1.5.2024 | Svátek práce






LITERATURA: Pevnost 8/2007

9.8.2007

Pevnost 8/2007TOPlistUrčitě se už nedočkavě ptáte, co najdete v srpnové Pevnosti. V první řadě něco málo o Harry Potterovi, jehož vážná tvář na vás hledí z obálky magazínu. V krátkém ohlédnutí si Tomáš Němec pochválí tyto prázdniny úspěšné nejenom pro Pevnost.

Pravidelní čtenáři si určitě zasoutěží stejně rádi jako ti občasní, zejména, když je o co. Tentokrát se nemálo ze čtenářů (celkem sto) může pokusit o získání vstupenek na předpremiéru filmu Hvězdný prach.

Kdo neví, co se děje, určitě nemůže být in, proto blahořečme stejnojmenné rubrice tohoto periodika. Bez ní by se vám mohlo podařit zapomenout na Vyhlášení 27. ročníku CKČ, nevšimli byste si nového herního portálu Hratelně.cz nebo přišli o dva milióny dolarů, vyšlo totiž Eternity II. A ti, kteří se zajímají o návštěvy zahraničních spisovatelů, by třeba nepostřehli, že 17. září 2007 se v Arrakisu zastaví Richard A. Knaak.

Pevnost 8/2007 Mrakulin grimoár VeseláKdopak by napjatě neočekával a pak se nedočkavě nevrhal do sálů kin na pátý snímek Harryho Pottera s podtitulem Fénixův řád. Ďuro Červenák snímek hodnotil osmdesáti procenty a v megarecenzi své hodnocení zdůvodňuje. Režisér David Yates rozehrál hru charakterů, kterou by mohl dokončit ve filmu šestém, jinými slovy dal Potterovi novou tvář aneb také fanoušci tohoto fenoménu dospívají a nám nezbývá než se toužebně zaměřit na šesté pokračování.

V následujícím příspěvku se Daniel Storch zamyslí nad tím, co nás čeká v sedmém románu, přičemž se snaží vycházet z dosavadního průběhu cyklu a dostupných informací. Nedočkavci už to ale zajisté budou vědět, pokud si přečetli fanouškovský překlad závěrečného pokračování na internetu.

Do třetice se setkáme s fenoménem Harry Pottera, který zasáhl měrou nebývalou také herní průmysl a díky článku Vlada Kyliána se seznámíme s třemi společenskými hrami inspirovanými tímto pojmem. Karetní Brumbálova armáda těží z magického vzdělání, kterého se dostávalo literárním hrdinům, z pexesa pak vychází Cesta zapovězeným lesem a bystří tak vaši pozornost a paměť. Třetí Souboj na ministerstvu kouzel ponoří dva hráče do skákacího souboje na život a na smrt. Každá z uvedených her zpestří rodinné večery a každá toho dosáhne za 299 korun.

Dostat se z tématu čísla nám pomůže Bulvár Alfa Ralfa Datrh Ziry. Připomeneme si udílení Aeronautilů, křest sbírky Černé sny, Animecon 2007 nebo historicky první svatbu na conu. Rychle se tímto otřepeme z Potterománie a zaměříme své síly na vnímání novinek v literatuře a filmu dále.

Jiří Popiolek nás seznámí s tvorbou Fiony McIntoshové a jejím cyklem Převtělení. Angličanka Fiona McIntoshová žije už léta v Austrálii a v současnosti má na kontě sedm románů. Její trilogie The Quickening – Převtělení, jejímž prvním dílem je právě Myrrenin dar, právě v této zemi zaznamenala mimořádný úspěch, v žebříčcích prodejnosti dokonce porážela Tolkienova Pána prstenů, a to i v době jeho největšího boomu podpořeného Jacksonovými velkofilmy…
Myrrenin dar Fiony McIntoshové se na první pohled nijak neliší od běžných fantasy cyklů. Obsahuje všechny důležité příměsi, které milovníci žánru očekávají – dokonale propracovaný a pestrý svět, čestného a sympatického, i když výsostně lidského a chybujícího hrdinu, charismatického „záporáka“, temné zlo skrývající se ve fanatickém Zerquově řádu, lásku, hrdinství, dobrodružství, tajemství, osudovost rozhodnutí, jež hrdinové musí pod nátlakem činit, i když ví, že vybírají pouze to nejmenší ze všech možných zel. A samozřejmě spoustu nečekaných dějových zvratů, které zde však nikdy nepřekročí železné zákony logiky. Největší klad cyklu, kromě samotného nosného nápadu – schopnosti převtělení – který je natolik silný, že udrží kvalitu celé trilogie na neklesající úrovni, je především realističnost a syrovost popisovaných událostí.

