeho úsporného a srozumitelného stylu, který nahrává snadné četbě a jasné formulaci myšlenek.

Sbírku uvítá nejenom léty vycvičený "clarkofil", ale každý kdo se chce s tímto fenoménem vědecké fantastiky seznámit poprvé a naprosto mu propadnout, alespoň v povídkové sféře. Svým rozsahem a rozměrem se kniha ideálně hodí na cesty (i ty krátké) nebo do postele před spaním, čemuž nahrává také vázané provedení. Každý, kdo si ji vezme o víkendu na zahradu by mohl nadávat, že byla příliš krátká a rozhodně si nevychutná sílu jednotlivých prací.

Hodnocení: 80%.

Odvrácená strana nebe
/The Other Side of the Sky/
Clarke, Arthur C.

Nakladatel: Baronet
Překladatel: Zdeněk Volný, Radvan Markus
Obálka: Valentino Sani
Redakce: Jana Markusová, Kristina Volná
Rok vydání: 2008
Počet stran: 232
Rozměr: 125 x 200
Provedení: hardback

Kouzlo této klasické sbírky, která poprvé vyšla 1956, spočívá zejména v tom, že se v ní čtenář znovu setká s těmi nejlepšími autorovými povídkami.
Je zde Hvězda, jež byla vyhlášena nejlepší SF povídkou roku 1956, neobvyklá, smutná povídka Pomíjivost a další proslulé Devět miliard božích jmen a Zpěv vzdálené Země. A dalších více než dvacet mistrovsky podaných příběhů - kniha, jež určitě nezklame žádného milovníka SF.

Cena: 239.00 Kč

Jan Pechanec


Diskuse


pavel.fan
7:00
3.6.2008

Aramon
9:53
3.6.2008

počet příspěvků: 2, poslední 3.6.2008 09:53
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...