6.5.2024 | Svátek má Radoslav






LITERATURA: Pevnost 11/2007

6.11.2007 18:18

Pevnost 11/2007TOPlistPodmračenému Zaklínačovi na obálce listopadové Pevnosti prostě neodoláte a celí diví začnete překotně listovat, co vám nabízí aktuální číslo. Šéfredaktor Tomáš Němec si posteskne nad tím, že česká fantastika současnosti nemá svého Sapkowského, autora formátu, jenž by otevřel domácí fantastiku celému světu, ale ani přes mírně zasmušilý tón doufáme, že se třeba jednoho dne dočkáme, vždyť naděje umírá poslední. Pokud se chcete dozvědět, jaká překvapení na vás redakce chystá, musíte nahlédnout do Listárny případně se navnadit na příští číslo na poslední stránce, ale to bych zbytečně předbíhal.

Co se děje... potřebuje vědět každý světaznalý člověk a čtenáři Pevnosti nevyjímaje, proto hned na začátku zjistíme, že SFK Andromeda vyhlásila 19. ročník soutěže O stříbřitělesklý halmochron a že již tuto sobotu (10. listopadu) proběhne Victorian con, zaměřený právě na období 19. století. Nedočkavci se ve střípcích dozvědí něco málo o chystaných přednáškách a programu na blížícím se Fénixconu v Brně.

Pevnost 11/2007 Conan Vrah králů Jaroslav MosteckýTématický megačlánek Karla Wolfa odhalí většinu z tajemství podzimní herní pecky Zaklínač a uvrhne tak zbytek pochybovačů do spárů hry, věrně zrcadlící literární svět polského spisovatele. Naproti tomu se ze zasnění dostaneme díky Bulváru Alfa Ralfa, jenž čtenáři připomene, co všechno se během uplynulých měsíců událo. Zjistíme, o úspěchu spojeného Comics salónu s Istroconem, připomeneme si návštěvu R. A. Knaaka v Brně, atd. a opět se necháme lákat na Fénixcon.

Martin Šust s Martinem Fajkusem brzy osedlají pomyslného bílého koně, ale ještě před tím nám představí fantasy ságu spisovatelky Naomi Novikové s názvem Temeraire, v níž se seznámíme s historickou fantasy, představující nám chytlavé napoleónské války z dračího hřbetu.

Antonín Kudláč nás zasvětí do literárních příběhů z alternativní historie, aneb co by bylo, kdyby...? Článek nám představí několik nezapomenutelných kousků, které dokázaly získat neutuchající zájem fanoušků po celém světě a rozhodně stojí za přečtení a zamyšlení nad tím, že v českých vodách se mnoho svazků této odnože žánru fantastiky neobjevilo.

Literární novinky nabízejí k nahlédnutí nejčerstvější díla přichystaná k vydání, nebo českému vydání (Jméno korábu, Plout na vlnách podivna, souborné vydání Howardova Conana, knihy Chrise Woodinga, sbírku Petry Neomillnerové s neodolatelným názvem Nakažení, antologii Imperium Bohemorum - Fantastické dějiny zemí Koruny české (které napravují postesknutí z předchozího odstavce). Ve svém sloupku si Martin Šust pochvaluje letošní úrodu, úspěchy a kvalitu domácích antologií a přínos vydávání původních domácích povídek pro rozvoj žánru a vývin autorů.

Jakoby mimochodem pak na jeho slova navazuje unikátní projekt editorů O. Jireše a Antonína Kudláče. Jiří Popiolek hodnotí klady a drobné vady na kráse sborníku městské fantasy Pod kočičími hlavami. Otáčíme stránky na recenze a připomeneme si staré dobré kusy v podobě Wyndhamových Midwichských kukaček a necháme se přesvědčit o kvalitách knihy měsíce - Bearovy Královny andělů.

Prvním beletristickým skvostem se stala povídka Lucie Lukačovičové Piráti nebes. V netradiční fantasy bez draků si prožijeme dobrodružství dcery loďaře Maraíll, která byla shodou okolností v nesprávnou dobu na nesprávné palubě a kapitn korzárů se tak, de jure, úspěšně pokusil o "únos". Férový Short John Gold musí velmi rychle zmizet z přístavu před lordem Igarem. Nezbytné napětí doplňuje krásná kněžka a tajemný pirát, stejně jako nezvyklý svět a umění autorky postupně odkrývat roušky tajemství - jen tak mezi řečí. Čtivý a lehce mrazivý příběh je pak postaven na dávné legendě a nekonečném zápasu dvou ze tří, kdysi spřátelených, avšak velice odlišných ras.

