20.10.2018 | Svátek má Vendelín
RECENZE: Al Sarrantonio, antologie Rudý posuv

6.2.2006

Rudý posuvTOPlistDan Simmons: Na K2 s Kanakaredesem (On K2 with Kanakaredes)
Na Zemi dorazili Posluchači - hmyzu podobní mimozemšťané, kteří chtějí naučit lidi slyšet Píseň, kterou zní naše planeta i celý Vesmír. Jedenz nich chce s trojicí horolezců vystoupat na K2 - ne sice nejvyšší, ale bez pardonu nejobtížnější horu naší planety.
Dan Simmons v nejlepší povídce sbírky kombinuje poutavé vyprávění o horolezení s motivy, které dokáže SF zpracovávat velmi osobitě a působivě a to doplňuje svým vypravěčským mistrovstvím.

Ursula K. Le Guin: Stavba (The Building)
Dvě rasy přežily ekologickou katastrofu - a jedna z nich staví podivnou budovu, bez zřejmého účelu, bez zřejmého smyslu.
UKLG dokáže mistrovsky vytvářet atmosféru - a tady je navíc doplněna pointou, která je zároveň zakončením i otevřeným koncem. Čtenáři je dáno na vybranou, jak se rozebere v prostém a přitom komplikovaném vysvětlení.

Laura Whitton: Žabáci (Froggies)
Na planetě Minerva žije podivná rasa. Těžební společnost se chystá planetu vyplundrovat a tím i zničit přirozené prostředí. Mají tyto bytosti nárok na ochranu zákona nebo ne?
I tady je konec otevřený - a seznam otázek, které vám poběží hlavou, bude ještě delší, než u předchozího dílka.

Kathe Koja, Barry N. Malzberg: Co jsme dělali tenkrát v létě (What We Did Last Summer)
Tak mně, sakra, nepřerušuj! Tohle jsme dělali tenkrát v létě - a já se z toho potřebuju vypovídat!
Ale já opravdu nepochopil, proč jsem jako čtenář u vyprávění musel být. I když... raději u toho vyprávění, než u toho, co vypravěč tenkrát v létě dělal.

Michael Moorcock: Líný sobotní večer v surrealistickém sportovním klubu (A Slow Saturday Night at the Surrealist Sporting Club)
Dozvíme se tu, co se stane, když Smrtka dělá tiskového mluvčího Boha.
Surrealistický je nejenom klub, ale i celá povídka. Daleko od příběhů Věčného bojovníka, zábavné počtení, odpočinkový kousek.

Thomas M. Disch: Tam v Xanadu (In Xanadu)
Spíše smutný životopis člověka, který žije-nežije ve virtuální realitě.
Právě ono neveselé ladění povídky mi z ní setřelo téměř všechnu její krásu.

Joyce Carol Oates: Promoce (Commencement)
Na nejmenované univerzitě, v nejmenovaném americkém státě, probíhá slavnostní, již dvoustá promoce jejích absolventů. A vyhlášení tří čestných doktorátů.
Povídka je zajímavá kontrastem velmi dokumentárního stylu (kterému ovšem trochu vadí anonymizace většiny postav) a hororového prvku. Myslím, že inspirací tu byl skutečný stav současné vědy, transponovaný do polohy, ze které vám může i běhat mráz po zádech... ze které vám bude běhat mráz po zádech...

James Patrick Kelly: Jedineční návštěvníci (Unique Visitors)
Monolog člověka, který se posunul v čase do budoucnosti, nás seznamuje s tím, co (možná) lidstvo čeká.
Ale zároveň nám také ukazuje, že ne všechno, o co v budoucnosti (možná) přijdeme, jsou věci, o které bychom (možná) nechtěli přijít.

Harry Turtledove: Černý tulipán (Black Tulip)
Ocitáme se uprostřed Afghánistánu, na bojové linii mezi sovětskými vojáky a mudžahídy. Jenže to by nebyl Harry Turtledove, kdyby do této scenérie nezapracoval fantastický prvek.
Země, vlastně krajina, má svoji duši, a ta může nabývat různých podob...

P. D. Cacek: Víra (Belief)
Voják Chancy se po smrti dostane do Nebe - nebo do Pekla?
Spíše filosofující povídka se zajímavou pointou, jedna z mnoha variací na posmrtný život, je zajímavá svým pohledem na jeho souvislost s naším světem.

Stephen Baxter: V netemnotě (In the Un-Black)
Kdesi daleko od Země je Pozorovatelna, plná lidí - pokud je ještě chceme nazývat lidmi. Mají úkol, o kterém netuší - žijí si svými životy, krátkými, ale kupodivu pestrými.
Povídka patří do cyklu Xeelee a vyplatí se znát alespoň jeho základní momenty, abyste si tenhle kousek textu prožili. Přesto má i svůj vlastní osobitý prvek, který je samostatný. I na velmi malém prostoru se autorovi podařilo vytvořit u hlavní postavy alespoň náznak vývojového oblouku.

Paul Di Filippo: Zdi nářků (Weeping Walls)
Byznys se dá dělat na různém základě. A na lidské smrti a rituálů okolo ní se dá vydělávat mnoha způsoby.
Paul Di Filippo nám tu servíruje hned několik zajímavých motivů, které patří v našem životě k téměř „nedotknutelným“ - a SF je přesně ten autorský nástroj, který je umožňuje zpracovat přístupně a přitom tak, aby čtenáře o nich donutil přemýšlet.

Gregory Benford: Anomálie (Anomalies)
Měsíc na své dráze okolo Země poskočil o kousek - a my se tu dozvíme, proč a co z toho vzešlo.
Další z možných pohledů na to, jak Vesmír funguje, je neotřelý a zaslouží si své místo v této antologii.

Kit Reed: Kong zajatý (Captive Kong)
I tahle povídka má v sobě hodně surrealismu - a také jedno zajímavé poselství. Neboť Kong je nesmrtelný...
Jinak mne ale příliš nezaujala.

První polovina antologie obsahuje několik klenotů, spoustu dobrého čtení a - z celkového počtu třinácti povídek - také asi tak tři kousky, které bych dokázal oželet. Simmons, Le Guinová, Benford, Di Filipo, Turtledove, Benford a také Cacek ale přispěli kousky, které přezařují ty nepovedené. I když se editorovi nepodařil deklarovaný cíl - nastartovat svým výběrem další Novou vlnu nebo něco podobného, odvedl dobrou práci.

antologie Rudý posuv (Redshift) - (recenze Modrého posuvu)
překlad: Libor Hála, Petr Kotrle, David Petrů, Richard Podaný, Robert Tschorn
obálka: Valentino Sani, grafická úprava: Dagmar Krásná
Triton, edice Trifid, 2005
355 stran, 209 Kč (členové klubu Trifid 149 Kč), brožované
ISBN 80-7254-618-X

pagi


Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Diskuse


Pavel
22:35
6.2.2006

počet příspěvků: 1, poslední 6.2.2006 10:35
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...