30.3.2017 | Svátek má Arnošt


POLITIKA: Babišova noha ve dveřích

21.10.2014

V posledních letech česká politika připomíná tenký led. Kdokoli na něj vstoupí, se vystavuje riziku, že skončí zmáčen, anebo že rovnou zmizí pod hladinou. K tradičním stranám cítí lidé nedůvěru, ovšem vůči novým hnutím jsou rovněž obezřetní. Babišovo ANO, které se deklaruje jako alternativa k okoukaným politikům, sice vede v žebříčku volebních preferencí a v komunálních volbách zazářilo ve většině statutárních měst, ovšem senátní volby pro ně skončily zklamáním.

Vysvětlení je prosté: na jednoduché slogany a kult osobnosti Andreje Babiše instinktivně příznivě reagují především voliči, kteří o politice hlouběji nedumají. Jakmile ale převáží odpovědná úvaha, šance hlavních politických subjektů se vyrovnají.

ANO má úrodnou půdu tam, kde selhaly klasické strany a kde se může opřít nejen o ikonu Babiše, jež v předvolební kampani shlížela ze všech billboardů hnutí, ale i o lokálně oblíbené osobnosti. Když však dojde na region, kde dobře fungují ČSSD, ODS, TOP 09 anebo nějaké renomované lokální hnutí (tak tomu je třeba v Hradci Králové, Liberci nebo Karlových Varech), ANO paběrkuje. Andrej Babiš dokáže strčit nohu do pootevřených dveří. Když jsou ale někde zavřené a občané podporují osvědčené politiky, kouzlo ANO pohasíná.

Buducnost Babišova hnutí se rovněž odvine od (ne)spokojenosti s plněním slibů, které rozdalo před loňskými sněmovními volbami. Například legislativní aktivita Babišem řízeného ministerstva financí je nedostatečná a samotný šéf ANO co chvíli kritizuje či zpochybňuje dohody, které už jednou uzavřel s koaličními partnery z ČSSD a KDU-ČSL.

Také jim se o posledních dvou volebních víkendech dařilo. Byť sociální demokraté ztratili mnohé velké radnice a oslabili v Senátu, v horní parlamentní komoře budou mít dál nejsilnější klub. V městech zase leckde šikovně zúročují nabyté zkušenosti a míří do lokálních vládních koalic. Dokonce i v Praze, kde vždy pokulhávali a letos skončili v poli poražených, nakonec nejspíš budou nejzkušenějším členem městské rady. Nic to ale nemění na skutečnosti, že ČSSD musí v regionech hledat nové lídry a populistický program (včetně kritizovaného boje s „pouličními živly“) nahradit návratem k základním pilířům sociálně demokratické politiky. Ozdravnou kúrou musí strana projít v Brně, Ostravě, Praze, Ústí nad Labem a dalších významných sídlech. Pokud si ji naordinuje brzy, může se ještě podpírat pozitivním vnímáním Sobotkovy vlády veřejností.

Zatímco komunální volby mají vícero vítězů (ve velkých městech ANO, v menších ČSSD, všude napříč republikou pak nezávislé kandidátky), tak překvapením vzešlým ze senátního klání je síla KDU-ČSL. Mladé vedení lidovců (Pavel Bělobrádek, Marián Jurečka, Jan Bartošek) navázalo na úspěšné partajní předky, zároveň však prokázalo nezvyklou čipernost při komunikování programu strany a při kontaktech s veřejností na sociálních sítích (především Facebooku a Twitteru). Lidé hlasují pro vládu, což není v ČR úplně běžné, ale zároveň upřednostňují spíše středové politické postoje. To nahrává lidovcům. Na druhou stranu, radikální levice volby vypustila, sociálním demokratům disciplinovaní příznivci opozičních komunistů nepřišli pomoci, a tak ČSSD v Senátu citelně ztratila. Přesto koalice vybojovala 19 až 22 (to když započítáme i nominanty zelených, kteří kandidovali s lidovci) mandátů a vládní strany mohou být spokojeny.

Na rozdíl od TOP 09 a ODS. Občanští demokraté vypadli ze zastupitelstev deseti okresních měst, v dalších značně oslabili a do Senátu uhráli jen dva obvody. Zjevně ztrácejí pevné zakotvení napříč republikou. A jejich řeči o vzkříšení? Jen přání otcem myšlenky. TOP 09 zase ztratila punc nového tělesa a schytala to jak za nepopulárního Miroslava Kalouska, tak za rozepře ve své pražské buňce, po níž stranu opustil i končící primátor Tomáš Hudeček.

Voliči nevědí, co přesně chtějí. Ale je jim jasné, co nechtějí: návrat staré arogantní pravice. To je zatím jedno z mála nezpochybnitelných volebních poselství. Přetahovaná mezi ANO a ČSSD pokračuje. Dnes už ale víme, že Babišova výhra nemusí být vůbec jistá.

NašiPolitici.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


P. Papež
22:27
21.10.2014

Š. Hašek
11:04
21.10.2014

Atas9
10:13
21.10.2014

J. Boleslav
10:24
21.10.2014

J. Boleslav
8:56
21.10.2014

L. Písařík
5:27
21.10.2014

P. Lenc
8:50
21.10.2014

J. Boleslav
8:54
21.10.2014

P. Čech
10:37
21.10.2014

R. Tesařík
10:54
21.10.2014

P. Čech
11:17
21.10.2014

P. Čech
10:27
21.10.2014

počet příspěvků: 21, poslední 21.10.2014 10:27

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.