31.5.2024 | Svátek má Kamila


PSI: Jak Bobeš poznával nový domov

19.7.2006 21:23

Proběhl si celý byt, všechno důkladně očichal a já jsem začala chystat nocleh.Protože jsem nechtěla, aby následoval svého předchůdce a ubytoval se v posteli, zvolila jsem několik variant, podotýkám, že všechny měly své mouchy, buď z hlediska Bobše, nebo z mé strany.

První večer se nedalo jít ven, byl veliký mráz na psí mimino, které nemůže vykonat potřebu jen tak ledaskde. Loužičky byly v kuchyni, kde se dají lehce setřít a bobečky byly se železnou pravidelností umísťovány pod stůl v obýváku. Bobeš doma

V noci jsem dala Bobšovi koš vedle své postele. Pokud začal kňučet, což bylo téměř stále, dala jsem k němu ruku. Je jasné, že spánek postrádal z obou stran potřebnou kvalitu. Abych nemusela mít ruku v nepřirozené poloze téměř na zemi, dala jsem k posteli židli a na ni koš. Jakmile jsem usnula, štěnisko se přestěhovalo tam, kde být nemělo a zaujalo polohu pod dekou u mě. Druhou noc jsem se rozhodla, že si dám koš do postele a udržím ho v něm. Výsledek byl zcela jasný, pod dekou byl ještě rychleji.

Pak jsem z "výchovných" důvodů musela být odolnější. Večer jsem ho uložila v kuchyni do koše a rychle jsem prchla za nejbližší dveře, které se daly zavřít. Kuchyň v té době dveře neměla. Museli jsme přetrpět zoufalý nářek a škrabání na dveře obýváku. Ještě, ze v televizi není na co koukat, protože zvuk byl zcela přehlušen.

Když zjistil, že je veškerý nářek zbytečný, před dveřmi nechal loužičku i bobeček a odešel spát. Předchozí pes byl ke stáru úplně hluchý, tak jsme přestali být obezřetní a nechovali jsme se úplně tiše, pokud bylo potřeba v noci opustit zavřený prostor. Bobeš vždy využil každého okamžiku nepozornosti a nastěhoval se do ložnice, odkud byl s nářkem vyhoštěn.

Manžel ztratil trpělivost a do kuchyně vrátil dveře, které tam 30 let nebyly. To už bylo bezva, Bobeš nás míň slyšel, zvykl si a spíme všichni klidně.

Ovšem je potřeba dodržet určitý rituál. Po večeři se jde na zprávy, to se umístí na pohovky u televize, pak je buď večerní program, nebo procházka. V každém případě netoleruje zavírání v kuchyni před půl desátou. Po této době je naprosto v klidu až do rána. Pokud bychom si mysleli, že se ho zbavíme dřív, ječí jak Viktorka do půl desáté a pak zmlkne.

Máme u domu zahradu, tak když je nouze nejvyšší a nemůžu rychle vyběhnout na delší procházku, vystrčím ho tam. Stále reaguje na změny, které se občas vyskytnou, například v zimě sněhulák, to štěkal jak na sádrovou krávu.

Máme dům ve svahu a kolem je betonový pás asi 20 cm široký a dost prudký. Tam se naučil běhat, aby si zkracoval cestu. Ještě v zimě se pěkně napálil. Bylo namrzlo, tak dole na zahradě byl rychle. Když se chtěl vrátit, vyběhl do poloviny a sjel dolů. Zkoušel to dost neúnavně, poslední pokus skončil 15 cm před cílem, pak jsem ho raději odnesla. Asi tři dny se zrádnému místu vyhýbal a teď je zase používá.

Musím končit, protože pes se dožaduje vypuštění na zahradu, kde je nutno vynadat pivoňkám, které po nočním dešti opadaly a to ještě včera nebylo.

O vnučkách napíšu příště.

Jarmila Procházková



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !