11.5.2024 | Svátek má Svatava


POLITIKA: Kalousek je pro přijetí eura

2.6.2017

Miroslav Kalousek tvrdí, že nepůjde do vlády s KSČM a ANO. Zato je ochoten jít do vlády s ČSSD. To my víme, už to zamýšlel v roce 2006. Program TOP 09 sází i na přijetí evropské měny.

Miroslav Kalousek si klade za svůj cíl dosažení dvouciferného volebního výsledku. Podle Kalouska nepůjde TOP 09 nikdy do koalice s ANO. Vysvětluje to tak, že je ochoten dělat kompromisy i s ideovými odpůrci, kteří si přejí zachování demokracie. Se stranami, které chtějí provést „změnu společenského systému“, ANO a KSČM, spolupracovat nehodlá.

V případě přijetí společné evropské měny však Kalousek sází na nepříliš početnou část české populace. Ta si v současné době přijetí eura s výraznou většinou nepřeje. Podle výsledků průzkumu společnosti CVVM je česká společnost velkou většinou proti přijetí eura. Přesvědčených příznivců přijetí společné evropské měny je dnes podle CVVM jen 7 %.

kal 1

Rozhodných odpůrců přijetí eura je sedmkrát více než rozhodných příznivců. Nevím, zda má Kalousek nějaké vlastní průzkumy, které by naznačovaly, že voliči TOP 09 a příznivci eura tvoří alespoň částečně podobnou skupinu. Jestliže se politici často vyjadřují tak, že prúzkumům nedůvěřují a maximálně že se zajímají o trendy, CVVM nemá ani v tomto ohledu pro Kalouska a TOP 09 pozitivní zprávu.

kal 2

Největší ochota přijmout euro byla podle časové řady od roku 2001 právě v letech 2003 a 2004, kdy v Česku proběhlo referendum o vstupu do EU a posléze jsme byli do EU i přijati. Odpor proti euru postupně nabíral na síle a mezi lety 2006 až 2009 byl poměr mezi rozhodnými zastánci a rozhodnými odpůrci eura v Česku vyrovnaný. V letech 2008/9 však vypukla finanční a poté ekonomická celosvětová krize a na to navázala dlouhodobá krize kolem řeckého dluhu. Od té doby se dlouhodobě ustálila situace, v níž je počet odpůrců stabilně kolem 75 % a počet příznivců eura kolem 20 %, zbytek do 100 % tvoří odpovědi nevím.

Z výše uvedených grafů plyne, že ani dlouhodobé trendy neukazují, že by množina příznivců eura byla natolik silná, aby to byl hlavní důvod k volbě Kalouska a TOP 09. Je jistě sympatické, že i v Česku máme podle ústních projevů proevropskou stranu, nedomnívám se však, že ve světle všeobecné skepse, která v Česku vůči EU panuje, by to byla záruka dvouciferného volebního výsledku TOP 09. Problém Miroslava Kalouska je zejména ten, že právě on osobně je velmi nepopulárním politikem.

kal 3

Kalousek je vnímán českou veřejností velmi negativně a dokonce i předseda ODS Petr Fiala, jeho soupeř na pravici, je na tom o pár procentních bodů lépe.

Považuji proto pravděpodobný volební výsledek TOP 09 za spíše menší, na úrovni mezi 5 až 10 %. Je pozoruhodné, že voliči reagují na vládní krizi a odstavení Andreje Babiše z vlády přesně tak, jak bylo očekáváno. Důvěra ve vládu i prezidenta, který se aktivně podílel na divadelním představení (ne)demise Bohuslava Sobotky, rapidně poklesla. Vládní politici proto budou mít hodně práce napravit si pošramocenou reputaci. Opoziční politici jako Miroslav Kalousek zase mohou přemýšlet, proč jim vládní krize nenadělila znatelně více voličů.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz