19.3.2024 | Svátek má Josef


KLIMA: Konferenci nezachránil ani tajfun

26.11.2013

climate gate

Ve dnech 11.-22. listopadu 2012 hostila Varšava mezinárodní klimatickou konferenci COP19. Hostitelská země se ale zaskočeným oteplovačům vysmála do obličeje. Současně s konferencí totiž Polsko uspořádalo sympózium o důležitosti uhlí. Už v září se polský premiér Donald Tusk postavil Bruselu na odpor: "Budoucnost polské energetiky je v hnědém a černém uhlí a v břidličných plynech." (1)

Konference proti oteplování? Jakému oteplování? U příležitosti varšavské konference se objevil první billboard českých klimaskeptiků (Plzeňská ulice, u zastávky tramvaje Krematorium Motol, viditelné při cestě od Plzně ve směru na Anděl):

billboard

(Pokud by čtenáři byli ochotni pár tisíc přispět, lze billboardovou kampaň rozšířit. Nemáme bohužel miliony jako Hnutí Duha a dolary od ropných korporacích také stále nikde. Kontakt: klimaskeptik@seznam.cz)

Poláci nejsou sami, kdo se ke klimatickému náboženství Evropské unie otočil zády. Uveďme jen dva příklady.

V Austrálii nedávno vyhrála volby liberální strana Tonyho Abbota. A ihned začala plnit svůj slib, že zruší nepopulární uhlíkovou daň. Ta zlomila vaz předchozí socialistické vládě Julie Gillardové. (2)

Kanada vystoupila z Kjótského protokolu už o vánocích 2011 za konzervativní vlády Stephena Harpera. (3)

Kritické hlasy se objevují i v Evropě. Evropský komisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani v září 2013 britskému listu The Telegraph řekl, že kvůli vysokým nákladům na obnovitelné zdroje EU stojí před "průmyslovým masakrem".

klima billboard 1
klima billboard 2
klima billboard 3
klima billboard 4

FOTO: Podle Páté zprávy IPCC je za roky 1998 až 2012 trend oteplování - 0,05°C až +0,15°C za deset let. Tedy kolem nuly. Za sponzorství billboardu děkuji svému věrnému čtenáři panu Jindřichu V. Inspirováno kampaní amerického think-tanku CFACT.

Tajfun Yolanda

Když se jednání nikam nehýbala, zoufalí oteplovači sáhli k citovému vydírání. Neštítili se k propagandě využít oběti nedávného tajfunu Haiyan (alias Yolanda), který se dne 8. listopadu přehnal přes pevninskou část Filipín. (4)

Šéf OSN Pan Ki-mun řekl: "Viděli jsme, co potkalo Filipíny. Je to naléhavé varování. Příklad toho, jak změny počasí a klimatu ovlivňují nás všechny na Zemi." Jeho poradce Jeffrey Sachs řekl: "Klimatičtí lháři jako Murdoch a Koch Brothers mají na svých rukách více a více krve, protože klimatické katastrofy stojí po celém světě životy." Zástupce Filipín Yeb Sano dokonce vyhlásil hladovku. Prý nebude jíst, dokud státy nepodepíší snižování emisí. Sano věří, že když se zavede uhlíková daň, už nebudou tajfuny.

K těmto pověrám se přihlásily i celebrity jako herec George Clooney nebo autor kultovního "hokejkového grafu" Michael Mann. (5)

Marc Morano, šéfredaktor Climatedepot.com ve Varšavě na tiskové konferenci toto tmářství tvrdě odsoudil. Přirovnal to ke středověku, kdy se věřilo, že krupobití zavinily čarodějnice.