Tolik anotace z první přeložené knihy Myrrenin dar od nakladatelství Fantom Print, které se chystá vydat také následující pokračování.

Naproti tomu se v novinkách (literárních) Martina Šusta dozvíme o chystaných Letopisech české fantasy (ed. Tom Němec a M. Šust). Milovníci C. Strosse (cyklus Accellerando v Ikarii) se v srpnu dočkají vydání samostatného románu tohoto transhumanisty od nakl. Talpress. Archivy hrůz nám nabídnou dobrodružství Boba Howarda, který začne pracovat pro okultní rozvědku Prádelnu, která napravuje různé okultní důsledky matematických výpočtů.
Městskou fantasy Jaye Lakea Květinová zkouška můžeme brzy očekávat od nakl. Laser, stejně jako brzké vydání Simmonsova Olymposu.
Historický thriller Oko boha Rea nám nabídne Asher, tentokrát však ne Neal, ale Michael Asher.
Letem světem pak zahlédneme výsledky ceny Locus, informaci o trilogii Northův svět Davida Drakea a Martin Šust se zamyslí nad ryze českým fenoménem JFK ve svém úvodníku.

Srdnatě se probojováváme k povídkám, nejprve se však podíváme na nejnovější várku nových knižních titulů. Prvním bude nové vydání Aldissova Skleníku - románu, který nezestárnul ani o chlup a podařilo se mu stát se nesmrtelným dílem světové fantastiky. Kdo tento román nezná, měl by se určitě zarudolícit. Knihou měsíce se pak stala Mlha Stephena Kinga. Ostatní tituly čtenářům Sardenu zajisté neunikly.

První hororově laděná povídka Hrobník Jana Poláčka těží z postupného budování atmosféry. Hlavní hrdina, člověk, který ztratil téměř veškerá pouta se společností, se v jedné malé vesnici usadí na staré faře a stará se o tamní hřbitov. Postupně se dozvídáme o podivných každoročních návštěvnících a jejich stejně podivných obětinách zesnulým předkům. Poněkud nekrofilní práce si získá vaše sympatie právě díky postupnému budování zápletky a pozvolnému odkrývání tajemství.

Rekviem pro anděly zkušeného Miroslava Hokeše nepatří k nárazovému čtivu pro cesty MHD. Toto temné fantasy po čtenáři vyžaduje plné soustředění, aby nezabředl ve vodách nepochopení - stejně jako se to stalo mně. Dlouhá povídka je koncipována jako závěrečné dobrodružství královského vyslance Derreta hal Jergona.

Milana Petráka znají zejména pravidelní čtenáři Ikarie, kde už mu vyšlo nemálo prací. Zkázonosné štěstí (asi nejlepší povídku srpnové Pevnosti) pojal jako starověkou řeckou báji o sázce slunečního boha Apollóna s krásnou bohyní Afroditou. Apollón obdařil královského syna Mircea kletbou (darem) věčného štěstí. Bohužel pro Mircea však dávná proroctví přidělila šťastnému dítěti sudbu, která má sjednotit rozdělenou Lokris Epiknoménskou. Dva králové a bratři se tak po letech střetnou. Kyrón ví, že se smrtí Mircea dobude Lokris, zatímco Deleános se snaží tuto skutečnost oddálit. Do hry tak, po vzoru antických tragédií, vstupuje láska mezi šťastným Mirceem a Kyrónovou dcerou Léteou. Zručný autor Milan Petrák tak vytvořil skutečně silné dílo, které by klidně mohlo zaujmout čestné místo v Mertlíkových Starověkých bájích a pověstech.

