1.5.2024 | Svátek práce


POLITIKA: Tam, kde zvrací námořník

16.8.2010

Krátce poté, co vláda Petra Nečase získala důvěru, zveřejnila agentura SC&C svůj aktuální volební model. Ve srovnání s výsledkem květnových voleb se skoro nic nezměnilo – pouze TOP 09 stále roste a nyní by již s 20 procenty obsadila druhé místo za ČSSD, které průzkum přisoudil 21 procent. ODS se propadla pod dvacetiprocentní hranici a s 19 procenty je nyní až druhou největší stranou české pravice. Rozdíly se sice pohybují v rámci statistické chyby, ovšem může jít i o indikátor možného zásadního zlomu.

Předseda pražské ODS Boris Šťastný by možná řekl, že na tom není nic divného, že jde o součást promyšlené strategie, a není tedy proč se znepokojovat. Jeho promyšlená strategie hledání lídra pro pražské komunální volby zatím zplodila velký otazník, jenž má být slavnostně odhalen až 28. září, a bývalého hokejového brankáře Petra Břízu a zpěváka Jana Kalouska v čele kandidátek dvou z celkem sedmi volebních obvodů. Při vší úctě, nejde o kandidáty, kteří by měli šanci v ostré konkurenci obstát.

Vyhlídky, jak by mohly volby v metropoli dopadnout, předestřel jiný průzkum, provedený (na internetu) agenturou SANEP. Lze-li proti internetovým šetřením vznášet námitky, zda dokážou skutečně věrně zrcadlit názorovou hladinu celé populace, v případě Prahy je už taková výhrada přece jen slabší. Na otázku „Koho byste si přáli jako pražského primátora?“ uvedlo 39,3 procenta respondentů bývalého guvernéra ČNB Zdeňka Tůmu (TOP 09) a 26,4 procenta kandidátku Věcí veřejných Markétu Reedovou. Dalších 23,8 procenta respondentů by preferovalo „někoho jiného“ a 10,5 procenta nevědělo.

Pravda, pražský primátor nevzejde z přímé volby, zvolí ho zastupitelstvo, nicméně výsledky průzkumu naznačují, že by v metropoli mohla klidně vládnout koalice TOP 09 a VV. Kdoví, možná je to součást promyšlené strategie Borise Šťastného, ovšem nasadil-li jako jednoho z obvodních lídrů zpěváka, jenž ve svém největším hitu pěl: „na pomník se teď vyčurám jako zatoulanej pes“, člověka napadá, zda cílem oné tajemné strategie není likvidace ODS. Tedy strany, které ještě před pár lety v hlavním městě stačilo nasadit příslovečnou tenisovou raketu dnešního pana prezidenta a mohla by se těšit z výsledku, o němž se zatím exguvernérovi Tůmovi nesní ani v SANEP.

Propad preferencí ODS v Praze, k němuž coby poslední kapka (či spíše poslední tsunami) notně přispěla kauza Opencard, signalizovaly průzkumy již několik měsíců před parlamentními volbami. Analytici z toho celkem oprávněně vyvozovali, že ODS ve volbách nedopadne dobře. A nespletli se. Něco maloučko přes 20 procent přece znamenalo historicky nejhorší výsledek občanských demokratů, vlastně blamáž. ODS však pomohly dvě skutečnosti. Za prvé, že Jiří Paroubek zbabral kampaň. A za druhé, že v očekávání průšvihu na poslední chvíli vyměnila lídra. Nakonec tak, při vší bídě, ODS sestavila vládu.

Vznikl však optický, či spíše mentální klam, který porážku obrátil ve vítězství. Reálnému stavu věcí by asi odpovídal ještě o něco horší výsledek, odchod do opozice a krizový sjezd, po němž by v ODS nezůstal kámen na kameni. Strana očištěná od všech „kmotrovských pijavic“ a jejich poskoků by pak mohla projít čtyřletou opoziční „regenerační kúrou“ a v roce 2014 opět sešikovat početné pravicové houfy. Ale opravdu by tomu takhle mohlo být? Nejde o příliš optimistickou vizi?

Situace v Praze totiž vede k daleko černějším diagnózám i prognózám. Když ODS teklo do bot před parlamentními volbami, vytáhla Petra Nečase. Přesněji řečeno, vystrčila ho do první linie. Voliči ODS pro stranu hlasovali snad jen díky Nečasovi či kvůli dlouhodobému zvyku (díky pevné stranické identifikaci), rozhodně pak navzdory celé řadě temných, nebo přinejlepším naprosto fádních postav z kandidátek. Některé politiky ODS pak nemilosrdně překroužkovali. Když teče do bot pražské ODS, vytáhne Břízu s Kalouskem. Nejsou lidi. „Kmotrovské“ poměry většinu slušných a činorodých členů ODS dávno znechutily, či rovnou vyštípaly. Nečas, mimochodem starý harcovník, byl patrně posledním esem, které mohli občanští demokraté na celostátní úrovni vytáhnout. Žádné další trumfy v rukou ani v rukávu, zdá se, nemají. „Kmotrovština“ zdecimovala členskou základnu jako rakovina. Formálně sice hlavní kancelář stále vykáže nějakých zhruba dvacet tisíc členů, ovšem při bližším ohledání zjistíme, že jsou všichni tak nějak zralí na marodku. Buď jsou profláknutí nebo otrávení. „Chodím ulicí, tam, kde zvrací námořník,“ zpíval kdysi Jan Kalousek. V jeho písni byl příčinou nechutné reakce mořského vlka patrně alkohol, dnes by mu stačilo nahlédnutí do útrob ODS.

O tom, zda v ODS ještě existují „zdravé síly“, hodně vypoví výsledek komunálních voleb. V řadě měst stále mohou občanští demokraté uspět. Teprve pak ale v centrále uvidí, o koho se budou moci opřít v souboji s TOP 09 (ale i s VV) o roli dominantní síly české pravice.

LN, 14.8.2010

Autor je politolog