Šéf OSN Pan Ki-mun zjevně nečte ani rady své vlastní klimatické komise. IPCC ve své nedávno vydané Páté zprávě (kapitola 2, část 2.6.3 a obrázek 2.3.4) sama říká, že nemá důkazy (low confidence), že by oteplování vedlo k dlouhodobém nárůstu aktivity tropických cyklón. Totéž potvrzují vědecké studie jako Kubota 2009 nebo Weinkle 2012. (6, 7, 8)

flip

GRAF 1: Dopadá na Filipíny stále více a více tropických bouří? Ne. (7)

Debakl

Ani citové vydírání tajfunem nezabralo a konference skončila krachem. Státy žádné závazky snižování emisí CO2 nepodepsaly. Jen se dohodly, že se jednou dohodnou na časovém rozvrhu dalších jednání. To mohli vyřídit esemeskou a nemuseli pořádat konferenci, ne?

Ve středu jednání na protest opustil blok 132 rozvojových zemí včetně Číny. Trvají totiž na tom, že špatné počasí zavinil Západ a běloši by prý měli posílat rozvojovým zemím odškodné za to, že prší a fouká vítr. Proto diktátoři Třetího světa předstírají, že věří klimatickému náboženství – chtějí bez práce přijít k penězům. (9)

Když ani to nepomohlo, další den začali pro změnu vyvádět zelení aktivisté jako Greenpeace a natruc jednání opustili. Už se nevrátili. Poprvé v historii jednání končila bez ekoaktivistů v hlavním sále. Nikdo je nepostrádal. (10)

Zelení aktivisté se zřejmě obávají, že po skončení klimatické hysterie jim vyschnou dotace. Vždyť i ve výroční zprávě Hnutí Duha vidíme, že největší položkou v jejich rozpočtu je boj proti uhlíku, čili reklamní činnost na podporu uhlíkového byznysu ("projekty čisté energie" 5 milionů Kč). Také myslíte, že by se měli spíše věnovat ochraně přírody? (11, 12)

Nedohledal jsem náklady na varšavskou konferenci, ale ta v Kodani v roce 2009 stála dánskou vládu kolem 40 milionů eur (13). Navrhuji, aby ekoaktivisté a rozvojové země příště trucovali hned od začátku a na konferenci vůbec nejezdili. Pak ji nemusíme vůbec pořádat a ušetřené peníze můžeme dát na něco užitečnějšího.

Reference

(1) Coal fires green anger at UN climate talks (BBC 18.11.2013)http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-24981735

(2) Australia carbon tax: Abbott introduces repeal bill (BBC 13.11.2013) http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-24923094

(3) Canada quits Kyoto pact (CNN 13.12.20110)http://edition.cnn.com/2011/12/12/world/americas/canada-climate-kyoto/

(4) National Disaster Risk Reductin and Management Council of Philippines. NDRRMC Severe Weather Bulletin No. 8 re Typhoon Yolanda.http://ndrrmc.gov.ph/attachments/article/1124/updswb8.pdf

(5) Michael Mann. (Super Typhoon Haiyan: Realities of a Warmed World and Need for Immediate Climate Action)

(6) Fifth Assessment Report. The Physical Basis. Chapter 2.

(7) Kubota et al. Interdecadal variability of tropical cyclone landfall in the Philippines from 1902 to 2005. Geophysical Research Letters 36: 2009

(8) Weinkle J., Maue R., Pielke R. Historical Global Tropical Cyclone Landfalls (Journal of Climate, vol 25, červenec 2012)

(9) Poor countries walk out of UN climate talks as compensation row rumbles on (Guardian 20.11.2013) http://www.theguardian.com/global-development/2013/nov/20/climate-talks-walk-out-compensation-un-warsaw

(10) Green groups walk out of UN climate talks (Guardian 21.11.2013http://www.theguardian.com/environment/2013/nov/21/mass-walk-out-un-climate-talks-warsaw

(11) Komentář Hnutí Duha k odchodu nevládních organizací

(12) Hnutí Duha. Výroční zpráva za rok 2012.http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/prilohy/2013/08/vyrocni_zprava2012.pdf

(13) The Cost of Copenhagen. (Taxpayersalliance.com, Research Note 51)http://www.taxpayersalliance.com/costofcopenhagen.pdf

******************************************************
www.klimaskeptik.cz
Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.