Jako útržek z rozsáhlejšího díla se jeví Šedá Lucie Míly Lince. Až snový příběh o boji mezi upíry a jejich lovci, klanovou ctí, láskou a nevyřízenými účty se skvěle doplňuje s pochmurností podzimní Prahy.

Denny Newman se proslavil svým románem Mořičvíl a přesně do tohoto města se vydáme, abychom v něm strávili Obyčejný večer. Vtipná a originální fantasy bez magie hýří vtipem, překvapením a neuvěřitelnou bizarností skloubenou v čišící hravost a radost z tvorby. Zbohatlý Myrtil se společně se svými přáteli vydá po stopě vražedného spiknutí, které se vystříbří v jedno velké, leč příjemné nedorozumění.

Zahraniční mikropovídka Naomi Novikové připomene svět představený v článku Temeraire. Ocitneme se mezi inteligentními válečnými bombardéry, kteří mají hlad a chystají se posnídat, nejprve však musí vyřešit zásadní otázku, jak bez rukou s palcem v opozici pootevřít vrátka ke spíži skrývající lahodnou snídani. Krátká, ovšem čtivá a úsměvná, hříčka potěší nejednoho z vás.

První část článku mapující fenomén rytířů na historickém pozadí lidských dějin si vzal na starost odborník na slovo vzatý. Vladimír Šlechta, autor povídkové sbírky Čas rytířů pomůže čtenářům objasnit nemálo bludů, které se o šlechticích zakutaných v železe tradují.

Ondřej Neff se v cyklu článků Umění vyprávět aneb jak se má správně psát pokusí budoucím autorům vysvětlit konstrukci románů sebereflexí vlastních děl. V Dechu draka pak objevíme další Psychické poruchy V Lucie Lukačovičové. Ehm, samozřejmě, že ne autorčiny, ale těch ostatních. Tentokrát se dozvíme o poruchách paměti.

Sebastian Chum s Jindřichem Anděrou provedou nováčky pokračováním kurzu hraní karetního "Světa WarCraftu". Jakub Zahradník maximálně ohodnotí geniální deskovku Shogun a David Bimka připomene existenci sympatického karetního Sabotéra. Ukázka na příští román možná rozhodne o vašem zakoupení příštího čísla časopisu s knižní přílohou (v aktuálním listopadovém to je Mosteckého conanovka Vrah králů, v prosincovém vydání očekávejte Devatar Sedr Pavla a Petra Harašínových).

Filmová rubrika navnadí diváky na 30 dní dlouhou noc v jednom kanadském městečku za polárním kruhem. Vojtěch Čepelák si střízlivým hodnocením třetího Residenta Evilu rozhází fanoušky Residenta Evilu, Ďuro Červenák pak doporučí počkat si na DVD vydání průměrné fantasy pohádky Poslední legie a Daniel Storch navnadí na bláznivou hongkongskou jízdu Velké dobrodružství a slovně vypreparuje břídili, jejichž tvůrčí neschpnost dala vzniknout "hororu" Duch ohně.

Jiří Pavlovský představí anglický televizní seriál Život na Marsu o detektivovi, který se ocitne v hluboké minulosti sedmdesátých let a za parťáka dostane spíše gaunera než někoho o kom by mohl jen vzdáleně předpokládat, že je policistou.

Bursíka by potěšila existence ekoteroristické anime pohádky Pom Poko režiséra Isao Takahaty o rodince mývalů, kteří se snaží za každou cenu zachránit zbytky lesa před rostoucím velkoměstem.

Následují Filmové novinky Ďuro Červenáka, reportáž Richarda Klíčníka ze Zeměplošského Jamboree, které se pravidelně účastní také pan Pratchett. "Larpisti" se naučí dvěma způsoby vyrábět kopí a Petra Neomillnerová nabídne Magii po česku.

Jan Pechanec










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...