Vladimír Šlechta se poutavě rozepsal o Starověkých Leonardech. Každému zarytému odpůrci novodobých fantasy bez rytířů a draků se článek může zdát podezřelí, protože si vzal na paškál právě vyspělost našich starověkých (zejména antických) předků. Od knihoven, rozvoje umění, přes honosné městské výdobytky, jakými jsou zcela po právu cesty, kanalizace, atp. Po přečtení tohoto článku si všichni budeme muset přiznat, že středověk byl skutečným obdobím temna.

Umění vyprávět aneb jak se má správně psát, tedy návod Ondřeje Neffa pokračuje třetím povídáním a praktickými ukázkami, snad se nemálo psavců poučí z tohoto oblíbeného pevnostního seriálu. Astonovy rady naleznete na jeho stránkách, rozhodně si však pro povídky zapamatujte pravidlo Occamovy břitvy a dramatického trojúhelníku, to aby jste ulehčili práci ztýraným porotám literárních soutěží.

Přeskáčete-li Dech draka (ačkoli to nedoporučuji, sám se k němu rád vracím - občas), upoutá vás karetní hra World of WarCraft, do které vás zasvětí a stručně provede Sebastian Chum. Otočením listu se podíváme na mínění Karla Wolfa o nejnovější počítačové pecce Zaklínač. Redakce vyrazila na novinářské testy této hry a vzkazuje všem hráčům: Těšte se. Devadesáti procentní hodnocení mluví samo za sebe.

Tak jak se blížíte ke konci a neodvratný pocit ztráty se do vás pokouší zasít splín, přijde vhod vzpruha v podobě ukázky na další knižní přílohu v zářijové Pevnosti. Tentokrát se můžeme těšit na scifíčko z blízké budoucnosti od Martina Buzka. Plastikový svět slibuje poutavé akční čtení pro každou příležitost.

Dnes (9. srpna 2007) bude mít v českých kinech premiéru Faunův labyrint - mysteriózní příběh z fašistického Španělska od režiséra Guillerma del Tora. Vysoké hodnocení si tento hororově laděný snímek zasloužil, rozhodně však nedoporučuji neuvážlivým rodičům na něj brát své malé ratolesti.

Z dalších snímků se dozvíme o lehce nadprůměrné Fantastické čtyřce a Kletbě zlatého květu. Na DVD se pak vyvarujte snímků Zombi holocaust a Mise 1549 - Boj o budoucnost.

Výše zmíněnou soutěž o sto lístků na předpremiéru Hvězdného prachu připomene Červenákův článek o tomto snímku. Vysoký index očekávání bude nejspíše zasloužený, rozhodně se to však všichni dozvíme 27. září 2007, kdy bude česká premiéra. Saša Pavelková čtenáře zasvětí do další anime legendy s názvem Samuraj Čampuru. Seriál z let 2004-2005 podává ponaučení náctiletým divákům a vypráví dobrodružství nesourodé trojice lidských hrdinů.

Filmové novinky, jak jinak nadité k prasknutí, skrze slova Ďura Červenáka informují o druhém Hellboyovi, nově podaném Robinu Hoodovi ve filmu Nottingham, zfilmování počítačové řežby Onimusha nebo Moorcockova Elrika z Melniboné.

Darth Zira se v reportážích zaměří na letošní Parcon a Festival Fantazie, abychom se přehoupli na historii jednoho LARPu ve Zlenicích v podání Michala Kunstovského. Petra Neomillnerová se v magickém koutku zaměří na domácí mazlíčky a jejich magický přínos do domu a Vlaďka s Martinem Slívovými nás uvrhnou do Skutečné Středozemě - tentokrát se vypravíme po stopách filmových štábu na jižním ostrově Nového Zélandu.

Jak vidíte, ani o prázdninách nepřijdete díky píli redakce Pevnosti o žádnou novinku ze světa fantastiky a ještě si příjemně počtete. A já se s vámi musím rozloučit a napjatě očekávat 29. srpen 2007, kdy se na stáncích objeví zářijová Pevnost.

Jan Pechanec










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...