10.5.2024 | Svátek má Blažena


POLITIKA: Skutečně jen vedlejší produkt?

18.6.2013

Státní zástupce Ivo Ištvan označil Janu Nagyovou jako vedlejší produkt šetření lobbistů.

Jana Nagyová nechala sledovat manželku svého milence, premiéra, následně svého řidiče a jeho přítelkyni, zda její tajemství není vyzrazováno. Tohle je příběh jako vystřižený z červené knihovny. Zcela určitě by se nad takovým činem dalo mávnout rukou. Pokud by k tomu nebylo použito vojenské rozvědky.

Soukromá očka prosperují. Poměrně často sledují i osoby, například fungují při odhalování nevěry manželů nebo manželek, sledují třeba i obchodní společníky podezřelé z vynášení informací konkurenci, dalo by se pokračovat dlouho.

V tomto ohledu jde skutečně o banální záležitost. Jakkoli je konání Jany Nagyové lidsky pochopitelné, tak je zcela nemyslitelné, aby pro své soukromé účely úkolovala vojenskou rozvědku. Tohle je skutečně nemístné a na celé kauze asi nejvíce zarážející.

Obvinění zpravodajci se brání tím, že si mysleli, že jednají v zájmu České republiky. Je otázkou jakým způsobem je Jana Nagyová zaúkolovala. Poslanec Marek Benda prohlásil, že v případě Jany Nagyové "šlo o banální překročení pravomocí". To si nemyslím, podle mne to je setsakra velký úlet, který by měl být oceněn vyhazovem na hodinu.

Na druhou stranu nedošlo k nějaké opravdu závažné věci a tento čin by měl být soudem oceněn podmínkou, případně zákazem činnosti. Další obvinění z korupce je dle mého názoru jednoduše nesmyslné. Udělování trafik je běžné po celém světě a nikde se to nebere jako korupce.

Vždyť trafiky či dosazování na různé posty se děje všude, od komunální úrovně až po organizaci OSN. Je to naprosto běžná věc a dá se říct, že na tomto stojí celá politika, co svět politiky existuje. Vždyť i volby jsou dosazováním na posty.

Socialisté v parlamentu rozpoutali doslova bouři a přitom, budeme-li trafiky brát jako korupci, mají sami na hlavě vagon másla. Náměstek libereckého primátora Milan Šír v roce 2011 nastoupil do funkce, která byla pro něj speciálně zřízena. Pro náměstka karlovarského primátora Tomáše Hybnera byl v roce 2010 také vytvořen speciální post.

Ale pokračujme dál, toto jsou jen "malé" regionální postíky. Píše se rok 2003 a ČSSD hledá post pro svého Jaroslava Tvrdíka. Nejprve Aero Vodochody, jeho vlastník Boeing byl proti. Správa letišť, tam se postavil proti ministr Šimonovský, až nakonec ČSA. Dozorčí rada vyhodila šéfa Kůlu a bez výběrového řízení jmenovala Tvrdíka.

Premiér Špidla v roce 2004 rezignoval. Na jeho místo nastoupil mladý, nadějný a křišťálově čistý Stanislav Gross. Pro Špidlu se trafika našla záhy. Pavel Telička byl promptně odvolán z postu eurokomisaře a na jeho místo dosazen právě Vladimír Špidla.

Zde si neodpustím jedno srovnání. Zatímco trafiky pro "rebely" znamenaly třetinový příjem proti poslaneckému platu, tak trafika pro Špidlu znamenala trojnásobek příjmu. Korupcí se rozumí získání výhody. Nebyla tedy korupcí spíše trafika pro Špidlu?

Ještě jedna zajímavost. Když zimní premiér zřídil dva tajné vyšetřovací týmy, které podléhaly přímo jemu a nikdo netušil, co je jejich náplní práce, tak se nad tím prakticky nikdo nepohoršoval, ačkoli šlo evidentně o zneužití funkce. Jenže tenkrát šlo o toho správného premiéra v oranžové barvě...

Oklikou se dostávám k titulku. Podle státního zástupce Ivo Ištvana je kauza Jany nagyové vedlejším produktem při šetření lobbistů Janouška a Rittiga. Proběhly domovní prohlídky nejen u zadržených, ale i u lobbistů. Policie v bance objevila cca 150 milionů v hotovosti a desítky kilogramů zlata.

Ačkoli nebylo řečeno, komu měly peníze či zlato patřit, navodil se dojem, že to má souvislost s Janou Nagyovou. Daleko pravděpodobnější ale je, že šlo o majetek lobbistů. K tomu se musím pozastavit ještě nad jednou, v tomto případě do očí bijící nesmyslností.

Policie a státní zastupitelství sledují zločinné praktiky lobbistů. Čirou náhodou jim do toho spadne Jana Nagyová. Provede se monstrózní akce, přičemž jsou zatčeny "vedlejší produkty", zatímco ti hlavní, po kterých policie jde, se klidně vyhřívají na sluníčku u moře. Co je na tom špatně?

Nemělo by to být spíše tak, že se "vedlejší produkt" zdokumentuje a počká se s ním až na moment, kdy dojde na "produkt hlavní"? Místo toho vystoupí státní zástupce a veřejně oznámí, že pozatýkali vedlejší produkt s tím, že prozradí, po kom policie jde...

Začínám nebývat dojmu, že lobbisté byli buď varováni dopředu, aby mohli v klidu zmizet za hranicemi, anebo byli použiti jen jako maska, přičemž hlavním důvodem razie a v podstatě nesmyslných obvinění bylo dostat se k dokumentům a v nich se pokusit najít něco závažnějšího nebo nějaké chtěné informace.

Zrovna tak nabývám dojmu, že účelem celé této monstrakce je sestřelit vládu a Petra Nečase. Můžeme si klást otázku, která je tou klíčovou: komu by to prospělo. Rozhodně by pád vlády a pozatýkání lidí okolo premiéra a exposlanců za ODS prospěl opozici a TOP 09.

TOP 09 by se tak stala hlavní pravicovou silou a socialistům by se otevřela cesta k vládě bez boje. Jenže pokud by měly být trafiky, které považuji za silně neetické, brány jako korupce, pak i následující vláda a nejen ta, ale každý stupeň politiky je v ohrožení, protože pak by šlo zavřít kohokoli za povolební vyjednávání.

Trojice poslanců se vzdala mandátu před půl rokem a že za to dostanou posty, se rovněž vědělo krátce potom. Po půl roce najednou přijde monstrakce s jejich zatčení se zakuklenci jako ze špatné kriminálky. Není to trochu podivné?

Opravdu tedy šlo v případě Jany Nagyové jen o vedlejší produkt anebo bylo cílem zasáhnout vládu a ODS? Jana Nagyová udělala velkou hloupost a bude za ni právem pykat. Pokud není korupcí předávání obálek či příslib "půjček" za hlasování, pak nalezení postu pro politiky už vůbec korupcí být nemůže.

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autora