6.5.2024 | Svátek má Radoslav






LIDÉ+FILM: Zemřel skladatel Návštěvníků Karel Svoboda

13.2.2007

Karel SvobodaTOPlistHudební skladatel Karel Svoboda (19.12.1938 - 28.01.2007) se svou hudbou zásadně podílel na hned několika českých fantastických filmech a televizních seriálech. Pojďme si připomenout ty nejvýznamnější z nich:

Zítra vstanu a opařím se čajem

V roce 1977 vznikla satirická televizní komedie režiséra Jindřicha Poláka, jejíž scénář napsal Miloš Macourek, inspirován vědeckofantastickou povídkou Josefa Nesvadby. Ústředním motivem příběhu je pokus několika bývalých nacistů, žijících díky tabletám proti stárnutí v době, kdy je možné překonávat časoprostorové rozdíly, dopravit Hitlerovi vodíkovou bombu a změnit tak dějiny.

Film je mimořádně náročný na trikovou stránku, v ději, několikrát se vracejícím z budoucnosti do minulosti a naopak, se setkáváme se stále přibývajícími dvojníky hlavních postav, především však dvojčat Jana a Karla Burešových, představovaných Petrem Kostkou. Jako smolařští nacisté se zde představí Jiří Sovák, Vlastimil Brodský a Vladimír Menšík. Z dílny Karla Svobody pochází ústřední skladba tohoto filmu, i dnes překvapující svým moderním pojetím.

Což takhle dát si špenát

Z roku 1977 pochází další komedie, tentokrát z dílny Václava Vorlíčka a Miloše Macourka. Vedoucí kosmetického salónu, v hotelu Imperial, Netušil seznámí dva meloucháře Lišku a Zemánka s pracovníkem výzkumného ústavu docentem Mlejnkem, který právě zkonstruoval přístroj na regeneraci starších dojnic. Mlejnek s Netušilem mají svůj plán, kdy chtějí instalovat přesnou kopii přístroje v kosmetickém salónu, kde bude Netušil za valuty vracet ztracené mládí bohatým turistkám. Nový vynález má ale háček, kdy ozářený objekt nesmí požít v kritické době špenát.

Ve filmu hrají takové hvězdy jako František Filipovský, Juraj Herz, Iva Janžurová, Petr Kostka, Jiří Lír, Vladimír Menšík, Jaroslava Obermaierová, Čestmír Řanda, Josef Somr, Jiří Sovák, Eva Trejtnarová - Hudečková, Stella Zázvorková.

Karel Svoboda k tomuto filmu složil hudbu včetně úvodní skladby, kterou nazpíval Jiří Schellinger, a která do dnešních dnů prakticky zlidověla.

Létající Čestmír

V roce 1983 natočil Václav Vorlíček podle scénáře Miloše Macourka televizní seriál s fantastickou zápletkou. Hlavním hrdinou je malý Čestmír Trnka, který cestou do školy zakopne o zázračný meteorit a jeho prostřednictvím se dostane na Planetu květin. Odtud si přinese zázračná semínka, ze kterých vyrostou pozoruhodné květiny. Vůně jedné z nich mu umožní létat, vůně druhé z něj zase udělá dospělého člověka, který vypadá naprosto přesně jako jeho otec, pracovník výzkumného ústavu.

V seriálu, který se stal jedním z klenotů české kinematografie, hrají Žaneta Fuchsová, Vladimír Menšík, Zdena Hadrbolcová, Petr Nárožný, Iva Janžurová, Ivana Andrlová, Ivan Vyskočil, Jiřina Bohdalová, Jiří Sovák, Lubomír Kostelka, Josef Somr, Karel Augusta, Stella Zázvorková, František Filipovský a další. Hudbu nahrál Karel Svoboda a úvodní píseň nazpíval Michal David.

Návštěvníci

V roce 1983 byl poprvé vysílán TV seriál „Návštěvníci“, pro který Karel Svoboda napsal skvělou elektronickou hudbou, na jejíž neobvyklém zvuku se velkou měrou podílelo použití do té doby málo známých syntetizátorů.

Tento seriál Oty Hofmana a Jindřicha Poláka začíná v roce 2484, kdy je Země ohrožena srážkou s meteoritem. Centrální mozek lidstva (CML) varuje lidi před katastrofou a aby jí zabránil, vysílá expedici, která by v minulosti našla vzorec na přenášení kontinentů. Tento vzorec si zapsal do svého sešitu Adam Bernau, syn opraváře televizorů z městečka Kamenice. Při požáru sice tyto zápisky shořely, ale akademik Richard, obdivovatel Adama Bernaua, navrhuje vrátit se v čase před tuto katastrofu a sešit do budoucnosti přivézt.

Výpravu nazvanou Adam 84 kromě Richarda (Josef Bláha) doplňuje zoolingvistka, technička a historička Emilia Fernandez (Dagmar Patrasová, pro účely expdice Káťa Jandová), lékař, epidemiolog Jacques Michell (Jiří Datel Novotný, v minulost jako Michal Noll) a technik a specialista na dopravní prostředky z minulosti Leo Kane (Josef Dvořák, v roce 1984 však jako Emil Karas).

Výprava je vybavena řadou neobvyklých přístrojů a nástrojů, jako je např. tužka, sloužící jako vysílačka, brýle, která jsou důmyslně zkonstruovanou videokamerou, laserová pilka, miniaturní kamery pojmenované jako oko jedna, dvě a tři, výstražný trojúhelník, sloužící jako anténa a především amarouny, podivuhodná želatina, což bylo jediné jídlo, které Návštěvníci konzumovali.

Na tomto seriálu, který má 15 dílů (každý o délce 30 minut) se hudebně Karel Svoboda podílel snad nejvýznamněji a jeho hudba neobyčejně dokresluje jednotlivé filmové sekvence a dodává jim příchuť čehosi neobvyklého. Hudbu k seriálu nahrála skupina ElektroVox a Filmový symfonický orchestr Praha pod vedením Štěpána Koníčka.

Název ElektroVox se používal pro Svobodovu studiovou kapelu velmi různorodého složení. V době natáčení hudby k seriálu Návštěvníci byli studiovými hráči ElektroVoxu i někteří členové skupiny Pražský výběr, která měla v té době zakázanou činnost.

Pro názornost uvádíme, kdo v té době v sestavě ElektroVoxu působil: bicí: Klaudius Kryšpín, kytara: Michal Pavlíček, bas. kytara: Jiří Veselý, bas. kytara: Vladimír "Guma" Kulhánek, klávesové nástroje: Ivo Cíl, klávesové nástroje: Pavel Větrovec, kytara: Ivan Korený, klávesové nástroje: Petr Malásek, klávesové nástroje: Karel Svoboda, klávesové nástroje: Miloslav Veleta, klávesové nástroje: Jan Hála, kytara Jiří Vana, syntetizér Pavel Vaculík, bas. kytara Jindřich Ptáček, bicí Jarek Ožanka.

Skladby z uvedených filmů a seriálů se dočkaly svého souborného vydání v roce 2004 na CD vydavatelství Universal Music, nazvaném Karel Svoboda: Hudba z filmů a televizních seriálů.

Jiří Sedláček










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...